קרובים רחוקים מאוד: על הפערים ביחסי ישראל טורקיה

על רקע ההידרדרות החריפה ביחסי שתי המדינות, שני צוותים – ישראלי וטורקי – נפגשו לשתי סדנאות שבהן ניסו לעמוד על עומק הפערים. הדיאלוג המעמיק הצליח להוביל לכמה מסקנות מעודדות למדי

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

בעשור האחרון חלה הידרדרות חריפה ביחסים בין תורכיה לישראל בעקבות שורה של משברים פוליטיים. בעת האחרונה השתנה גם ההקשר האזורי של שתי המדינות לנוכח התפתחויות כדוגמת האביב הערבי ומלחמות האזרחים במדינות שכנות כמו סוריה ועיראק, ושינוי זה הביא עמו גל של אתגרים חדשים לתורכיה ולישראל. על רקע כל אלו, ובתקווה למצוא מכנה משותף, יזמו מכון ון ליר בירושלים והקרן התורכית למחקר כלכלי וחברתי (TESEV) שתי סדנאות לעידוד שיתוף הפעולה ותיקון הקשרים באמצעות דיאלוג בלתי רשמי.

משתתפי הסדנאות ביקשו למצוא באילו תחומים כדאי לשתי המדינות לשתף פעולה

הדיונים, שבהם השתתפו נציגי אקדמיה, תקשורת, משרד החוץ ועוד משתי המדינות, עסקו באתגרים וביתרונות שנוצרו בעקבות התמורות שחלו באזור, בדגש על האביב הערבי, שינוי המשטר במצרים ומלחמת האזרחים בסוריה. הצדדים ניהלו דיאלוג מעמיק כדי לעמוד על הפערים המשתקפים בין המדינות, בתפיסת המציאות האזורית החדשה. מהסדנאות עלה, כי בעוד שישראל רואה את האזור מנקודת מבט ריאל-פוליטית הממוקדת בביטחון, תורכיה נוקטת שיח ליברלי בניסיון להעצים את עוצמתה הרכה באזור.

בסדנאות נדונו גם הפער בין דתיים לחילונים, תפקידם של השחקנים השונים וההבדלים בין נקודות המבט שלהם. עולם העסקים בוחן את ההזדמנויות באזור מנקודת מבט ארוכת טווח של שלושים עד ארבעים שנה, ואילו הפוליטיקאים והמדינאים עוסקים יותר בהתפתחויות לטווח המידי והבינוני. זאת ועוד, משתתפי הסדנאות ביקשו למצוא באילו תחומים כדאי לשתי המדינות לשתף פעולה. הדיונים בשאלת האנרגיה והגז הטבעי ממזרח לים התיכון גילו כי שיתוף פעולה בתחום זה יוכל לשנות את התמונה ולהועיל לשתי המדינות.

הסדנה הראשונה התקיימה ב-2 באוקטובר 2013 באיסטנבול בחסות הסניף התורכי של קרן פרידריך אברט (Friedrich Ebert Stiftung). הסדנה השנייה התקיימה בירושלים ב-22 בדצמבר 2013.