מרכיבים משקפיים ועובדים מול מחשב? הכירו את עדשות בלו-לייט המפחיתות את תופעות הלוואי

רבים מאתנו מאמצים את המוח במשך שעות ארוכות מדי יום, וללא הטיפול הנכון, אנו עלולים לשלם על כך בנוחות ראייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עובדים רבים במאה ה-21 נהנים מתנאי עבודה מפנקים שכוללים בין היתר, שולחן מסודר, משרדים ממוזגים וכסאות נוחים. אלא שאלה נאלצים גם לעבוד שעות ארוכות מול מחשב, ולעבודה הנוחה כביכול מול המחשב מחיר משלה: הישיבה הארוכה פוגעת בגב שלנו, ההקלדה המרובה אחראית לתסמונות של כאבים בשורש כף היד, וצג המחשב הבוהק גורם פעמים רבות לכאבי ראש, יובש בעיניים ועייפות.

למעשה, מי שמעביר שמונה שעות ביום ואף יותר מול מסך המחשב נאלץ לאמץ את שרירי הראייה כדי להתבונן מקרוב באופן רצוף וארוך בניגוד למצב הטבעי, שבו הסביבה שלנו כוללת גירויים קרובים ורחוקים ושרירי העין מבצעים כל פעם פעולה אחרת. בנוסף, הצפייה במסך מפחיתה את מספר המצמוצים שלנו באופן משמעותי ממצמוץ כל כמה שניות לעד מצמוץ אחד בדקה, לעתים. כך יורדת כמות נוזל הדמעות שמלחלח את העיניים ומסייע להגן עליהן.

לא פלא, אם כן, שרבים מעובדי המשרדים מתלוננים על הפרעות ראייה שונות, לרוב בסביבה ממוזגת. לא מעטים מעידים כי כשהם מפנים את מבטם מהמסך, הם חווים הבזקי צבע טורדניים. אחרים מדווחים על סינוור, כאבי ראש, ראייה כפולה, ירידה בחדות הראייה, תחושה של עייפות ומאמץ יתר בעיניים, יובש, צריבה בעיניים ורגישות יתר לאור.

האופטומטריסט אבי לויה, מרשת מכבי ממבט ראשון, מספר כי "בעבר, מסכי המחשב לא נהנו מתצוגה צבעונית, אלא הראו את הצבעים ירוק (שחור) ולבן בלבד, בניגודיות (קונטרסט) נמוכה. הדבר הקשה מאוד על העובדים, וצמצם את משך הזמן שבילו מול המסך. מסכים אלו גם יצרו קרינה, אמנם לא מסוכנת, אך כזו שבחשיפה לאורך זמן עלולה לגרום לכאבי ראש ובעיות נוספות. כמענה לבעיה זו, פותחו משקפיים עם ציפוי מיוחד שמנע את הסנוור ממסך הזכוכית. ציפוי זה, שכונה ציפוי אנטי-רפלקס, סייע לפתור את הבעיה והקל על העבודה מול המחשב".

מי שמעביר שמונה שעות ביום ואף יותר מול מסך המחשב נאלץ לאמץ את שרירי הראייה צילום: Dreamstime

לפרטים נוספים אודות מותג האופטומטריה המקצועי בישראל>>

"עם ההתפתחות הטכנולוגית, המסכים גדלו, ובמקום זכוכית, התחלנו להשתמש בפלזמה או ב-LCD. הצפייה במסך נעשתה נוחה יותר, ואכן, אנשים הגדילו את מספר שעות העבודה שלהם מולו. כך התחילה בעיה חדשה בעיית יובש, שנבעה מכך שמי שיושב מול המסך זמן ארוך ממצמץ פחות מהדרוש. היובש גרם לתחושת צריבה בעיניים, והיה צורך למצוא דרכים שיקלו על כך למשל, לקחת הפסקה מדי פעם, להקפיד למצמץ יותר ולשמור על סביבה לחה, למשל באמצעות אדים קרים. המלצות אלו סייעו להקל על הבעיה. בנוסף לכך, מחקרים גילו שאומגה 3 מסייעת לשמור על לחות העיניים כך שמי שעבד מול מחשב יכול היה ליטול אותה כתוסף מזון", אומר אבי לויה.

הדור החדש של העדשות

אבי לויה מספר כי לאחרונה פותח ציפוי חדש למשקפיים, המכונה בלו לייט, שמשווק בארץ בשנה האחרונה והביא למהפכה אמתית בתחום. "זוהי עדשת משקפיים שחוסמת אור באורך הגל הגורם לבעיות של יובש, כאבי ראש ורצון לישון. המוצר תופס תאוצה, כי מי שמשתמש בו חש שיפור ניכר בנוחות העבודה מול המסך. הציפוי שקוף לחלוטין, אך ציפוי נוסף מעליו, המשמש לסינון, מעניק לו מראה כחלחל כשמסתכלים מול האור, ולכן זהו שמו. מי שמרכיב אותם על העיניים רואה ממש כמו במשקפיים רגילים ומפחית משמעותית את תופעות הלוואי של עבודה ממושכת מול מחשב".

לא פלא שרבים מעובדי המשרדים מתלוננים על הפרעות ראייה שונותצילום: Dreamstime

"בין המכונים שעובדים עם העדשות החדשות נמצאים גם אלה של רשת מכבי ממבט ראשון", אומר אבי לויה. "כאשר אנחנו בודקים לקוח, אנו שואלים אותו על אופי העבודה והתחביבים שלו, מבררים כמה זמן הוא יושב מול מסך המחשב או הטלוויזיה מדי יום, ובהתאם למידע זה ממליצים לו על העדשות המתאימות. ההבדל במחיר לא גדול עדשת בלו לייט עולה כ-100 שקלים יותר מעדשה רגילה, ובהחלט במקרים רבים מדובר בהשקעה כדאית".

יחד עם זאת, אבי לויה מציין כי כשמדובר בלקוח צעיר, עדשות בלו לייט ישמשו אותו היטב לכל מטרה, אולם אם מדובר באדם בן 45 ומעלה, שמרכיב משקפיים לראייה מקרוב, הרי שכשהוא ירים את הראש ויתבונן רחוק, הוא יראה מטושטש. "אחד הפתרונות לכך הוא שילוב של עדשות בלו לייט עם עדשת אופיס עדשה שבנויה כמו מולטיפוקל אבל שונה בכך שהחלק העליון שלה מתאים למסך המחשב, והחלק התחתון לקריאת מסכים והתבוננות במקלדת. זה שילוב מוצלח מאוד עבור אנשים שצריכים משקפיים לראייה מקרוב, אבל גם כאן, ברגע שהלקוח יקום, הוא יראה מטושטש לכן יש לצייד אותו גם בזוג משקפיים לראייה לרוחק", אומר אבי לויה.

לטובת מי שרוצים לשמור על העיניים שלהם בעבודה מול מחשב, ביקשנו מהאופטומטריסט אבי לויה מרשת מכבי ממבט ראשון כמה טיפים:

  • קחו הפסקה: רצוי לקום מהכיסא אחת ל-40 דקות, לקחת הפסקה קלה ולהקפיד להתבונן במשהו מרוחק. אפשר אפילו לפתוח חלון ולהתבונן החוצה. הפסקה קלה זו תסייע לכם להעלות משמעותית את התפוקה שלכם.

  • עצמו עיניים: פעם בכמה דקות, תנו לעיניים הפוגה מבוהק המחשב פשוט עצמו אותן לכמה שניות.

  • התאימו את תאורת המסך: לא פעם אור המסך חזק ובוהק מדי. בהגדרות המסך תוכלו לשנות את רמת הבהירות שלו כך שלא תכאיב ותפריע לעיניכם.

  • עמעמו את האור: כדי לא לאמץ את העיניים, כדאי להקפיד שהתאורה בחדר לא תהיה בהירה יותר מהאור הבוקע מהמסך. בנוסף, לא כדאי למקם גופי תאורה ממש מעל עמדת העבודה.

  • התאימו את המשקפיים: אם אתם משתמשים במשקפי בי-פוקל, ודאו שהם מתאימים לעבודה מול מחשב. כך גם בעדשות מגע לא כולן מתאימות לעבודה ממושכת מול מסך.

  • יש חלון בחדר? הציבו את המסך כך שגבו אל החלון ופני המשתמש אל החלון. כאשר החלון משתקף במסך, מתקבלים רפלקסים שמורידים את חדות הראייה והקונטרסט. 

  • מרכיבים משקפיים? הקפידו על ניקיון העדשות. העדשות מרבות להתלכלך משומנים שעל העור. אם אתם מסתפקים בניגוב שלהן, אתם מורחים את השומן על פני העדשה. מומלץ לשטוף את העדשות במים וסבון נוזלי לפחות פעמיים ביום, כדי להסיר את השומנים.

  • הפעילו בחדר העבודה מכשיר לחות שילחלח את האוויר בחדר, או העדיפו לעבוד ליד חלון פתוח שכן מזגנים מייבשים את האוויר.

קחו הפסקה: רצוי לקום מהכיסא אחת ל-40 דקות, לקחת הפסקה קלה ולהקפיד להתבונן במשהו מרוחק. אפשר אפילו לפתוח חלון ולהתבונן החוצה. הפסקה קלה זו תסייע לכם להעלות משמעותית את התפוקה שלכם.

קחו הפסקה: רצוי לקום מהכיסא אחת ל-40 דקות, אפשר אפילו לפתוח חלון ולהתבונן החוצהצילום: Dreamstime

עצמו עיניים: פעם בכמה דקות, תנו לעיניים הפוגה מבוהק המחשב פשוט עצמו אותן לכמה שניות.

התאימו את תאורת המסך: לא פעם אור המסך חזק ובוהק מדי. בהגדרות המסך תוכלו לשנות את רמת הבהירות שלו כך שלא תכאיב ותפריע לעיניכם.

עמעמו את האור: כדי לא לאמץ את העיניים, כדאי להקפיד שהתאורה בחדר לא תהיה בהירה יותר מהאור הבוקע מהמסך. בנוסף, לא כדאי למקם גופי תאורה ממש מעל עמדת העבודה.

התאימו את המשקפיים: אם אתם משתמשים במשקפי בי-פוקל, ודאו שהם מתאימים לעבודה מול מחשב. כך גם בעדשות מגע לא כולן מתאימות לעבודה ממושכת מול מסך.

יש חלון בחדר? הציבו את המסך כך שגבו אל החלון ופני המשתמש אל החלון. כאשר החלון משתקף במסך, מתקבלים רפלקסים שמורידים את חדות הראייה והקונטרסט. 

מרכיבים משקפיים? הקפידו על ניקיון העדשות. העדשות מרבות להתלכלך משומנים שעל העור. אם אתם מסתפקים בניגוב שלהן, אתם מורחים את השומן על פני העדשה. מומלץ לשטוף את העדשות במים וסבון נוזלי לפחות פעמיים ביום, כדי להסיר את השומנים.

הפעילו בחדר העבודה מכשיר לחות שילחלח את האוויר בחדר, או העדיפו לעבוד ליד חלון פתוח שכן מזגנים מייבשים את האוויר.

לפרטים נוספים אודות מותג האופטומטריה המקצועי בישראל>>