קורס תכנות לילדים: להשתלב מוקדם במסלול הטכנולוגי

פיתוח אפליקציות, משחקי מחשב ואתרים אינם שמורים למבוגרים בלבד. כיום גם צעירים יכולים ללמוד את התחום שלב אחר שלב, אך הבחירה בגורם המלווה את התהליך חשובה לא פחות מהדרך עצמה

עופר אוליה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילד עם משקפיים ואזניות מביט במסך מחשב
עופר אוליה
תוכן מקודם

רכישת מיומנויות תכנות וחשיבה מחוץ לקופסה מאפיינים לא רק מבוגרים, אלא גם ילדים וצעירים אשר נמשכים לעולם הטכנולוגי ומעוניינים ללמוד את עקרונותיו. שיטות לימוד חדשניות המתכתבות עם הקדמה הדיגיטלית מאפשרות לילדים ללמוד את שפת התכנות לטובת בניית בסיס מקצועי שיכול לסייע להם בהמשך הדרך ולפתוח דלתות למסלולים ותחומים בהייטק או פיתוח משחקים. קורס תכנות לילדים יכול לגרות את יצר הסקרנות, לפתח חשיבה לוגית ולהפוך את הרעיונות שלהם למציאות.

הייטק סקול

משחקי מחשב, אתרים ואפליקציות הם חלק מהחיים שלנו ומשמשים אותנו בכל תחום כמעט. אולם, כדי ליהנות מהם, יש צורך לבנות ולהציג אותם באופן ידידותי למשתמש ולכאן נכנס תחום התכנות. תכנות ניתן ללמוד במקומות רבים, אך הוא לא נועד רק למבוגרים ואנשי היי-טק, מסתבר שגם ילדים יכולים ללמוד לתכנת וליצור משחקים, אתרים ואפליקציות ברמה גבוהה.

גבריאל אנקרי, המייסד והבעלים של הייטק סקול, בית הספר לתכנות לילדים, מספר על תהליך הלימוד. אנקרי, בוגר H.I.T, למד טכנולוגיות למידה, מחזיק בידע ורקע בתכנות ופיתוח אפליקציות ואף העביר שיעורים במסגרות של קייטנות דיגיטליות מטעם משרד החינוך. במסגרת הקורסים של הייטק סקול, גבריאל פיתח מערכי שיעור המותאמים לילדים ונוער מכיתה ג' ועד י"ב.

בקורסים השונים ניתן ללמוד בקבוצה קטנה עד עשרה משתתפים, בזום, במפגש שבועי קבוע. את הזום אנחנו מכירים היטב מהשנה האחרונה, אך בהייטק סקול החלו להשתמש בו ככלי יעיל ונגיש כבר לפני מספר שנים. בנוסף לשיעורי האונליין בקבוצה, ניתן להתקדם גם בקצב אישי על-ידי צפייה בשיעורים מוקלטים בליווי מפגשי סיוע עם מדריך, אחד על אחד, מפגשים שבהם ניתן לקבל תמיכה, לשאול שאלות ולהציג את המשימות של הקורס.

צילום מסך מתוך השיעור. לומדים לפתח משחקיםצילום: הייטק סקול

בתחילת הדרך, גבריאל לימד את התלמידים שלו בצורה פרונטלית בשילוב שיעורים און-ליין, אך הבין שכדי להגיע לקהל רחב יותר, השיעורים הדיגיטליים הם פלטפורמה נוחה יותר. מה גם שמדובר על עניין גיאוגרפי: קורס פרונטלי לילדים הוא בדרך כלל באזור המגורים, אך קורס דיגיטלי מאפשר לילדים מכל הארץ להצטרף ואפילו ילדים דוברי עברית שגרים בחו"ל.

הקורסים הדיגיטליים בנויים משישה שלבים למתחילים ולמתקדמים, כשכל קורס מורכב משנים עשר שיעורים. ניתן לקבל תמיכה מצוות ההדרכה גם על השיעורים המוקלטים, כך שאם משהו לא ברור, תמיד יש למי לפנות. אפשרות תמיכה נוספת שיש לילדים היא קבוצת ווטסאפ ייעודית לקורס. בנוסף, על מנת להוסיף עניין, בכל שיעור יש משימה שביצוע שלה מקנה למשתתפים כוכב. צבירה של כמה כוכבים מאפשרת לתלמידים קניה של עזרים דיגיטליים בחנות המתנות של בית הספר.

להייטק סקול מבחר קורסים בהם מלמדים תוכנות שונות, אך בשונה ממקומות אחרים המציעים קורסים דומים, כאן מלמדים גם קורס Unity מהבסיס. Unity היא תוכנה לפיתוח משחקים גם בתלת מימד והתלמידים בקורס מתנסים ביצירת משחק חדש משלהם. לדברי גבריאל, זהו הקורס היחידי בארץ שמאפשר לילדים להתנסות בתוכנה זו מהבסיס שלה ועד לשלב מקצועי. התוצאות הן משחקים מגוונים שהתלמידים יצרו, כשכל המשחקים הללו נמצאים באתר בית הספר ופתוחים לקהל הרחב.

חוץ מהתגובות החיוביות של התלמידים, נראה שגם ההורים מרוצים. לדברי גבריאל: "הרבה הורים ציינו שבתחילה, הילד מאוד חשש מתכנות וכבר התנסה בכך בעבר בחוגים אחרים או במסגרת בית הספר, אך כשהוא הגיע להייטק סקול, החשש ירד ברגע שהתלמידים חוו את התוצאה הסופית וראו כיצד הקוד שלהם הופך למשחק". 

חוץ מהלימודים עצמם, הייטק סקול יכול לשמש כמקפצה למי שרוצה להשתלב בתחום בעתיד. ישנם תלמידים שלמדו קורסים בתכנות כילדים ואחר כך, כשהתבגרו, השתלבו במגמות מחשבים בתיכון ובאו כבר עם ידע ורקע. כל זה יכול להוביל גם למסלול טכנולוגי בצבא ואחר כך השתלבות בחברות היי-טק ופיתוח משחקים. דוגמה לכך אפשר לקחת ממשחקים כמו פורטנייט או קנדי קראש המוכרים יותר, אשר הצליחו בתחום ושימשו גם מקור להכנסה לא רעה.

בהייטק סקול חושבים גם על החופשים בשנת הלימודים ומקיימים סדנאות תכנות בחופשות החגים, חנוכה ופסח כמו גם בחופש הגדול. מדובר בסדנאות שבהן לומדים תכנות באופן מרוכז בחמישה או שישה שיעורים בכיתה וירטואלית של כעשרה משתתפים עם מדריך ותמיכה מלאה, כולל הצגת הפרויקטים.  

הייטק סקול
מעבר לאתר >>