קורסי גלישה: כשהרוח, הנפש והים נפגשים

סצנת גלישת הגלים בישראל כוללת עשרות אלפי גולשים חובבים ומקצועיים, שמשלבים ספורט, שקט ושלווה וחיבור אל הטבע. איפה תוכלו גם אתם ללמוד לגלוש ומה מציעים בבתי הספר השונים?

גיא כספי וקים ביטי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בחורה גולשת על גלשן גלים
גיא כספי וקים ביטי
תוכן שיווקי

סצנת גלישת הגלים בישראל גדלה ומתפתחת מדי שנה. כיום מספר הגולשים, חובבנים ומקצוענים, מוערך בכיותר מ-40 אלף, כאשר המספר ממשיך לעלות. גם המסגרות שמיועדות לספורט גלישת הגלים התרחבו, והן כוללות תחרויות בקטגוריות שונות בחופי הארץ.

קל להבין מדוע כל כך הרבה נשים, גברים וילדים מוצאים עניין בגלישת גלים. מדובר בספורט מאתגר ומהנה באותה המידה, שמספק גם רגעים של שלווה בחיבור עם החופש והים. כדי לזכות בזמן איכות של גלישת גלים, יחד עם החיבור לים ולחופש, כדאי להכיר את הקורסים ובתי הספר שמציעים למעוניינים ליווי וכלים מקצועיים: גלים בית ינאי – נעוריםצ'ילי בית ספר לגלישה ו-DORITO SURF.

גלים בית ינאי – נעורים

בבית הספר לגלישה  ״גלים בית ינאי – נעורים״ מאמינים ששילוב בין אורח חיים בריא ושקט נפשי שמאפשרת הגלישה, יוצר חוויה שלמה הכוללת אתגר, תשוקה, שמחת חיים והתפתחות אישית.

"גלים בית ינאי – נעורים", בניהולם של עומר לניאדו ויותם רופא, פועל בחוף בית ינאי ובחוף נעורים חבצלת השרון. הוא הוקם לפני שש שנים, כסניף של בית הספר הוותיק לגלישה "גלים", ומאז הפך למוביל בתחום באזור עמק חפר, השרון והסביבה.

סוד ההצלחה טמון באהבה האמיתית של מנהלי בית הספר לגלישה ולים. עומר, איש חינוך וגולש, שמאוד אוהב את הים, מסביר מה הוביל אותו ללמד גלישה: "היה לי חשוב להנגיש ולחבר את תחום הגלישה לכמה שיותר אנשים, ילדים ומבוגרים. זה כלי עוצמתי שאיתו אפשר להשתמש בכל רגע ובשלל חוויות ומצבים בחיים".

עומר מוסיף כי הגלישה מייצגת ומאפשרת התמודדות עם תחומים רבים בחיים, בכך שמעניקה כלים להתמודד עם אתגרים, מחזקת את האדם ואופיו ונותנת לו הזדמנות למצות את החיים.

מסגרות מתואמות לכל הגילאים

כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים ליהנות מיתרונות הגלישה, בבתי הספר מפעילים מספר מסגרות, המותאמות למגוון גילאים ולרמות השונות. את ההדרכות מעבירים אנשי צוות מקצועיים ואיכותיים, שמכירים היטב את התחום ואת הים. מלבד הידע והניסיון הצוות מקפיד על יחסי אנוש וסבלנות, כדי ללוות צעד אחר צעד את הגולשים המתחילים, עד שיכבשו את הגלים.

ההדרכה מתקיימת במים ועל החוף, התלמידים מקבלים סקירה מקיפה על עולם הגלישה ותרגילים לחיזוק המיומנויות הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית ורגשית. ההדרכה אינה מסתיימת בלימוד הטכניקות השונות, והיא מתייחסת גם לאיכות הסביבה, להיכרות עם הים – הכוללת צלילה וחתירה, נוגעת בנשימות להרגעה ולתרגול יוגה. כל אלה מעניקים התנסות בתחומים שמשלימים זה את זה בכדי קבל את חווית הגלישה במלואה.

בנוסף, שיעורי הגלישה מותאמים למצב הים והגלים: בימים שבהם הים שקט ניתן לחתור על סאפ וכשהים סוער מתקיימים אימונים פונקציונליים, שנועדו לחזק את הכושר של הגולשים המתחילים. "הגישה המובילה כאן היא לנצל את כל מה שיש לים להציע וללמוד מכל חוויה ואתגר שהוא מעמיד", מסבירים בבית הספר.

קורסים מותאמים לכל הגילאיםצילום: הדס כרמון

המסלולים מותאמים גם לילדים ובני נוער, בטווח גילאים משבע ועד 18. לילדים ובני הנוער מציעים בבית הספר שלוש מסגרות: חוגי גלישה שנתיים -  מפגש שבועי לאורך שנה שלמה; קייטנות ומחנות גלישה – פעילות המתקיימת בחופשים ובחגים ומתאימה גם למי שמבקש ללמוד באינטנסיביות וגם למי מעוניין בהפוגות בין הפעילויות וכן שיעורי גלישה פרטיים – המתאימים לגולשים שמחפשים חוויה יותר אישית וקרובה.

הסעות גם ליישובים מרוחקים

וכדי לאפשר לכמה שיותר ילדים ובני נוער לקחת חלק בפעילויות, הקים בית הספר בשיתוף משרד החינוך, מערך הסעות גם ליישובים מרוחקים יותר, שאינם נכללים תחת יישובי החוף. ההסעות עומדות לראשות התלמידים בדרך אל שיעורי הגלישה ובחזרה מהם.

הגישה המובילה היא לנצל את כל מה שיש לים להציע וללמוד מכל חוויה צילום: מעיין חלף

גם עבור הבוגרים ישנם מספר מסלולים: קורס גלישה - חמישה שיעורים של שעה וחצי כל שיעור, במסגרתם נלמד הבסיס בטווח זמן קצר יותר וניתן לעמוד על הגלשן כבר בשיעורים הראשונים; כרטיסייה של חמישה או 10 אימוני גלישה בקבוצה, שאותה ניתן לנצל בכל עת בתיאום מראש ושיעורי גלישה פרטיים למתחילים או מנוסים. כמו כן, מתקיים חוג גלישה לבוגרים וחוגי גלישה לנשים בלבד, מסגרת המאפשרת מרחב פתוח ואינטימי יותר.

על אף הניסיון הרב, בבית הספר לגלישה עדיין מתרגשים מכל גולש או גולשת שמצליחים בפעם הראשונה לעמוד על הגלשן ולגלוש. ב"גלים בית ינאי – נעורים" מבינים כי מעבר לשמחה ולסיפוק, מדובר ברגע מעצב ומרחיב אופקים  שפותח עולם חדש של הזדמנויות לנשים, גברים ולילדים שגילו והתאהבו בקסם.   

גלים בית ינאי – נעורים
כתובות: חוף בית ינאי, עמק חפר
חוף נעורים – חבצלת השרון, עמק חפר
טלפונים: 09-9668189058-5141189
שעות פעילות: כל ימות השבוע כולל שבת בין השעה 07:00 ועד השקיעה
למעבר לאתר>>>
למעבר לעמוד האינסטגרם>>>
למעבר לדף הפייסבוק>>>
למעבר לערוץ היוטיוב>>>

--------------------------------------

צ'ילי בית ספר לגלישה

אין כמעט אחד או אחת שישבו על החוף,  מול הים והתמלאו בהערכה מהולה בקנאה מול הגולשים, שנהנים מהגלים המתנפצים, מנקים את הראש, מחזקים את הכושר הגופני ובעיקר מתמסרים לתחביב ולטבע.

ישנם לא מעט שמגשימים את החלום, ואינם מסתפקים רק בלהתבונן על הקסם שנוצר במפגש בין הגלשן לים. מי שמסייע להם, בהדרכה אישית וקפדנית, צעד אחר צעד, הם אנשי "צ'ילי בית ספר לגלישה" תוך ששימוש במסגרות של קורסי הגלישה עם הכרטיסיות הנוחות. בחמש השנים מאז הקמתו, הצליח בית הספר לגלישה ללמד וללוות רבים, בטווח גילאים רחב מ-20 ומעלה, שהפכו את התחביב לאורח חיים. השיטות הנלמדות בקורס הגלישה ב"צ'ילי" הן ייחודיות, קלות ופשוטות, שמצליחות בתוך זמן קצר להפוך גם הססנים לכאלה שחותכים את הגלים.

"ישנם אנשים רבים, בגילאי 20-30, שנורא רוצים ואפילו חולמים לגלוש, אבל או שהם חוששים שלימוד גלישה כבר מאוחר מדי עבורם, או שהם לא מוצאים את המסגרת הנכונה והבוגרת שיודעת לשלב אותם עם חבר'ה נוספים בגילם", אומר בן עקביא, שהקים בית הספר ובעצמו גולש כבר יותר מ-20 שנה.

החלטתם לקפוץ למים בגיל מבוגר יותר?

עקביא מסביר כי החליט להקים את בית הספר כמענה למי שהחליט ללמוד גלישה בגיל מבוגר יותר, תוך התחשבות בצרכיהם: שעות המתאמות לאורח חיים שמשלב עבודה; ציוד גלישה מתקדם המבטיח תוצאות מהירות וטובות יותר, מסגרת חברתית נוחה ונעימה ועוד. "מי שחושב שהגיל הוא פקטור ללימודי גלישה, יופתע לראות עד כמה מהר ניתן להתקדם וללמוד כשעושים זאת בדרך הנכונה, עם הדרכה וציוד טובים ומקצועיים", מוסיף עקביא.

"בן עקביא תופס 'צינור' בחופי תל אביב"צילום: יובל שלמה

הקו המנחה של "צ'ילי", הוא ללמד לגלוש כך שאפשר ליהנות מהגלישה מבלי למהר כדי להגיע לשלב הבא. "המרדף אחר השלב הבא לא נגמר לעולם", כך מאמינים בבית הספר. לכן, הגישה שמעניק "צ'ילי" לתלמידיו היא ליהנות מהדרך ולא לעסוק ללא הרף בתוצאה. גישה זו אופיינית לספורט הגלישה, שמחייב במידה רבה התמסרות אל הטבע ואל הרגע עצמו, הנאה מהחוויה העוצמתית של חתירה אל הגל והמפגש איתו. כל אלה הופכים את הגלישה לקסם ומותירים בגולשים תחושות חזקות של סיפוק, רגיעה והנאה.

כדי להבטיח שהתלמידים ייהנו לאורך כל הדרך, כל קבוצה נכנסת לים כבר בשיעור הראשון. הקבוצות מחלקות לחמישה תלמידים בכל אחת, עם מדריך שמלווה את המשתתפים ונותן להם מענה גם באופן אישי. את הגל הראשון מנסים התלמידים לתפוס עם גלשן סופט שמחולק להם על ידי בית הספר, ומספק קרקע נוחה לגולשים מתחילים שצריכים לחזק את שיווי המשקל ואת הקואורדינציה. "הגלשנים האלה מושלמים לכל מי שמתחיל לגלוש, כי הם מפשטים את תהליך הגלישה ויוצרים עקומת למידה גבוהה, כך ניתן להשתפר באופן משמעותי כבר פרק זמן קצר", מסביר עקביא.

צעד אחר צעד עד הגלים

כבר בשיעור הראשון, לאחר התרגול על החוף וברגע הכניסה למים, את הגולשים המתחלים מלווה המדריך. הליווי המקצועי נמשך לאורך כל השלבים, שנעשים בהדרגתיות: מהחוף למים הרדודים, ורק לאחר מכן עוברים למים העמוקים. ההדרגתיות באה לידי ביטוי גם בהתקדמות של התלמידים עצמם: תחילה הם שוכבים על הגלשן ולאחר מכן יושבים עליו – עד שמצליחים לעמוד. כל אחד מתלמידים מתקדם בקצב שלו, ונהנה מהתהליך כולו  שמספק הרבה כיף והאווירה המהנה עם שאר חברי הקבוצה. אחרי הכל, באתם ליהנות.

שיעורי גלישה המותאמים לכל גילצילום: Izi ohana

ב"צ'ילי" מספרים כי את השיעור הראשון רבים מסיימים עם הרבה אדרנלין, לאחר שגילו עולם חדש והים הפך לחבר. הגולשים המתחילים חשים שמצאו מקום מפלט להגיע אליו, שתמיד ימתין להם בזרועות פתוחות.

אם בא לכם ללמוד גלישה בתל אביב ואתם מחפשים את השילוב המושלם בין סיפוק לאתגר, מסתכלים על הים וחושבים כמה הייתם רוצים להגשים את חלום ולרכוב על הגלים, בית הספר לגלישה "צ'ילי", ילווה אתכם, ייקח אתכם יד ביד וייתן לכם את כל הכלים שאתם צריכים. זה אף פעם לא מאוחר, ואתם אף פעם לא מבוגרים מדי או עסוקים מדי כדי להגשים את החלום. כל מה שצריך לעשות הוא פשוט לקפוץ למים העמוקים.

צ'ילי בית ספר לגלישה
כתובת: הירקון 40, תל אביב
טלפון: 053-9531805
למעבר לאתר>>
למעבר לפייסבוק>>

---------------------------------

DORITO SURF – בית ספר לגלישה

קצת עליי: האהבה בין דוריטו לים החלה בגיל 13, כשהתנדב בעמותה לנערים בסיכון והגיע לעמותת "הגל שלי", שתפקידה להחזיר נוער בסיכון למסגרות דרך גלישת הגלים. מאז שהגיע דור אל העמותה, הוא שינה את חייו מקצה לקצה ובלט ביכולו כמנהיג ומדריך כבר בגיל 16. דוריטו היה דמות לדוגמה של עשרות נערים ונערות בסיכון בעמותה.

את שנת השירות עשה בעמותה, התגייס לסיירת בחיל הים וכשהשתחרר משירות בסיירת פתח את בית ספר לגלישה וחיים טובים. דור מספר שמי שנכנס לעולם הגלישה מקבל מתנה מהיקום, יש תלמידים שמגיעים אליו עם קשיים נפשיים והים לדבריו מרפא את הכל: "משהו בגלישה גורם להם להתרגש ולהתמכר לחיים".

הקורס של DORITO SURF מציע 15 מפגשים, בהם כל תלמיד יכיר את הים על כל צורותיו, את הגלים, הרוחות, הזרמים וההשפעות שלהם על הגולש, כאשר שלושת המפגשים הראשונים הם פרטיים ו-12 המפגשים הנוספים הם בקבוצה קטנה של עד 5 אנשים. השיעורים מתקיימים בחוף בבת ים וניתן להגיע להתאמן החל מגיל 18. להבדיל מקורסי גלישה אחרים, השיעורים בקורס של דור מתקיימים במשך שעתיים וכל זאת על מנת שלתלמיד יהיה את מירב הזמן להסתגל ולהפנים.

דור כליףצילום: Mr. David photography

תלמידה מבית הספר לגלישה DORITO SURF מספרת לנו על התהליך המשמעותי שעברה: "אני גלית ניצן בת 38, בת של מציל ולמרות זאת ממש פחדתי מהים. בתקופת הקורונה, החלטתי להתמודד ולהגשים חלום ישן, והלכתי ללמוד גלישה למרות הפחד. דור השיב שפחד מן הים הוא סיבה מצוינת ללמוד גלישה, כדי להתמודד עם הקשיים ולא לברוח מהם. בקורס התחלתי ללמוד איך להתמודד עם הים, ולהבין שגם אם נופלים למים, לא קרה שום דבר.

"עכשיו אני גולשת לא רעה בכלל, ואני זוקפת את הכול לזכותו של דור: הוא פשוט עזר לי להשתחרר. התאהבתי בגלישה, ופעמיים בשבוע לפחות תמצאו אותי בים, בכל מזג אוויר. מעבר לכך, ברגע שהשתחררתי מהפחד מהים, וראיתי שאני יכולה לו, התחלתי לעשות שינויים נוספים בחיי. עזבתי משרה נוחה ככימאית בחברת קוסמטיקה מוכרת, והחלטתי להיות בלוגרית אופנה, משהו שלא דמיינתי שיקרה לפני כן. אני שמחה ומאושרת שהלכתי ללמוד גלישה בדוריטו סרף סקול: התאהבתי בגלישה, וגיליתי את עצמי".

DORITO SURF – בית ספר לגלישה
מעבר לאתר >>