כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה: על המעבר מכלכלת האתמול לכלכלת המחר

כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, יתקיים השנה ב- 19 וב-20 ביוני במלון מצודת דוד בירושלים, תחת הכותרת 'שתי כלכלות - חברה אחת', ויעסוק בצרכים השונים של כלכלת ההייטק החדשנית והכלכלה המסורתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, אשר יתקיים ב-19 וב-20 ביוני במלון מצודת דוד בירושלים, ידון בצרכים השונים של כלכלת ההייטק החדשנית וכלכלה מסורתית, תחת הכותרת שתי כלכלות - חברה אחת.

האם המשק צריך להיערך לשינויים הצפויים בעשורים הקרובים בשוק העבודה? מטרת הכנס, אשר מתקיים זו השנה ה- 24 להפגיש בין הממשל, המגזר העסקי והמגזר החברתי, על מנת לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות והמדיניות הכלכלית של ישראל למען הציבור כולו.

לדברי יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, המשק הישראלי מתקיים כיום כאשר בפועל ישנן שתי כלכלות "האחת, כלכלה מחדשת, היא כלכלת ההייטק הנמצאת בחזית הטכנולוגיה העולמית ומפתחת טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך, כמו חברת מובילאיי שנמכרה לאחרונה לאינטל בסכום עתק. הכלכלה השנייה היא הכלכלה המסורתית, המתחדשת (לואו-טק), שכיום לומדת כיצד ליישם את הטכנולוגיות ושיטות העבודה החדשות בכדי להתייעל ולהמשיך לתרום לצמיחת המשק. בכל אלו ועוד נעסוק בכנס הקרוב".

יוחנן פלסנרצילום: יוסי זליגר

במושב הפתיחה של היום הראשון, אותו יציג פרופ' יוג'ין קנדל, מנכ"ל Start-Up Nation Central ויו"ר הכנס, ידונו בצרכים השונים של שתי הכלכלות בכל התחומים הרלוונטיים: עובדים, ידע ומחקר, מימון וכמובן רגולציות וכלים שונים של הממשל שיכולים להעניק קרקע פורייה לצמיחה, לכל אחת מהכלכלות, בהתאם לצרכים השונים והייחודיים של כל אחת. מתוך כך, כל נושא שיעלה במושבי הכנס ייבחן מתוך נקודת המבט של שתי הכלכלות, תוך התייחסות לחשיבות השמירה על חוסנה של החברה בישראל; שר החינוך נפתלי בנט יציג את האתגרים של דור העתיד במציאות כלכלית משתנה; שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר יסקור את אתגרי המשק בנושאים אלה; רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי, תתמקד בבנקאות שבין שתי כלכלות - המחדשת והמתחדשת וח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג חבר ועדת הכספים של הכנסת, ידבר על צמצום הפער בין המקרו למיקרו.

שוק העבודה – לאן?
עוד ידונו ביומו הראשון של הכנס בשוק העבודה העתידי: דפנה אבירם- ניצן, מנהלת המרכז לממשל וכלכלה במכון הישראלי לדמוקרטיה, תציג את מסקנות עבודת הצוות שמיפה מגמות הצפויות בארץ ובעולם בשוק העבודה, על רקע השינויים המהירים המתחוללים כיום בטכנולוגיה, בחברה ובדמוגרפיה.

כך למשל, אחת המסקנות הבסיסיות של הצוות היא שללא היערכות ראויה, צפויים עובדים רבים ברחבי העולם ובישראל לאבד בשנים הקרובות את מקום עבודתם ללא חלופה תעסוקתית הולמת, כאשר רובוטים מסוגים שונים יחליפו את העובד של היום. ללא היערכות אסטרטגית מקיפה, עלולה מגמה זו לאיים על יציבות משטרים רבים ברחבי העולם, אשר ייאלצו להתמודד עם עלייה חדה ומהירה בשיעורי האבטלה. מנגד, מדינות שישכילו להיערך לכך מבעוד מועד, יגדילו את הסיכוי להפיק מהשינוי את המיטב ולשפר את כושר התחרות ואת רמת החיים של כלל האזרחים.

עוד בכנס, פרופ' נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל יציג את אתגרי הכלכלה המסורתית, המתחדשת, בהיערכותה לשוק העבודה העתידי. זאת לצד אהרון אהרון, מנכ"ל הרשות לחדשנות שיציג את זווית הראייה של הכלכלה המחדשת, בהיבט של צרכי כח האדם עבורה.

לפרטים נוספים על כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה>>

בהמשך, נציגי משרדי העבודה והרווחה, הכלכלה והתעשייה וכן נציגים ממשרד ראש הממשלה יציגו את היערכות הממשלה לשוק העבודה העתידי. לאחר מכן, יתקיים דיון פתוח עם נציגי המגזר העסקי, אשר יציגו את הצרכים, החסמים והפתרונות הנדרשים כדי לאפשר היערכות טובה לאתגרים העתידיים.

את המושב יחתום רב-שיח בהנחיית יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהשתתפות שרגא ברוש, יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות וערן יעקב, הממונה על השכר והסכמי העבודה באוצר. חברי המושב ידונו בחזון שוק העבודה העתידי תוך שהם נערכים לטלטלות הצפויות בעשורים הקרובים.

יו"ר ההסתדרות - אבי ניסנקורן

לסיכום נושא שוק העבודה העתידי - אמיר לוי, ראש אגף תקציבים במשרד האוצר ואבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יציגו בפני באי הכנס את נקודת מבטם המקצועית על אתגרי שוק העבודה כמנוע הצמיחה והאסטרטגיה הנדרשת לשם היערכות לאתגרים הללו.

המושב האחרון ביומו הראשון של הכנס יעסוק באתגרי מערכת הפנסיה על רקע השינויים בשוק העבודה. יו"ר המושב, פרופסור איתן שישנסקי, עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה, ינהל את הדיון, שיעסוק באתגרי הפנסיה והתאמת מודל הפנסיה למציאות המשתנה -  תחלופה גבוהה של מקומות עבודה, ולא עוד תעסוקה קבועה וארוכת שנים. על סוגיות אלו ואחרות, ידונו חברי המושב, בהם דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, יהודה בן אסייאג, מנכ"ל מנורה מבטחים, ענת לוין, המשנה למנכ"ל כלל ביטוח, פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ותכנון בביטוח הלאומי וד"ר עדי ברנדר, מנהל אגף מאקרו כלכלה ומדיניות בבנק ישראל.

ששינסקיצילום: אייל טואג

את יומו הראשון של הכנס תחתום ד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, בהרצאת סיום שכותרתה 'חברה אחת – כלכלה אחת'. בהרצאתה תדגיש הנגידה את חשיבות הצורך בשמירה וטיפוח החיבור של כלל אזרחי ישראל כחברה וכלכלה אחת. 

ד"ר קרנית פלוג

לפרטים נוספים על כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה>>

כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה: מפחיתים את הבירוקרטיה ומגדילים את הצמיחה>>