סליוס תכשיטים: עיצוב אמנותי עד הבית

סליו קצ'לניק יודע לעצב טבעת, צמיד או שרשרת לכל לקוח או לקוחה בהתאמה אישית, ובסגנון אחר שמושפע מברזיל, שבה החל את צעדיו הראשונים בעסק המשפחתי

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צמיד משולב עור וזהב
אבי יופה
תוכן שיווקי

לפני שנתיים, אחרי 27 שנות פעילות מוצלחת רמת אביב ג' בתל אביב, עבר סליו קצ'לניק להוד השרון עם החנות הוותיקה שבבעלותו - "סליוס תכשיטים". היום הוא יושב בדרך רמתיים 93 בעיר, כשקהל הלקוחות הנאמן ממשיך להגיע אליו באופן קבוע, גם אחרי שעזב את המיקום בצפון העיר הגדולה.

"אני אוהב את העבודה שלי, את היצירתיות שבעשייה, ואנשים שמים לב לזה. בגלל זה רוב הלקוחות מגיעים אליי בעקבות המלצות שעוברות מפה לאוזן", אומר סליו, "אני אוהב לקחת רעיון ולהוציא אותו לפועל, כמו בעיצוב אופנה. אני אוהב לעזור לאנשים להגשים את החלומות שלהם. זה סיפוק מאוד גדול עבורי לראות אנשים שמחים מעיצוב מוצלח שהכנתי להם, ומכך שנשים הולכות עם התכשיטים שיצרתי עבורן".

"לפעמים מעורבים גם זיכרונות וירושות"צילום: איבן משה

"אני כל הזמן מקבל פרגון וזה בעצם מה שחשוב: לתת את השירות הטוב ביותר כדי שהלקוח יהיה מרוצה. אנחנו מלווים את כל התהליך, וזמינים גם למקרה של תיקון ותחזוקה. אצלנו עד שהתכשיט לא יתאים בדיוק, כמו בתפירה, הוא לא מועבר ללקוחות. אני לא רוצה רק לעשות כסף, זה לא מעניין אותי. אני רוצה לעשות משהו מעניין ואחר ובעיקר לתת שירות".

אפשר להביא אליך לתיקון וחידוש גם תכשיטים ישנים?

"אפשר להביא, למשל, שעון ישן עם רצועה מאוד יפה ולהפוך רק אותה לתכשיט. יש אנשים שמשאירים אצלם את הרצועה ובעזרת חיבור מיוחד הופכים אותה לצמיד, ומשמרים את האופי של התכשיט. לפעמים מעורבים גם זיכרונות וירושות. יש מקרים של שרשרת מאוד כבדה, שאפשר לקחת חלק ממנה ולהפוך לתליון או לטבעת. כדי לממש את הפנטזיה של הלקוח אנחנו נעזרים בכל החומרים שיש לו בבית, כמו גם במקרה של אבנים שנוצרות כתוצאה מפירוק של תכשיט ישן".

חלום שהופך לתכשיט

גם היום, בגיל 59, סליו עוד זוכר איך כילד שגדל בברזיל, ישב בחנות התכשיטים המשפחתית בריו דה ז'ניירו, וצפה בהוריו ובשאר העובדים לוקחים את החלומות של הלקוחות והופכים אותם לתכשיט.

"דווקא לקראת העלייה שלנו לישראל העסק היה בשיאו", נזכר סליו. "החנות הייתה גדולה והעסיקה 50 עובדים. אימא שלי עיצבה את התכשיטים ואני גדלתי לתוך זה. היא הייתה ידועה מאוד בזכות החדשנות והיצירתיות שלה. לבסוף, אחרי שעלינו ארצה ממניעים ציוניים, ניסינו להמשיך להפעיל את המקום באמצעות קרובי משפחה אבל הצעד לא הצליח ומכרנו את הנכסים שלנו".

למה בחרת לחזור לזה ולעסוק בתכשיטנות גם בישראל?

"כשעלינו לישראל הייתי בן 17. גדלתי לתוך עולם התכשיטנות ואהבתי את זה. אם היינו ממשיכים לגור בברזיל, כנראה שהייתי היחיד מבין שלושת הילדים שנשאר בעסק. כבר בגיל 15 הלכתי לתערוכות עם אמא שלי, ועיצבתי עבור החנות תכשיטים. הסתובבתי שם הרבה. אהבתי להיות שם".

חנות בוטיק

כדי להיות אמן תכשיטנות טוב שיודע להתאים את המוצר המושלם ללקוח, יש הכרח ביצירתיות, אבל לא די בכך. סליו מקפיד לשאול את הלקוחות שמגיעים אליו האם יש רעיון שמנחה אותם, אולי תמונה השראה ואיזה סגנון תכשיטים הם אוהבים ועונדים.

השראה כמעט מכל דברצילום: סליו קצ'לניק

בעזרת הידע וניסיון הרב מצליח סליו ליצור את התכשיט שעליו חולמים הלקוחות. הוא למד צורפות, תיעוד יהלומים ועיצוב בתלת ממד באמצעות המחשב, לצד נושאים נוספים הקשורים לתחום התכשיטנות. הכול במסגרת הצורך שלו להבין את החומרים שאיתם הוא עובד ולהציע פתרונות נכונים ומדויקים.

"המטרה של תכשיט היא לשימוש, ולא לאחסון בכספת או רק לצילום", אומר סליו, "צריך להיות גם מעשיים, לכן אחרי שאני מקבל את כל המידע שאני צריך מהלקוח אני מוסיף את החלק היצירתי שלי".

מאיפה אתה מקבל את ההשראה שלך?

"השראה יכולה להגיע מכל דבר אמנותי, מהטבע, מארכיטקטורה או מרק התבוננות על דברים. אני מקבל השראה גם מקריאה קבועה ברשת, במגזינים ומביקור בתערוכות. אשתי אדריכלית וכשליוויתי אותה בנסיעות קיבלתי השראה לעיצוב תכשיטים. גם עיצוב של בית יכול להיות השראה. אתה צובר רעיונות ושולף רעיונות ופתרונות מהר. אני מחובר לזה. אני זוכר שאימא שלי אמרה שברגע שאתחיל לעבוד בתכשיטנות, אתחיל לעבור ברחוב ולשים לב למה שנשים עונדות".

יש תכשיט מועדף על הקהל הישראלי?

"טבעות תמיד יהיו מספר אחד. אפשר לענוד בכל אצבע ואפילו כמה על אצבע אחת. זה גם פריט מוביל לנישואים ואירוסים. משם זה ממשיך לצמידים, עגילים ושרשראות. אצלנו אפשר למצוא הכול מהכול. יש לנו גם פריטים מוכנים, ועד לתקופת הקורונה היינו מייבאים גם דגמים מיוחדים מחו"ל, בנוסף לפריטים שאותם אי אפשר למצוא במקומות אחרים. אנחנו חנות בוטיק".

מה מייחד את התכשיטים שלך?

"יש השפעות ברזילאיות. אני אוהב סגנון מודרני, ואפשר לשלב גם תכשיטים עם מרכיב קלאסי או עתיק. אבל לא תמצאו אצלנו תכשיטים אמריקאיים נוצצים או אירופאיים כבדים. אני מנסה להיות שונה מהמקובל".

וכחלק מהניסיון לעבוד קצת אחרת, סליו שינה את מסגרת הפעילות של החנות במיוחד בתקופת קורונה. היום הוא עובד דרך אתר האינטרנט שלו, אבל גם נוסע לפגישות בתיאום מראש עד הבית באזור המרכז והשרון, כדי להפוך כל רעיון לתכשיט שאפשר לענוד ולהתגאות בו.

סליוס תכשיטים, דרך רמתיים 93 הוד השרון
טלפון: 03-6421631
להזמנות ולמעבר לאתר החנות>>>
למעבר לפייסבוק>>>
למעבר לאינסטגרם>>>