מרכז גיל-עד: שגרה מלאה ומשמעותית לחולים סיעודיים

השנה האחרונה הציבה אתגרים לא פשוטים בפני המקום, שניסה לשמור על שגרת חיים בריאה עבור מאות דייריו. בזכות צוות מסור, נחישות ויצירתיות, הוא גם הצליח

יעל קרת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלט מרכז גריאטרי
יעל קרת
תוכן שיווקי

בתחילת 2019 כתב אלון קלמן, מנכ"ל המרכז הסיעודי גיל-עד, נייר עמדה שעסק באתגרים העומדים בפני עולם הגריאטריה. הוא לא יכול היה לתאר לעצמו אז אילו אתגרים תביא עמה שנת 2020. "הקורונה היא מלחמה לכל דבר ועניין", אומר קלמן, "ואנחנו, המרכזים הגריאטריים, היינו בחזית". 

שדרה הולנדית יפה בתוך מתחם תל השומר

הקורונה שיבשה את המערך העדין והמורכב שעומד בבסיס מרכז סיעודי כמו גיל-עד, מלכ"ר השוכן בשדרה הולנדית יפה בתוך מתחם תל השומר. המרכז כולל ארבע מחלקות סיעודיות, מחלקה לתשושים ומחלקה נוספת לתשושי נפש (דיירים הסובלים מאלצהיימר ודמנציה למשל) בהם מטפלים צוותים מקצועיים נרחבים. "היינו חייבים להמשיך ולשמור על תפקוד נכון של המערכת ולמדנו תוך כדי תנועה. עם הזמן יצרנו נהלים שעוזרים לנו לשמור על הצוות, על הדיירים ועל המשפחות כמה שניתן. היום, לשמחתי, כמעט כל הדיירים והצוות מחוסנים", מספר קלמן.

הדייר במרכז

אחד האתגרים הקשים ביותר היה שמירה על שגרת חיים בריאה ופעילה של הדיירים - עיקרון מרכזי בפילוסופיה הטיפולית של גיל-עד. "עשינו הכל כדי להמשיך את ביקורי המשפחות, תחת כל המגבלות המחמירות", מספר קלמן, ומוסיף כי מעבר לכך ניתנה עדיפות עליונה להמשך התעסוקה והפעילות השגרתית של הדיירים, גם בממד הפרא-רפואי. בכך הוא מתייחס לקשת הטיפולית הרחבה שמציע המרכז, הכוללת מעבר להשגחה רפואית סביב השעון גם טיפול תזונתי, פיזיותרפי וסוציאלי, ואפיקי טיפול נוספים כמו ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ופעילויות תרבות ופנאי. שירותים אלה משולבים בפרוטוקול הטיפול שנקבע יחד עם משפחת הדייר, תוך התחשבות בבקשות ובצרכים אישיים כמו התאמת עזרים רפואיים, בחירת שעת יקיצה ואפילו העדפות קולינריות.  

משפחה מעל הכל

משפחת הדייר ממשיכה להוות נדבך מרכזי גם לאחר קביעת תוכנית הטיפול הראשונית. התפיסה הזו מתקיימת הלכה למעשה בשיח פתוח ועדכון המשפחות באופן שוטף, יחד עם שקיפות ניהולית הכוללת קיום בקרות תקופתיות מטעם המרכז עצמו, חלקן תחת תקני ניהול בינלאומיים מחמירים, כמו למשל ISO 9000. המשפחות זוכות גם למענה סוציאלי רציף בזמן שהות יקיריהן במרכז ונהנות מזמני ביקור בלתי מוגבלים.

משפחה נוספת שחיה בין כותלי מרכז גיל-עד היא הצוות המקצועי, שחלק גדול ממנו עובד במרכז מאז הקמתו בשנת 1987. "זה נשמע כמו קלישאה, אבל כאן באמת האנשים עושים את המקום", אומר קלמן. ראיה לכך היא אופיו החינוכי של המרכז, המשמש גם כמרכז לימוד והכשרה לסטודנטים לרפואה, סטאז'רים במקצועות הסיעוד, מטפלי בית וחברות סיעוד שמגיעים כדי ללמוד מחברי הצוות, שממשיכים לעבור הכשרות ייעודיות במהלך עבודתם במרכז. נאמנותו של הצוות הוכחה בשנה האחרונה, במהלכה גם חברי הצוות הבכיר, שחלקם עברו את גיל הפרישה, המשיכו לעבוד יומם וליל כדי להבטיח את תפקודו של המרכז. "אחרי מה שעברנו בשנה האחרונה, אני יודע שהצוות הוא מה שהופך את גיל-עד למקום כל כך מיוחד", מוסיף קלמן. "רבים מאנשי הצוות אף בוחרים לשכן כאן בני משפחה שהפכו לסיעודיים, מה שמוכיח מעל לכל ספק מה הם באמת חושבים על הבית שלנו. לו הייתי צריך, הייתי מביא לכאן את ההורים שלי".  

למידע נוסף לחצו כאן >> | 03-5349855