קמפוס ברושים <br> שינוי באמצע החיים

קמפוס ברושים זיהו לאחרונה מגמה חדשה של בחירה ברפואה המשלימה כקריירה שנייה. יצאנו לבדוק מה גרם להם לעשות את השינוי ומדוע בחרו את קמפוס ברושים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרגול בקמפוס ברושים

קמפוס ברושים, הבחין בשנים האחרונות בתופעה הולכת ומעמיקה בה אנשים בגילאי הביניים משנים מסלול קריירה, ומעולמות ההיי טק והמקצועות החופשיים הם עוברים הסבה והופכים למטפלים ברפואה משלימה.

דיני ברק
בוגרת קמפוס ברושים ברפלקסולוגיה וכיום חלק מצוות ההוראה בקמפוס למטפלת ברפלקסולוגיה

"עד לפני עשר שנים עבדתי כמנהלת חשבונות וחשבת שכר בחברת הייטק" אומרת דיני ברק בוגרת קמפוס ברושים וחברה בצוות ההוראה. לפני עשור הפכה דיני למטפלת בתחום הרפלקסולוגיה והעיסוי השיקומי. "עד לאותה הנקודה עסקתי במשך 25 שנים בתחום הנהלת החשבונות. הייתי מוערכת מאוד, היה לי שכר מעולה, ובתפקיד האחרון עבדתי כמנהלת חשבונות ראשית בסטארט-אפ שנרכש על ידי חברת הייטק בינלאומית גדולה, ואז בעצם גם הגיע המשבר. לאחר הרכישה עברנו תהליך מיזוג עם חברה נוספת, והעסק התחיל להיות מסובך. הרגשתי שהאינטריגות בין המנהלים על גב העובדים מטביעות אותי וגורמות לי אי נוחות, בלשון המעטה. שנאתי את החלקלקות וחוסר הבהירות ובעיקר את המניפולציות. הרגשתי שאני עובדת בחברת 'אנשים קטנים'. בנקודה הזו הבנתי שהתחום כבר לא בשבילי, ושאני בשלה לשינוי."

דבריה של דיני ברק ודאי לא זרים לרבים שחושבים על שינוי קריירה. הנתונים המדויקים על היקף התופעה לא ידועים, אבל הערכות מדברות על ארבעה מתוך עשרה אנשים שבוחרים לעשות שינוי מהותי בטווח הגילאים הזה. הסיבות לכך מגוונות ונוגעות בחוסר עניין בעבודה, חוסר מוטיבציה, תקרת זכוכית שהרגישו שהגיעו אליה, תחושה של צמצום אפשרויות צמיחה או התפתחות אישית, שאיפות אחרות או "חלום" שהיה קיים מאז ומעולם וכעת מרגישים שזו ההזדמנות האחרונה לממש. סיבה נוספת היא שהמרוץ לכיבוש עמדות ניהול כבר לא הולם את צרכיהם, ובטח שלא מספיק כדי למלא את עולמם הרוחני. כך או אחרת, עובדים רבים מוצאים את עצמם מחליפים קריירה, לומדים תחום חדש, ובשנים האחרונות גם עוברים מתחומים "ריאליים" לעולמות הטיפול והרפואה המשלימה.

סטודנטים על הדשא בקמפוס ברושים

החיפוש אחר תחום הלימודים המתאים

יעל שני
בוגרת קמפוס ברושים ברפואה סינית ושיאצו וכיום חלק מצוות ההוראה בקמפוס ומטפלת ברפואה סינית ושיאצו

"הגעתי לבשלות מסוימת ומתוכה יכולתי לראות שהעבודה מיצתה את עצמה." אומרת יעל שני, 50, שהחליטה לשנות קריירה בגיל 35 היא עברה מניהול צוות פיתוח בחברת הייטק גדולה, לעיסוק ברפואה סינית ושיאצו. "האגו היה מלא והראש היה מסופק, אך הלב ביקש אחרת. גיליתי שאני רוצה יותר זמן לעצמי, פחות תנועה חיצונית ויותר תנועה פנימית. רציתי להבין דברים לעומק, להבין אנשים טוב יותר, לדעת יותר על הקשר שלנו ליקום ועל משמעות החיים. הרגשתי שאני יכולה לעזור לאנשים, וחיפשתי את הדרך המתאימה לעשות זאת."

למה דווקא רפואה סינית?

שלומי ברגיל
הרבליסט קליני, בוגר קמפוס ברושים במגמת צמחי מרפא

"הראש חיפש שינוי, אך גם ביקש ביטחון ופרנסה, ולכן נרשמתי לתואר שני במנהל עסקים. אבל במקביל, הלב חיפש שינוי מסוג אחר. כך התגלגלתי לקרוא את הספר 'בין שמיים לארץ', המספר על הפילוסופיה שמאחורי הרפואה הסינית, כיצד היא פועלת ומה יש בכוחה לעשות. הספר פתח לי צוהר לעולם חדש והסתקרנתי לדעת עוד. כך הגעתי ליום הפתוח של קמפוס ברושים עוד לפני הקמתו הרשמית, והקשבתי מרותקת לדברים שנאמרו על הרפואה הסינית. הבנתי שמסלול לימודים כזה יכול לחבר בין שני תחומים שתמיד עניינו אותי: רפואה ורוח.

מכאן הדרך הייתה קצרה: כשבוע לפני תחילת הלימודים היו מונחים לפניי שני סילבוסים: האחד של לימודי הרפואה הסינית, והשני של התואר השני במנהל עסקים. הלב בחר והיד התרוממה וחייגה לבטל את הרישום למנהל עסקים ולהירשם ללימודי הרפואה הסינית."

גם אצל שלומי ברגיל, 42, הרבליסט ובוגר קמפוס ברושים, הסיפור דומה. "עבדתי בעולם ההיי טק. היו לי תנאים מפנקים, רכב חברה, כל ההטבות הנהוגות בעולם הזה. עבדתי עם הגופים והחברות הגדולות ואז, בשיחה עם אשתי באחד מסופי השבוע, התחלנו לדבר קצת על החיים ועל הגשמה עצמית. פתאום היא אמרה 'אתה כל הזמן נכנס לתחומים חדשים ולומד אותם, אבל מה האהבה האמיתית שלך?

הבנתי שתמיד התעניינתי בתחום הבריאות, אבל בגילי לימודי רפואה זה לא ריאלי. כחלופה, אשתי גרמה לי להתעניין ולחקור את עולם הרפואה המשלימה, על אף שבהתחלה התנגדתי. ככל שהעמקתי בנושא גיליתי שהעיניים שלי בורקות כשאני לומד וקורא על כל מה שקשור בכך, ואז גם הבנתי שזה התחום אותו אני רוצה ללמוד. אמנם לא שנאתי את העבודה שלי באותה התקופה, אבל הרגשתי שאני חייב לעשות שינוי אמיתי למעןהנשמה והנפש."

ענת גרינברג
בוגרת קמפוס ברושים בנטורופתיה וכיום מטפלת בנטורופתיה ומנחת סדנאות בישול בריא

הבחירה בקמפוס ברושים

"בשנת 2008, שנת המשבר העולמי, הייתי בת 48, לפני גיל המעבר, בצומת החלטה לגבי הבריאות שלי." אומרת ענת גרינברג, 57, נטורופתית, רפלקסולוגית בכירה והרבליסטית קלינית, בוגרת קמפוס ברושים. "עמדה בפני בחירה אם להישאר באזור הנוחות שלי ולהמשיך את העבודה הנוכחית בחברת ההיי טק, אבל להמשיך להידרדר מבחינה בריאותית, או לקחת את עצמי בידיים ולעשות שינוי. ידעתי שבמקום בו עבדתי לא אוכל לעשות זאת וגמלה בי ההחלטה ללכת ללמוד, בראש ובראשונה כדי ללמוד איך לשפר את מצבי. תוך כדי הלימודים הבנתי שהיעוד שלי בחיים הוא להשפיע על כמה שיותר אנשים, שייחסו לנושא הבריאות משמעות גדולה יותר ויחלו לעסוק בו, למען עצמם. במשך ארבע שנות הלימוד עברתי תהליכים מאוד חזקים פיזית ורגשית ויצאתי מהם מחוזקת."

איך בחרת את מוסד הלימוד?

"התחלתי לקרוא על תזונה ובריאות באינטרנט וגיליתי את מקצוע הנטורופתיה. אני, שבאתי מעולם מאוד לוגי ורציונלי, מצאתי את עצמי נמשכת לעולם הגופנפש, וכך הגעתי לקמפוס ברושים והרגשתי בבית. הרגשתי שרואים אותי, שדואגים לי, ששומעים את מה שיש לי להגיד ומגיבים בהתאם.שיש אוזן קשבת, אווירת לימודים, מקצועיות, רמה גבוהה מאוד של מורים ומנחים."

מורי קמפוס ברושים ממליצים: למה חשוב לשים לב בבחירת הקמפוס

יעל שני, שמלמדת בקמפוס ברושים, ממליצה לבדוק היטב את מוסד הלימודים לפני הכניסה אליו. "בהיותי בוועד של האגודה לרפואה סינית,הייתי אמונה על "מסמך ההכרה" בבתי הספר לרפואה סינית בארץ. זהו מסמך המגדיר קריטריונים לבתי ספר ראויים כמו כמות שעות לימוד, איכות המורים והניסיון שלהם, מגוון המקצועות הנלמדים, הגדרה של facilities כמו ספריה, קליניקה לימודית ועוד. באופן מפתיע, מתוך עשרות בתי הספר בארץ, מעטים עמדו בהגדרות האגודה.

מעגל סטודנטים קמפוס ברושים

לכן כשניגשים לבחור בבית ספר לרפואה משלימה כדאי לפנות לאגודה לרפואה סינית ולבדוק האם בית הספר מוכר על ידה. בנוסף, חשוב לפגוש את אנשי הצוות בבית הספר וכדאי גם לעבור ולהתבונן בכיתות הלימוד ובקליניקה. כמו כן תוודאו שבית הספר מגיש את התלמידים למבחן ההסמכה של האגודה.אם כן, ואם האנשים שעובדים בו משדרים מקצועיות ורצינות, לא מוותרים ולא מחפשים קיצורי דרך, כנראה שזה מקום טוב ושראוי ללמוד בו."

ברק, שמלמדת גם היא בקמפוס ברושים, מסכימה."בלימודי רפואה משלימה חשוב ללמוד בבית ספר שמוכר על ידי איגודים מקצועיים, עם תוכנית לימודים ברורה, ושכמובן מספק גם לימודי רפואה מערבית על ידי מורים מקצועיים. חשוב לבקר במקום, להרגיש אותו, לפגוש את צוות המורים ולשוחח איתם, להתרשם ולשאול שאלות. בלימודי רפואה משלימה בפרט, חשוב להרגיש שבית הספר הוא הבית שלך, כיוון שתקופת הלימודים היא תהליך אישי ועמוק אל תוכך. לכן חשוב שהצוות שמקיף אותך ידע לתמוך ולתת תשובות. ברושים, מבחינתי, הוא הבית, ואני גם רואה שהסטודנטים נהנים ומרגישים מחובקים ומוכלים כמו בבית חם.

בכל מקרה אני מציעה לאלו הנמצאים על פרשת דרכים ורוצים לעשות שינוי לא לשמור את זה בבטן. לדבר עם הקרובים להם ולהתייעץ עם אנשי מקצוע. אני זכיתי במשפחה תומכת ומפרגנת. נכון, ההתחלה לא היתה פשוטה, בכל זאת חל בי שינוי עם תהליך הלימודים, אך הם תמיד פרגנו. זכור לי שבתקופה שהייתי מובטלת בעלי ניסה לעניין אותי עם מודעות דרושים בתחום שעזבתי. בהתחלה נלחצתי והרגשתי שחלה עלי חובת ההוכחה וההכנסה, אך הרגשתי שאם אני לא מנצלת את המומנטום, אני מאבדת אותו. יום אחד אמרתי לבעלי 'אל תיעלב, אבל עכשיו אני רוצה לנסות משהו אחר. להנהלת חשבונות תמיד אוכל לחזור, אז בוא נניח לזה עד שאומר אחרת', וזה עבד. אני אוהבת את מה שאני עושה ונהנית מאוד. אני לא מביטה לאחור, אבל גם לא מצטערת שלא עשיתי את זה קודם. הייתי צריכה להגיע לנקודת האל-חזור הזו בדרך שלי."

רוצים גם לעשות שינוי? לחצו כאן