אוסף נדיר של סיפורי שלושת המוסקטרים בשווי 60 אלף דולר נמכר במאה דולר

יורשיו של אוסף נדיר של כתבי אלכסנדר דיומא וסיפורי שלושת המוסקטרים לא הבינו מה יש להם ביד ולפני שהשליכו אותו לפח הסכימו למכור אותו במאה דולר ליהודי שמבין עניין. הערכת המומחה של חברת "גמולב פלוס" קבעה שווי של 60 אלף דולר. תשמעו סיפור

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

"אחד המקרים המרתקים שזכיתי לעסוק בהם, הייתה הערכה לאוסף דפוס כתבי יד ויצירות אמנות", מספר יורם ברייר, המנכ"ל של "גמולב פלוס", חברה המתמחה בהערכת פריטים שונים, החל מתמונות ותכשיטים ועד לשטיחים, כלי כסף ויודאייקה, כאלה שבמבט ראשון איש לא יכול לנחש מה ערכם, אבל מבט מקצועי עשוי לספר עליהם סיפור, שיהיה לא רק מרתק, אלא גם שווה הרבה מאוד כסף.

הסיפור של שלושת המוסקטרים פורסם בין התאריכים 14 במרץ ל 14 ביולי בשנת 1844צילום: Dreamstime

"נקראתי לבצע את ההערכה בצפון הארץ", ממשיך ברייר ומספר על עוד אחת מההרפתקאות אליהן לוקחת אותו העבודה, "הנסיעה נמשכה כשלוש שעות וכאשר הגעתי לכתובת וראיתי את דירת השיכון בבניין מרובה הכניסות, רמת הציפיות שלי ירדה מאוד.

"במקום חיכה לי יהודי יוצא חבר המדינות, שקיבל אותי במאור פנים ופרש בפני אוסף מדהים שסובב כולו סביב סיפור שלושת המוסקטרים! כידוע, הספר נכתב על ידי הסופר אלכסנדר דיומא במחצית הראשונה של המאה ה-19 אבל האוסף הזה כלל את כל הספרים שהודפסו בנושא בכול השפות שהספר תורגם אליהם. חלקם היו בהוצאות מקוריות, עם כריכת עור והטבעות זהב. היו גם ציורים שליוו את הספר ושצוירו על ידי Leloir ואמנים אחרים, מלבדם היו גם איורים, ציורים, קלפים, בובות ,קריקטורות וצילומים, כולם תחת הכותרת שלושת המוסקטרים או אלכסנדר דיומא.

"האוסף הזה מסכם חמישה עשורים של אספנות ועוד היד נטויה. נקראתי להעריך את האוסף כיוון שהוא עמד להישלח לחו"ל ונדרשה הערכה באשר לשוויו לצרכי ביטוח.

"הסיפור של שלושת המוסקטרים פורסם בין התאריכים 14 במרץ ל 14 ביולי בשנת 1844. הוא פורסם כסיפור בהמשכים בעיתון La Gazet. מידי שבוע פורסם פרק אחד. באותם זמנים עיתון היה מצרך נדיר, שעבר מיד ליד. כלומר, מי שסיים לקרוא את הפרק העביר את הגיליון הלאה. בנוסף, העיתונים הודפסו אז על נייר באיכות נמוכה, שלא שרד בדרך כלל את הטלטלות הללו ולכן עותקים של עיתונים כאלה הפכו נדירים ומרביתם בכלל התבלו ונזרקו.

לעולם אל תשליכו לפח כלאחר יד את מה שסבא או סבתא השאירו בעליית הגג שלהםצילום: Dreamstime

"באוסף שלפנינו היה מקבץ של כל הפרקים, מהראשון עד האחרון, במצב מעולה, כרוכים יחדיו. 'כיצד הצלחת לשים את ידך על פנינה כזו?', שאלתי. והוא עונה: 'התגלגלתי למקום בו היורשים לא ממש ידעו מה לעשות עם ערימת הניירות שירשו מאביהם ובמקום לזרוק את החבילה הזו לפח הצעתי לרכוש אותה תמורת מאה דולר והם הסכימו'.

"למעשה, מה שרכש ידידנו זו המהדורה הראשונה של הספר, כיוון שאם כל שבוע פורסם פרק עד השלמת הספר כולו, קבוצת העיתונים הכרוכה הזו היא בעצם המהדורה השלמה והראשונה של הספר, שלאחר מספר שנים הודפס ונכרך כדת וכדין כספר.

"כאשר חשבתי שכבר ראיתי הכל, שלף האספן כתב יד כתוב על נייר כחול, בכתב ידו של הסופר אלכסנדר דיומא. למעשה, זה היה כתב יד של רומן מאוחר יותר, אשר פורסם בשנות ה-60 של המאה ה-19. החלק המעניין בכתב היד הזה - כי היו גם אחרים - היה שאלכסנדר דיומא כתב את 192 העמודים של הטקסט כמקשה אחת , כלומר בכתב יד צפוף ורציף, ללא פיסוק, כאילו התיישב לכתוב את הספר ולא קם מהשולחן עד אשר הסתיימה מלאכת הכתיבה.

"ובכן, מסתבר שכך אכן היה. הסופר המהולל היה מתחבט ומתלבט בסיפור המעשה כמה חודשים ומרגע שהסיפור הושלם במוחו הוא ניתק עצמו מהחיים ולא חדל עד אשר סיים את מלאכת הכתיבה. המסכנים האמיתיים בסיפור היו כנראה העורך והמגיה, שכפי הנראה קיללו את יומם כאשר קיבלו כתב יד כזה לעבודה.

"תופעה נוספת שעלתה מעיון בכתבי היד של אלכסנדר דיומא הייתה שהסופר כתב את ספריו על נייר כחול, את מכתבי היום יום על גבי נייר אפור או לבן ואת המכתבים הרומנטיים על גבי נייר ורוד, לכול מי ששואל איך נראתה אז הרומנטיקה ולהיכן היא נעלמה

"אגב, הערכת האוסף כולו, על כרכי העיתונים, כתבי היד, האיורים, התמונות וכל החפצים הנלווים, הסתכמה בכ-600 אלף דולר. ומה המסקנה? לעולם אל תשליכו לפח כלאחר יד את מה שסבא או סבתא השאירו בעליית הגג שלהם. אל תזלזלו באוסף מטבעות הזהב שהתגלה בקופסת הפח הישנה, לא בתמונה מקורית שנשכחה בעליית הגג ולא בחפצי יודאייקה שנשלפו ממעמקי הארון. תמיד כדאי לפנות למומחה שיבוא להעריך את שווי הפריטים הללו.

"גמולב פלוס" היא החברה מספר אחת בישראל בתחום השמאות הכללית והערכת הרכוש. היא מעניקה שירותים לכל חברות הביטוח בישראל ובין לקוחותיה נמצאים גם משרד המשפטים, כנסת ישראל, האפוטרופוס הכללי, המשטרה, המכס, מוזיאונים רבים וכמובן אספנים פרטיים.

ב-35 שנות קיומה, מאז נוסדה ב-1982, נדרשו מומחי החברה להעריך למעלה ממיליון הערכות וממוצע ההערכות שלה עומד על כ-3500 בחודש. בנוסף לחפצי אומנות ותכשיטים, מבצעת "גמולב פלוס" הערכות של שטיחים, יהלומים, שעונים יוקרתיים, כלי כסף ויודאייקה ומטבעות נדירים. כ-60 עובדים, כחצי מהם בכירים בתחום, מבצעים הערכות כאלה ממטולה ועד אילת. שווה לבדוק אם גם אצלכם מסתתר פריט אספנות, או חפץ אומנות שמאחוריו יש סיפור על אוצר שאיש לא העלה בדעתו.

WWW.GEMO-LAB.CO.IL