שחיית חתירה למרחק וללא מאמץ לא תאמינו כמה זה קל

בית הספר לשחייה הגדול בעולם התבסס בשנים האחרונות גם בישראל, והוא אחראי ללמד אתכם תוך 10 שיעורים לשחות חתירה למרחקים ארוכים, במינימום מאמץ ומקסימום הנאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: יח"צ

מאז תופעת מייקל פלפס, לא קשה לנחש, הפכה שחייה למושא הערצה; זה ענף ספורט אלגנטי, בעל אלמנטים של סיבולת לב ריאה, הרבה גמישות, חיטוב ובואו נודה על האמת, גוף עם שרירים ארוכים נראה מעולה, וזה עוד לפני שמזכירים את העובדה שלא ממש מזיעים בספורט הזה.

כדאי רק לזכור כי רובנו מסוגלים ללכת עשרות ואף מאות קילומטרים, אבל 99% מאוכלוסיית העולם לא מסוגלת לשחות חתירה יותר מ-5 דקות ברציפות. זה נובע משיטת לימוד השחייה המסורתית והלא אפקטיבית.

הבשורות הטובות הן שבשנים האחרונות זה משתנה בגלל שיטה חדשנית ללימוד שחיית חתירה. כזו שאפשרות לשחות חתירה למרחקים ארוכים ללא מאמץ ובעיקר זמינה לכל אחד ללא קשר לגיל, מין, משקל ואפילו רמת הכושר הגופני. כמו נהיגה למשל.

בואו להתחיל לשחות >>>

צילום: יח"צ

איכות חיים בכל גיל

מגיע שלב בחיים בו כל בוגר מבין שאין יותר ברירה, ההקפדה על איכות החיים ובריאות הגוף (והנפש) חייבת לעבור לפסים מעשיים. או במילים אחרות כושר גופני. והמפתח לאותה שמירה על כושר תלויה כמובן ישירות בהתמדה לאורך זמן ובענף ספורט אפקטיבי. כזה שיעשה את העבודה ואם תרצו, אפילו יביא להישגים. ניחשתם נכון, שחייה למשל, ובסגנון חתירה.

שחייה היא ענף ספורט עממי ותחרותי סופר פופולרי, וסגנון חתירה הוא ללא ספק המקובל ביותר שבו. ויש לכך סיבות רבות המעוגנות היטב בעובדות מדעיות.

אבל למה דווקא TI?

קודם כל מעט היסטוריה, על קצה המזלג. TI הוא קיצור השם Total Immersion (טבילה מוחלטת), בית הספר לשחייה הגדול בעולם שהוקם לפני 30 שנה על-ידי שחיין אולימפי בשם טרי לוכלין. אשר שם לעצמו מטרה ללמד מבוגרים שחיית חתירה נכונה. באותה עת, אי שם בשנות ה-80, ענף הטריאתלון הלך וצבר תאוצה בארה"ב ולוכלין ענה בכך גם על דרישת הספורטאים המתחרים בענף המפרך הזה - שחיית חתירה מושלמת, בזמן קצר, למרחקים ארוכים וללא מאמץ. ל-TI סניפים בכל העולם והסניף הישראלי הנחשב כאחד המתפתחים בעולם, פועל זה למעלה מעשור.

צילום: יח"צ

האיש מאחורי שיטת ה-TI בישראל הוא גדי כץ: "בגיל 30 הייתי עדיין שותף במשרד עו"ד, עובד קשה, אוכל לא נכון וסובל מעודף משקל. יום אחד החלטתי שהגיע הזמן לשינוי. התחלתי לעשות ספורט. רזיתי והכל היה טוב ויפה עד שנפצעתי בברך. הרופא המליץ על שחייה ואני, כבר בכושר לא רע ותחרותי באופיי, נכנסתי לבריכה ונדהמתי: הייתי הכי איטי. חמור מכך, לא הצלחתי להשלים יותר מבריכות ספורות.

"הבנתי מיד שהכושר כאן אינו הבעיה, אלא הטכניקה. מאוחר יותר אבין כי כמו רבים אחרים, גם אני פשוט לא עשיתי את זה נכון ובכך השקעתי אמנם המון אנרגיה אך קיבלתי רק תפוקה דלה בתמורה.

כאשר הוא מתבקש לפרט מה הסוד מאחורי גישת ה"מינימום מאמץ ומקסימום תועלת", מסביר כץ כי "הסוד הוא להשתמש בשרירי הליבה הגדולים, ולאו דווקא להזיז בכוח ידיים ורגליים. בשיטת הלימוד שלנו מפרקים את התנועה במים לגורמים קטנים ומתרגלים כל אחד מהם בנפרד. כך אנחנו לא רק מורידים את המאמץ משרירי הגוף אלא גם מסיעים  לטכניקה טובה. התוצאה היא שימוש נכון בשרירים המאפשר לנו לשחות למרחק גדול מבלי להתאמץ כלל".

צריך גם לזכור, ממשיך כץ, כי "שחייה היא לא פחות מסוכן סופר יעיל לשינוי תודעתי - Change Agent. מדובר בלא פחות מאמצעי לשינוי משמעותי ועמוק יותר בחיים, שינוי דרך חיים".

צילום: יח"צ

שינוי זה מתבטא בדרך כלל באימוץ אורח חיים בריא יותר המביא עמו להפחתה במשקל וממילא גם שינוי בתזונה, וכתוצאה מכך תחושת רוגע נפשי ואנרגטיות לאורך כל היום.

ויש גם מספרים: 70% מהתלמידים ב-TI לא ידעו לשחות חתירה לפני הקורס. בהתחשב בכך שכ-80% מהתלמידים של בית הספר הם בטווח גילאים ענק של 33-59, הרי שיעילות הקורס לכל גיל ומצב מוכחת לגמרי.

לסיום, כץ מזכיר כי השיטה נוסתה כל-כך הרבה פעמים על מיליוני שחיינים מתחילים ומתקדמים באינספור מדינות, עד כי לבית הספר שהוא מפעיל בארץ ובו לומדים בכל העת אלפי שחיינים במבחר בריכות בכל הארץ, אין בעיה להתחייב לכך שזו הטכניקה המהירה ביותר ללימוד שחיית חתירה.

אותו ניסיון שצברה השיטה במשך עשרות שנים, מאפשר לו לקבוע כי כל אדם, בכל מצב, ידע לשחות בצורה הטובה ביותר שיש אחרי 10 שיעורים, ובכך יניח לעצמו בסיס לאורח חיים בריא לאורך זמן.

לפרטים נוספים >>>