המגשרת איילת פיליפס: מאמינה בהקשבה גם למילים שאינן נאמרות

גישור משפחתי בזכרון יעקב וחוף הכרמל: המגשרת בעלת הניסיון הרב, שהכשירה דורות של מגשרים, מסבירה מדוע אפשר לוותר על מאבקים קשים ומיותרים בבתי המשפט וכיצד אפשר לתת מקום לכל אחד מבני המשפחה

שחר אמאנו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמונת המחשה: זוג יושב מול מטפלת זוגית. האישה בוכה
שחר אמאנו
תוכן שיווקי

"תודה רבה על התובנות שהצלחנו להגיע אליהן בעזרתך, למדנו לתקשר כפי שלא עשינו שנים רבות". כך נפתח אחד ממאות מכתבי התודה שנשלחו אל המגשרת איילת פיליפס.

איילת מצליחה בתבונה רבה לגרום לזוגות במשבר הגירושין לחזור ולתקשר ביניהם בצורה טובה אחרי נתק ארוך וסכסוך מתמשך, גם אם נדמה היה שלא ניתן יהיה לפתור אותו מחוץ לכותלי בתי המשפט או מבלי לשלם עשרות אלפי שקלים במסגרת המאבק המשפטי. "אני מאמינה שהורים שכבר הגיעו להסכמות ביניהם, פתוחים גם להקשיב יותר לסוגיות הקשורות לילדיהם", היא אומרת. בהתאם לתפיסת עולמה בדבר חשיבות קולו של הילד במשבר הגירושין, פיתחה איילת יחד עם שותפתה ב"אופק – יישוב סכסוכים", מודל ייחודי לשמיעת קולם של הילדים שהוריהם נמצאים בסכסוך הגירושים.

יותר משני עשורים של גישור

רשימת המסגרות להן תרמה ובהן פעלה ועדיין פועלת איילת, האקדמיות והפרטיות, ארוכה ומרשימה. ההישגים שאליהם הגיעה בתחום הגישור יחד עם המודלים הייחודיים שפיתחה והתוכניות שכתבה והובילה במסגרות שונות, כולל במשרד המשפטים, הפכו אותה לשם דבר בתחום. כבר למעלה מ-23 שנים שהיא מגשרת בין אנשים, כשהיא מתייחסת לכל מקרה ומקרה כאל עולם ייחודי וחדש, באותה יסודיות, השקעה ורגישות לצרכים המיוחדים של בני הזוג, ועדיין מתרגשת מכל מכתב תודה מצד המגושרים.  

משלבת את ניסיונה כמטפלת לבין היכרות עם עולם המשפט. איילת פיליפסצילום: שי סרור

לא קל לפעול בעולם שבו כל מקרה הוא כמו עולם שלם המונח על כתפיה, ויש לפרום את הקשרים הסבוכים ולמצוא את הנתיב הנכון כדי לגשר על פערים שלעתים נראים תהומיים.

איילת מצליחה לפענח את הקושי, בחוכמה, ברגישות, ומעל לכל באמצעות היכולת להבין שמולה עומדים שניים שלפני רגע היו זוג, עסקי או משפחתי, שהיה ביניהם מכנה משותף ויכולים לעשות זאת שוב. "איילת משרה אווירה של מקצועיות, דייקנות, דרכי נועם ושמירה על כבודם של שני הצדדים", כתבה אחת המגושרות. "היא מציגה מודל גישור ברמה הגבוהה ביותר וידע עצום בתחום הגישור במטרה להגיע אל עמק השווה", כתבה מגושרת אחרת. "איילת מאפשרת לי לפרוק את העצבים מולה, זה מצד אחד מאוד מוזר אבל מצד שני מאוד משמח אותי שיש לי עם מי לדבר בצורה כזו", כך נכתב במכתב נוסף.

אחד הזוגות שהגיע אל איילת היו השחקנית והמחזאית הדר גלרון ובעלה דניאל, שנפרדו אחרי למעלה מ-20 שנה. על אף הכאב הגדול שבפרידה הצליחו השניים למצוא את המחבר, ובפוסט מרגש שהעלתה הדר לפייסבוק שלה היא כתבה איך רקדו על מדרגות הרבנות עם סיום הליך הפרידה: "לא היינו מצליחים לעשות את התהליך הזה לבד, ללא ההובלה של איילת. היא תמיד דיברה מהלב ואל הלב, בשפת חוכמת הלב, והביאה אותנו למקום הגבוה של הנפש שלנו".

למצוא את הנתיב הנכון בתוך המשפחה

לאיילת יש תואר שני בעבודה סוציאלית של האוניברסיטה העברית, בהתמחות בטיפול במשפחה ובילד, והיא נחשבת למומחית בגישורי משפחה ובטיפול בילדים. איילת נכללת ברשימת המגשרים של בתי המשפט, היא מלמדת ומכשירה מגשרים בקורס גישור בסיסי, בקורס גישור במשפחה, והיא מדריכה מוכרת על ידי משרד המשפטים בתוכנית הפרקטיקום – התנסות מודרכת בגישור, המתקיימת בשיתוף עם הנהלת בתי המשפט בלשכת עורכי הדין ובמכללת גומא – גבים. היא מלמדת במוסדות אקדמיים, ובין היתר הרצתה  באוניברסיטה העברית בקורס יישוב סכסוכי משפחה, במסגרת לימודי תואר שני בתוכנית ליישוב סכסוכים. היא גם הקימה יחד עם שותפתה את אופק – יישוב סכסוכים, יועצת ומומחית לאנשים שנמצאים במשא ומתן ועוד.

בין היתר, שמשה איילת כיועצת של יחידת הגישור בהנהלת בתי המשפט וממונה על הדרכת תוכניות ההתנסות המודרכת, וכן הדריכה את העובדות הסוציאליות ועורכות הדין ב"יחידות הסיוע" שליד בתי המשפט לענייני משפחה וחברה בוועדה המייעצת לשר המשפטים מכח תקנות הגישור וממונה על תחום גישורי המשפחה.

בקליניקה שלה בזכרון יעקב ובכפר הירוק, היא עוסקת בגישור בין בני זוג, לצורך פרידה, או לצורך בניית הסכמות לחיים משותפים, וכן בסכסוכים במשפחה במובן הרחב:  סכסוכים בין דוריים, עסקים משפחתיים וסכסוכי ירושה. בנוסף, היא מעמידה את ניסיונה העשיר לטובת מגשרים בתחילת דרכם – בהכשרה והנחייה פרטנית supervision) ). "אני מאמינה שלאנשים יש זכות ויכולת לבחור כיצד נכון להם לחיות, ומה טוב להם למשפחותיהם ולילדיהם",  אומרת איילת. "זו הסיבה שאני חותרת להשגת הסכם שיחזיק לאורך שנים, והיציבות שלו תלויה במגושרים, במה שהם בחרו שייכתב בו. אני רואה ערך מוסף בגישורים ב'יחסים מתמשכים' שבהם החשיבות של מערכת היחסים באה לידי ביטוי באופן הבולט ביותר. לכן אני גם עוסקת גם בגישורים בקיבוצים, חברות ובארגונים".

 איך מצליחים לגשר בין שני אנשים, שלעתים נראים כל כך רחוקים זה מזה?

"זו אחריות גדולה ואני משתדלת למצוא את הנתיב הנכון עבור המשפחה, ובמיוחד כאשר יש גם ילדים. אני מביאה לתוך התהליך את כל הידע המקצועי שרכשתי עם השנים ואת הניסיון שצברתי כדי שאותם אנשים שהגיעו אליי מסוכסכים, יוכלו להמשיך ולהסתכל האחד לשני בעיניים בידיעה שעשו את כל הצעדים הללו לטובת המשפחה שלהם ולטובת הילדים שלהם".

המשוואה המנצחת מבחינתה היא שילוב של מתן מקום והבנה לתהליכים רגשיים לצד הליכה בתלם המשפטי שבקונצנזוס. היא עושה כל שביכולתה כדי ללוות את הזוג בהקשבה, אמפתיה, והעצמה - נטיעת הבטחון ביכולתם לשתף פעולה גם בעתיד לטובת ילדיהם ולטובת המשפחה הרחבה. "אני מאמינה בהקשבה גם למילים שלא נאמרות כי גם הן מובילות למציאת מענה לצורכיהם", מסבירה איילת, "בתהליך הגישור אני משלבת בין ניסיוני כמטפלת, המבינה בנפש האדם, לבין היכרות מעמיקה עם תפיסת העולם המשפטית. למעשה, בעבודתי כמגשרת אני משלבת בין הידע והניסיון שלי כבעלת שני תארים בעבודה סוציאלית, לבין השכלה משפטית שרכשתי במוסדות שונים במהלך השנים, כשאני עדיין ממשיכה להתעדכן כל הזמן".

מודל חדש להקשבה לילדים

המחקרים מראים כי כמעט אחד מכל שלושה זוגות צפוי להתגרש, ובמילים פשוטות: שליש מהילדים הם או יהיו בעתיד ילדים להורים גרושים. זו אחת סוגיות המשמעותית שאיילת שמה עליה דגש, ואף פיתחה מודל מיוחד במסגרת "אופק - יישוב סכסוכים", מרכז להכשרת מגשרים שהקימה יחד עם שותפתה. בארץ תחום זה נמצא בתחילת דרכו. באופק פיתחו, כאמור, מודל ישראלי להקשבה לילדים, השואב השראה ממודלים שונים בעולם תוך התאמה למאפיינים הישראלים

לא מפסיקה להתרגש ממכתבי התודה הרביםצילום: שי סרור

איילת מסבירה כי הילדים הם החוליה הפגיעה ביותר בהליך הגירושים. לכן, יש לשמוע אותם ולתת להם תמיכה רחבה יותר. "גירושים משפיעים על אורח חייהם של הילדים, החל ממצבם הנפשי ועד מקום מגוריהם, רמת החיים וטיב הקשר", מסבירה איילת. "למרות זאת, במשך שנים רבות כמעט ולא ניתנה לילדים אפשרות להשמיע את קולם ולבטא את דעותיהם, שאיפותיהם ומצוקותיהם. קולם חשוב הן בהליך הגירושין של הוריהם והן ביחס לשינויים העומדים לחול בחייהם שלהם. הילדים עשויים לראות את סידורי החיים החדשים כהוגנים ומספקים יותר כאשר מקשיבים להם. אפשר לשמור ולהבטיח את הבסיס הרגשי של הילד, רק כאשר נקודת המוצא של העבודה מתחילה בילד. אני מקשיבה לילדים, שומעת את קולם ומבינה את תחושותיהם וההורים הם אלה שיקבעו אם להתייחס".

איילת מוסיפה כי לאורך כל שנות עבודתה היא לא חדלה לחפש את המענה המתאים לכל מקרה, תוך אמונה כי לאדם יש את היכולת לבחור ולהתאים את המענה הטוב ביותר לצרכיו ולחייו. "תפקידי הוא לתת את הכלים שיאפשרו זאת", היא אומרת. "אני מאמינה באנשים וביכולת שלהם לבחור מה מתאים עבורם ולחייהם. היופי בגישור הוא היכלות 'לתפור' לכל אדם 'חליפה' המתאימה למידותיו ולצרכיו".

"ה'קסם' שקורה בגישור נובע מהתהליך: חיפוש, התלבטות ובחירה אישית ומדויקת של  פתרון מיטבי, המותאם לצרכים בהווה ובעתיד", מסכמת איילת, "בעוד שהפתרון המשפטי מתבונן על מה שקרה בעבר ומחפש 'אשמה', הגישור מרים פניו אל  העתיד, ובתוך כך מעניק לא רק מענה מתאים ליום המחר,  אלא גם תקווה וכוחות מחודשים".

איילת פיליפס

כתובת: המייסדים 48 זכרון יעקב (מקבלת מטופלים גם בקליניקות בכפר הירוק ובתל אביב) טלפון: 054-4515222
למעבר לאתר>>> 
לפנייה במייל>>>