בית הנסן מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שבוע העיצוב

בית הנסן הוא מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה הממוקם בשכונת טלביה בירושלים, ונמנה ברשימת 110 המבנים המיועדים לשימור בירושלים. המבנה שהיה בעברו בית החולים הממשלתי ע"ש הַנסֶן - מרכז טיפולי לחולים במחלת הנסן (צרעת), הוקם בשנת 1887 כדי לשמש מקום אשפוז מבודד של חולי מחלת הצרעת. מתכנן הבניין היה האדריכל הגרמני קונרד שיק. ב-1950 נרכש המתחם על ידי הקרן הקיימת לישראל, והוסיף לשמש בייעודו זה עד שנת 2000. עד שנת 2002 פעל במתכונת של מרפאת חוץ, ושיכן את המרכז הארצי למחלת הנסן של משרד הבריאות.

צילום: דור קדמי

סיפורו של בית החולים למצורעים הנסן שבראשיתו לפני כ-130 שנה משקף היטב את תהליך ההתפתחות האורבני המואץ של ירושלים מחוץ לחומות ואת השינויים הדרמטיים שחלו במהלך השנים בטיפול וביחס לחולי הצרעת. מוסד זה נחשב בעת הקמתו ליחיד מסוגו במזרח התיכון, בית חולים אירופאי מודרני ומתקדם ששימש דגם להקמת בתי חולים לצרעת בארצות אחרות בעולם.

בשנת 2009, ביוזמת ראש העיר התקבלה החלטה להעביר אותו לרשות עיריית ירושלים, לצורך הקמת מתחם תרבות. [בשנים 2011-2013 עבר המתחם עבודות שימור לקראת הסבתו לייעודו החדש על ידי הרשות לפיתוח ירושלים בניהול ותכנון של חברת רן וולף - חברה לתכנון עירוני וניהול פרוייקטים.

המקום הוקם במטרה להוות מוקד משיכה למגוון אוכלוסיות שונות, המשלב פעילות מקצועית אקדמית בתחום העיצוב המדיה והטכנולוגיה עם פעילות ציבורית הפתוחה לקהל הרחב.

חדש וישן משתלבים ללא הרף בכל חללי המתחם. ניתן לראות שילוב של שימושים טכנולוגיים ועכשווים במבנה בעל מטען היסטורי ואדריכלי עשיר, פיתוח החלל המוזיאלי המשמר את ההיסטוריה ייחודית של בית החולים תוך אירוח וייצוג של מעצבים וקבוצות יוצרות המשתמשים בטכנולוגיה חדשנית.

כבר עם הקמתו יצר בית הנסן שיתופי פעולה עם בתי ספר מובילים לאומנות ועיצוב בעירו בארץ. שיתופי פעולה אשר הפכו אותו למוקד משיכה לקהל מקצועי ולקהל הרחב. המקום מקפיד לארח ולהציג בחלליו השונים, אמנים בעלי שם מהארץ ומהעולם המייצגים את כלל הדיציפלינות בעולם העיצוב, המדיה  והטכנולוגיה.

צילום: דור קדמי

בשנים האחרונות, המרכז מאכלס פעילות מחקרית של תכנית ללימודי עיצוב בדגש על עיצוב וטכנולוגיה של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ואת תכניות התואר השני של האקדמיה בתחומי העיצוב, חללי תצוגה, פאבלאב, חללי עבודה למעצבים, בית קפה, אולם הקרנות ומייצגי אינטראקטיב הפזורים במרחבי הבית. המרכז פועל כאתר המשלב תצוגה ויצירה, חינוך, מחקר, מרחב מוזיאלי של בית החולים ההיסטורי ופעילות שוטפת הפתוחה לציבור הרחב.

בית הנסן, שם לו למטרה לקדם את תחום העיצוב בישראל ולסייע למעצבים הישראלים לקבל במה להציג את עבודותיהם הן בזירה המקומית והן בבינלאומית, מקיים בכל שנה את שבוע העיצוב ירושלים, אירוע השיא של מארג הפעילות השנתי של בית הנסן.

בית הנסן אשר במקור נבנה כמקום מבודד מוקף חומה, מארח בשבוע העיצוב, מיצגים ומיצבי עיצוב וחושף את חללי הבית למבקרים. שבוע זה מאפשר הצצה לא רק לחללים המיוחדים של בית הנסן אלא מזמין את הציבור להכיר חללים נוספים אשר לא היו נחשפים לקהל הרחב לולא הוסבו לחללי תערוכה ייחודיים.

צילום: דור קדמי

שבוע העיצוב בירושלים נערך לראשונה בשנת 2011 ביוזמת בית הנסן והרשות לפיתוח ירושלים, ובתמיכת משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים. הארועים בשבוע זה מתפרסים על שורת אתרים ייחודיים בירושלים מציג תערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות ומארח אירועים, מופעים. שבוע העיצוב בירושלים הוא פרויקט הדגל של בית הנסן. השבוע גדל בעקביות משנה לשנה, הן בהיקף התקציב והמשתתפים והן בהיקף החשיפה הציבורית והתקשורתית. החל משנת 2016 גדל היקף השבוע והחל לפעול גם זירה הבינלאומית. שבוע העיצוב ירושלים הינו אירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל כיום.

שבוע העיצוב ירושלים הינו חלק מהפעילות השנתית של בית הנסן כחלק מהחזון הכללי של השבוע והבית, לפתח את תחום העיצוב בארץ וליזום פלטפורמות קבועות ומכובדות למחקר, פיתוח ותצוגה של קהילת המעצבים המקומית. תוך חשיפת העשייה לקהל הרחב וחיבור בין גורמים שונים בתחום העיצוב והנגשת עולם העיצוב לקהל הרחב בדגש עם קהל צעיר.

בהתאם למטרות בית הנסן, שבוע העיצוב שם לו למטרה לחזק, למסגר ולהגדיר עיצוב ישראלי, הן בהתבוננות כלפי הקהל המקומי והן כלפי הקהילה הבינלאומית, תוך קידום מעמד המעצבים כמובילי תוכן ומחוללי שינוי. לפיכך, מתמקד שבוע העיצוב מדי שנה בתמה מרכזית אשר בוחנת סיטואציות ישראליות ייחודיות ומובהקות אשר להן רלוונטיות בינלאומית, מתוך פרספקטיבה כי התנאים האנושיים והנוף התרבותי הייחודי בישראל מגדיר אותה כמעבדה חיה לנושאים גלובליים בוערים, ומתוך אמונה כי על עיצוב להגיב לנושאים אלו.

צילום: דור קדמי

שבוע העיצוב ירושלים 2017

תחת התמה השנתית ״איים״, כ-150 מעצבים ומעצבות ישתתפו השנה בכ-40 תערוכות ופרויקטים במסגרת שבוע העיצוב ירושלים שיוצגו במרחב הציבורי, בבית הנסן, במוזיאון הטבע ובמוזיאון לאמנות האסלאם. במבנה התעשייתי הענק של מרכזת בזק, הנמצא בסמוך לבית הנסן ונסגר לא מכבר, תוצג התערוכה המרכזית לשנת 2017.

כחלק מהותי ממטרות שבוע העיצוב בירושלים, השנה הושקו ארבע תכניות רב שנתיות חדשות, השמות דגש על עידוד ותמיכה בעיצוב ישראלי חוקר, ובקידום מעמדם של המעצבים הישראלים בארץ ובעולם: ״תכנית הצוותים הבינלאומית״' המשדכת בין מעצבים ישראלים ובינלאומיים לטובת יצירת עבודות חדשות; "זירות עיצוב״, בה מעצבים פורצי דרך משמשים כמנהלים אמנותיים לחללים דינמיים ייחודיים; ״היסטוריה מקומית״, המפנה זרקור על מעצבים ישראליים אשר השפיעו על פני העיצוב הישראליות ״תכנית העסקים הקטנים״, המחברת בין מעצבים לעסקים קטנים בירושלים ומתערבת בהם תוך דיאלוג עם הבעלים.

שבוע העיצוב בירושלים הוקם בשנת 2011 ביוזמת בית הנסן - מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה והרשות לפיתוח ירושלים, ובתמיכת משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים. בית הנסן שם לו למטרה לקדם את תחום העיצוב ואת המעצבים הישראלים - באופן עקבי, יום יום, ולאורך כל השנה. שבוע העיצוב הוא אירוע השיא של מארג הפעילות השנתי ומהווה את פרויקט הדגל של בית הנסן, כאירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל. בשנת 2016 התרחב שבוע העיצוב לאירוע בינלאומי המתפרס על שורת אתרים בירושלים ומכיל שורת  אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות.

בהתאם למטרות בית הנסן, שבוע העיצוב שם לו למטרה לחזק, למסגר ולהגדיר עיצוב ישראלי, הן בהתבוננות כלפי הקהל המקומי והן כלפי הקהילה הבינלאומית, תוך קידום מעמד המעצבים כמובילי תוכן ומחוללי שינוי. לפיכך, מתמקד שבוע העיצוב מדי שנה בתמה מרכזית אשר בוחנת סיטואציות ישראליות ייחודיות ומובהקות אשר להן רלוונטיות בינלאומית, מתוך פרספקטיבה כי התנאים האנושיים והנוף התרבותי הייחודי בישראל מגדיר אותה כמעבדה חיה לנושאים גלובליים בוערים, ומתוך אמונה כי על עיצוב להגיב לנושאים אלו.