מדריכי יוגה: ממתח וחרדה ועד כאבי גב - כיצד ניתן לאזן בין הגוף לנפש

איזה אימון הוא המתאים ביותר להפחתת מתחים או כאבים וכיצד הכרת הגוף מסייעת גם לחיזוק הנפשי והרגשי? הכירו את הטיפול המקיף שנעשה באמצעות תרגול יוגה

לידור יעקב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר ואישה בתנוחת יוגה
מדריכי יוגה: עוצמה פיזית ונפשיתצילום: shutterstock
לידור יעקב
תוכן שיווקי

אימון ותרגול באמצעות יוגה יכול לסייע למגוון מצבים, בהם חיזוק היציבה והגוף, שחרור מכאבים, חיזוק עבור ילדים והתמודדות עם שורה של מצבים רגשיים ונפשיים. רבים מדווחים על כך שבאמצעות אימון יוגה הצליחו התגבר על כאבי גב, דלקות, הפגת מתחים והגברת הסיבולת הפיזית.

המורים ליוגה מתאימים באופן אישי את התרגול לצורכי הנשים, גברים וילדים שמגיעים אליהם, תוך שילוב בין הגוף והנפש והגברת העוצמה והכוחות הפנימיים. כיצד מתבצע תרגול יוגה, אילו כלים מענקים המורים ומהן ההכשרות והתפיסות המקצועיות שמלוות אותם? הכירו את מדריכי היוגה בועז יכין, בועז גטניו, תמי ליאור אהרוני ועופר בינשטוק.

בועז יכין - המרכז ליוגה אישית

בתחילת שנות העשרים בחייו חיפש בועז יכין דרך שבה יוכל להתפתח, ובעקבות משבר בריאותי החל לתרגל יוגה. באותה התקופה הוא קרא את הספר "לב היוגה" של דסיקצ'ר, שמתייחס ליוגה כדרך חיים ומדבר על התאמת התרגול לתלמיד. "החיבור שלי ליוגה ולשיטה היה מיידי, והחלטתי ללמוד ולהעמיק בתחום, בשל החכמה ועושר האפשרויות הקיימים בשיטה", הוא מספר. בועז למד את התחום מפול הארווי - מורה בכיר ותלמידו של דסיקצ'ר, במקביל ללימודי פסיכותרפיה גופנית. כיום הוא מציע ליווי אישי ביוגה, שיעורים קבוצתיים ויוגה טיפולית במרכז ליוגה אישית הנמצא בפרדס חנה.

"יוגה היא דרך לעבוד עם הגוף, הנשימה והנפש". בועז יכיןצילום: ענת כהן

יוגה אישית, הנקראת גם ויני יוגה, היא גישה ייחודית שמטרתה התאמת תרגול היוגה לתלמיד. הגישה פותחה על ידי ט. קרישנמצ'ריה, מאבות היוגה המודרנית, יחד עם בנו ותלמידו דסיקצ'ר. במשך כמה עשורים הם פיתחו יחד שיטה להתאמת היוגה למגוון הצרכים והבעיות הבריאותיות של תלמידיהם.

מה היא יוגה עבורך?

"יוגה היא דרך לעבוד עם הגוף, הנשימה והנפש ולפעול לשיפור התפקוד, הבריאות והבנה עצמית. לא פעם תלמידים מגיעים עם מגבלה או קושי גופני, וככל שהם מתרגלים יוגה הם מתחזקים, מתפתחים ומניעים שינוי גופני ונפשי".

מה אתה מלמד?

"אני מציע לתלמידים ליווי אישי ביוגה, הכולל זיהוי והבנת הצרכים, הרצונות ואורח החיים של התלמיד, ותכנון תרגול המותאם עבורו שיוכל לתרגל בביתו. זו גישה שמתאימה במיוחד ליוגה טיפולית, למשל, לטיפול בכאבי גב ובעיות עיכול ואף להתמודדות עם סטרס או חרדה ביום יום. ביוגה הטיפולית מושם דגש על התאמה אישית של התרגול לקושי הבריאותי או הנפשי שהתלמיד מגיע איתו". גם כאן מעניק בועז כלים לתלמיד על מנת שיוכל להתמיד בתרגול עצמאי באופן יום יומי.

תכנון תרגול המותאם לבית. בועז יכיןצילום: ענת כהן

במרכז ליוגה אישית מתקיימים גם שיעורים קבוצתיים, שמשכם שעה וחצי. השיעורים מתקיימים בקבוצות קטנות, על מנת שכל תלמיד יוכל לקבל מבועז את מלוא תשומת הלב, להבין את עקרונות תרגול היוגה ולהתאים את התרגילים הנכונים עבור מצבו הגופני.

אילו כלים מקבלים התלמידים?

יוגה בשיטה מותאמת אישית מסייעת לתלמידים להכיר טוב יותר את גופם, ומעניקה להם כלים לעבודה עם הגוף, שתשפיע לטובה על הבריאות הגופנית והנפשית שלהם. בליווי האישי מקבלים התלמידים כלים לאימוץ הרגלים לאורח חיים בריא, הכוללים חוץ מהתרגול גם ייעוץ לתזונה והרגלי שינה נכונים, שילוב פעילות גופנית בשגרה ועוד.

ומה המוטו שלך?

"למד מתוך מי שאתה ומה שלמדת, באופן שמתאים לך, לצרכים ולמטרות שלך".

המרכז ליוגה אישית, פרדס חנה
טלפון: 054-6360579
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>

---------------------------------

בועז גטניו - יוגה ויוגה טיפולית

בועז גטניו חי ונושם יוגה מזה כעשר שנים. "לאורך רוב חיי הבוגרים עסקתי בעבודה עם הגוף. כשפגשתי את המורה הנכונה התחלתי להתעמק בעולם היוגה ואז הכל קרה מהר", מספר בועז, בוגר קורס מורים ליוגה ויניאסה וקורס מורים ליוגה אשטנגה. לאורך הדרך השתלם בועז ביוגה טיפולית במכללת וינגייט, יוגה כטיפול תומך בפוסט טראומה ויוגה למתמודדים עם סרטן.

מהי התרומה של אימון באמצעות יוגה?

"יוגה היא דרך חיים. זהו תרגול פיזי, רוחני ופילוסופי. הגישה, מעבר לבריאות הפיזית, ליציבות ושקט נפשי, מאפשרת חיבור לחיים- דרך לנהל אותם בצורה טובה יותר, ממקום טוב יותר", מסביר בועז.

"לדוגמה, תרגול מדיטציה, מעבר להענקת רגיעה, מלמד את התלמיד למקד תשומת לב, להפנות קשב למקום הרצוי לו ו'לוותר' על הסחות דעת", ממשיך בועז, "אם זה באמצעות תשומת לב לאובייקט המדיטציה (כנשימה), אם בעת ביצוע תרגילי היוגה, או בהמשך בכל סיטואציה בהתנהלות היום-יומית שלנו. לכך מתווספים עוד רבדים רבים".

"מעבר לבריאות הפיזית, ליציבות ושקט נפשי, היוגה מאפשרת חיבור לחיים". בועז גטניוצילום: יותם ריין

בועז מסביר כי יוגה טיפולית משלבת טיפול בבעיה פיזית בשילוב פילוסופיה מעולם היוגה. כל אלה הם כלים לתלמיד המתמודד עם פציעה או מחלה. למעשה, הריפוי נעשה על ידי התלמיד, ובאחריותו, ואילו המורה רק מתווה את הדרך.

את מי אתה מאמן?

"יוגה אפשרית לכל מי שנשמה באפו, לא משנה באיזה שלב התלמיד נמצא, מה גילו או מצבו הגופני", מסביר בועז.

בסטודיו שלו ביפו מקיים בועז שיעורי יוגה ויוגה טיפולית ליחידים ולזוגות. כמו כן, ישנה אפשרות לקיום השיעורים בבית התלמיד.

בועז מדריך תלמידים הסובלים מפגיעה פיזית, שיקום מניתוח, חלק מהמחלות הכרוניות, תלמידים המתמודדים עם מחלת הסרטן, ואף כאלו הסובלים מפוסט טראומה- עבורם היוגה משמשת כטיפול תומך להתמודדות עם הקושי הנפשי ועם החיים עצמם.

"יוגה אפשרית לכל מי שנשמה באפו". בועז גטניוצילום: ליאורה בילי

מה אתה מזכיר לתלמידים שלך?

"בסוף כל שיעור אני מזכיר לתלמידים להביע הוקרה לדבר אחד טוב שיש להם היום בחיים".

מה הקו המנחה שלך?

"רבים מאיתנו חיים בעבר ודואגים כל הזמן לעתיד. העבר מאחורינו, העתיד בלתי ידוע, מה שאמיתי זה מה שמתרחש כעת. חיו את הרגע הזה, כי כאן מתרחש הכל".

בועז גטניו - יוגה ויוגה טיפולית
כתובת: אוהב ישראל 9, תל אביב יפו
טלפון: 054-9014757
למעבר לאתר>>>

---------------------------------

תמי ליאור אהרוני: תמיוגה – אומנות ההקשבה לגוף

"התחלתי לתרגל יוגה מתוך מטרה לחזק את הגוף שלי, לאחר פציעה שחוויתי בכתף. כיום היוגה מסייעת לי להיות קשובה לגוף ובזכותה אני עושה דברים מדהימים ובגיל 40 וארבע אף התחלתי לגלוש", מספרת תמי ליאור אהרוני, מורה ליוגה מזה שבע עשרה שנים, מרצה בקורסי יוגה במכללת ברושים, ספורטתרפיסטית ובעלת קליניקה לטיפול בכאב בחדרה ובתל אביב לטיפול בכאבים אורתופדים דרך מגע ותנועה.

מספר שנים לאחר שהחלה לתרגל יוגה, נסעה תמי לטיול בהודו, שם הזדמן לה בפעם הראשונה ללמד יוגה. "זה היה רגע של הארה, שבו הבנתי מה יועדתי לעשות בחיים, והדרך להוראת יוגה נעשתה לי ברורה וצלולה", היא מספרת.

מה היא יוגה עבורך?

"יוגה היא קודם כל חיבור והקשבה לגוף. בעידן הנוכחי אנחנו חווים קושי אמיתי להיות נוכחים ברגע הזה, והיוגה מסייעת לנו, בעזרת תרגול ונשימות, להתחבר לעצמנו ולגופנו ולהכיר את הגוף והנפש שלנו טוב יותר".

"בעידן הנוכחי אנחנו חווים קושי להיות נוכחים ברגע הזה, והיוגה מסייעת לנו". תמי ליאור אהרוניצילום: דן ליאור

מה את מלמדת?

תמי מלמדת יוגה למטפלים וכן מרצה בקורס יוגה ככלי טיפולי למורים ומטפלים ביוגה, בבית ספר לרפואה משלימה באוניברסיטת תל אביב - קמפוס ברושים. כמו כן, היא מלמדת שיעורי יוגה קבוצתיים בעין הים בחדרה ובקליניקה שלה היא מטפלת בכאבים אורתופדיים באמצעות מגע ותנועה.

אילו כלים מקבלים התלמידים?

"כילדים, הגוף שלנו נע בתנועות טבעיות ובסיסיות ( primal movement) באופן שגרתי ויום-יומי, והן מעניקות לגוף כוח וגמישות טבעיים", מסבירה תמי, "כאשר אנו מתבגרים, אנו מפסיקים לתרגל את התנועות הללו. העדר התרגול, לצד הנטייה שלנו בפעילות גופנית לחזק את החזק ולהזניח את החלש, מייצרים חוסר איזון ונוקשות בגופנו, שבתורן מובילות לאבדן גמישות, כוח וטווחי תנועה".

היא מוסיפה כי תרגול יוגה מתוך הקשבה לגוף ועבודה בקצב אישי, תוך שחרור והרפיה נכונים, מסייע בחיזוק הגוף ובתנועה חופשית ומיטבית של גופנו. "התלמידים מקבלים בשיעור כלים לחיזוק ואיזון הגוף ולתפקוד נכון יותר ביום-יום, כאשר בתרגול תמי שמה דגש על איכות ודיוק התנועה, בתרגול היוגה", אומרת תמי.

מה המוטו שלך?

"היו קשובים לגופכם והפגינו כלפיו חמלה. ככל שתכירו יותר את גופכם, כך תוכלו לטפל בו ולחזק אותו, ולחיות חיים טובים ומספקים יותר".

תמיוגה – אמנות ההקשבה לגוף
טלפון:
054-2270640
למעבר לאתר>>>

---------------------------------

עופר בינשטוק – מקום לתנועה – ויג'נאנה יוגה

עופר בינשטוק הוא מורה מוסמך לחינוך גופני בוגר סמינר הקיבוצים, וכן בוגר קורס מורי יוגה במכון וינגייט, ובעל ניסיון של כ-20 שנה בלימוד והדרכת יוגה. בסטודיו שלו שבראשון לציון, מלמד עופר ויג'נאנה יוגה. זאת, כאשר לצד עיסוקו ביוגה, הוא משמש כמורה לספורט טיפולי לילדים ומורה לימאות בבית ספר בבת ים.

מה היא יוגה עבורך?

"יוגה היא קודם כל דרך חיים. היא פעילות בסיסית, שמכינה אותי ליום, כמו צחצוח שיניים. היוגה מעניקה לי רוגע נפשי, מהווה מעין נעורים שמעכבת את תהליך ההזדקנות. ומאפשרת לי פרספקטיבה שונה על החיים".

מה אתה מלמד?

"זרם ויג'נאנה יוגה מטפח הקשבה פנימית, במקביל לאימון הגופני. אימון בשיטה זו משלב מדיטציה, תרגילי נשימה (פראניאמה), תנוחות (Asana) ולימוד טקסטים מהפילוסופיה היוגית. השיטה נוסדה בשנת 2005 על ידי אורית סן-גופטה, במטרה להביא את התלמיד לתובנות, בהיבטים השונים של החיים – נפשית, בעבודה, במשפחה ועוד", מסביר עופר.

"יוגה היא קודם כל דרך חיים". עופר בינשטוק

הוא מוסיף כי השיעור מורכב מכמה חלקים: מדיטציה, חימום הגוף והמפרקים, תרגולי נשימה הפונים אל הגוף והתודעה, ומטרתם להביא את התלמיד למצב תודעתי אחר ולאסוף את הקשב לתוך הגוף. מתרגולי הנשימה ממשיכים התלמידים להרפיה לגב ולאחר מכן חימום על ידי ברכות לשמש ותרגול תנוחות – עמידה, ידיים, כפיפה לאחור, כפיפה לפנים, תנוחות מורכבות לאחור, המשתנות בהתאם לרמה של התלמידים. בסיכום כל שיעור מתקיימת הרפיה נוספת בשילוב טקסטים פילוסופיים, הרלוונטיים לשיעור.

אילו כלים מקבלים התלמידים?

"בראש ובראשונה, חשוב לי לברר עם התלמידים מה מביא אותם לתרגל יוגה", מספר עופר, ומוסיף כי בעוד חלק מהתלמידים מגיעים בעקבות רצון לעבוד על הגוף, מתוך כאב או קושי פיסי. יותר מעשרים אחוזים מהם מגיעים דווקא עם צורך בעבודה נפשית.

"תרגילי הנשימה מהווים כלי חשוב ביוגה, המשפיע לטובה על כל היבטי חייו של התלמיד, החל בהתמודדות עם סטרס ומצבי חרדה ועד להרגעת בעיות מעיים", מסביר עופר, ומוסיף כי התנוחות (asana) מסייעות בהשגת גמישות פיזית ומחשבתית ומהוות כלי לטיפול עצמי גופני – מהורדת לחץ דם, טיפול בכאב כרוני ועד לחיזוק והארכת השרירים.

"תרגילי הנשימה משפעים על כל היבטי החיים". עופר בינשטוק

בשיעורים משלב עופר כלים ועצות מתוך האיורוודה (ידע החיים), הכוללת עצות ותרגילים לתזונה נכונה ואורח חיים בריא.

בשנה האחרונה הקים עופר תוכנית forty to fifty, במסגרתה הוא מלווה בני ארבעים עד חמישים פלוס , בתהליך תודעתי הכולל שינוי אורח חייהם והטמעת הרגלים חדשים ומיטיבים, תוך מתן כלים שונים, בין היתר באמצעות יוגה.

עופר בינשטוק - מקום לתנועה
טלפון: 052-4483919
למידע נוסף על מקום לתנועה>>>
לעמוד הפייסבוק – לתוכנית 40 TO 50 >>>