איים Islands, שבוע העיצוב ירושלים, 8-15.6.2017

כ־150 מעצבים ומעצבות ישתתפו בכ־40 תערוכות ופרויקטים בשבוע העיצוב ירושלים 2017, שיתקיים בין התאריכים 8-15.6 תחת הכותרת ״איים״. מנהלת אמנותית: ענת ספרן; אוצר ראשי: טל ארז;

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בערב יום חמישי ה־8 ביוני, יפתח ברחבי שכונת טלביה בירושלים שבוע העיצוב ירושלים. תחת התמה ״איים״ יושקו במהדורה השישית והמורחבת של שבוע העיצוב כ-40 אירועים, מופעים ומגוון רחב של תערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות בהשתתפותם של כ־150 מעצבים ומעצבות מהארץ ומהעולם.

שבוע העיצוב ירושלים הוא פרויקט הדגל של הפעילות המקצועית של בית הנסן- מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, שמייצר פלטפורמה לפיתוח ולקידום תחום העיצוב הישראלי בארץ ובעולם, בתמיכתה של הרשות לפיתוח ירושלים, בשיתוף משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים. איילת דרור, מנהלת בית הנסן ושבוע העיצוב ירושלים, מטעם חברת ״רן וולף תכנון אורבני וניהול פרויקטים״, מוסרת: ״בשנת 2016 התקיים שבוע העיצוב לראשונה במתכונת מורחבת וזכה ליותר מ-10,000 מבקרים. השנה, כהמשך ישיר לפעילותו השוטפת של בית הנסן,  אנו ממשיכים להתרחב ובשבוע העיצוב השישי אנו משיקים מספר תכניות רב שנתיות, תוך עידוד ותמיכה ביצירה חדשה ומקורית, ובשיתופי פעולה מקומיים ובינלאומיים.״

רונן בבלי סטודיו מג'נטה - מתוך התערוכה אי. זיקה צילום: לי זכאי

השנה מתמקדים אירועי שבוע העיצוב ירושלים בשכונת טלביה והתערוכות יוצגו בבית הנסן, במוזיאון הטבע, במוזיאון לאמנות האיסלאם ובמבנה התעשייתי הענק של מרכזת בזק שנסגרה, שבה תוצג התערוכה המרכזית לשנת 2017. אם בשנה שעברה נפתחה לציבור וילה שרובר המיתולוגית, השנה ייחשף החלל התעשייתי של מרכזת בזק שהוכשר לטובת התערוכה ״islands: Breaking out, shutting in, forming an island״ שתציג כ-30 עבודות, פרויקטים ומיצבים של מעצבים מקומיים ובינלאומיים, שיעניקו את הפרשנות שלהם למושג אי.

ענת ספרן, המנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים, וטל ארז, האוצר הראשי של האירוע, מספרים: "אנו שמחים במיוחד לבשר על השקתן של ארבע תכניות רב שנתיות שצפויות להתקיים מעתה בכל שנה במתכונות דומה: "תכנית הצוותים הבינלאומית, "שבמסגרתה, צוותו השנה חמישה מעצבים ישראלים לחמישה מעצבים מאירופה, ליצירת חמישה פרויקטים חדשים שיהוו את לב התערוכה המרכזית; 'זירות עיצוב' רב תחומיות שייצרו חלל אירועים מרכזי ומפתיע; פרויקט ׳היסטוריה מקומית׳ שישים דגש על יוצר או יוצרת משמעותיים מהיסטוריית העיצוב הישראלי; ותכנית העסקים הקטנים, שבמסגרתה יצוותו השנה מעצבים לשורת עסקים קטנים ברח' עזה הממוקם בסביבת לב האירועים.

״התכניות כולן מגיבות לנושא השנתי של שבוע העיצוב, איים, מזוויות שונות של תרבות, חומר וטכניקה. בשעה שהעשור השני של שנות האלפיים מאתגר את המושג האוטופי ׳הכפר הגלובאלי׳, ותופעות כמו בדלנות והיסגרות אל תוך הדומים לנו שוטפים את העולם המערבי כולו, מתגבשות ברשת קהילות שאינן מוגדרות באמצעים גאוגרפיים, אבל מתקיימות כ׳איים׳ בעולם מקביל של בידוד, הומוגניות וגבולות מוגדרים. האם אותו חזון אוטופי שביקש לטשטש בין המקומי לאוניברסלי נמוג אל מול התגבשותן של קהילות הומוגניות ובדלניות, ולאומיות חדשה/ישנה? והאם ירושלים, שמתפקדת כעיר בתוך מציאות של איים גאוגרפים, חברתיים, תרבותיים ופוליטיים, וישראל שמתקיימת כאי מוקף יבשה, מייצגות מצב תמידי היסטורי שהופך עכשווי ואוניברסלי?״.

תכנית זירות העיצוב תושק השנה במבנה מרכזת בזק שנסגרה, כחלק דינאמי ואינטראקטיבי מהתערוכה המרכזית. במסגרת זו יוקמו שלושה איי עיצוב מדיסציפלינות שונות:  באי עיצוב הגרפי יופק בין השאר עיתון יומי שיתבסס על תכני השבוע ויחולק למבקרים, אי עיצוב האופנה יציע מלתחה של פריטים שעוצבו במיוחד לאירוע, ובמקום להפקיד מעיל או תיק יקבלו המבקרים פריט לשוטט איתו, להתבונן על עצמם ועל המבקרים האחרים ולקחת חלק חי בתערוכה, ואי עיצוב המוצר ישנה את פניו במהלך השבוע מיער פרא של חומרי גלם המדמה את המשאבים המוגבלים שמציע אי בודד, לזירת שמייצרת במקום אובייקטים חדשים לעיני קהל המבקרים ולשימושם.

בבית הנסן יושק בשיתוף מכון שנקר לתיעוד וחקר העיצוב בישראל והתכנית ללימודי אוצרות בשנקר פרויקט ״היסטוריה מקומית״, בתערוכה "אי.זיקה״ שעוסקת בפעילותו של האוצר האגדי של מחלקת העיצוב והאדריכלות במוזיאון ישראל, איזיקה גאון. במסגרת התערוכה שמתאפשרת הודות למחלקה לאוצרות ואדריכלות במוזיאון ישראל, הוזמנו חמישה מעצבים עכשוויים להגיב לחמש תערוכות איקוניות שאצר גאון במוזיאון ישראל. עוד יציגו בבית הנסן: קולקטיב we make carpets ההולנדי וסטודיו גרוטסקה הירושלמי, בתערוכה משותפת שתכלול שטיח ענק עשוי מחפצים יומיומיים ועבודות עיצוב גרפי חדשות; תערוכת עיצוב ליטאי עכשווי, שעוסקת בחיי היום יום כשהיום קצר וחשוך; התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל תציג את ״הסטודיו האוטרקי״ תערוכה שתציג מעצבים שהסטודיו שלהם מכיל את כל צורכיהם - מחומרי הגלם ועד לכלי הייצור שבהם הם משתמשים.

מוזיאון הטבע הוותיק, שוכן בבית אבן ישן, שנבנה במאה ה־19. באולמות התצוגה של מבנה היסטורי זה, יציגו האקדמיות שלוש תערוכות שישתלבו במוצגי הטבע והחי ההיסטוריים. האקדמיה בצלאל תציג את התערוכה ״מדעי החיים״. בתערוכה הרב מחלקתית, יציגו עבודות סטודנטים בולטות מהשנים האחרונות ויוצבו בחלל המוזיאון העשיר במוצגים שונים של טבע וחי בהתייחסות לאופיים של חדרי התצוגה ומתוך ניסיון לקיים דיאלוג רעיוני וויזואלי בין השניים. דיאלוג נוסף ייווצר בין העבודות מן המחלקות השונות בבצלאל עצמן, אשר יוצגו בסמיכות זו לצד זו, בהתייחסות לדמיון גנטי ביניהן ולהשפעות ההדדיות בין התחומים השונים הנלמדים במוסד.

מכללת הדסה ירושלים תציג את התערוכה ״איי תרבות״: פרשנות מקומית לתרבויות העץ של יפן, אפריקה וארצות-הברית״. בתערוכה יוצגו שלושה איים הבנויים על עקרונות תרבותיים וטכניקות עיבוד עץ הנפוצות ביפן, אפריקה, וארצות-הברית. בעבודתם ידגימו המציגים חלק מההיבטים התרבותיים, האמנותיים, הדתיים, ההגותיים והעיצוביים המאפיינים כל יבשת.  

האחים מוסלין - אי עיצוב אופנהצילום: איתי בנית

החוג לתקשורת חזותית של המרכז האקדמי ויצו חיפה יציג סדרת עבודות אנימציה אשר יוצרו בקורס מיוחד המיועד לנושא שבוע העבודות שנוצרו בטכניקות שונות יציגו רצף של נקודות מבט אישיות על האשליה הכוזבת שבבסיס החוויה הדיגיטלית, ויעסקו באי שהוא ״האני״ ששואף להיות מחובר לעולם, ובה בעת חושש להיות פגיע וחשוף מדי.

במקביל לתערוכות שיפתחו בשבוע העיצוב, תציג במוזיאון האיסלאם במהלך השבוע התערוכה ״מיקום חדש: חפצים ישנים | יצירות חדשות״, ובמוזיאון ישראל יציג התערוכות: ״סימני דרך: 60 שנות עיצוב של דן ריזינגר״ ו״מוצגים: סדר חדש באוסף העיצוב״. בשיתוף פעולה עם שבוע העיצוב ירושלים, יתקיימו סיורים מיוחדים עם מעצבים במוזיאון ישראל: ״עבר, הווה, עתיד: על עיצוב במוזיאון״. הסיורים יתקיימו ב־13, 14, 15 ביוני בשעה 18:00 במוזיאון. ובנוסף ב־16 ביוני בשעה 11:00, יתקיים הסיור ״בין פונקציונלי לאסתטי: עיצוב כלים בעולם העתיק״ (הכניסה למוזיאונים אלו היא בתשלום, ובשעות הפעילות הרגילות, למעט ערב הפתיחה במהלכו יפתח מוזיאון האיסלאם עד השעה 23:00).

בנוסף, המבקרים בבית הנסן יוכלו להינות מהתערוכה נופים נפקדים של המרכז לאמנות ומחקר מעמותה, ומידי ערב בקולנוע הנסן יוקרנו מבחר סרטי עיצוב בינלאומיים לצד סרטים מקומיים, זאת במסגרת שת״פ עם פסטיבל סרטי העיצוב והאדריכלות של מילאנו, ובתמיכת המיזם לקולנוע ולטלוויזיה של ירושלים. בעליית הגג תיפתח ״אסופה״ חנות פופ־אפ שתציע בין השאר פרטי מרצ׳נדייז של האירוע, ומבחר מוצרים של המעצבים המשתתפים.

איים Islands, שבוע העיצוב ירושלים, 8-15.6.2017

מתחם התרבות בשכונת טלביה ירושלים

השקת התערוכות ומסיבת פתיחה: ערב יום חמישי ה-8 ביוני, 19:30-23:00

לרגל מסיבת הפתיחה של האירוע יסגר לתנועה רח' שופן

מנהלת אמנותית: ענת ספרן / אוצר ראשי: טל ארז

ניהול כללי: איילת דרור ורן וולף, חברת רן וולף בע"מ

ביוזמת בית הנסן - מרכז לעיצוב מדיה וטכנולוגיה

בתמיכת הרשות לפיתוח ירושלים

בשיתוף משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים

שעות פתיחה: יום שישי ה-9 ביוני - 10:00-16:00 / יום שבת ה-10 ביוני 10:00-22:00

ראשון עד חמישי ה-11-15 ביוני 12:00-22:00

ההשתתפות בכל אירועים הינה ללא תשלום ופתוחה לקהל הרחב

מודיעין ומרכז מבקרים: בית הנסן - רחוב גדליהו אלון 14/ דובנוב 2

לפרטים נוספים, תכניה, דרכי הגעה וחניונים - אתר שבוע העיצוב ירושלים -jdw.co.il