מפקחי בנייה: הדרך להשלמת פרויקטים ללא הפתעות

הם מעורבים כבר בשלב התכנון, דואגים לקביעת לוחות זמנים ותקציב, מגייסים את אנשי המקצוע ומלווים את העבודות בשטח: מפקחי הבנייה הם העיניים של כל פרויקט

לידור יעקב, אבי שוסטר, שחר אמאנו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר מחזיק בקסדה ותוכניות באתר בנייה
מפקחי בנייה: יש על מי לסמוך בשטחצילום: shutterstock
לידור יעקב, אבי שוסטר, שחר אמאנו
תוכן שיווקי

פרויקטים בתחום הבנייה, בין אם מדובר בבית פרטי ובין אם מדובר בבניין, הם עניין סבוך ומורכב, הדורש תשומת לב מרבית בכל ההיבטים. בימים אלה, של תנופת בנייה, לא מעט בעקבות פרויקטים של תמ"א, ישנו הכרח באיש מקצוע שילווה את הפרויקט מתחילתו ועד השלמתו.

מפקחי הבנייה מעורבים בפרויקט כבר משלב התכנון. הם דואגים לקביעת לוחות זמנים ותקציב, גיוס אנשי מקצוע, ואחראים על כך שהעבודות יושלמו בהצלחה. ניתן להגדיר אותם העיניים של כל פרויקט בנייה, גם כשמדובר בשיפוצים, והם אלה שאחראים להוביל אותו עד להשלמתו בלי הפתעות מיותרות. הכירו את מפקחי הבנייה שדואגים להשלמת הפרויקטים ומלווים אותם מתחילתם: שלומי דהן, יובל וגיל נדל, יואב עמרני, יגאל אברג׳יל, אביב יעקב ואריה צפריר.

שלומי דהן – ניהול ופיקוח פרויקטים בבנייה

בתי הפאר הנבנים בעשור האחרון ברחבי המדינה מעניקים תחושה של יוקרה ועוצמה לגרים בהם וכן לסביבה. הפרויקטים המורכבים, שבהם נדרשים לעתים עשרות בעלי מקצוע לעבוד יחד לטובת תוצאה סופית טובה, מחייבים פיקוח וניהול מסודרים שיהפכו את התוכניות למציאות ולבית שעליו חלם הלקוח. ההרמוניה בין הקבלנים והאדריכל לבין המפקח הופכת הכרחית כדי להשרות אווירה טובה באתר הפרויקט ולהוביל לבניית הבית המושלם.

את ההרמוניה והעבודה השקטה והיעילה מספק ב-13 השנה האחרונות מנהל הפיקוח והבנייה שלומי דהן, בעל חברת ניהול ופיקוח פרוייקטים בבנייה. את תוצאות העבודה המרהיבה שניהל ועליה פיקח ניתן לראות בסביון, תל אביב, משמר השבעה, כפר שמריהו, רמת השרון ועוד. בכל פרויקט הוא הוביל את התהליך באווירה טובה בין כל הגורמים. "דינמיקה טובה מובילה לתוצאות טובות יותר", מסביר שלומי דהן.

מקצועיות ברמה גבוהה ויצירתיות

את הסטנדרטים הגבוהים ושיטות העבודה למד שלומי דהן בארצות הברית. הוא עבד במשך 12 שנה בחברת בנייה של יזמים ישראלים בניו יורק ומילא כמה תפקידים, שמהם שאב את היכולות המקצועיות שבסיסן מקצועיות, סביבת עבודה נעימה ופרקטיות.

ניסיון של שנים בארצות הברית ובישראל. שלומי דהןצילום: אילנית תורג'מן

את מה שלמד בניו יורק יישם שלומי דהן בחברה שהקים יחד עם אשתו ליזה עם חזרתו לארץ לפני 13 שנה. משרדי החברה נמצאים במשמר השבעה והיא מעניקה שירות עד לאזור קיסריה. "אנחנו עובדים עם אדריכלים נחשבים מאוד והתוצאה הסופית היא בתים מאוד יפים ויוקרתיים. הכניסה שלנו לפרויקט היא לרוב לפני קבלת ההיתר, אך לעתים גם לאחריו", מסביר שלומי דהן. "העבודה שלנו מתמקדת בבתים פרטיים ברמה גבוהה, והיא מתנהלת בצורה מדויקת, שקטה ונעימה".

חלק מהלקוחות מתארים היטב את תהליכי העבודה המקצועיים עם שלומי דהן. "שלומי ניחן בשילוב של מקצועיות גבוהה ויצירתיות, שעזרה לנו בכל שלב ושלב להבין מהר את כל האפשרויות שלפנינו ולבצע החלטות מושכלות ומהירות", סיפרו אופיר וענבל בר לבב מתל אביב, שבנו בית על מגרש עם דרכי גישה קשות. "הוא הגיע עם פתרונות יצירתיים וגישה חיובית ולא הסתפק בדרך הקצרה שמשמעותה פעמים רבות פשרה. לאורך כל שנת הבנייה הרגשנו שיש על מי – לסמוך. שלומי איש ישר ואמין, מקצועי ויצירתי".

גם אדריכלים, כמו למשל אדריכל הצמרת ערן בינדרמן, משבחים את שלומי דהן: "היה לי העונג לעבוד עם שלומי דהן. ברמת התקשורת הבין אישית, שלומי מתנהל בצורה מקצועית, נעימה ואדיבה ומלא סבלנות. ברמת הידע, אין שני לו כולל המערכות המורכבות ביותר. ברמת השירות הוא אמין מאוד, תמיד צעד אחד קדימה לפני כולם, והעיקר אדם מקסים שמפגש איתו תמיד מרגיע ונעים".

מבניית תקציב ועד הגשמת החזון

חלק ניכר מהצלחת התהליך תחת ניהולו ופיקוחו של שלומי דהן נעוץ בעבודה המסודרת שלו. הוא מקפיד על בניית תקציב נכון ומדויק בתיאום עם הלקוח, וקובע את לוחות הזמנים. שלומי שומע מה החזון של האדריכל בפרויקט ועוזר לו ליישם אותו, תוך שהוא מנהל את העבודה בשטח מול עשרות בעלי מקצוע שונים. בנוסף, שלומי שומר על מספר מצומצם של פרויקטים כדי להבטיח לכל לקוח את מלוא תשומת הלב ואת היכולת לתת פתרון בזמן אמת לבעיות שמתעוררות במהלך העבודה.

"אנחנו רוצים לתת את השירות הנעים ביותר שיש, ולהוציא לפועל את הפרויקט בדינמיקה טובה כין כל בעלי המקצוע. אני כמפקח שומע את כולם, ודואג לייצר את האחווה בין כולם כדי שהבית שייבנה יהיה הטוב ביותר. לא תשמע אצלי צעקות באתר הבנייה ואם יש בעיה לאחד מבעלי המקצוע – כולנו נרתמים לעזור לו. אני מחויב ללקוח ונמצא בפרויקט שם בתור העיניים שלו, זמין עבורו ומניע לטובתו את בניית הבית שהוא פרויקט חיים עבורו".

"אנחנו עובדים עם אדריכלים נחשבים והתוצאה הסופית היא בתים מאוד יפים ויוקרתיים". שלומי דהןצילום: דן רולס

שלומי דהן נפגש עם הלקוח כמה פעמים לפני התחלת העבודה כדי להבין טוב יותר את הפרויקט, את רצונו של הבונה וכדי לייצר את הדרך הטובה ביותר להשגת התוצאה הסופית. הוא מביא איתו ניסיון רב מישראל ומארה"ב, ומציג רזומה מרשים של פרויקטים שאותם ניהל בעבר ושמהם ניתן להסיק על יכולותיו. "ההחלטות המקצועיות שלנו מובילות לחיסכון של זמן וכסף, ואין התפשרות על האיכות. בניית בית דורשת גמישות מחשבתית ויצרתיות, ואת זה אנחנו מביאים איתנו לאורך כל הדרך כדי שאנשים ירגישו הכי טוב בבית שנבנה עבורם", אומר שלומי דהן.

שלומי דהן – ניהול ופיקוח פרויקטים בבנייה
כתובת: השיטה 14 משמר השבעה
טלפונים: נייד שלומי - 050-4340642
נייד ליזה - 052-3398232
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>

-------------------------------------------

יובל וגיל נדל - חברת נדל פרויקטים

עבודתו של מפקח הבנייה בפרויקט מתחילה לפעמים הרבה לפני "שלב השטח". יובל נדל, בעליה של חברת נדל פרויקטים, מסביר כי זהו המצב האופטימלי. "בשלב הראשוני, שבו, לדוגמה, אדם קנה מגרש לבנייה, המפקח יכול ללוות אותו בבחירת האדריכל, בתכנון הפרויקט, ביציאה למכרז קבלנים, ובהמשך, מגיע הפיקוח על הבנייה בשטח". לעומת זאת, כשהמפקח לא בתמונה, והלקוח מתקשר ישירות לאדריכל ומציג לו את רעיונותיו – לא תמיד האדריכל יודע ומצליח לבצע את העבודה ברמת התקציב של הלקוח. מפקח בנייה מקצועי, שבונה עם הלקוח תוכנית המתאימה לתקציבו, יידע להתאים לה גם את האדריכל הנכון ולנווט את העבודה בהתאם.

ועדיין, במקרים רבים המפקח משתלב רק בשלב שבו הבית כבר מתוכנן. המפקח לוקח את התוכניות, בוחר את הקבלנים השונים, ומשם יוצאים לביצוע. מפקח הבנייה מבצע באתר פיקוח צמוד, יומיומי, על העבודות, על טיב המוצרים והחומרים, על איכות הבנייה. המפקח גם מוודא שהקבלן הראשי אינו חוסך במאמצים, בזמן, או בהשקעה, דבר שעלול לגרום לכך שהבנייה תהיה פחות איכותית.

"משרת אמון של היזם"

המפקח מלווה את העבודה עד לסיומה, לרוב עד למעבר הלקוחות למגורים בבית. למעשה, התפקיד לא מסתיים שם. "אנחנו מלווים את הלקוחות בתהליך האכלוס, וגם בשנת המגורים הראשונה ואחריה", מסביר גיל נדל, בנו של יובל, שמוביל איתו את המשרד. "אם מתגלות בעיות במבנה, במערכות השונות, במוצרים, אנחנו שם כדי לעזור. הליווי שלנו בשנה הראשונה צמוד יותר, ובשנים שלאחר מכן אנחנו מציעים ליווי לצורך עבודות ותיקונים שנדרשים. ההתקשרות עם הלקוח הופכת לסוג של חברות, שנמשכת שנים".

מתמחים בבתים פרטיים מכל הסוגים. פרויקט של חברת נדל פרויקטיםצילום: איל תגר, אדריכלות: טל פייסט - פייסט אדריכלים

אנשי נדל פרויקטים מגדירים את תפקיד מפקח הבנייה כ"משרת אמון של היזם". בצד ההכשרה המקצועית בפיקוח בנייה ובניהול פרויקטים, הם מדגישים את חשיבותו של הניסיון המעשי שהמפקח צבר. ולא סתם ניסיון – הם ממליצים מאוד לוודא שהמפקח המיועד התמחה בפרויקטים מהסוג שהלקוח מעוניין בו. בנוסף, הנדלים מציינים את החברוּת במועדון מפקחי הבנייה שהקים מרכז הבנייה הישראלי. חברי המועדון, הנושאים כרטיס שמעיד על כך, הם רק מפקחים בעלי ניסיון, שעברו הכשרות מקצועיות מסוימות.

יובל נדל הוא אדריכל בהכשרתו. במשך שנים ניהל את מערך התכנון בבנק דיסקונט, ולאחר מכן היה שותף במשרד אדריכלים. לפני כ־20 שנה הקים את נדל פרויקטים – חברה שעוסקת בניהול, בתיאום ובפיקוח של פרויקטים בבנייה. בנו, גיל, בוגר לימודי מנהל עסקים, ניהל במשך קרוב ל־20 שנה מערכי שיווק ומכירות בפרויקטים של קבלנים. לפני כ־15 שנה חבר לאביו ומאז הם עובדים יחד.

מתמחים בבניית בתים פרטיים

החברה שיושבת ברמת השרון פועלת באזורי המרכז והשרון. ההתמחות המרכזית היא בנייה של בתים פרטיים מכל הסוגים: מפרויקטים בסיסיים ועד בתים על שטח גדול, שבנייתם מורכבת, בהרצליה פיתוח, בכפר שמריהו ובסביון. נדל פרויקטים עוסקת גם בשיפוץ ובבנייה מחדש של דירות יוקרה, כולל פנטהאוזים ודירות ענק במגדלים. בנוסף, החברה מבצעת פרויקטים ציבוריים (לדוגמה, שיפוץ נרחב ומורכב של שני קאנטרי קלאבים ושל ספריה עירונית בתל אביב) ואפילו ניהלה את הבנייה של אולם זאפה בהרצליה.

"המסירות שלנו לפרויקטים ולעבודה היא אינסופית". יובל וגיל נדלצילום: אבי קבלו

החברה מתהדרת בניסיון מקצועי עשיר ומגוון, כולל כזה "שעובר מאב לבן". היכולות והידע של יובל נדל בתחום הארכיטקטורה מעניקים ללקוחותיו יתרון רב ערך. ועם זאת, אנשי נדל פרויקטים מדגישים כי תובנותיהם בנושא האדריכלי מוגשות ללקוח מתוך כבוד מקצועי רב לאדריכלים העובדים בכל פרויקט.

"המסירות שלנו לפרויקטים ולעבודה היא אינסופית", הם אומרים. "אנחנו נמצאים בפרויקטים כל יום, ובאים לעבודה הזו מתוך אהבה גדולה לאנשים. בסופו של דבר, אתה נכנס לאנשים הביתה, בונה להם את ביתם. בתהליך הבנייה נוצרים לעיתים מתחים – בין בני זוג, בין לקוחות לבעלי מקצוע – ואתה נעשה מעין פסיכולוג. ככל שאתה נעים ורגיש לאנשים, אתה יכול למלא את התפקיד הזה בצורה מוצלחת יותר".

יובל וגיל נדל - חברת נדל פרויקטים
כתובת: רחוב הבושם 11, רמת השרון
טלפונים: 054-8083331 (יובל), 054-7755888 (גיל)

-------------------------------------------

יואב עמרני - איזון מהנדסים מציאות

הקמה של פרויקט הנדסי בתחום הנדל"ן, הוא תהליך המחייב הובלה וליווי של אנשי מקצוע מיומנים, המכירים את התחום לעומק, לצד פיקוח וניהול מקצועי וקפדני.

ניתן לדמות את התהליך ל"שביל טיולים", שבו יש מדריך המכיר את המסלול על רגביו, מעלותיו, קטעי ההליכה המחייבים תשומת לב מיוחדת ועוד. המדריך יודע היכן נקודות התצפית שבהן ניתן לפתוח את "פק"ל הקפה", ומכיר את ההיסטוריה השזורה לאורכו, את איתני הטבע האופייניים לו, את החי והצומח וכמובן את נקודת הסיום.

ב-13 השנים האחרונות מובילה "איזון מהנדסים מציאות" פרויקטים רבים ברחבי הארץ, ומציגה יכולות ניהול ופיקוח המובילות לתוצאות מרשימות בתחום.

לקוחות וחברות הנמנות על המובילות במשק כמו מנרב פרויקטים, שיכון ובינוי, אפריקה ישראל מגורים, אפריקה התחדשות, גב ים, אאורה ישראל, אלביט מערכות, בולוורד, קבוצות רכישה ועוד, בחרו להפקיד בידיהם של מייסד החברה יואב עמרני והצוות פרויקטים יוקרתיים. "המוטו שלנו הוא 'מַבִּיט לְסוֹף דָּבָר בְּקַדְמָתוֹ', ובאמצעותו אנחנו מפלסים את הדרך ליזם ולכל העוסקים בתחום הנדל"ן", אומר המהנדס יואב עמרני, מייסד החברה.

שלוש דורות ושנים של ניסיון

עמרני הוא דור שלישי לעוסקים בתחומי ההנדסה וייצור כחול לבן. בשנת 1997 הוסמך כמהנדס בניין אזרחי – ניהול הבניה כשסיים את לימודיו בטכניון עם הסמכת בהנדסה אזרחית B.SC. בשנת 2008 הוא ייסד את "איזון - מהנדסים מציאות", העוסקת בתחום ניהול פרויקטים ופיקוח הנדסי ויזמי בכל השלבים: ייזום, רישוי, הביצוע והמסירה ללקוח.

"איזון" צברה ניסיון רב בניהול פרויקטים מורכבים לצד פרויקטים בוטיקיים, תיאום תהליכי תכנון וניהול מהנדסי ביצוע ומפקחים. בין הפרויקטים הבולטים של החברה: קניון פתוח, מסחר ומשרדים של 20 אלף מ"ר בחיפה, מבני מסחר ומגורים, פינוי -בינוי הכולל עשרות יחידות דיור בתל אביב, תמ"א 30 בחולון ובתל אביב, שכונת מגורים ופיתוח צמוד - מודיעין - כ-90 יחידות דיור ועוד.

"ברגע שיש אחראי בשטח, אפשר להרגיש את הפרויקט ואת ההתקדמות שלו". יואב עמרניצילום: עדי עמרני

השירות של "איזון – מהנדסים מציאות" ניתן ליזמי נדל"ן, קבלני בנייה, מוסדות, רשויות מקומיות, חברות כלכליות, קבוצות רכישה, עמותות רוכשים, חברות הייטק ובונים פרטיים. אייזון מעניקה ללקוחותיה את כלל השירותים הנדרשים לניהול פרויקט: תשתיות ובנייה, ניהול ידע, ניהול תקציב, ייעוץ תכנון פרוגרמה, בקרת תכנון, לוחות זמנים, ניהול תקציב ותזרים, ליווי בהליכים הסטטוטוריים, מומחיות בהתקשרויות החוזיות עם קבלני ביצוע, אדריכלים, שמאים ויועצים למיניהם.

ניהול יזמי קלסי – כך זה עובד

שיטת הניהול ההנדסי של "איזון", שרשמה הצלחות בעת הקמת מספר לא מועט של פרויקטים, מבוססת על מבנה ניהול יזמי קלסי. תהליך הניהול ההנדסי הסדור והיסודי של יואב עמרני וחברת "איזון מהנדסים מציאות" מתחיל ביצירת מפה הכוללת את שלבי התהליך כולו: הגדרת הכדאיות הכלכלית, תוכנית עבודה בעלת יעדים מוגדרים, קביעת לוחות זמנים מפורטים והצגת כל התהליך בשקיפות לכל הנוגעים בדבר.

בכל שלבי הפרויקט מקפידה "איזון מהנדסים מציאות" על דיווחים מדויקים בדבר התקדמות הפרויקט. היא זו המגדירה את מסמכי ההתקשרות עם כלל הנוגעים בפרויקט, מנהלת את ההתקשרויות מול קבלנים וספקים, עומדת על ניהול נכון של התקציב והיצמדות לסכום שאושר ועל קצת ההתקדמות בהתאם ללוחות הזמנים.

להשלמת התהליך "איזון מהנדסים מציאות" מלווה את הפרויקט עד מסירתו למשתמש בתום שנת הבדק. "ברגע שיש אחראי בשטח, אפשר כבר להרגיש את הפרויקט ואת ההתקדמות שלו בהתאם", מסביר יואב עמרני. "לרגע עלול להיווצר הרושם שמדובר בעסק שבמהותו כלכלי-משפטי ומתרחש מאליו לאחר התחייבות להשקעה הכספית או זכייה בקרקע, אך, בל נשכח שבמהות, מדובר בבניין הבית, הקמת פרויקט הנדסי המיועד לשימוש דייריו למשך שנים ארוכות. כאשר 'מדריך הטיולים' מקבל על עצמו את האחריות הנדרשת, הסיכוי לנגוס בארטיק של סוף הטיול או מבט מהמרפסת בבית החדש, נראה בטוח וקרוב מתמיד".

יואב עמרני – איזון מהנדסים מציאות
טלפון: 077-5025120
למעבר לאתר >>

----------------------------------

יגאל אברג׳יל - עדן פיקוח וניהול פרויקטים בבנייה

"תהליך בנייה או שיפוץ נכס הוא מורכב ביותר ומערב גורמים רבים, כשהסכנות לתקלות ובעיות אורבות בכל פינה. מפקח בנייה צריך להיות בעל ניסיון ועם האצבע על הדופק בכל רגע ושלב בתהליך", אומר יגאל אברג׳יל, מפקח בנייה.

יגאל, בוגר תואר בתעשייה וניהול, הוא הבעלים של חברת "עדן פיקוח הן וניהול פרויקטים בבנייה". את החברה הוא הקים עם פרישתו ממערכת הבטחון, לאחר קריירה ענפה שבמסגרתה שימש בתפקידים בכירים וניהל שורה של פרויקטים ואירועים מורכבים ורגישים בארץ ובחו"ל. ליגאל היה ברור שעם פרישתו הוא יממש את אהבתו לתחום הבנייה. הוא השלים קורס בניהול ופיקוח פרויקטים של מרכז הבנייה והקים את חברת "עדן", המתמחה בייעוץ, תכנון, ניהול, תיאום ופיקוח על פרויקטים בתחום הבנייה.

פיקוח בנייה – ניהול אידיאלי של הפרויקט

בארבע השנים האחרונות ליווה עשרות פרויקטים של שיפוץ ובנייה, לבתים ולמשרדים במרכז והשרון. "בתהליך בנייה או שיפוץ נכס, בו מעורבים עשרות אנשי מקצוע וספקים, ישנה חשיבות עצומה לשילוב בעל מקצוע מנוסה שינהל ויפקח על התהליך", מסביר יגאל, ומוסיף כי עבודתו של מפקח הבנייה מתחילה כבר בשלב התוכניות, וכוללת ביצוע מכרזים מול קבלנים ובניית תקציב הפרויקט בהתאם ליכולותיו של הלקוח.

ערכים ומוסר עבודה מקריירה ארוכת שנים במערכת הביטחון. יגאל אברג'ילצילום: גיא אברג'יל

על מנת להבטיח שליטה מקסימלית על תהליך הבנייה וכדי שהפרויקט יתנהל בצורה האיכותית והמקצועית ביותר, נעשית בחירה משותפת של יגאל והלקוח באשר לקבלני המשנה בפרויקט. זאת, כאשר ישנה הקפדה לכך שכל אנשי המקצוע הם בעלי ניסיון רב בתחום. "הגישה שלי היא לבחור את כל קבלני המשנה לפרויקט ביחד עם הלקוח, כך תהיה לנו שליטה מקסימלית על התהליך והבטחה שהפרויקט יתנהל בצורה המקצועית ביותר", מוסיף יגאל.

פיקוח מיטבי הוא כזה הפועל לתכנון מראש של סדר העבודה בפרויקט ולתיאום שוטף בין בעלי המקצוע השונים. "אני מאמין שתקשורת טובה ומכבדת עם כל אחד מבעלי המקצוע חשובה להבטחת הצלחת הפרויקט", אומר יגאל, ומוסיף כי לו ולקבלני המשנה ישנה מטרה משותפת: להגיע לתוצאה הטובה ביותר בדרך המקצועית ביותר, לשביעות רצונו של הלקוח.

במהלך ליווי הפרויקט יגאל מגיע מדי יום לשטח, ומפקח מקרוב על כל שלבי הבנייה. הליווי הצמוד מבטיח מינימום טעויות וכשלים במהלך התהליך, החוסך כסף וזמן ללקוח ולבעל המקצוע בשל היכולת לצפות בטעויות אפשריות בתהליך הביצוע. "בכל פרויקט טומן בחובו אתגרים רבים ותפקידי הוא למצוא פתרונות יצירתיים לצליחת כל מכשול שעולה לאורך הדרך לשביעות רצונו של הלקוח", אומר יגאל.

יושרה ומסירות להצלחת הפרויקט

הגישה המקצועית המוקפדת של יגאל מושפעת מהקריירה הארוכה שלו במערכת הביטחון. "עבודה במערכת הבטחון בשירות המדינה דורשת יושרה, מסירות גדולה לתפקיד ולהצלחת המשימה, כמו גם דיוק ותקשורת בין אישית טובה", הוא אומר.

אלו רק חלק מהערכים שהביא עמו יגאל מתפקידיו במערכת הביטחון, ובשנים האחרונות הם באים לידי ביטוי בעבודתו כמפקח בנייה. יגאל מוודא שהתהליך מתנהל כנדרש, ותוך עמידה בלוחות הזמנים. הוא משתף את לקוחותיו בכל צעד שנעשה בפרויקט, תוך תקשורת קרובה ושקופה.

קרדיט: Eden - פיקוח וניהול פרויקטים בבניה

לכל אורך שלבי הבנייה מבצע יגאל בדיקות הנוגעות לעבודתם של בעלי המקצוע בשטח, בהן ביקורת לבניית השלד שמהווה שלב קריטי בבנייה, איתור נזילות בצנרת המים ובעיות בתשתיות החשמל, בחינת מידת האיטום, בדיקות לשיפועי הצנרת ועוד.

"אני משמש כעיניים של הלקוח בשטח, מי ששומר על האינטרסים שלו משלב התכנון ועד לקבלת המפתח. כאדם שהכל אצלו צריך להיות מדויק, חשוב לי שהלקוח יקבל תוצר לא פחות ממושלם", אומר יגאל.

לקוחותיו של יגאל יודעים שיש להם על מי לסמוך ונותנים בו אמון מלא, וחלקם אף הופכים לחברים קרובים. "לחזות בתהליך במסגרתו תוכנית על הנייר קורמת עור וגידים דומה לחזות בחלום ההופך למציאות. אין דבר מספק יותר מזה", מסכם יגאל.

עדן פיקוח וניהול פרויקטים בבנייה
טלפון: 050-5078685
למעבר לאתר>>>
למעבר לעמוד הפייסבוק>>>
למעבר לאינסטגרם>>>

-------------------------------------------

אביב יעקב – אביב פיקוח וניהול פרויקטים

אחת המשימות הקשות במהלך בניית בית פרטי היא הפיקוח והדיוק המקסימלי הנדרש בעבודות. שכירת כמה בעלי מקצוע מתחומים שונים, האמורים לעבוד יחד לטובת הקמת הבית, עלולה להתגלות כמאוד בעייתית ואף לא בטיחותית, אם אין בשטח מי שיכווין אותם ויפקח על העבודות וביצוען על הצד הטוב ביותר.

מי שנחשב לאחד המובילים בתחום הפיקוח באזור הדרום הוא אביב יעקב, שידוע בקפדנות שלו ובתשומת הלב לפרטים הקטנים. "אני לא לוקח הרבה פרויקטים במקביל כי אני רוצה להעניק לכל לקוח את כל הידע והניסיון שלי בצורה הטובה ביותר", הוא אומר.

בין המובילים באזור הדרום. אביב יעקבצילום: באדיבות אביב פיקוח וניהול פרויקטים

אביב החל את ההיכרות שלו עם עולם הנדל"ן והבנייה כבר בגיל 17 כעובד בפרויקטים. אחרי הצבא הפך לקבלן והיה אחראי במהלך תשע שנים על בנייתן של יותר מ-400 וילות, חלקן מאוד יוקרתיות ו-250 יחידות דיור. לפני שנתיים עבר לתחום הפיקוח. כיום שטח הפעולה שלו מתפרש מירוחם ועד ליישוב באר גנים, סמוך לאשקלון.

דרך יעילה ומדויקת והקפדה על כל שלב

אביב פועל רק בשוק הפרטי, ולרוב מתחיל לפקח על תהליך הבנייה משלב התכנון כדי לדעת לכוון אותו טוב יותר. יש מקרים שבהם הוא מוזעק כדי לחוות דעה נוספת על תקציבים ותהליכים שכבר החלו ונתקעו בשל תכנון תקציבי לקוי או אי שימת לב לצורת הבנייה. "לא סתם אומרים שבניית בית נמשכת אולי שנה אבל מורידה לך עשר שנים מהחיים", אומר אביב, "בסוף התהליך הלקוח מקבל את הבית שבו חשק, אך כדי שזה יקרה על הצד הטוב ביותר הדרך לשם חייבת להיות יעילה ומדויקת. בשביל זה צריך מפקח שיודע את העבודה ומקפיד על כל שלב".

בניית בית היא החלטה כלכלית משמעותית לכל אדם, כך מסביר אביב, הנאמדת לעתים בעלות של מיליוני שקלים. הוא מודע לגודל האחריות שיש לו כאשר הוא נשכר לפקח על פרויקט שבו בעלי המקצוע, אם זה האחראי על בניית השלד, החשמל, האינסטלציה ועוד, נשכרו על ידי הלקוח ולא על ידי המפקח. לכן, חשוב מאוד שיהיו יחסי אמון בין המפקח לבין בעלי הבית. "אני תמיד עם אצבע על הדופק ומנווט את העבודה כדי שהלקוח בקצה ייהנה מהבית שהוא חלם עליו והתוצאה תהיה לשביעות רצונות. זו אחריות גדולה ואני מבין אותה גם לאור הניסיון שלי כקבלן שבנה והיה מעורב במאות פרויקטים", הוא אומר.

אביב יעקב: "בסוף התהליך הלקוח מקבל את הבית שבו חשק"צילום: shutterstock

כבר בשלב התכנון של הבית נכנס לתמונה אביב, ומכוון את המשך העבודה. הוא בונה תקציבים, מעדכן אומדנים בשלב הביצוע ולא נותן לשום פרט לברוח מעיניו, כפי שמדגים הסיפור הבא: "אני נכנס לפרטים הכי קטנים, אפילו הזזתי באחד הפרויקטים קיר גבס כי היו חסרים 8 מ"מ כדי שהמטבח יהיה בדיוק לפי מה שצריך. יש כאלה שמעדיפים להתעלם במקרים כאלה, אבל אני רואה בעבודה שלי שליחות וכמי שצריך לספק ללקוח את האיכות הכי גבוהה לבית שלו וזה מחייב התמקדות בדברים הקטנים".

בימים אלה מפקח אביב על בניית חמש וילות בירוחם. "לבונים פרטיים אני מעדיף לקחת פרויקטים מאפס כדי להיות בשליטה מלאה", הוא אומר. "אני עובד מול כל הקבלנים וכל הדרישות שלהם, ודואג שהכל ייעשה בצורה הבטיחותית ביותר וגם המשתלמת ביותר".

אביב יעקב - אביב פיקוח וניהול פרויקטים
טלפון: 052-3358818
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>

-------------------------------------------

אריה צפריר - פיקוח בנייה וניהול פרויקטים

בניית בית חדש כרוכה בלא מעט מאמצים וכאבי ראש. תיאומים בין אדריכלים, אנשי המקצוע, קבלנים, אינסטלציה, חשמל ודאגה לפרטים הגדולים והקטנים, הופכים את המשימה לקשה יותר עבור דיירים הניגשים לכך בפעם הראשונה בחייהם. העיסוק בתהליך עצמו גוזל זמן יקר מהדיירים שצריכים להתמודד עם פרויקט עצום ממדים, שדורש לא מעט משאבים, אך לא תמיד יודעים איך לעשות זאת נכון. כדי להוציא את הפרויקט לדרך בצורה הטובה והנכונה ביותר, נדרש מפקח בנייה שיידע להוביל את הפרויקט מתחילתו ועד סופו כדי שאפשר יהיה להיכנס לבית החלומות בצורה רגועה ובטוחה.

אחד ממפקחי הבנייה המובילים בתחום הוא אריה צפריר, שמתמקד בפיקוח, ניהול וביצוע פרויקטים לבנייה פרטית. אריה גם פועל בתחומי תמ"א 38/1 ותמ"א 38/2, כולל פינוי-בינוי, ועושה זאת תמיד מהצד של הדיירים תוך שמירת זכויותיהם אל מול הקבלנים. "אני תמיד רואה את טובת הבית ופועל למען השגת המטרה מול כל הגורמים יחד", אומר אריה.

ליווי מתחילת הפרויקט ועד סופו

אריה פועל מראשון לציון בדרום ועד נתניה בצפון וגם באזור איו"ש. במהלך שנות עבודתו בתחום הוביל מאות פרויקטים, שבהם שימש כמרכז הטיפול בבנייה הפרטית. הוא רואה בעבודתו שליחות למען הדיירים, לאחר שלדבריו נתקל לא פעם ביחס לא הולם כלפיהם מצד קבלנים.

אריה מסביר כי כדי לעבוד בצורה טובה ונכונה יותר לטובת הדיירים, הוא קבע לעצמו מספר קריטריונים מקצועיים ובראשם האמינות. "להרבה אנשים זה פרויקט חיים, ולכן חשוב שהמפקח יהיה איש אמין שיודע מה הוא עושה, כיצד הוא מתחיל את הפרויקט ואיך הוא מסיים אותו. אחרי הכל, מדובר בהרבה מאוד כסף. המפקח שהוא זה שאמור ללוות את הפרויקט מתחילתו ועד סופו, ויש לבחור במדויק את איש המקצוע הנכון שיהיה אמין ומקצועי מאוד".

"הגעתי ממשרד הביטחון ותמיד הייתי בצד שמגן ושומר". אריה צפרירצילום: פרטי

כחלק מהאמינות והמקצועיות של אריה, שמעיד על עצמו כי הוא נהנה ואוהב את העבודה שלו ומבצע אותה בהתאם, הוא מפיק את המקסימום מהתשלום שאותו משלם הדייר לצורך ביצוע הפרויקט עצמו. אריה אף מכין בפרויקטים מסוימים גם תקציב ברור ומפורט משלב אפס של הבנייה.

"בניית בית היא תהליך ארוך ומתיש, ולעתים הדיירים יודעים איך הם נכנסים אליו אך לא תמיד איך הם יוצאים ממנו", מסביר אריה, "הדברים אמורים בעיקר עבור מי שלא מכין תקציב ידוע מראש עבור כל פעולה או כאלה שלא נצמדים לתקציב שהוכן. אני מכין עבור הדיירים את התקציב, וגם עוקב אחרי העבודות כדי שלא נגיע למצב שבו חריגות בתחום אחד ישבשו את השאר ויפגמו בתוצר הסופי שהוא הבית. תמיד עדיף לדעת בכל שלב היכן אנחנו עומדים תקציבית, ולעתים אני מגיע אחרי שהתקציב הוכן ונותן את חוות דעתי באם צריך לשנות, להקטין תקציב או להגדיל אותו".

"תמיד הייתי בצד שמגן ושומר, וככה אני פועל"

אריה מציע את שירותיו בכמה רמות: ייעוץ מול אדריכלים וחוות דעת שנייה על בסיס שעתי באשר לבנייה התקציבית או הרמה הביצועית, שכירות ברמה החודשית שבמסגרתה הוא מבקר בבית הנבנה, וגם שירות ברמה הפרויקטלית שבו הוא מנהל ומפקח במחיר קבוע הכולל את לוח הזמנים, תשלום לקבלנים, משא ומתן, תיאום ועוד.

"הגעתי ממשרד הביטחון ותמיד הייתי בצד שמגן ושומר, וככה אני פועל גם בענף הבנייה", הוא מסכם, "אני מסתכל על המכלול ופועל לטובת הדיירים ולטובת הבית. אני יודע לעבוד מול כל סוגי הקבלנים ופועל במטרה שהדייר יקבל את התוצר הסופי הטוב ביותר שיש, ללא חריגות בתקציב וללא צורך להתחיל לאלתר באמצע תהליך עבודה כי ההתנהלות לא הייתה נכונה. המטרה הסופית היא בית עבור הדייר, ומפקח איכותי וטוב יכול לשנות את התמונה ולייעל את העבודה עד לסוף התהליך המושלם".

אריה צפריר - פיקוח בנייה וניהול פרויקטים
טלפון: 054-3322229