מופעי המחול השווים של העונה

להקת בת שבע במסע לונצואלה, יוסי ברג ועודד גרף חוזרים לפולחן האביב וניז'ינסקי מגיע לתל אביב - כל ההמלצות למופעים הכי מסעירים על הבמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ונצואלה
צילום: אסקף
הארץ Labels
תוכן מקודם
הארץ Labels
תוכן מקודם

אחרי עונת מלפפונים לא פשוטה, וחופש גדול קשה במיוחד, נדמה שסוף סוף מתחילים לחזור לשגרה. עם הירידה בטמפרטורות בחוץ מתחילות לעלות הטמפרטורות על הבמה. סדרה של מופעי מחול מסקרנים, מסעירים ומקוריים יפתחו את עונת התרבות שלפנינו, ואתם לגמרי מוזמנים.

ונצואלה אין דומה לה

לא מפסיק לזוז. אוהד נהריןצילום: דניאל בר און

להקת בת שבע פותחת את עונת 2017-2018  שלה עם היצירה החדשה ביותר של אוהד נהרין – "ונצואלה". היצירה מורכבת משני חלקים דומים, כשבכל אחד מהם מבצעת קבוצת רקדנים אחרת את אותה כוריאוגרפיה. השוני הוא במוזיקה, באביזרים, בתאורה וכמובן באופי הביצוע. העבודה זכתה לביקורות נלהבות, וצפויה לסייר בכל העולם במהלך העונה. עוד בישראל יבצעו בת שבע את "עבודה אחרונה" מ-2015 והיצירה "הורה" מ-2009 – שתיהן גם כן של נהרין. הלקה תארח את הכוריאוגרפית מרלן מונטרו פריאטס, שתיצור עבורה עבודה חדשה. העבודה תוצג בבכורה בפסטיבל ישראל הקרוב. הכוריאוגרף רועי אסף, שכבר עבד עם הלהקה בעבר, יעלה עם אנסמבל בת שבע את יצירתו "Boys & Girls" במרץ 2018.

ונצואלה - לרשימת המופעים


איך יודעים שבא אביב
צמד היוצרים יוסי ברג ועודד גרף העלו בשנים האחרונות שורה של עבודות בועטות, חדות ומטלטלות. בין שסוגיות פוליטיות וחברתיות מעסיקות אותם, ובין שדיון אמנותי בגוף ומיניות, השניים הצליחו לייצר שפה בימתית משלהם, שלא משאירה את הצופים אדישים. בסתיו הקרוב הם יעלו את "פולחן האביב", עבודה ל-4 רקדנים גברים, שנוצרה בהשראת היצירה המפורסמת של איגור סטרווינסקי. הרקדנים מגלמים מנעד של דימויים סותרים מתוך הזיכרון הקולקטיבי, ונעים בין ביטויי מיניות סוערת, יצריות ואלימות - לבין חמלה, רוך ועדנה. העבודה מעוררת שאלות על הקשר שקיים בין כינון הזהות הגברית, מיניות והערצת המולדת.

פולחן האביב - לכל מועדי המופעים

בין מינות גברית להערצת המולדת. פולחן האביבצילום: ניר סגל

בניחוח אירופאי

שום עונת תרבות לא תהיה מושלמת בלי כמה טאצ'ים מחו"ל. אולי טאץ' היא מילה קטנה מדי לתיאטרון מחול שטוטגרט של אריק גוטיה, אחת מלהקות המחול החשובות והמוערכות באירופה. ב16-17 באוקטובר תגיע הלהקה לסדרת מופעים מיוחדת בתל אביב. בסוזן דלל יציגו ערב רפרטוארי עם יצירות של נאצ'ו דואטו, איציק גלילי, נדב צ'לנר, יוהן אינגר, אריק גוטייה ואחרים. במשכן לאמנויות הבמה תעלה הלהקה (ב-19-20 באוקטובר) את "ניז'ינסקי" של מרקו גקה, המבוססת על חייו הסוערים של הרקדן המסתורי והמופלא – ואסלב ניז'ינסקי. גקה יצר את העבודה בהשראת תחנות בחייו של ניז'ינסקי כרקדן, כאדם וכיוצר. יחסיו המורכבים עם דיאגיליב האמרגן המיתולוגי שגילה אותו, נישואיו לרקדנית צעירה, עבודותיו החתרניות "פולחן האביב" ו"אחר הצהריים של הפאון".

בלט שטוטגרט - לכל המופעים

אחת מהלהקות הטובות באירופה. תיאטרון מחול שטוטגרטצילום: REGINA BROCKE

ברבור שחור

"הברבור והסרסור"צילום: תמר לם

אחרי לא מעט שנים בלהקת בת שבע, כרקדן וכחבר צוות, פיתח הלל קוגן גם את הצד היצירתי שלו. "אוהבים ערבים", שעלתה בבכורה ב-2013, זכתה בפרס מעגל מבקרי המחול, בזכות נקודת מבט מקורית, הומור והממד הביקורתי הנוקב שבה. ביצירתו החדשה, "הברבור והסרסור", ממשיך קוגן לעסוק ביחסי אמן-יצירה, ביחסי הכוח בין האמן לבין שותפיו, ובשאלה מהי משמעות המחול בכלל - גם בעיני הקהל הרחב. יחד עם הרקדנית כרמל בן אשר, בוחן קוגן את פערי הגילאים, הניסיון והאורנטייציה המינית בין השניים. את הרווח שבין הברבורה-הרקדנית לכוריאוגרף. כך, דווקא בעזרת הסטריאוטיפים, נחשפים המיניות, הפתיינות והמציצנות המסתתרות לפי קוגן תחת ההילה האמנותית של המחול.

הברבור והסרסור - לכל המופעים

מחול החרבות

סוחישווילי היא להקת הבלט הגיאורגית הלאומית החוזרת לארץ עם מופע חגיגי חדש של "מיטב היצירות ב-70 שנה". במופע משתתפים כ-60 רקדנים עם חרבות, לבושים בתלבושות פולק ורוקדים לצלילי תזמורת חיה. להקת "סוחישווילי" הוקמה ב-1945 על ידי שני כוריאוגרפים, בני הזוג איליקו סוחישווילי ונינו רמישווילי. כיום, באופן מסורתי, ניהול הלהקה שייך לצאצאי דור שלישי של משפחת סוחישווילי.

הכי גבוה שאפשר. סוחישוויליצילום: יח"צ