ייצוג משפטי בעבירות צווארון לבן: המאפיינים, החקירה וההגנה

האם ניתן להגדיר את מכלול העבירות צווארון לבן? כיצד מתנהלות החקירות? מה קורה ברגע שמוגש כתב אישום? ומה ההבדל בין העבירות השונות? עו"ד אלעד רן משיב

עו"ד אלעד רן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר עם חליפה אזוק בידיו
עו"ד אלעד רן
תוכן שיווקי

קשה להגדיר את מכלול הפעילויות שמרכיבות את המונח עבירות צווארון לבן. חלק מעברייני הצווארון הלבן מצויים בעמדת כוח וחלקם האחר לא, חלק מהפשעים מתבצעים על ידי חברות וחלק על ידי יחידים, חלק ממבצעי העבירה מטרתם כסף וחלקם האחר מטרתם השגת כוח. אף על פי כן, ניתן להבחין במספר אלמנטים משותפים לאותן עבירות ולאותם מבצעי עבירות, עליהם נעמוד בהמשך.

תחום עבירות צווארון לבן נחשב לתחום משפטי מורכב במיוחד שכן הוא מחבר בין תחום המשפט הפלילי לתחומים משפטיים כלכליים נוספים, ברוב המקרים מדובר על עבירות פליליות בעלות מאפיינים כלכליים ייחודיים בעניינם נדרש ייצוג משפטי של עורכי דין המטפלים בעבירות מסוג זה - עבירות אשר דורשות הבנה וידע משפטי ומשלבות מספר רב של תחומים - אזרחיים, פליליים, חשבונאיים וכלכליים.

בין אם אתם חשודים או עדים אשר זקוקים לייעוץ משפטי מאת עורך דין ניירות ערך בעבירות ניירות ערך, בין אם אתם חשודים או עדים אשר זקוקים לייעוץ משפטי מאת עורך דין תחרות והגבלים עסקיים בעבירות על חוק התחרות, בין אם אתם חשודים או עדים אשר זקוקים לייעוץ משפטי מאת עורך דין הלבנת הון בעבירות הלבנת הון או בין אם אתם חשודים או עדים אשר זקוקים לייעוץ משפטי מאת עורך דין מיסים בעבירות מס הכנסה, עבירות מע״מ, עבירות מכס וכו׳, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המטפל בעבירות צווארון לבן, משרד בעל ידע וניסיון משפטי בתחום עבירות הצווארון הלבן ידע לשלב את הידע משפטי, החשבונאי כלכלי, על מנת לספק מעטפת הגנה משפטית מיטבית לזכויותיכם.

מדיניות ענישה בעבירות הלבנת הון

במהלך השנים האחרונות, חלה החמרה בענישה המוטלת על ידי בתי המשפט כנגד מבצעי עבירות צווארון לבן. משום כך, הליווי המשפטי הינו חשוב והכרחי כבר בתחילת הליכי החקירה. ייעוץ משפטי מוקדם מוביל להקטנת החשיפה הפלילית והכלכלית, יכול למנוע הליכי חילוט ואף להוביל לסיום הליכים משפטיים ובכך לחסוך עוגמת נפש רבה וכן עלויות רבות.

עבירות צווארון לבן שונות במהותן מהעבירות הפליליות ה"רגילות" בחוק העונשין שעניינן אלימות, סמים, נשק ועוד. בחלק מהמקרים, השימוש במונח עבירות צווארון לבן מתאר עבירות שבוצעו על ידי מי אשר במעמד חברתי וכלכלי גבוה וזאת ללא קשר לסוג ואופי העבירה. גם עבירה פלילית אשר בוצעה על ידי מנהל חברה יכולה להיחשב כעבירת צווארון לבן וזאת על אף שמאפייניה שונים מעבירות צווארון לבן טיפוסיות, לדוגמה עבירה של הטרדה מינית של מנהל כלפי עובדת.

עו"ד אלעד רןצילום: באדיבות משרד עורכי דין רן - תירוש ושות׳

מדיניות הענישה המחמירה בה נוקט בית המשפט משקפת את מידת הפגיעה והנזק הפוטנציאליים בעבריינות כלכלית מצד בעלי הון ובעלי עמדות מפתח. גורמי האכיפה והחוק נלחמים על מנת לזהות יסודות של שחיתות וניצול עמדות כוח ולצורך כך הוקמו גופי אכיפה מיוחדים ויחידות אכיפה ממוקדות אשר תכליתן מניעת שחיתויות ומניעת עבירות החותרת תחת היסודות והערכים עליהם מושתתת המערכת הציבורית, החברה והמדינה תוך ניסיון למנוע פגיעה בקופה הציבורית.

עבירות הלבנת הון

כחלק מהמלחמה בפשיעה המאורגנת, הפך בשנים האחרונות חוק איסור הלבנת הון לכלי בידי רשויות האכיפה כנגד עברייני צווארון לבן, כחול ושחור. עבירות מס, עבירות פליליות, עבירות כלכליות מהוות עבירות מקור לפי חוק איסור הלבנת הון ומאפשרות לרשויות האכיפה ביצוע של הליכים חילוט מקיפים וקשים כבר בשלב החקירה וככל שאכן מדובר בעבירות אשר יוגש בגינן כתב אישום הרי שהעונש בצידן יכול להגיע עד 10 שנות מאסר, זאת בצירוף כאמור לאפשרות לחלט את הנכסים הקשורים לעבירה, ללא קשר לכל עונש אחר שיוטל על ידי בית המשפט או לתשלום או תשלומים שיוטלו על מבצע העבירה לשלם לקופת המדינה.

לדוגמה, אדם אשר פעל בכוונה ולא דיווח על הכנסה של מיליון שקל לרשויות המס והתגלה, כי הסתיר הכנסות בחשבונות בנק על שמות אנשים אחרים, עלול לעמוד לדין בגין עבירה על פקודת מס הכנסה יחד עם עבירה על חוק איסור הלבנת הון וחשוף להליכים פליליים ארוכים הכוללים חקירות פליליות, שימוע פלילי ואף כתב אישום, כמו גם נמצא בסיכון שרכושו יחולט וכן להליכים אזרחיים מול רשויות המס והליכים מנהליים.

אם זומנתם לחקירה בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון, דעו כי לרוב החקירה מתחילה הרבה לפני שהחשוד יודע או מבין שהוא נמצא תחת חקירה. שלב זה נקרא שלב החקירה הסמויה. בשלב זה נאספים חומרים ומסמכים רבים על החשוד, מוצאים צווים לבנקים על מנת לקבל מידע על חשבונות בנק של החשוד ומידע כלכלי עליו ועל הסובבים אותו, לעיתים נערכות האזנות סתר ונאסף חומר רב אשר ישמש את רשויות החקירה בשלבי החקירה ובהליך המשפטי אשר כולל הליכי חילוט של חשבונות בנק, נכסי נדל״ן, רכבים, חפצי אומנות, כספי מזומן ועוד.

דעו, זכותכם להיוועץ בעורך דין בטרם תענו על כל שאלה של החוקרים. מומלץ ואף רצוי לא להתפתות ולספק מענה מידי גם אם יובטחו לכם הבטחות על ידי רשויות החקירה. חובתו של החוקר להזהירכם ולהסביר לכם במה אתם חשודים, וזכותכם לשמור על שתיקה ולא לענות על שאלות החוקר בטרם תיפגשו ותיוועצו עם עורך דין שייעץ לכם בהתאם לנסיבות המקרה ואף לאחר מכן, בהתאם לייעוץ המשפטי שתקבלו. אם קיים בלבכם חשש כי מתנהלת בעניינכם חקירה, מומלץ ורצוי לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר כדי להבין את חובותיכם וזכויותיכם וכדי לבנות קו הגנה משפטי מוקדם ככל האפשר.

שימוע לפני כתב אישום

לאחר סיום החקירה התיק מועבר לתביעה או לפרקליטות, רשות ניירות ערך, רשות הגבלים עסקיים, מס הכנסה, מע״מ. הפרקליטות שמטפלת בדרך כלל בעבירות כלכליות ועבירות צווארון לבן – עבירות מס, עבירות הלבנת הון, עבירות ניירות ערך וכו׳ היא פרקליטות מחוז ת"א - מיסוי וכלכלה. לאחר העברת חומר החקירה לפרקליטות מיסוי וכלכלה, מחליטה הפרקליטות אם יש מקום להשלמות חקירה בתיק, אם לזמן להליך שימוע פלילי אם להגיש כתב אישום כנגד החשודים בביצוע העבירות. פרקליטות מיסוי וכלכלה מנהלת את ההליך הפלילי בבית המשפט.

הליך שימוע פלילי

הליך שימוע פלילי ייערך על ידי הסניגור, עורך הדין אשר מייצג את החשוד, והוא ייערך בפני עורכי הדין של המדינה אשר אמורים בסופו של שימוע לגבש החלטה האם להגיש כתב אישום כנגד החשוד. מדובר בהזדמנות ראשונה של החשוד לשטוח את טענותיו ולהביא ראיותיו מדוע לא להגיש כנגדו כתב אישום. לקראת השימוע, זכאי החשוד לעיין בלב חומר החקירה (עדין אינו זכאי לעיין בכל החומר שנאסף בעניינו). הסניגור, עורך הדין המייצג את החשוד יציג לתובעים את הבעיות שקיימות בתיק וינסה לשכנע מדוע לא להגיש כתב אישום כנגד החשוד.

מומלץ מאוד לקבל ייצוג כבר בשלב זה על ידי סניגור מנוסה בתחום עבירות המס, אשר יוכל לשכנע את הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום נגד החשוד.

כתב אישום בעבירות צווארון לבן

אם הוגש כתב אישום בגין ביצוע עבירות ניירות ערך, הגבלים עסקיים, עבירות מס או עבירות פליליות כלכליות – הלבנת הון וכו׳, הנאשם זכאי לקבל ולעיין בכל חומר החקירה שנאסף כנגדו בתיק. במידה והוגש כנגדכם כתב אישום בעבירות צווארון לבן, מומלץ לפנות לקבלת ייצוג משפטי מעורך דין בעל ידע, ניסיון משפטי ורקורד הצלחות בייצוג בעבירות צווארון לבן.

משרד עורך דין צווארון לבן

משרד עורכי דין רן - תירוש ושות׳ מדורג כמשרד מוביל בישראל בתחום עבירות הצווארון הלבן, עורכי דין בעלי כ-25 שנות ניסיון בייצוג בתחומי המשפט הכלכלי ועבירות צווארון לבן. בין אם מדובר בעבירות בתחום ניירות ערך, הגבלים עסקיים ותחרות, מסים - מיסוי פלילי ומיסוי אזרחי, הלבנת הון, למשרדנו ניסיון משפטי רב בליווי חשודים ונאשמים. אנו דוגלים בליווי הלקוח כבר משלב החקירה הראשוני, תוך הבנה היקפית של ההליך המשפטי, לרבות מתן דגש ותשומת לב להיבטים פליליים, אזרחיים, חשבונאיים וכלכליים, חשיבה ומתן תשומת לב לאסטרטגית ניהול התיק והשלכות של ההליך המשפטי על הלקוח. משרד רן-תירוש ושות' מייצג ביסודיות ובדיסקרטיות רואי חשבון, עורכי דין, אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה בפני רשויות המדינה. בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו.

עו"ד אלעד רן
מגדל ב.ס.ר 4, קומה 34,
רחוב מצדה 7, בני ברק
טלפון: 03-7773333
למעבר לאתר לחץ כאן >>>
למעבר למייל לחץ כאן >>>