עיניים להם ולא יראו: על בעיות ראייה בגיל השלישי

העיניים הן ראי הנפש, אבל דווקא ככל שאנחנו מתבגרים, ישנן יותר בעיות ראייה שעלולות להשפיע על איכות החיים. איך מאתרים אותן בזמן ומהן דרכי הטיפול?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגיל מביא עמו הרבה דברים טובים: בשלות, חוכמה וחברים טובים; אך למרבה הצער, הגוף האנושי עדיין סובל מתופעות הלוואי של ההתבגרות. בסביבות גיל 50 ומעלה, אנשים רבים שמרגישים צעירים לכל דבר ועניין, מתחילים לגלות שהגוף כבר לא מה שהיה פעם. למעשה, ככל שהגיל עולה, האיברים שלנו, ובראשם העיניים מיצירות המופת המורכבות של הטבע משתנים. 

מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים מבעיות ראייה שונות הנובעות מהתבגרות וממחלות שונות. מספר האנשים שראייתם נחלשת עולה יחד עם התארכות תוחלת החיים אך למרבה המזל, הטכנולוגיה ממשיכה להתקדם ולהציע טיפולים חדשים. 

האופטומטריסט אבי לויה, הבעלים של לויה אופטומטריה מרשת מכבי ממבט ראשון, מציין "כי לרוב, בני 50 ומטה אינם סובלים מבעיות רפואיות, אלא מבעיות אופטומטריות " אך המצב מחמיר ככל שמתבגרים. "הגיל הממוצע שבו מופיעות לראשונה בעיות רפואיות שמשנות את הראייה הוא בין 65 ל-75, כאשר כמובן שתמיד יש מקרי קיצון, ויש כאלו שהבעיות מתחילות אצלם קודם. הבעיות הללו נובעות משינויים פסיולוגים במערכת הראיה . כל מערכות גופנו מזדקנות, אולם חלק ממרכיבי העין השינוי פחות כגון הקרנית שבחלק הקדמי של העין משתנה הכי פחות, אלא אם היא נפגעת כתוצאה מפציעה או מחלה".

"אופטומטריסטים יכולים לסייע גם ללקוחות הסובלים מקטרקט ולהתאים להם אביזר תיקון אופטי לחדות הראייה – כך שלא יסבלו מעמעום הראייה כתוצאה מהמחלה, ויוכלו להמשיך לתפקד כרגיל, אולם זאת כמובן רק בשלבים מוקדמים"

אבי לויה

 לפרטים נוספים על מכבי ממבט ראשון>>

"הקרנית יוצאת דופן במובן נוסף זהו האיבר היחיד בגופנו שאין בו כלי דם כלל. לכן, היא שקופה לחלוטין. את חומרי ההזנה שלה, כמו חמצן, היא מקבלת מהדמעות המלחלחות את עינינו כל הזמן. דוגמה לכך שהקרנית נשארת במצב טוב יחסית קיבלנו רק באחרונה, כאשר הקרניות של הנשיא המנוח שמעון פרס נתרמו להשתלת איברים אף שהיה בן 93 במותו". 

לדברי אבי לויה, משקפיים המותאמים באופן אישי מסייעים להעניק איכות חיים גבוהה לבני הגיל השלישי. "כיום, רבים ממשיכים לנהוג אחרי גיל 80. אנחנו יודעים שמהירות התגובה יורדת עם הגיל, אבל ברגע שמשתמשים במשקפיים הנכונים שמספקים חדות ראייה עדיין יש להם יכולת לראות היטב את הנעשה בכביש, לצפות מראש בעיות ולתכנן את הנהיגה שלהם. לכן, חשוב מאוד להיבדק אחת לשנה אצל אופטומטריסט מוסמך ומומלץ, כמו למשל אופטומטריסטים מרשת מכבי ממבט ראשון, הנבחרים בקפידה על פי יכולותיהם המקצועיות". 

ביטויים שונים להזדקנות צילום: Dreamstime

 ירוד (קטרקט): נפוץ אך בר-טיפול 

ישנם ביטויים שונים להזדקנות העין, כאשר השינוי השכיח ביותר הינו ירוד. למרות שירוד  הינו הגורם הראשון בשכיחותו לעיוורון בעולם, הסטטיסטיקה לוקחת בחשבון גם אזורים כמו סין, הודו ואפריקה. באותם אזורים אין שום סיכוי של הלוקים במחלה להגיע לרופא עיניים ולקבל טיפול מתאים לקטרקט. לכן, חשוב לציין כי בעולם המערבי הקטרקט כבר אינה גורמת לעיוורון, הודות לנגישות לאפשרויות הטיפול המתקדמות. 

 הירוד או הקטרקט, ששיעור הסובלים ממנה עולה עם הגיל, מתבטאת בראייה מטושטשת ולא חדה, בסנוור וכתמי צבע, בכפל ראייה ובהתפתחות קוצר ראייה או רוחק ראייה. כל אלה נובעים מעכירות המתפתחת בעדשת העין ושינוי הרכב האופטי שלה. למעשה, אם אתם חשים שהראייה שלכם מעומעמת, כאילו אתם מתבוננים על העולם דרך וילון ייתכן שאתם סובלים מקטרקט. 

כאשר הקטרקט מתקדם ומפריע לראייה עד כדי פגיעה באיכות החיים, מומלץ לסובלים ממנו לעבור ניתוח, שבו מוחלפת העדשה הפגומה בעדשה מלאכותית. הניתוח הקצר (15 - 30 דקות) נחשב לפשוט במיוחד, ואין צורך באשפוז לאחריו. לרוב, ההחלטה אם לבצע את הניתוח נקבעת על פי חדות הראייה של האדם בזמן נהיגה. 

לדברי אבי לויה, "במכוני אופטיקה טובים עובדים אופטומטריסטים ברמה מקצועית גבוהה, המקפידים לבדוק באופן מקיף את העיניים, ובמקרה הצורך מפנים את הלקוחות לרופא עיניים. מרבית הסניפים ברשת מכבי ממבט ראשון מצוידים במכשור מתקדם המאפשר אבחון של קטרקט ואם האופטומטריסט רואה שהלקוח סובל מהבעיה הזו, הוא לא ממשיך את הטיפול בו ומפנה אותו לרופא עיניים".

מחלת הנמ"ג – ניוון מקולרי המקושר לגיל צילום: Dreamstime

עם זאת, אבי לויה מציין כי "אופטומטריסטים יכולים לסייע גם ללקוחות הסובלים מקטרקט ולהתאים להם אביזר תיקון אופטי לחדות הראייה כך שלא יסבלו מעמעום הראייה כתוצאה מהמחלה, ויוכלו להמשיך לתפקד כרגיל, אולם זאת כמובן רק בשלבים מוקדמים של המחלה, ולא בשלבים המצריכים ניתוח". 

ניוון מקולרי המקושר לגיל: חדות הראייה נפגמת 

גם מחלת הנמ"ג ניוון מקולרי המקושר לגיל (AMD - age-related macular degeneration) פוגעת בעין בגיל מבוגר, כאשר כ-7% מבני 75 ומעלה סובלים מהמחלה, הפוגעת במרכז הראיה - החלק המרכזי ברשתית העין, האחראי על חדות הראייה. כשמרכז הראיה תקין, חדות הראיה מאפשרת לנו לנהל חיים תקינים בקריאה ובראייה לרחוק, אנו יכולים לראות את התנועה בכביש בזמן נהיגה ולאתר פרצופים מוכרים ועוד. פגיעה במרכז הראיה, פוגעת בתפקוד התקין בחיי היום-יום. 

"היות שבמרכז הראיה יש מספר גבוה יותר של תאים בהשוואה לשאר העין, כשאזור זה נפגע זה מורגש ביתר שאת", מדגיש אבי לויה. "זה תהליך שלוקח זמן ולא קורה בבת אחת, וניתן לזהותו באמצעות בדיקת איכות ראייה, שמתבצעת גם על ידי אופטומטריסטים. במהלך הבדיקה, מראים למטופל מספרים כמו בבדיקת ראייה רגילה, ואז מורידים את הקונטרסט בין השחור ללבן כדי לבדוק אם יש בעיה. הבדיקה מסוגלת לגלות כבר בשלב הראשוני ביותר שקיימת פגיעה באיכות התמונה שהרשתית  מעבירה למוח". 

הנמ"ג נחלקת לשני סוגים יבשה ורטובה. הצורה היבשה של המחלה היא הנפוצה יותר 80% עד 90% מהלוקים בנמ"ג סובלים ממנה אך היא גם פחות חמורה, ומתבטאת בהופעת כתמים צהובים על הרישתית, המפחיתים את חדות הראייה. ניתן לטפל בנמ"ג יבשה באמצעות מתן ויטמינים שונים וכן אבץ, המאטים את התקדמות המחלה. 

מחלות הפוגעות בשדה הראייהצילום: Dreamstime

הצורה הרטובה והחמורה יותר של הנמ"ג מתבטאת בגדילת כלי דם חולים מתחת לרשתית , היוצרים דימום ומביאים לניוון ואובדן הראייה. זה נוצר לרוב מדימום או מבצקת. הטיפול בנמ"ג רטובה הוא באמצעות תרופות כגון אווסטין ולוסנטיס, וכן בתרופה חדשה יחסית בשם אייליה בהתאם למצב של כל מטופל. תרופות אלה מוזרקות ישירות לעין, מייבשות את הבצקת ובכך עוצרות את הידרדרות הראייה, ולעתים אף מצליחות לשפר אותה מה שלא היה אפשרי בעבר. במקרים נדירים, מבוצעת התערבות כירורגית. 

גלאוקומה: המחלה המתעתעת 

"הלחץ התוך עיני נוצר כאשר נכנס נוזל לתוך גלגל העין, בהתאם לתפקוד רגיל של כל עין, אולם ישנם שיבושים ביציאת הנוזל מהעין"

אבי לויה

גורם מרכזי נוסף לירידה בראייה עם השנים הוא מחלת הגלאוקומה (ברקית) למעשה, שם כולל למספר מחלות הפוגעות בשדה הראייה, בדרך כלל עקב עלייה בלחץ התוך-עיני. הגלאוקומה מופיעה אצל 2% מאוכלוסיית העולם ומאפיינת בעיקר אנשים מבוגרים. לרוב מתקדמת הגלאוקומה באיטיות, והחולה כלל אינו חש בה בשנים הראשונות אך הנזק שנגרם הוא בלתי הפיך. 

גלאוקומה היא הסיבה השנייה בשכיחותה לעיוורון, ואחראית לכשמונה מיליון מקרים של עיוורון מוחלט ברחבי העולם. מכיוון שכך, מומלץ לגשת לבדיקה סדירה אצל רופא עיניים החל מגיל 40. בדיקה כזו יכולה לאתר גלאוקומה בשלבים ראשוניים, וכך מאפשרת להעניק לחולה טיפול המסייע בעיכוב הנזק הנגרם לראייה. לרוב, זהו טיפול תרופתי באמצעות טיפות עיניים. ככל שהאבחון מוקדם יותר כך אפשר לסייע יותר בשמירה על הראייה. 

אבי לויה מסביר כי "הלחץ התוך עיני נוצר כאשר נכנס נוזל לתוך גלגל העין, בהתאם לתפקוד רגיל של כל עין, אולם ישנם שיבושים ביציאת הנוזל מהעין. במצב כזה, נוצר לחץ שמביא לכך שהוורידים והנימים נלחצים מאוד, וזה משבש את התנועה של הדם בכניסה לתוך העין. כלי הדם הקטנים הם הראשונים להינזק, ואז מתחילים למות תאים שאי אפשר להחזיר אותם". 

"אם לא מאבחנים את הלחץ התוך-עיני בזמן, החולה מתעוור, והבעיה הגדולה היא שלרוב, אנשים לא מודעים למה שמתרחש בתוך העין שלהם ולא מודעים לבעיה. לכן, חשוב מאוד שמי שחצה את גיל 50 יקפיד לבקר אצל רופא עיניים לפחות פעם בחמש שנים; מעל גיל 65 פעם בשלוש שנים; ומעל גיל 70 פעם בשנתיים. מי שמרכיב משקפיים צריך לגשת לבדיקת עיניים אחת לשנה". 

"הלחץ התוך-עיני משפיע על הראייה הפריפרית בתחילה, ואז מתקרב לראייה המרכזית", מציין אבי לויה. "פגועי גלאוקומה מאבדים את היכולת לראות ראייה פריפרית כלומר, אם למשל הם נוהגים בכביש, הם לא יראו שמישהו קופץ מהצד לכביש. זאת לעומת ראייה תקינה, המאפשרת לנו לראות מה קורה סביבנו, למעט חלקים שהאף מסתיר". 

ומה התפקיד של האופטומטריסט בתהליך? - "התפקיד שלנו כאופטומטריסטים הוא לזהות את המקרים החריגים, ולשם כך אנו מצוידים בשני סוגי מכשירים שיכולים לסייע בכך, ובהתאם, להפנות את הלקוח לייעוץ רפואי", אומר אבי לויה. 

שטף דם פנימי בתוך הרשתית: רלוונטי לכל הגילאים 

אבי לויה מציין סכנה נוספת לראייה, שאמנם שכיחה יותר בגיל מבוגר, אבל עלולה להתעורר גם מוקדם יותר.

"מומלץ לבצע את המעקב לאורך השנים אצל אופטומטריסט קבוע, שמכיר אתכם ואת הראייה שלכם"

אבי לויה

"לעתים הרשתית דקה מאוד לרוב בשל  קוצר ראיה גבוה (מספר גבוה במשקפיים במינוס) וזה עלול לגרום לקרעים ברשתית, בתנאים מסוימים. קורה שפורץ שטף דם פנימי בתוך העין, שאי אפשר לראות אותו אבל הוא גורם לירידה גדולה בראייה".

במקרה של בעיית ראייה חמורה ופתאומית, מדגיש אבי לויה, חשוב לפנות לרופא עיניים באופן מידי, ואולי אף לחדר מיון. 

חשיבות הביקורת: מקדימים תרופה למכה צילום: fotolia

חשיבות הביקורת: מקדימים תרופה למכה 

זו הסיבה שחשוב מאוד שכל אדם שמרכיב משקפיים, בכל גיל, יגיע אחת לשנה לביקורת אצל אופטומטריסט מוסמך כמו אלו המבוצעות ברשת מכבי ממבט ראשון בחינם. 

"יש אנשים שחושבים שמשקפיים, כמו בגדים, אפשר לקנות בכל חנות", אומר אבי לויה. "אבל יש חשיבות לבדיקה איכותית, ומומלץ לבצע את המעקב לאורך השנים אצל אופטומטריסט קבוע, שמכיר אתכם ואת הראייה שלכם. בנוסף, חשוב לעשות את המשקפיים אצל האופטומטריסט שבדק אתכם שכן אם תקחו ממנו את המרשם ותזמינו את המשקפיים מחנות אחרת, לא תיהנו מהאחריות עליהם. כמו כן, אל תתפתו להזמין משקפיים חדשים בחנויות שבודקות מה המספר של הזוג הקיים שלכם באמצעות מכונה מכונה לעולם לא תצליח להגיע לזוויות הנכונות שיספקו חדות ראייה תקינה". 

"ככל שמתבגרים, החשיבות של המעקב השוטף אחר הראייה עולה", מסכם לויה. "בעוד שהצעירים מסוגלים להתגבר על חלק מהבעיות באמצעות שרירי העיניים, המבוגרים לא יכולים לעשות זאת כך שאם המשקפיים לא מותאמים להם באופן מושלם, הם עלולים לסבול מהפרעות ראייה וכאבי ראש".

לפרטים נוספים אודות מותג האופטומטריה המקצועי בישראל>>