האם מחירי חבילות הסלולר צפויים לעלות בקרוב

בתולדות הרגולציה בישראל, רפורמת הסלולר אותה הוביל שר התקשורת משה כחלון נחשבת על ידי רבים לאחד המהלכים היותר מוצלחים עבור הצרכן הישראלי- הגדלת מספר החברות המשווקות מנויי סלולר בישראל הביאה להפחתה מהירה ומשמעותית במחירים וסיפקה תימוכין לטענה כי מאמץ להגדלת התחרותיות במשק יפעל לטובת הצרכנים. עם זאת 5 שנים לאחר החלת רפורמת הסלולר נראה כי כמה מהישגיה עומדים תחת איום.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

האומנם מחירי חבילות סלולר ישובו בקרוב לרמתם טרום הרפורמה? התשובה הקצרה לשאלה זו היא – יתכן. התשובה הארוכה מעט יותר היא כי אכן ניכרים סימנים לעליות מחירים צפויות, אולם התממשותם לכלל מציאות קיימת תלויה בעיקר בצעדים שינקוט או לא ינקוט משרד התקשורת. אילו שינויים בשוק הסלולר מרמזים על עליית מחירים קרובה? הנה כמה תשובות אפשריות:

דור 4 והתכנסות השוק

אחת הטענות העיקריות שהשמיעו חברות הסלולר (פרטנר, סלקום, פלאפון) נגד רפורמת הסלולר הייתה כי הקמת תשתית רשת סלולרית נושאת עימה עלות עצומה, והורדת תעריפי הסלולר ימנעו מן החברות את היכולת הפיננסית לממן השקעה שכזו. טענת החברות לא התקבלה בין היתר משום שאת עיקר השקעתן הראשונית בהקמת רשתות הסלולר כבר כיסו בשנים לפני כן, אולם כעת נראה כי נבואתן של החברות לא הייתה נטולת בסיס לגמרי – שדרוג רשת הסלולר כך שתאפשר תקשורת סלולרית בדור 4 (תקשורת המאפשרת העברת נתונים מהירה יותר) בו עוסקות חברות הסלולר בשנתיים האחרונות, אכן מצריך השקעת הון ניכרת, כזו אשר הובילה את מפעילי רשתות הסלולר הפועלים כיום (פרטנר, סלקום, פלאפון, הוט מובייל, גולן טלקום) לנסות ולייצר שיתופי פעולה ביניהן בעניין זה, בעיקר באמצעות הקמת רשתות משותפות וחלוקת העלות (דוגמת הרשת המשותפת לפרטנר והוט מובייל).

החברה האגרסיבית ביותר בפעולתה בתחום זה היא חברת גולן טלקום המבקשת להתמזג אל חברת סלקום וכך למנוע מבעלי החברה את הצורך לממן את ההשקעה בהקמת התשתיות שיספקו כיסוי מלא בכל איזורי הארץ. לעת עתה משרד התקשורת מסרב לאשר את עסקת המיזוג, אולם בהסתמך על עניין זה ועל גישושי השת"פ בין החברות האחרות , לא יהיה מוגזם להניח כי בעתיד הקרוב עסקה זו ודומות לה יביאו לצמצום מספר השחקנים הפעילים בשוק הסלולר ובהתאם להקטנת יכולתו של הצרכן לבצע השוואת חבילות סלולר ובהמשך לעליית מחירים.

צילום: pixabay.com

האינטרנט של הדברים ורשת הסלולר

נכון לעת זו רשתות הסלולר הן האלטרנטיבה המובילה המאפשרת להתקנים ניידים להתחבר לרשת האינטרנט (לצד תקשורת WIFI הפועלת לטווח קצר בלבד ותקשורת לוויינית שעלותה גבוהה מאוד). לעניין זה יש חשיבות בעקבות העלייה המתמשכת במספר ההתקנים הניידים הזקוקים לתקשורת כזו המגיעים לידי הצרכן הישראלי הממוצע - בראשית היה המחשב הנייד, אליו הצטרפו לאחר מכן הסמארטפון והטאבלט ואל אלה צפויים לחבור בקרוב: שעונים חכמים (דוגמת האפל ווטש), משקפיים חכמים והתקני מציאות רבודה אחרים. יתר על כן, מהפיכת "האינטרנט של הדברים" בה יחוברו לרשת האינטרנט עוד שורה ארוכה של התקנים, מכשירים וחיישנים, ממשמשת אף היא ובאה. העלייה במספר של ההתקנים הניידים אשר יזדקקו לחיבור לרשת הסלולר והשירותים והיישומים הנלווים אשר יגיעו עימם (דוגמת רכב בעל יכולת נהיגה אוטונומית) צפויה לשמש את חברות הסלולר כהזדמנות להעלאת מחירים אף היא.