בית הנסן מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הנסן ראשי

בית הנסן מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה הממוקם בשכונת טלביה בירושלים, נמנה ברשימת 110 המבנים המיועדים לשימור בירושלים. המבנה הוקם בשנת 1887 ותוכנן ע"י האדריכל הגרמני קונרד שיק, בעברו שימש בית חולים ממשלתי ומרכז טיפולי לחולים במחלת הנסן (צרעת) וזאת כדי להוות מקום אשפוז מבודד של חולי מחלת הצרעת.  ב-1950 נרכש המתחם על ידי הקרן הקיימת לישראל, והוסיף לשמש בייעודו זה עד שנת 2000.

עד שנת 2002 פעל במתכונת של מרפאת חוץ, ושיכן את המרכז הארצי למחלת הנסן של משרד הבריאות.

סיפורו של בית החולים למצורעים הנסן שבראשיתו לפני כ-130 שנה משקף היטב את תהליך ההתפתחות האורבני המואץ של ירושלים מחוץ לחומות ואת השינויים הדרמטיים שחלו במהלך השנים בטיפול וביחס לחולי הצרעת. מוסד זה נחשב בעת הקמתו ליחיד מסוגו במזרח התיכון, בית חולים אירופאי מודרני ומתקדם ששימש דגם להקמת בתי חולים לצרעת בארצות אחרות בעולם.

בשנת 2009, ביוזמת ראש העיר התקבלה החלטה להעביר אותו לרשות עיריית ירושלים, לצורך הקמת מתחם תרבות. בשנים 2011-2013 עבר המתחם עבודות שימור לקראת הסבתו לייעודו החדש על ידי הרשות לפיתוח ירושלים בניהול ותכנון של חברת רן וולף, חברה לתכנון עירוני וניהול פרוייקטים.

המקום חודש במטרה להוות מוקד משיכה למגוון אוכלוסיות שונות, המשלב פעילות מקצועית אקדמית בתחום העיצוב המדיה והטכנולוגיה עם פעילות ציבורית הפתוחה לקהל הרחב.

חדש וישן משתלבים ללא הרף בכל חללי המתחם. ניתן לראות שילוב של שימושים טכנולוגיים ועכשווים במבנה בעל מטען היסטורי ואדריכלי עשיר, פיתוח החלל המוזיאלי המשמר את ההיסטוריה ייחודית של בית החולים תוך אירוח וייצוג של מעצבים וקבוצות יוצרות המשתמשים בטכנולוגיה חדשנית.

כבר עם הקמתו המחודשת יצר בית הנסן שיתופי פעולה עם בתי ספר מובילים לאומנות ועיצוב בעירו בארץ. שיתופי פעולה אשר הפכו אותו למוקד משיכה לקהל מקצועי ולקהל הרחב. המקום מקפיד לארח ולהציג בחלליו השונים, אמנים בעלי שם מהארץ ומהעולם המייצגים את כלל הדיציפלינות בעולם העיצוב, המדיה  והטכנולוגיה.

בשנים האחרונות, בית הנסן מאכלס פעילות מחקרית של תכנית ללימודי עיצוב בדגש על עיצוב וטכנולוגיה של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ואת תכניות התואר השני של האקדמיה בתחומי העיצוב, חללי תצוגה, פאבלאב, חללי עבודה למעצבים, בית קפה, אולם הקרנות ומייצגי אינטראקטיב הפזורים במרחבי הבית. המרכז פועל כאתר המשלב תצוגה ויצירה, חינוך, מחקר, מרחב מוזיאלי של בית החולים ההיסטורי ופעילות שוטפת הפתוחה לציבור הרחב.

בית הנסן, שם לו למטרה לקדם את תחום העיצוב בישראל ולסייע למעצבים הישראלים לקבל במה להציג את עבודותיהם הן בזירה המקומית והן בזירה הבינלאומית ומקיים בכל שנה את שבוע העיצוב ירושלים, אירוע השיא של מארג הפעילות השנתי בבית הנסן.

צילום: דור קדמי

בית הנסן אשר במקור נבנה כמקום מבודד מוקף חומה, מארח בכל שנה במסגרת שבוע העיצוב, מיצגים ומיצבי עיצוב וחושף את חללי הבית למבקרים.  שבוע זה מאפשר הצצה לא רק לחללים המיוחדים של בית הנסן אלא מזמין את הציבור להכיר חללים נוספים אשר לא היו נחשפים לקהל הרחב לולא הוסבו לחללי תערוכה ייחודיים.

שבוע העיצוב בירושלים נערך לראשונה בשנת 2011 ביוזמת בית הנסן והרשות לפיתוח ירושלים, ובתמיכת משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים. הארועים בשבוע זה מתפרסים על שורת אתרים ייחודיים בירושלים מציג תערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות ומארח אירועים ומופעים. שבוע העיצוב בירושלים מהווה פרויקט הדגל של בית הנסן וגדל בעקביות משנה לשנה והחל משנת 2016 החל שבוע העיצוב לפעול גם בזירה הבינלאומית והינו אירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל כיום.

כחלק מהחזון הכללי מטרת בית הנסן לפתח את תחום העיצוב בארץ וליזום פלטפורמות קבועות ומכובדות למחקר, פיתוח ותצוגה של קהילת המעצבים המקומית, תוך חשיפת העשייה לקהל הרחב  וחיבור בין גורמים שונים בתחום העיצוב והנגשת עולם העיצוב לקהל הרחב בדגש עם קהל צעיר.

שבוע העיצוב ירושלים 2017

צילום: דור קדמי

במסגרת שבוע העיצוב ירושלים תחת התמה השנתית ״איים״, השתתפו השנה כ-150 מעצבים ומעצבות בכ-40 תערוכות ופרויקטים שהוצגו במרחב הציבורי, בבית הנסן, במוזיאון הטבע ובמוזיאון לאמנות האסלאם. במבנה התעשייתי הענק של מרכזת בזק, הנמצא בסמוך לבית הנסן שנסגר לא מכבר, הוצגה התערוכה המרכזית לשנת 2017

השנה כחלק מהותי ממטרות שבוע העיצוב בירושלים, הושקו ארבע תכניות רב שנתיות חדשות, השמות דגש על עידוד ותמיכה בעיצוב ישראלי חוקר, ובקידום מעמדם של המעצבים הישראלים בארץ ובעולם: ״תכנית הצוותים הבינלאומית״ המשדכת בין מעצבים ישראלים ובינלאומיים לטובת יצירת עבודות חדשות; "זירות עיצוב״, בה מעצבים פורצי דרך משמשים כמנהלים אמנותיים לחללים דינמיים ייחודיים; ״היסטוריה מקומית״, המפנה זרקור על מעצבים ישראליים אשר השפיעו על פני העיצוב הישראליות ו״תכנית העסקים הקטנים״, המחברת בין מעצבים לעסקים קטנים בירושלים ומתערבת בהם תוך דיאלוג.

בהתאם למטרות בית הנסן, הרשות לפיתוח ירושלים, ובתמיכת משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים, שבוע העיצוב שם לו למטרה לחזק, למסגר ולהגדיר עיצוב ישראלי, הן בהתבוננות כלפי הקהל המקומי והן כלפי הקהילה הבינלאומית, תוך קידום מעמד המעצבים כמובילי תוכן ומחוללי שינוי. לפיכך, מתמקד שבוע העיצוב מדי שנה בתמה מרכזית אשר בוחנת סיטואציות ישראליות ייחודיות ומובהקות אשר להן רלוונטיות בינלאומית, מתוך פרספקטיבה כי התנאים האנושיים והנוף התרבותי הייחודי בישראל מגדיר אותה כמעבדה חיה לנושאים גלובליים בוערים, ומתוך אמונה כי על עיצוב להגיב לנושאים אלו.