ניסוי חומרים: הקולקציה החדשה של המעצבת תמי חומסקי

ביקור בסטודיו של המעצבת תמי חומסקי לקראת הקולקציה החדשה שלה, מלמד כי הדרך הזהירה בה היא הולכת מאפשרת לה ליצור קולקציה מעולה, עם שילוב כמעט בלתי אפשרי של סטייל קלאסי ויצירה הרפתקנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: מירי דוידוביץ'

הסטודיו של המעצבת  נמצא בחצר ביתה, ונראה ששני החללים נוכחים מאוד בקולקציה. עצי הבמבוק התמירים בצבעים כמעט זהובים עם נימים שחורים, וקירות הסטודיו העשויים בלוקים חשופים כאילו נוצקו לתוך חלק מהפריטים, וביחד יצרו קולקציה עם חתימה ייחודית ועם זאת לבישה מאוד.  

צילום: מירי דוידוביץ'

חומסקי העניקה למותג שלה את השםT9 , והיא מציגה ב-40  נקודות מכירה ברחבי הארץ. כל שנה היא מעצבת שתי קולקציות עיקריות ושתי מיני קולקציות לעונות המעבר, ומפיצה אותן בעצמה בכל נקודות המכירה. רוב הבדים בקולקציה נקנו באיטליה, וכאן עברו טרנספורמציות בטכניקות שונות של צביעה, ניסויים בחומרים והדפסים.

הרפתקנות זהירה

"במשך שנה אספתי כל מסמר חלוד , צינורות או ורשתות כדי להעביר את הטקסטורה והגוונים אל הבד באופן ישיר, כל מוסך היה אטרקציה בעייני, וכל חצר מוזנחת יעד חשוב "

חומסקי, מעצבת תדמיות שהתמחה בעיצוב אריזות ועיצוב גרפי, ומלמדת בבצלאל ובשנקר, התחילה לעצב בגדים לפני שבע שנים. עד היום היא הקפידה לעשות את הדברים בשקט, מאחורי הקלעים או ליתר דיוק בסטודיו שלה שבמרתף המרווח שבביתה, והעדיפה לעבוד בלי מערך יחצנות ושיווק. אבל למרות ההתקדמות האיטית והשקטה, אפשר לפגוש את העיצובים שלה בארון של כמה מהאושיות הבולטות בעולם העיצוב המקומי והיא נחשבת למעצבת של מעצבים.   

בגיל 40 חומסקי פרשה מעבודתה כגרפיקאית והחליטה ללמד את עצמה לעשות דברים שהיא באמת אוהבת. מעיצוב בגדים לעצמה ובהמשך לחברות, נולדה קולקציה ראשונה, "המעבר בין התחומים לא נראה לי מוזר בכלל, זו בסך הכל דיסציפלינה שונה", היא אומרת, "אולי השלב בו למדתי לצד הסטודנטים  בשיעור עיצוב בבצלאל, ובשיעור הבא הפכתי להיות שוב המורה שלהם, היה קצת יוצא דופן".

צילום: מירי דוידוביץ'

גם נחש זה טעם נרכש

קולקציית הקיץ הנוכחית מתמקדת בבגדי ערב, בצבעי שחור כסף, זהב וגוונים של אפור, אבל חלק ממנה מוקדש לפריטי קז'ואל בצבעוניות נועזת הרבה יותר.

"אולי השלב בו למדתי לצד הסטודנטים בשיעור עיצוב בבצלאל, ובשיעור הבא הפכתי להיות שוב המורה שלהם, היה קצת יוצא דופן"

הלקוחות של חומסקי הן בעיקר נשים עם סטייל סולידי, וברוב המקרים יבחרו בבגד שחור בגזרה קלאסית. למרות זאת, חומסקי מתעקשת שאפשר לשבור את הדפוסים המוכרים, אבל בעדינות, "בקולקציה הקודמת השתמשתי בהדפסי נחש בוריאציות שונות, שזה היה הדבר האחרון שהלקוחות שלי היו מוכנות לנסות, אבל הן אהבו את זה", היא אומרת, "גם בקולקציה הזו החלטתי להעז, ולעצב להן פריטים מנצנצים, בצבעי כסף וזהב".

החתימה הייחודית של חומסקי מתבטאת בעיקר באהבה שלה לחומרים ותהליכים, כך שרוב הבדים עוברים תהליכים שמשנים את המראה המקורי שלהם. הקולקציה הנוכחית כוללת  מגוון יוצא דופן של בדים ומרקמים כמו שמלה בבד רשת שנוצרה בחיתוך לייזר ועברה תהליך של קימוט בחום, חולצות ומכנסיים באריגי כותנה שנצבעו בטכניקת טאי-דאי, טי שירטש בהדפסי משי מתוך צילומי מקור ועוד.

צילום: מירי דוידוביץ'

הגזרות בקולקציה פשוטות והפריטים לא מקושטים, אבל השימוש בחומרים הרפתקני ויוצר פריטים שקשה להתעלם מהם, כמו טי שירט בשילוב של בד וחלודה, "במשך שנה אספתי כל מסמר חלוד , צינורות או ורשתות כדי להעביר את הטקסטורה והגוונים אל הבד באופן ישיר, כל מוסך היה  אטרקציה בעייני, וכל חצר מוזנחת יעד חשוב ", היא מספרת, "בתהליך של ימים הבגד שכב בתמיסה מיוחדת וקיבל אליו את גרגירי המתכת, שנצמדים וצובעים אותו- ולעיתים אף מחוררים אותו".

פריטים אחרים בקולקציה, כמו החצאיות בכסף- שחור וזהב- שחור וחולצות הכותנה המודפסות בגווני אפור,  מזכירים נוף אורבני של משטחי אספלט בוערים בשמש אוגוסט ומדרכות מבוקעות.

החלק הקז'ואלי של הקולקציה, כמו חצאיות הכותנה המשובצות והחולצות התואמות, עושות חשק לארגן פיקניק קיצי נטול מנגל, ובפריטים אחרים ניכר העבר של חומסקי כמעצבת גראפית בגלל השימוש היפיפה בהדפסים גיאומטריים בשחור לבן או בריבוי צבעים.

אחרי שבע שנים, הרגישה חומסקי שהיא בשלה מספיק לצאת למהלך שיווקי שיחשוף את החתימה העיצובית הייחודית שלה. האתר שהקימה מציג תמונות של העיצובים באיכות מעולה, וכולל גם אפשרות לרכוש את הפריטים בחנות המקוונת.

חומסקי עדיין מעמיסה את הקולקציה במכוניתה ונודדת איתה לבוטיקים שונים, מטבעון ועד חדרה. למרות התחושה שהבשילה מבחינה מקצועית, היא לא מתכוונת לוותר על  התקדמות זהירה, מחושבת, ושמה  דגש על דברים שעושים לה טוב- היצירה עצמה.