אומנויות לחימה – הדור הבא: לגלות את השליטה והעוצמה בגוף ובנפש

השיטות השונות, המיומנויות והכלים, העקרונות וההיסטוריה – עשרות סוגים של אומנויות לחימה נלמדים בישראל, כאשר המשותף לכולם הוא פיתוח כושר גופי וסבולת פיזית, לצד הגברת השליטה והמודעות העצמית

קים ביטי, גיא ויטנר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צללית של שני לוחמי קארטה על רקע שקיעה בים
קים ביטי, גיא ויטנר
תוכן שיווקי

בין אם מדובר בילדים ובין אם מדובר במבוגרים, לימוד ואימון באחד מסוגי אומנויות הלחימה מקנה מיומנויות גופניות ופיזיות, לצד שיפור יכולת השליטה, המודעות והאיזון הנפשי והרגשי.

מרבית אומנויות הלחימה נולדו במזרח הרחוק, אולם במהלך השנים לצד שמירה על השיטות המסורתיות והעתיקות, החלו להתגבש ענפים נוספים תוך שמירה על העקרונות הבסיסיים. גם בישראל ניתן ללמוד ולהתחרות בעשרות סוגים של אומנויות לחימה, במסגרות שהקימו מתאמים ותיקים ומקצועיים. כל אחד מהסוגים מבטיח חוויה אחרת ודגש על מיומנויות אחרות, אך המשותף לכולם הוא האיזון בין הגוף לבין הנפש ופיתוח תעצומות רגשיות. הכירו את האקדמיה הישראלית לג'יו ג'יטסו ברזילאי ו-MMAמרכז גלאקדמיית פריינטה ואת נקש מועדון אגרוף.

האקדמיה הישראלית לג'יו ג'יטסו ברזילאי ו-MMA: רשת בפריסה ארצית

מי אנחנו: האקדמיה הישראלית לג'יו ג'יטסו הוקמה בשנת 2010 בצפון תל אביב, והיום חולשת על סניפים ממודיעין ועד חיפה וטבעון בצפון. האקדמיה שמה לעצמה למטרה לפעול למען העצמת נשים, ילדים וגברים והקניית תחושת מסוגלות, ערך וביטחון עצמי בקרב התלמידים על ידי הטמעת טכניקות השיטה. "הג'יו ג'יטסו הברזילאי היא אמנם אמנות לחימה, ענף ספורט וכלי להגנה עצמית, אך מעל הכול מדובר בלייף סטייל", מסבירים באקדמיה.

שיטה שמעניקה שליטה בגוף וחיזוק שרירי הליבה. האקדמיה הישראלית לג'יו ג'יטסו ברזילאי ו -MMA-צילום: תומר נויפלד

את האקדמיה בכלל והסניף התל אביבי בפרט מנהל איתי ליבוביץ'. איתי, בן 40, חי את עולם אומנויות הלחימה יותר מ-30 שנה ומחזיק במספר חגורות שחורות. הוא התאמן והתחרה בארץ ובעולם בקראטה, ג'יו ג'יטסו יפני, ג'יו ג'יטסו ברזילאי ו-MMA. מלבד תפקידו כמנהל האקדמיה, משמש איתי גם כרכז תחום הג'יו ג'יטסו הברזילאי וה-MMA בקורס המדריכים של "מכללת וינגייט".

סוג אמנות הלחימה: ג'יו ג'יטסו ברזילאי, הגנה עצמית ו-MMA.

מאפיינים: הג'יו ג'יטסו הברזילאי (BJJ) יוצאת מנקודת מוצא שהתוקף יהיה גדול, כבד, חזק ואגרסיבי, ולכן דוגלת בשימוש בטכניקות מבוססות מנוף (leverage) ולא בהסתמכות על כוח פיזי. השיטה נותנת מענה יעיל ומלא לכל מצבי הלחימה, מהגנה נגד מכות בעמידה דרך חביקות ואחיזות ועד להתנהלות בטוחה על הקרקע (המצב הגרוע ביותר להימצא בו).

היסטוריה: הג'יו ג'יטסו הברזילאי הוא סוג של אומנות לחימה שפותחה בברזיל על ידי משפחת גרייסי (Gracie) בתחילת המאה ה-20 ומהווה כיום חלק בלתי נפרד מארסנל הידע והיכולות של לוחמים בתחרויות הלחימה המשולבת (MMA) ברחבי העולם. השיטה גרמה למהפכה של ממש בעולם הלחימה באמצעות הוכחת הרעיון הרומנטי ביותר בתחום - הקטן יכול לנצח את הגדול.

הכלים שמעניקה השיטה: שליטה בגוף, חיזוק שרירי הליבה ושיפור התנועה והיכולות הגופניות.  

המוטו שלנו: "בג'יו ג'יטסו אין הפסדים. או שאתה מנצח או שאתה לומד".

האקדמיה הישראלית לג'יו ג'יטסו ברזילאי ו-MMA
כתובת הסניף התל אביבי: קרליבך 27
טלפון: 050-5568555
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>
למעבר לאינסטגרם>>>
לפנייה בדוא"ל>>>

--------------------------------------

מרכז גל: בית הספר להגנה עצמית

מי אנחנו: מרכז גל הוא מרכז גדול לאימוני קרב מגע, שנוסד ב-2010 על ידי גל חן. במרכז מתאמנים מאות תלמידים הפוקדים אותו דרך קבע, מתחנכים, מתחזקים ובעיקר הופכים לאנשים יותר טובים. בין בוגרי המרכז ניתן למצוא מדריכי קרב מגע בצה"ל, ראשי מדור קרב מגע בחטיבות הקומנדו השונות, חיילים מצטיינים ואף מדריכים בבית הספר לקרב מגע של צה"ל במכללת וינגייט (בה"ד 8).

סוג אמנות הלחימה: קרב מגע.

מאפיינים: קרב מגע הוא שיטת הגנה עצמית הנחשבת לפרקטית, יעילה וקלה יחסית ליישום הודות לביסוסה על התגובה הטבעית והאינסטינקטים של בני האדם, והתאמתה לאוכלוסיות שונות כמו צבא, משטרה, אבטחת אישים, אבטחת מוסדות, ילדים, מבוגרים ועוד. בניגוד לשאר אומנויות הלחימה, בקרב מגע יש רק חוק אחד: עשו כל שנדרש על מנת לפתור את הבעיה בדרך הבטוחה והמהירה ביותר. זאת, תוך שימוש באמצעי עזר שונים, פגיעה בנקודות טורפה לנטרול התוקף ושימוש נכון בסביבה בכדי לצאת מהמצב בדרך הטובה ביותר.

"בראש סדר העדיפויות שלי נמצאים ערכים של כבוד לזולת ומניעת אלימות". מרכז גלצילום: רועי מרקל

היסטוריה: הקרב מגע מוגדר כשיטת שיטת לחימה ישראלית, ולא כאומנות לחימה, שנוסדה על דיד אימי (שדה אור) ליכטנפלד באמצע המאה הקודמת, עקב צורך הישרדותי של הקהילה היהודית אשר חוותה תקיפות ופרעות אנטישמיות על בסיס יומיומי בברטיסלאבה. עם הקמת המדינה וייסוד צה"ל, גויס אימי לשירות כמדריך ראשי לאימון גופני וקרב מגע. אימי שירת בצה"ל במשך 16 שנים אשר במהלכן פיתח את הקרב מגע ותרם רבות לביסוס מערך ההדרכה בקרב מגע ובאימון הגופני בצה"ל.

גל חן הוא מייסד מרכז גל ומדריך קרב מגע. מילדות ועד שמלאו לו 19, עסק גל בספורט חובבני ומקצועי במגוון תחומים, כמו כדורגל, כדורסל, רכיבה על סוסים, חדר כושר ובאופן מקצועי ותחרותי בגלישת רוח. באחד הימים, בדרכו למכון הכושר, נתקל בסטודיו לאימוני קרב מגע ומאז הוא מחלק את חייו לשניים: עד אותו היום ומאז אותו היום. גל החליט להצטרף לאימוני קרב מגע והתמסר באופן מוחלט לתחום. הוא למד באופן יסודי את השיטה, התאמן על בסיס יומי וצפה באימונים לאוכלוסיות שונות. בשנת 2000, הוא סיים קורס מדריכים, עבר התמחות בעבודה עם ילדים ומיד החל להדריך בהתרגשות ובתשוקה רבה שעד היום רק הולכת וגוברת. בהמשך הדרך עבר גל גם קורס מטפלים ב"וינגייט" והוכשר כמטפל מוסמך באמצעות אומנויות לחימה לטיפול ב-ADHD, ויסות חושי ועוד.  

הכלים: אימוני קרב מגע משפרים את הביטחון העצמי של המתאמן, ומקנים לו משמעת, מודעות לסביבה ושליטה בגוף. את הכלים ניתן לרכוש דרך האימונים הרבים שמוצעים ב"מרכז גל": חוגי ילדים מגיל ארבע ועד מבוגרים, סדנאות הגנה עצמית ייעודיות לנשים ונערות, טיפול אחד על אחד באמצעות אומנויות לחימה ואימוני כושר פיזיים ומנטליים. בכל האימונים המטרה זהה: לחנך למניעת אלימות וללמד בראש ובראשונה כיצד להימנע ממצבי אלימות.

אימוני קרב מגע משפרים את הביטחון העצמי של המתאמן, ומקנים לו משמעת ושליטה בגוף. מכרז גלצילום: דניאל אדרי

מוטו: "אחרי יותר מ-25 שנה בתחום, אני גאה לומר שבראש סדר העדיפויות שלי נמצאים ערכים של כבוד לזולת, שלום ומניעת אלימות", אומר גל חן, "אני וצוות 'מרכז גל' מזמינים אותך להצטרף אלינו, נשמח להכיר אותך ולעזור לך להשיג את מטרותיך האישיות ולהיות הגרסה הטובה ביותר שלך".

מרכז גלכתובת: החשמל 5, קדימה צורן
טלפון: 054-4585778
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>
למעבר לאינסטגרם>>>
למעבר ליוטיוב>>>
לפנייה בדוא"ל>>>

--------------------------------------

אקדמיית פריינטה: חלוצים בענף ה-MMA

מי אנחנו: בית הספר לאומנויות לחימה אקדמיית פריינטה, הוקם על ידי עידו פריינטה – לוחם ה-MMA הראשון בישראל. בגיל שבע החל עידו את דרכו בתחום בלימודי קארטה, לאחר מכן בג׳ודו ואז ג׳יו-ג׳יסטו. במשך 12 שנה נלחם באופן מקצועי וכיום מאמן ספורטאים רבים בענף. כמו כן, משמש מנכ״ל איגוד isr-mmaf (נציגות מתוך האיגוד העולמי immaf).

סוג אומנות הלחימה: MMA הם ראשי התיבות של Mixed Martial Arts - המוגדרת כאומנות לחימה תחרותית, שמשלבת מספר סוגי אומנויות לחימה. ב- MMAקיימים חוקים ופיקוח, אך יחד עם זאת הוא נתפס כספורט חופשי בתוך ענף אומנויות הלחימה.

היסטוריה: בשנות ה-60 בברזיל, משפחת גרייסי שנאלצה להגן על עצמה מפני האלימות שהשתוללה ברחובות, אימצה ופיתחה את שיטת הג'יו ג'יטסו היפני. לאחר שהמשפחה הבינה כי השיטה שלהם יעילה, הם החלו לקרוא תיגר על אומנויות לחימה המוכרות, והפכו יותר מ-100 בני משפחה לפעילים בענף זה. בשנות ה-90 הביאה משפחת גרייסי את העיסוק לארצות הברית, וממנו התפתח בתחילת שנות ה-2000 ספורט ה-MMA. מדובר בענף שמדמה בקרבות פנים מול פנים, כאשר המשתתפים משתמשים במגוון אומניות לחימה המוכרות להם.

"זה לא משנה כמה פעמים אתה נופל - זה משנה כמה פעמים אתה קם". אקדמיית פריינטהצילום: Michael kats

עידו החל את דרכו ב-MMA בשנת 1999, לאחר שהשתחרר מהשירות הצבאי. הוא טס לארצות הברית כדי להגשים את חלומו לזכות בחגורת אליפות. כבר בשנה השנייה הוא החל להתחרות, וביצע תשעה קרבות מקצוענים בשנה. בשנת 2001 חזר עידו ארצה והחל לפתח את התחום בישראל, כאשר תחילה היה מקיים קרבות עם עמיתים נוספים במסגרת תחרויות אגרוף תאילנדי. בנת 2006 אחד מתלמדיו החליט להקים תחרויות שנועדו לשרת את ענף ה-MMA בלבד.

כיום, במועדון שלו אקדמיית פריינטה, עידו מלמד אגרוף תאילנדי, ג׳ו-ג׳יסטו ו-MMA, מגילאי שש ועד 60. בין תלמידיו הרבים ישנם מי שבוחרים ללמוד באופן מקצועי כדי להשתתף בתחרויות וישנם כאלה שמבקשים ליהנות מחוויה מיוחדת ומפתחת.

בנוסף, בשנה האחרונה עידו החל לייצר פלטפורמה ארצית על מנת לחסוך לכישרונות הישראליים את הנסיעות לחו"ל ואת ההשקעה הכרוכה בכך. במסגרת נציגות של האיגוד העולמי immaf, נפתח האיגוד isr-mmaf שבו משמש עידו כמנכ"ל, ומסגרתו מתקיימים גם קורסים לשופטים ולמאמנים. מטרת האיגוד היא לקיים תחרויות ארציות ובמקביל לצאת לתחרויות מסביב לעולם, מתוך שאיפה להפוך את ה- MMA לענף מתפתח כמו הג׳ודו.

הכלים שמעניק ענף ה-MMA: אימון בשיטת ה-MMA מעניק מיומנויות בהיבט הפיזי, הטכני והנפשי. בפן הפיזי, מי שבוחר להיות מתחרה חייב להיות בעל כושר גופני ברמה גבוהה, כולל סיבולת לב-ריאה, זריזות, גמישות וקואורדינציה. אולם המתאמנים כתחביב אינם חייבים להיות חזקים או גמישים מאוד. בפן הטכני, מעניקה השיטה מיומנויות כמו בעיטות, הגנה, הפלה, לחימה על הקרקע, לחימה בצמוד לגדר ושליטה. בפן הנפשי ישנם לא מעט כלים שמשרתים את המתאמנים גם בחיים עצמם, בעקבות העיסוק הרב בכישלונות ובהצלחות, למידה מטעויות, הכרה ביכולות הפיזיים והמנטליים.

המוטו של עידו: באחד הקרבות החשובים בחייו של עידו, הוא קיבל נוק-אאוט, ומאז המוטו שמלווה הוא: "זה לא משנה כמה פעמים אתה נופל - זה משנה כמה פעמים אתה קם", וכך הוא מלמד גם את המתאמנים במועדון.

אקדמיית פריינטה 
כתובת: אחוזה 68, רעננה
טלפונים: 077-5407408, 054-7468505
למעבר לאתר>>> 
למעבר לפייסבוק>>>
למעבר לאינסטגרם>>>
לפנייה בדוא"ל>>>

--------------------------------------

נקש מועדון אגרוף: צוות מדריכים מהטובים בתחום

מי אנחנו: רן נקש, מתאגרף ישראלי מקצועי בן 42,  החיל את דרכו בעולם אומנויות הלחימה כשהיה בן 10. במשך 17 שנים התאמן באגרוף תאילנדי, ביצע עשרות קרבות והגיע להישגים מרשימים, בהם מקום שני באליפות עולם ב-1997 ומקום שלישי באליפות אירופה ב-1998. בצבא שירת נקש כמדריך קרב מגע, והמשיך לשירות קבע כראש מדור קרב מגע בצה"ל. לאחר שחרורו החל להתאמן באגרוף מקצועני, מאז הספיק להשתתף ב-26 קרבות, וניצח ב-25 מהם.

סוג אומנות הלחימה: במועדון של נקש - NAKASH BOXING GYM קיים צוות מדריכים מהטובים בתחום ומתמקדים בשלושה סוגי אומנויות לחימה - אגרוף, אגרוף תאילנדי וקרב מגע, כאשר האגרוף הוא עיקר הפעילות במכון. אגרוף נותן מענה אירובי מאוד טוב, אנשים פורקים בו אגרסיות ומתמכרים אליו. "אגרוף תאילנדי בשונה מאגרוף, כולל אלמנט של בעיטות וקרב מגע מתמקד בעיקר בהגנה עצמית", מסביר נקש.

במועדון יש קבוצות ברמות שונות: קבוצת אגרוף למתחילים, קבוצת אגרוף למתקדמים וקבוצת אגרוף תאילנדי בהם מתאמנים גם גברים וגם נשים. "אימוני אגרוף דורשים התמדה ומיומנות ומטרתם להצמיח את המתאמנים בהדרגה ועל פי שלבים, תוך שמירה על בטיחותם ובטיחות חבריהם לאימון", מסביר נקש.

"אהבה מביאה אהבה, אלימות מביאה תוצאות". רן נקשצילום: גיא שרייבר

היסטוריה: "איגרוף הוא ענף ספורט מוכר עוד מימי קדם ונחשב לאחד מסוגי אומנויות הלחימה העתיקים, הפופולריים והרווחיים בעולם", מסביר נקש, "שיטת הלחימה עוסקת ביכולת להכריע או לנצח את היריב בעזרת אגרופים בלבד, כששני המתאגרפים נמצאים בתוך זירה במסגרת חוקים מוגדרים. האגרוף קיבל תאוצה בשנים האחרונות גם כתחביב והפך לאחד מסוגי הספורט הנחשקים בו מתאמנים נשים וגברים מכלל הגילאים".

הכלים שמעניקה השיטה: "זהו אחד מסוגי הספורט שהכי מומלצים מבחינה אירובית. הוא מקנה יציבה ועמידה נכונה, נשימה, טכניקה, דיוק, זריזות, תזמון, קצב וחיזוק הגוף בעיקר במרכזו ובידיים", אומר נקש, "הפעולה של להרביץ לשק, והאנרגיה הרבה שמוציאים על זה משפיעים מאוד על המוח וגורמים לאדם המתאגרף לחזק את תחושת הביטחון והמסוגלות.חתך האוכלוסייה במועדון הוא מגוון ביותר, מתאמנים שונים ומטרות שונות, לדוגמה פיתוח ביטחון עצמי, שיפור יכולות לחימה, ירידה במשקל ועיצוב הגוף".

מוטו: "אהבה מביאה אהבה, אלימות מביאה תוצאות".

 NAKASH BOXING GYM
כתובת: בן שמן 4, תל אביב
טלפון: 050-2283131
שעות פתיחה: ראשון עד שישי בין השעות 6:00-22:00