קונים בית חדש? 4 דברים שחשוב לבדוק

לפני חתימת החוזה על הדירה החדשה, ישנן מספר בדיקות שלא כדאי לוותר עליהן, כדי להבטיח שאתם יודעים כל מה שצריך לדעת על הנכס החדש שלכם

בשיתוף מנורה מבטחים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד אוחזת במפתחות לצד בית קטן
בשיתוף מנורה מבטחים
תוכן שיווקי

מזל טוב! אתם עומדים בפני אחת ההחלטות הכי מרגשות, משמעותיות  וגם יקרות בחיים - רכישת בית משלכם. רגע לפני שאתם חותמים על החוזה ויוצאים לדרך חדשה, יש כמה דברים שחשוב מאוד לבדוק כדי לוודא שאתם מבצעים את ההחלטה בצורה הטובה ביותר - מביטוח משכנתא ועד חישוב של כמה באמת תעלה לכם הדירה. 

1. בצעו מחקר מעמיק בכל הקשור למשכנתא

אחד הדברים שמגיעים יד ביד יחד עם הבית החדש שלנו הוא החבר הכי טוב החדש שלנו - המשכנתא, שתלווה אותנו שנים ארוכות. רגע לפני שאתם לוחצים יד עם יועץ המשכנתאות, חשוב לבצע מחקר מעמיק בנושא מעורפל זה ולבדוק את כל הגורמים השונים המרכיבים את עסקת המשכנתא שלכם, שכן היא עתידה להשפיע על ההתנהלות הכלכלית שלכם בעשרות השנים הקרבות. כתלות במצבכם הכלכלי ובהכנסות שלכם, עליכם לתת את הדעת ליחס ההחזר, גובה הריבית ותנאים נוספים כמו אפשרות לגמישות, כולל אפשרויות סילוק.

כמו כן, יש לבדוק גם נושאים נלווים למשכנתא - כמו למשל ביטוח המשכנתא שלכם. ביטוח אגב הלוואה לדיור מורכב מביטוח חיים למשכנתא וביטוח מבנה; מכאן, שגובה הפרמיה של הביטוח הוא נגזרת הן של שווי הנכס שרכשתם (מבחינת ערך הכינון שלו, כפי שייקבע על ידי השמאי מטעם הבנק) והן של המצב הבריאותי שלכם.

2. בדיקה של נושאים משפטיים

רגע לפני שאתם חותמים על החוזה, יש לא מעט גורמים משפטיים שצריך לקחת בחשבון. הראשון והבסיסי ביותר הוא בדיקת בעלות בטאבו והוצאת נסח טאבו; עליכם לבדוק שהמוכר הוא אכן הבעלים הרשום על הדירה, וכן שאין חובות, עיקולים או שיעבודים הקשורים לכנס. נסח טאבו יספר לכם מידע חשוב נוסף, כמו למשל מצב הזכויות בדירה, וכן האם החניה, החצר או המחסן אכן שייכים לדירה.

בדיקות נוספות הקשורות לתחום המשפטי הן, למשל,  בדיקת תכנית הבית אל מול הבית עצמו כדי לוודא שלא בוצעו תוספות בנייה לא חוקיות, וכן בדיקת היטלים צפויים כמו היטלי השבחה. את כל הדברים האלו תוכלו לעשות בעצמכם, או לחילופין להיעזר בעורך דין מומחה בתחום המקרקעין.

3. בחנו את הנכס בזכוכית מגדלת

גם אם התאהבתם בבית ואתם לא יכולים לחכות עד שתגורו בו והוא יהיה שלכם, אל תשכחו שלפעמים דברים מסתתרים מתחת לפני השטח - תרתי משמע. לכן, חשוב מאוד לבדוק את תקינות כל המערכות בדירה, מצב הקירות, החלונות והצנרת, עובש ונזילות, וכן מומלץ להזמין שמאי מקרקעין מוסמך שידע לעשות זאת טוב יותר מכם. אם מדובר על דירה מקבלן, אל תשכחו לבדוק את המוניטין של הקבלן ואת הפרויקטים הקודמים שלו.

4. חישוב מחירה האמיתי של הדירה

אסור לשכוח שמחיר הדירה לא מתקרב אפילו למחיר האמיתי שתשלמו. כשאתם שוקלים לקנות בית, סכמו את כל ההוצאות הצפויות - ממחיר הדירה עצמה ודרך מס רכישה, היטל השבחה, מס שבח, עלויות נוספות למשכנתא, שכר טרחה לעורך דין, עלויות מעבר שונות, ריהוט הדירה כולה ועד שיפוצים ושינויים שאתם עשויים לרצות לבצע בבית. התוספות האלו מסתכמות לסכום לא קטן בכלל, שצריך לקחת גם כן בחשבון רגע לפני שחותמים על החוזה.