עיצוב גינות: שמורת טבע פרטית משלכם

גינה מתוחזקת יכולה לשדרג נראות של כל חלל או נכס, אך חשוב לתכנן ולעצב אותה בקפידה. לפני שמתלבטים בין מפלי נוי לצמחייה מתאימה, יש לבחור בחברה אשר תספק אותם ותלווה את התהליך בהתאם לדרישות ולסגנון המבוקש

מירי ורד ומיכל גילת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינה בבית פרטי
מירי ורד ומיכל גילת
תוכן שיווקי

מאנשים רבים משקיעים לא מעט בעיצוב חללים שונים בביתם, כאשר האזורים החיצוניים לעיתים נזנחים או לא מטופלים בהתאם. תכנון ועיצוב נכון של גינות ומרפסות יכולים לשדרג את מראה הבית כולו ובמקביל לאפשר אירוח בתנאים מפנקים. כיום ניתן ליהנות ממרחבים ירוקים בלי לצאת מהבית, בהתאמה אישית ועם ליווי בכל שלבי התהליך. בין העוסקים בתחום: ואטרו אדריכלות נוףאסף עמרני וספיציקינו אילן תבל - אדריכלות נוף.

ואטרו אדריכלות נוף - "עוזרים ללקוחות ליצור את חלקת האלוהים הקטנה שלהם"

"בשנה האחרונה אנשים בילו יותר זמן בבית וגילו כמה שהם צריכים את המרחב הירוק הזה, בין אם מדובר בגינה או במרפסת", מספר יובל ואטרו מבעלי 'ואטרו אדריכלות נוף'. "אנחנו בהחלט מרגישים עלייה בביקושים. אנשים רוצים ליצור את חלקת האלוהים הקטנה שלהם, גם אם אין להם גינה אלא מרפסת, ואנחנו מספקים להם את זה. גם חברות פונות אלינו במטרה לתת פינה ירוקה לעובדים, ואנו מביאים את הירוק פנימה למשרדים שלהן בעזרת אדניות וקירות ירוקים".

'ואטרו אדריכלות נוף' מספקת שירותי עיצוב, תכנון והקמת גינות לבתים פרטיים, פנטהאוזים, מרפסות, גגות ומשרדים. את החברה הקימו יובל, ואביו שלומי ואטרו. "אבא היה גנן קרוב ל-30 שנה", מספר יובל. "התחלתי בתור פועל פשוט שלו ועבדתי איתו שנים רבות. בהמשך למדתי הנדסאות אדריכלות נוף, והקמנו ביחד את 'ואטרו אדריכלות נוף', חברה לתכנון והקמת גינות כאשר אני אחראי על התכנון יחד עם אדריכלית הנוף שחר טוב, ושלומי אחראי על ההקמה".

חלקת אלוהים קטנה צילום: מושי גיטליס

מה כוללים השירותים שאתם מציעים?
"אנחנו מלווים את הלקוח עוד משלב תוכנית הפיתוח והגשת ההיתרים לוועדות המקומיות לתכנון ובנייה עבור חומות, שערים, כניסות וכו'. אנחנו נותנים מענה מקיף ביותר שכולל את כל השירותים שהלקוחות צריכים: ריצופים, מערכות השקיה חסכוניות במים, עבודות עץ, בריכות נוי, מפלים, תאורת גינה במתח נמוך, פרגולות, צמחייה מיוחדת, פינות ישיבה אינטימיות, קירות ירוקים של חברת Vertical Field הישראלית, אלמנטים שונים ומיוחדים כמו פינות אש, גזיבו ועוד. אנחנו מעצבים בעיקר בסגנון ארץ ישראלי, אבל יודעים לתכנן ולבצע את כל הסגנונות".

איך מתנהל תהליך העבודה?
"במצב אידיאלי הלקוח מגיע אלינו דרך האדריכל עוד לפני קבלת ההיתר ואז אנחנו מקבלים דף חלק עם הדרישות והרצונות של הלקוח מהגינה. אנו מתחילים בתהליך של סיעור מוחות, מכינים  סקיצות ראשוניות עם מיקומים של ריצופים, ריצופים משניים, פינות אינטימיות, צמחייה, ואז נוצר פינג-פונג בינינו לבין הלקוח עד רמת תוכניות ממוחשבות ותוכניות תאורה והשקיה. משם יוצאים לדרך כאשר מתחילים עם עבודות עפר, ריצופים ותשתיות".

מהם העקרונות המנחים אתכם בתכנון ועיצוב גינות?
"העקרון שמנחה אותנו הוא בעיקר הרצון להידמות כמה שיותר לטבע ולא לייצר משהו מלאכותי. אנחנו רוצים שהגינה שאנחנו יוצרים תהיה טבעית לחלוטין, כאילו הלקוח יצא לשמורת טבע הפרטית שלו. אנחנו לא מנסים לכפות את עצמינו על הטבע, בדיוק להפך. אנו תמיד שואפים לשמור על הקיים (עצים וכו') ולהתאים את הגינה לסביבה הגיאוגרפית שלה".

מדוע כדאי להגיע דווקא אליכם?
"לשלומי יש יותר מ-30 שנות ניסיון, הוא יודע לפתור דברים שאחרים אינם יודעים, איך לגשת לפרויקט בצורה הטובה ביותר. יש דברים שרק ניסיון רב שנים נותן. אם נעזרים בנו לאחר שהתכנון כבר נעשה, שלומי יודע לכפר על תכנון שיש בו כשלים בעזרת תכנון נכון של הצמחייה. אפשר לומר שאנו משלימים זה את זה והלקוחות שלנו נהנים גם מהניסיון הרב של שלומי, וגם מהחדשנות והטרנדים העכשוויים שאני מביא איתי. ביחד אנחנו יודעים לתת ללקוח מענה לכל דבר. פרט לכך, אנחנו אנשים שנעים לעבוד איתם. יעידו על כך הלקוחות הרבים שנשארים חברים שלנו ומזמינים אותנו לקפה בפינה הירוקה שיצרנו עבורם".

ואטרו אדריכלות נוף
יובל ואטרו: 050-3454600
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לפרופיל האינסטגרם >>

-----------------------------------------

אסף עמרני – גננות אישית באסתטיקה טבעית

אחרי שנים רבות של עבודה כטבח במסעדה, החליט אסף עמרני לצאת מהמטבח הסגור ולהגיח לאוויר העולם, והכי קרוב לטבע. אחרי שבנה בבית הוריו במושב גינה ענקית יפהפייה ולאחר מכן עוד גינה לתושב אחר, הוא הבין שמצא את ייעודו. כדי ללמוד את כל רזי מקצוע הגינון, החל אסף לעבוד אצל שלושה גננים במקביל, צבר ניסיון וידע רב, ולפני 14 שנה פתח עסק עצמאי. אם תשאלו אותו במה הוא עוסק כיום, הוא יצטנע ויאמר לכם שהוא גנן, אבל האמת היא שהוא הרבה יותר מזה. הוא מעצב גינות ומייעץ בכל הקשור לתהליך.

לתחום עיצוב הגינות לא הגיע אסף מחלל ריק. בשנים בהן עבד כטבח, הוא רכש הכשרה כהנדסאי מים וקרקע, תחום שכולל בתוכו פיזיקה, ביולוגיה וכימיה. "אמנם בהכשרה לא לומדים על צמחים", הוא אומר, "אלא על תהליכים של מים וקרקע, וזה נתן לי המון רקע". אסף לא ממש יודע להסביר איך זה קרה, כשבסוף השנה הראשונה ללימודים ביקש משני חברים שלמדו אדריכלות נוף את המפרטים של הצמחים, עליהם הם למדו. אז, עוד לא היה לו שמץ מושג שבעתיד יהיה מעצב גינות.

כדי ללמוד את כל רזי מקצוע הגינון, החל אסף לעבוד אצל שלושה גננים במקבילצילום: אסף עמרני

האהבה לטבע, ליצירה של יש מאין ולבנייה של דברים חדשים תמיד קיננה בו. היום הוא אומר: "הגינון ענה על כל האהבות שלי. בניית גינה היא בעצם ציור ופיסול בצמחים. זו אמנות של ממש. העבודה בטבע ועם הטבע היא משהו שאני מאוד אוהב וצריך. בכלל, אני אוהב צמחים ועשבים, כל הזמן לומד. עכשיו, למשל, אני גם לומד ליקוט. עשבים בשבילי הם גם אוכל".

אסף עיצב גינות רבות בכל רחבי הארץ, במושבים, בקיבוצים ובערים. גינון בעציצים (גגות, מרפסות ואדני חלונות) וגינות קרקע, אבל אף פעם לא תכנן גינה על הנייר. "זה לא מעניין אותי", הוא מסביר, "גינה היא לא פלקט, היא משהו צומח וחי. אני יושב עם הלקוחות, מבין מהם מה הם רוצים ומה הם צריכים, ובהתאם לכך יוצר גינה שעונה על המאוויים של כולם ושמתאימה לכל אחד מבני המשפחה. בסופו של דבר, הגינה היא יצירה משותפת שלי ושל הלקוחות", הוא אומר. הוא יודע לספר, למשל, על לקוחה שביקשה ממנו שיעצב לה גינה על טהרת הצבע הלבן, והוא בהחלט נענה לאתגר. "שתלתי בגינה פרחים וצמחים כמו מורן, ורד אייסברג, לגרסטרמיה הודית לבנה ומוריה מכבדית, כולם לבנים ונפלאים, ויצאה גינה מדהימה ביופייה".

אסף בונה את הגינה משלב התכנון, דרך עיבוד האדמה, מערכות ההשקיה, שבילים ומשטחים ושתילת הצמחים. אם בתכנון הגינה נדרש ביצוע עבודות עץ או ברזל מורכבות, או חלילה דשא סינתטי, מפנה אסף את העבודה לביצוע בעלי המקצוע המתמחים בעבודות אלה.

"בניית גינה היא בעצם ציור ופיסול בצמחים"צילום: אסף עמרני

גינה, כידוע, היא עניין שמצריך תחזוקה, סבלנות ובעיקר הרבה אהבה. לדברי אסף, חלק מבעלי הגינות הפרטיות נהנים לתחזק את גינותיהם בעצמם, במיוחד עכשיו, בימי קורונה כשמחפשים את המרחבים הביתיים הפתוחים. הוא עצמו מגיע לבקר את לקוחותיו במידת הצורך, לבדוק, לתחזק, לטפל במה שצריך, לחדש, לייעץ ולרענן.

לסיכום, אומר אסף: "אני מעצב גינות לאנשים שהגינה עבורם היא חלק מהבית ומסביבת החיים שלהם. כל גינה בשבילי היא עולם ומלואו, הזדמנות להכיר פנים חדשות ולהביא את האנשים שמאחוריה לידי ביטוי גם מחוץ לארבע הקירות שלהם".

אסף עמרני, גננות אישית באסתטיקה טבעית
טלפון: 052-8464372
מ
עבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

-------------------------------------

ספיציקינו אילן תבל - אדריכלות נוף: "לא נוסחה מדויקת אלא מיומנות עדינה"

"אדריכלות נוף זו משוואה שדורשת מהמתכנן לקחת בחשבון הרבה גורמים, ובכלל, זאת תפיסה רחבה והכרה של הטבע אל מול האדם ולהיפך. קשב עמוק ויכולת לשרטט במילים. זו אינה נוסחה מדויקת, אלא מיומנות עדינה של תשומת לב לאדם ולסביבה", כך אומר אילן ספיציקינו, בעלי חברת "ספיציקינו אילן תבל".

אילן מסביר כי "ההסתכלות היא כיחידה המתקבלת בתחילה כדף חלק שפרוש לפניי. הקונספט והרעיון מושתתים על עקרונות ספציפיים לכל גן, כך בעצם השלם גדול מסך חלקיו, כשהמטרה העליונה היא היכולת שלנו כמתכננים ליצור תחושות שונות של ההולכים בו, בין אם מדובר בפארק, מלון או גינה פרטית, כך שלאחר סיום הפרויקט נרצה להיות עדים להתרחשויות, ולמפגש בין האנשים וליכולת שלהם לנוע בתוך המרחב שיצרנו באופן טבעי ובנוחות מקסימלית. שם נמצא כל הקסם, והנוסחה הזו אינה  קלה לפיצוח".  

אילן ספיציקינו: "חשובה חלוקת הגן לפרופורציות, מבלי להעמיס על האווירה"צילום: באדיבות ספיציקינו אילן תבל - אדריכלות נוף

חברת ספיציקינו אילן תבל שהוקמה לפני תשע שנים, מבצעת כיום פרויקטים של אדריכלות נוף ותכנון בכל רחבי הארץ. אילן וצוותו מספקים פתרון מקיף לשטחים ציבוריים ופרטיים, החל מהתכנון, דרך ההזמנה ועד הביצוע. "תהליך התכנון מתחיל ברעיונות וסקיצה. ניתן לומר, באופן שאינו גורף, כי מבחינה אסתטית המקומות שפחות הושקעו מבחינה עיצובית, אלו המדמים את הטבע, הצליחו יותר. האיזון מגיע מהיבטים שונים: האחד, הוא תורת הצורה והחומרים שבהם נבחר להשתמש; השני הוא תבנית השטח, העונה על השאלה איך זזים בחלל", מסביר אילן, "כדי לתת את המענה להיבטים השונים, נשאל מה נרגיש והאם בתור מבקר בגן יש לי יכולות בחירה מה ארצה לראות בעודי מתהלך, האם המפגש החברתי הוא נוח והאם מתאפשרת לי ישיבה אל מול האחר בצורה בטוחה או שישנה אפשרות של אזורי ישיבה מבודדים".

אילן מסביר כי הוא אני מנסה ככל הניתן לתת מקום לשאלות הללו, כאשר לכל אחת מהן יש משמעות. "דבר חשוב נוסף הוא חלוקה של הגן לפרופורציות בין חלקיו, מבלי להעמיס על האווירה", הוא מוסיף, "בחלקים השונים ישנם הן את אזורי הישיבה והן את אזורי הצמחייה והעצים כמובן את המבנים והאלמנטים הקיימים וכל זה בהתאמה האחד לאחר".

במרחב הציבורי לעומת המרחב הפרטי, לעיתים ישנם אתגרים המחייבים להתחשב בתקנים וחוקים, כמו למשל, רוחב וגובה מדרכה, מעקות, גדרות ועוד ענייני בטיחות. "לעומת זאת, בגינות גג ומרפסות בבתים פרטיים תשומת הלב תהיה, לפחות מניסיוני, יותר על פרטיות השוהים בבית. גורם נוסף וחשוב הנלקח בחשבון הוא נושא התחזוקה ועלותו, כמה עבודה תידרש לאחר גמר הפרויקט. "המגמה שלי היא ליצור גינה הדורשת תחזוקה מועטה, אלא אם ישנם לקוחות עם דרישות מיוחדות שרוצים לעבוד בגינה", אומר אילן.

אילן ספיציקינו: "הקרקע היא כמו מטבח עם חומרי גלם"צילום: באדיבות ספיציקינו אילן תבל - אדריכלות נוף

אילן מסביר כי סגנונות הגינה משתנים בהתאם לקונספט, החל מגן אפריקני שיכלול בתוכו אלמנטים מחומרים פשוטים יותר, לעומת גינה יובשנית-מקסיקנית אשר תאופיין אחרת לגמרי. "הסגנון הטרופי שונה אף הוא, ובו נמצא ערב רב של צמחים ממשפחת הדקליים בשילוב עם אלמנטים של מים ובריכות שחייה", הוא מוסיף, "סגנון נוסף הוא גינה ארץ ישראלית: שילוב פרוע ויצירתי של צמחי תבלין, ברושים, עצי רימון, וסוגי צמחייה הגדלה בר בארץ. האנלוגיה שבה אני אוהב להשתמש היא מעולם הבישול: הקרקע היא כמו מטבח עם חומרי גלם. אנו נבחר במה נשתמש, לאיזה תבלין לתת יותר דגש ואיך לאזן טעמים, כדי שבסופו של דבר נקבל מנה טעימה שנרצה לחזור אליה שוב ושוב. בגינה השאיפה היא ליצור יחידה אורגנית אחת שכל הפרטים בה מאוזנים".

עיצוב נוף הוא קריירה שנייה שכבשה את ליבו של אילן. את דרכו המקצועית הוא החל בלימודי פסיכולוגיה ומשאבי אנוש, אך לאחר מספר שנים ופרידה כואבת, החליט לפנות לתחום חדש. "הבנתי שאני לא בנוי לעבודה במשרד עשיתי תפנית מהמקום הטיפולי והמכירתי", מספר אילן, "התחלתי להתעניין בעבודת שטח ויצירה המשלבת שטח ומשרד גם יחד. עבדתי בתחום הדקים והפרגולות, תוך כדי עבודה בגינות ובגנים הבנתי שחשוב לי ליצור מרחב הנותן ללקוח מענה כולל המשלב בין הפנים לחוץ".

"מכיוון שהתכנון מורכב ממספר רב של פרטים, עדיף להתחיל כבר בשלב הבנייה, כך אפשר לעבוד בשיתוף פעולה עם ספקים ואנשי מקצוע", מוסיף אילן, "לדוגמא, בגינה שהקמנו באור יהודה, עבדנו עם אדריכל המבנה והייתה לנו האפשרות לחשוב יחד היכן למקם את החלונות, וכך יצרנו התאמה בין ריצוף החוץ לפנים. ספק תשתיות המים סיפק את צרכי מטבח החוץ והבריכה ותוכנית התאורה תוכננה בתיאום עם החשמלאי. לעיתים יש צורך בתכנון בגינה קיימת, בחלל ציבורי, פרטי או מרפסת, ואז האתגר גדול יותר ומצריך שיקום נופי ושמירה על אופי הגן, כאשר נושא חשוב נוסף הוא חישוב אומדן כמויות  המים ועלותם. כיום קיימים בשוק פתרונות טכנולוגיים מצוינים".

לסיכום אומר אילן כי "העיקרון הראשוני החשוב המנחה אותנו הוא שמירה על ערכי הטבע ונוחותו של האדם ההולך בו במרחב האישי והציבורי. כיבוד ושמירה על הצמחייה ועל העצים. אנחנו לוקחים מהטבע וחשוב שנדע לתת לו בחזרה".

ספיציקינו אילן תבל - אדריכלות נוף
טלפון: 050-7455525
לפנייה במייל >>

למעבר לאתר >>
למעבר לפייסבוק >>