שני חולים בסרטן ריאות יקבלו טיפול שונה. מדוע?

כשחולה מאובחן בסרטן ריאה אין זה אומר שאופי הטיפול יהיה זהה לחולה אחר במצב דומה. היום, מותאמת הרפואה למאפייני החולה ולמאפיינים הספציפיים של הגידול. הרופאים מחפשים את המוטציות הגנטיות של המחלה כדי להבדיל את דרכי הטיפול בחולה

רואי נתנאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רואי נתנאל
תוכן שיווקי

את מחלת הסרטן ניתן למעשה לדמות לצרור של תתי מחלות שלכולן בסיס משותף אחד - שגשוג לא מבוקר של תאים בגוף. כמעט בכל איבר בגוף שלנו יכול להופיע גידול סרטני, כאשר הנפוצים ביותר בישראל הם סרטן הריאות, סרטן השד, המעי הגס והערמונית.

בעבר אכן ההתייחסות לסרטן הייתה על פי מקומו בגוף למשל "סרטן השד", "סרטן הריאות" וכדומה, אלא שהיום אנחנו יודעים שכל אחד מהמונחים הללו מכיל בתוכו שורה של תת-מחלות בעלות מכנה משותף לצד ממצאים ייחודיים.

עם התקדמות המחקר ופיצוח הגנום האנושי, הבינו החוקרים שההבדלים בין סוגי סרטן נובעים מהמטען הגנטי של הגידול עצמו והוא זה שיקבע את קצב גדילתו, לאילו טיפולים הוא יגיב, לאילו לא וכדומה. היום ידוע, למשל, כי המושג סרטן ריאה מכיל סוגים רבים של גידולים סרטניים בעלי מוטציות גנומיות שונות שמאפיינות סוגים שונים של מחלה.

בהתאמה, לרופאים יש היום יותר ויותר אפשרויות להתאים לסוגים שונים של גידולים, סוגים שונים של טיפולים. כמו חליפה שנתפרת בדיוק למידותיו של הקונה, כך הטיפולים הרפואיים המתקדמים ביותר "נתפרים למאפייניו" של הגידול.

מחפשים טיפולים מותאמים למאפיינים הגנומיים של הגידולצילום: Shutterstock

ד"ר רונן ברנר, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים וולפסון, מסביר כי אכן זהו העתיד אליו צועדת הרפואה המודרנית. "מחלות הסרטן עדין מחולקות לקבוצות ראשיות על פי איבר המקור, אבל בתוך הקבוצות האלו אנחנו מזהים תת מחלות שאפשר להגדיר אותן בעזרת המכניזמים הגנטיים של הגידול ולתת לחלק מהם טיפול מתאים.

"החוקרים מוצאים את המנגנונים הגנטיים שבעזרתם הסרטן מתרבה ומתפשט. ברגע שנמצא מנגנון כזה, מפותחת נגדו תרופה והיא מצטרפת לארסנל הולך וגדל של תרופות. חלקן כבר נמצא בסל הבריאות".

בדיקה גנטית של הגידול הסרטני

רפואה מותאמת אישית בתחום המלחמה בסרטן נסמכת על הגנטיקה של הגידול. הרופא נעזר בבדיקות מתקדמות שממפות את הרכבו הגנומי ובעיקר את המוטציות המאפיינות אותו. מספר חברות מציעות היום בדיקות מסוג זה, ברמות שונות של היקף ויכולת, ביניהן חברת Foundation Medicine המשווקת את בדיקת Foundation One שנחשבת למקיפה ביותר ובעלת מאגר המידע הרחב ביותר, Cancer Hope, Progenetics ו-Oncotest שלכל אחת מהן מספר בדיקות ברמות שונות של היקף.

המידע המתקבל מבדיקות כאלו מאפשר לרופאים להציע לכל מטופל את הטיפול המתאים ביותר עבורו, בזכות זיהוי המוטציות הספציפיות של הגידול. ההמלצות הטיפוליות של הבדיקות הללו יכולות לגלות לא פעם כי טיפול או תרופה המיועדים לסרטן מסוג אחר, יפעלו ביעילות נגד הגידול הספציפי שנבדק, משום שהם שותפים לאותה מוטציה.

בדיקת Foundation One בנוסף, גם יודעת לאתר ניסויים קליניים המתקיימים ברחבי העולם, שבהם התרופה הנבדקת מכוונת למוטציה הגנומית שזוהתה אצל המטופל הספציפי ולהמליץ לו להצטרף למחקר.

לפרטים נוספים אודות בדיקת FoundationOne של הגידול הסרטני פנו לרופא המטפל או לחצו כאן >>>

הבדיקות המתקדמות הללו שינו את פני הרפואה, כך שבמחלקה אונקולוגית יושבים זה לצד זה שני מטופלים, לכאורה עם אותה אבחנה של "סרטן ריאות", אבל כל אחד מהם מקבל טיפול אחר. שכיחותו של סרטן הריאה והמידע הרב שנאסף ונצבר עליו הפך אותו למודל של הרפואה המותאמת אישית בתחום האונקולוגיה. ד"ר ברנר מרחיב: "בסרטן ריאה יש את הדינמיקה הגדולה ביותר בתחום. הצלחנו למצוא הרבה מוטציות ופותחו הרבה תרופות שקשורות למנגנוני המחלה הבסיסיים.

טיפול מונחה מטרה

הטיפול המסורתי בסרטן ריאות כולל ברוב הפעמים טיפולי הקרנות וכימותרפיה, שחסרונם הגדול הוא כי הם פוגעים בכל התאים המתחלקים בגוף ולא רק בגידול. היום, עומדים לרשות הרופאים אמצעים טיפוליים חדשים וממוקדי מטרה שהייחוד שלהם הוא היכולת לפגוע בתאי הגידול באופן ספציפי תוך פגיעה נמוכה בהרבה בתאים בריאים.

טיפולים אלו נשענים על מה שנקרא "תרופות ממוקדות מטרה" או "תרופות ביולוגיות" ומבוססים באופן מובהק על המאפיינים הגנטיים של המחלה ועל המוטציות הייחודיות של הגידול. חולי סרטן רבים בישראל ובעולם מקבלים תרופות מסוג זה ומתקבלות תוצאות מעודדות.

"חולים שאצלם מזוהה מוטציה שמכוונת לטיפול ביולוגי יכולים ליהנות מהטיפול חדשני שיכול להוביל להארכת חייהם ושיפור משמעותי באיכות החיים שלהם", מוסיף ד"ר ברנר. "במקרים רבים אם לא נעשה את הבדיקה לא נדע את זה ולא נוכל להתאים את התרופה.

צילום: Shutterstock

"אצלנו במחלקה יש חולים, שכולם נכנסים תחת הכותרת סרטני ריאה, שעשו בדיקות מהסוג הזה ואצל חלקם מצאנו מוטציות שהן מוטציות מטרה כאלה שמניעות את הגידול ונגדן אנחנו רוצים לפעול - ובזכות הבדיקות הגנטיות התאמנו להם תרופות ידועות ואנחנו רואים תגובות מאוד טובות.

"בלי לדעת את עובדת קיום המוטציה הזאת היינו נותנים לחולה כימותרפיה, כזו שמקבל גם השוכב לידו. היום אנחנו יכולים לתת לו טיפול ביולוגי ממוקד שהוא הרבה יותר יעיל והרבה פחות רעיל".

חלק מטיפולים הממוקדים כבר כלולים בסל הבריאות בישראל וחלק עדין לא. ישנן בדיקות גנטיות הכלולות בסל וכאלו שלא ותלויות במימון פרטי או בביטוחים.

שיתוף פעולה עם המערכת החיסונית של הגוף

בחזית הטיפולית החדשה במלחמה בסרטן באופן כללי ובסוגי סרטן הריאות בפרט עומדת האימונותרפיה דרך טיפול שרותמת את מערכת החיסונית של גוף החולה למלחמה במחלה. חוקרים גילו שהסרטן מצליח להתפתח בגוף כיוון שהוא מתחמק ממערכת החיסון של החולה, שאמורה לפעול נגדו. הטיפולים האימונותרפים למעשה מנטרלים את "אמצעי ההתחמקות" של הגידול, חושפים אותו אל המערכת החיסונית ותומכים במלחמתה בו. עד כה נרשמו פריצות דרך משמעותיות בתחום האימונותרפיה בטיפול בסוגים שונים של סרטן.

"הטיפול האמונותרפי כולל למעשה תרופות שלא עובדות ישירות על הגידול", מרחיב ד"ר ברנר, "הן פועלות על מערכת החיסון ובעצם עוצרות את החסימה שגידולים יודעים לעשות מולה ובכך גורמות לה לתקוף את הגידולים.

המחלה הראשית שבה משתמשים באמונותרפיה היא מלנומה, אבל היום נותנים גם למחלות אחרות כמו סרטן ריאה והטיפול האימונותרפי בתחום זה כבר מאושר ונמצא בסל הבריאות. "הבדיקות הגנטיות, אגב, יודעות גם להעניק לנו מידע אודות יעילות האימונותרפיה על הגידול הספציפי של החולה. לקבל אינפורמציה על הסיכוי שלו להגיב לאימונותרפיה."

ההתקדמות הידע המחקרי והרפואי והתפתחות הטכנולוגיה מעניקות לרופאים כלים חדשים בהתמודדות עם מחלת הסרטן. עם ההתקדמות, מופיעים גם אתגרים חדשים. ברחבי העולם מאוישות מאות ואלפי מעבדות שמאתרות עוד ועוד "מנגנוני הפעלה" של גידולים ומנסות לפתח עוד ועוד תרופות וטיפולים.

צילום: iStock

לסיכום, מוסיף ד"ר ברנר באופטימיות זהירה: "אני כל יום נדהם מחדש מהשינויים הגדולים שיש באונקולוגיה ומהעובדה שחולים שלפני מספר שנים לא היו להם טיפולים שמתאימים להם, מקבלים היום טיפולים שיכולים להאריך את החיים שלהם בצורה מאוד משמעותית ולשפר את איכות חייהם בצורה יוצאת דופן, ביחס למה שהיה בעבר. חולים שבעבר היו סובלים מהפרעה תפקודית קשה, יכולים ממש לחזור לפעילות רגילה. ארסנל התרופות הזה רק הולך וגדל. חדשות לבקרים מפותחות תרופות חדשות וזאת דינמיקה מבורכת וגורמת לאופטימיות לגבי העתיד."

ניתן להזמין בדיקה גנומית של הגידול הסרטני. לפרטים פנו לרופא המטפל או לחצו כאן >>>

*** הכתבה נכתבה בשיתוף חברת רוש נציגת FoundationOne ומוצעת לשירות הקוראים כתוכן שיווקי