מסע בעקבות התיבה האבודה באתיופיה

אינדיאנה ג`ונס יכול להפסיק לחפש: על פי האתיופים, ארון הברית נמצא בעיר אקסום שבצפון אתיופיה, אליה הגיע עם בנם המשותף של המלך שלמה ומלכת שבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: Dreamstime

אתיופיה היא בין המדינות המרתקות באפריקה כולה. למדינה היסטוריה עתיקה שניכרת בכל חלקי המדינה: הצפון הנוצרי ניקד את האיזור בשלל כנסיות מרהיבות, הדרום, בו מתרכזות תרבות שבטיות קדומות שחיות בלי לדעת מודרנה מהי, והמזרח, עם האופי המוסלמי שניכר בתלבושות ובמבנים הססגוניים.

ליהודים יש חיבור מיוחד אל אתיופיה - מימיה של מלכת שבא ועד ימינו, והיא, בתמורה, הופכת להיות אחד מיעדי התיירות המובילים לישראלים באפריקה.

הבירה, אדיס אבבה, משמשת פעמים רבות נקודת מוצא מוצלחת לטיולים, והיא מאפשרת את הנוחיות שמחפשים המבקרים בערים גדולות מסוגה.

טיול לאתיופיה 17 יום מצפון לדרום- למידע נוסף אודות הטיול וטיולים נוספים של החברה הגיאוגרפית היכנסו>>

מסלול הטיול: יום 1 | תל אביב - אדיס אבבה - לנגאנו

נצא בטיסת אתיופיאן איירליינס אל אדיס אבבה, הבירה, אליה נגיע בשעות הבוקר המוקדמות (06:00). עם ההגעה, לאחר שנשלים את הליכי ההגירה והמכס, נצא ברכבי 4X4 ונתחיל בנסיעה לאורך הבקע הסורי אפריקאי שחוצה את המדינה מצפון-מזרח דרומה. עמק הבקע משובץ באגמים רבים, השונים זה מזה במליחות המים, ולכן גם במגוון הציפורים ובעלי החיים סביבם. נצפה בציפורים באגם זיוואי (Ziway) ונמשיך בנסיעה ללינה בלנגנו (Langano).

יום 2 | אל ארבע מינץ'

הבוקר ניסע אל האווסה, נבקר בשוק הדגים המקומי ונמשיך בנסיעה דרומה, נחצה את הבקע הסורי אפריקאי אל מורדותיו המערביים לכוון ארבע מינץ'. לקראת אחר הצהרים נגיע אל העיר המרכזית ארבה מינץ (Arba Minch) ארבעים המעיינות. העיר בנוייה על כתף הר בין שני אגמי הבקע אגם אבייה (Abaya) מצפון לה, ואגם צ'אמו (Chamo) מדרום לה.

צילום: Dreamstime
צילום: Dreamstime

יום 3 | אגם צ'אמו - ושבט הדורזה

הבוקר נצא לשיט באגם צ'אמו (Chamo). במהלך השיט, עם מעט מזל נוכל לצפות בתנינים, עופות המים וההיפופוטמים החיים בו. את שעות אחר הצהרים נקדיש לביקור בכפר של בני שבט ה- Dorze, שגבריו נחשבים לאורגים מהטובים באתיופיה. בני הדורזה בונים בתים עשויים עלי צמחים שמתנשאים לגובה של כ 10 מ'. הכפר בנוי על צוק במורדות המערביים של הבקע הסורי-אפריקאי והתצפית ממנו אל העמק והאגמים מרהיבה.

לאחר הסיור נחזור לארבע מינץ' (Arba Minch) כאן נלון לילה נוסף.

ימים 4-7 | שבטי נהר האומו

הבוקר נצא בנסיעה דרומה. בימים אלה נגיע אל אגן נהר האומו (Omo) שהוא הנהר הראשי המזין את אגם טורקנה הנמצא בחלקה הדרומי של אתיופיה. זהו אזור מבודד בו מתגוררים בני שבטים שונים, אשר איתם (ובחלק משווקיהם) נבלה את הימים הקרובים. נפגוש את בני שבט ההאמר (Hamer) שמורחים את שערם בצבע אוכר אדום, את בני שבט הקארו (Karo) ואף את בני שבט המורסי (Mursi), שבט של רועים- חקלאים, שידועים בעיקר בזכות הדסקית, אותה משחילות הנשים על שפתן התחתונה. נפגוש בבני שבטים נוספים.

צילום: Dreamstime

יום 8 | אל קונסו

הבוקר נעזוב את אגן נהר האומו וניסע אל קונסו (Konso). בדרכנו נבקר אצל בני שבט ה- Ari ובשוק המקומי שמתקיים ב- Key Afer. לקראת ערב נגיע אל קונסו ללינה.

יום 9 | שבט הקונסו וטיסה חזרה אל אדיס אבבה

את שעות הבוקר נקדיש לביקור אצל בני הקונסו ושווקיהם, לאחר מכן נבקר  בממלכתו של מלך קונסו ואחר כך נצא בנסיעה אל ארבע מינץ' לכאן נגיע בשעות אחר הצהרים  המוקדמות. נצא בטיסה אל אדיס אבבה, בירת אתיופיה.  נגיע בשעות אחר הצהרים המאוחרות ונעבור אל בית המלון לקבלת חדר להתרעננות.

בערב נצא לארוחת ערב אתיופית מסורתית מלווה במופע פולקלור.

יום 10 | בהאר דאר

נעלה על טיסה לבהאר דאר, העיר שוכנת לחופי אגם טאנה (Tana), מקור נהר הנילוס הכחול. נסיעה אל מפלי הנילוס הכחול ( Tis Isat באמהרית "המים המעשנים"), כ-30 ק"מ דרומית לבהיר דאר. אחר הצהרים שיט על אגם טאנה וביקור במנזרים. אגם טאנה, ממקורות נהר הנילוס הכחול, הוא האגם הגדול ביותר באתיופיה (כ-3,500 קמ"ר). על האגם פזורים מספר איים, ועל כעשרים מהם בנויים כנסיות ומנזרים עתיקים, מרביתם פעילים עד היום.

צילום: Dreamstime

יום 11 | בהר דאר - גונדר

נצא לטיול בגונדר (Gondar), עיר גדולה (למעלה מ-65,000 תושבים), שכלכלתה התבססה בעיקר על חקלאות ועל מסחר (זהב, מלח, שנהב ועבדים). במאה ה -17 שימשה בירת הממלכה האתיופית, ונבנו בה ארמונות וכנסיות מרשימות. מרבית הארמונות עומדים כמעט בשלמותם וחזותם מרשימה ביותר. בשעות אחר הצהריים נבקר במרחצאות המלך פאסילאדס (Fasiladas).

יום 12 | גונדר - הרי סימיאן

נצא בבוקר אל אחת משמורות הטבע המרשימות של אתיופיה: הרי סימיאן (Simian mt). נופים דרמטיים, צמחייה ייחודית ובעלי חיים אנדמיים, בהם הבבונים הזנובים (ג'לדה) יהוו את אחד משיאי הטיול. נלון בלודג' מיוחד הממוקם על הר גבוה בלב השמורה.

יום 13 | סימיאן - גונדר

את הבוקר נקדיש להמשך הטיול בסימיאן. נשוטט ברכב וברגל בעקבות קווי המצוק הנישאים, ובעקבות מסלולי הנדידה היומיים של בבוני הג'לדה. אחר הצהרים נחזור בנסיעה דרך כפר פלשי.

יום 14 | גונדר - אקסום

בשעות הבוקר נצא בטיסה מגונדר אל אקסום (Axum) אקסום שהייתה הבירה ההיסטורית של הממלכה האקסומית העתיקה. נבקר במתחם האובליסקים, בכנסיית ציון הקדושה ונצפה במתחם בו שמור ארון הברית, לפי האמונה האתיופית הנוצרית. נבקר גם במוזיאון המקומי הקטן בו נוכל להתרשם מהתצוגה של הפריטים הארכיאולוגיים השונים שהתגלו באזור.

צילום: Dreamstime

ימים 15-16 | לליבלה - חגיגות המסקל

בעיני רבים נחשבת לליבלה (Lalibela) לפלא השמיני של העולם העתיק. שמה העתיק רוֹהָה שונה לשם המלך לליבלה, מן המאה ה- 12, שבימיו נחצבו כנסיות רבות בסלע. חלק מהכנסיות מחובר במחילות ובמנהרות והן נושאות שמות תנ"כיים ושמות אתרים מן הברית החדשה. ציורי הקיר והתקרה, הגילופים והסמלים הנוצריים הקדומים במקום, עושים את לליבלה למעוז הנצרות האתיופית הקדומה. חלקן של הכנסיות פעילות עד היום ולליבלה הוכרזה כאתר מורשת עולמית.

בבוקר המאוחר של היום ה- 15 לטיולנו נטוס ללליבלה ואת היומיים האלה נקדיש לסיורים באתרים השונים. בשעות אחר הצהרים של יום 15 נבקר בכמה כנסיות ונצפה בהכנות לקראת חג המסקל

ביום ה- 16 נשכים קום ונחגוג הבוקר יחד אלפי האתיופיים המקומיים את חגיגות המסקל המפורסמות סביב המדורות. בשעות אחר הצהרים נסיים את הביקורים בלליבלה.

יום 17 | הגעה לתל-אביב

טיסה תיקח אותנו לאדיס אבבה ומשם נצא ישירות בטיסה חזרה ארצה. נחיתה בתל-אביב בשעות הערב המאוחרות.

טיול לאתיופיה 17 יום מצפון לדרום- למידע נוסף אודות הטיול וטיולים נוספים של החברה הגיאוגרפית היכנסו>>