משפחה יוצרת: הצצה לעולמם של האמנים האוטיסטים

16 אמנים אוטיסטים ובני משפחתם יציגו בתערוכה חדשה את חייהם מזווית חדשה, שמראה עד כמה לאמנות יש גם כוח מרפא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציור של נועה לינג
צילום: נועה לינג

עילי רון (20) הוא אוטיסט שאינו ורבלי. המילים נובעות ממנו דרך לוח אותיות ומקלדת המחשב. מאז שגילה את צילום ה'סלפי', הוא מצלם ומצולם ללא הפסקה, מעניק רגעים מכונני לב של תקשורת  משמחת עימו. צילום הסלפי, ממוקד מעצם הגדרתו ב"אני" , ונגזר מהמילה "עצמי", המערסלת בתוכה את מהות האוטיזם, לקות הפוגעת בצורך הכי קמאי שיש לו לאדם, הצורך בתקשורת. בניגוד גמור להווית האוטיזם, עילי כל כך לא מכונס בעצמו בצילומים האלו, ובעיקר כל כך לא לבדו. מוקף בהוריו, אָחִיו ואחיותיו, בנות הדודה האוהבות שלו, מדריכים מסורים מה"בית לחיים", והמתנדב שרוכב איתו על אופני הטנדם, הוא אהוב ומחובק, וחיוכו הרחב מביע הכל. עילי, שמקליד את אשר על ליבו, כתב על תמונת התערוכה: "הנה יחד החלמה".

כמו סיפורו של עילי, גם סיפורם של צעירים אוטיסטים נוספים, נגלה לעינינו בתערוכה "משפחה יוצרת", שמכנסת סיפורים ויצירות של הצעירים ומשפחותיהם. בין אלה סיפורה המרגש של טלי כגן, אמו של עידן, נער אוטיסט בן 29 שלא מדבר, התחיל לפני 3 שנים כאשר עידן הקליד באייפד שתי מילים: "שנת אפשרויות". זאת הפעם הראשונה שבה המשפחה התוודעה לכך שעידן מבין ויודע לקרוא ולכתוב. מאותו יום גורלי, הוא  ממשיך לחשוף בפני משפחתו עוד ועוד חלקים מעולמו הפנימי העשיר והמרגש, ומשתף בחוכמתו. לעבודה המשותפת בחרנו בצילום שצילמתי: השחף פורש הכנפיים, כמו עידן, שמרגע שהחל לכתוב פרש כנפיים. חלק קטנטן מהמשפטים, שהקליד עידן, מצוטטים ברקע הצילום.

בתערוכה תוכלו לפגוש בעבודותיו של שחר, בן 30, שמתגורר בגבעתיים עם אמו ושני אחיו התאומים בני ה- 24. שחר צמחוני מתוך בחירה, אוהב לצפות בטלוויזיה ובסרטי וידאו. אוהב ספורט ומתאמן ב"אתגרים".  לשחר היה קשר מיוחד עם סבו מצד אמו שנפטר לפני תשע שנים. שחר מבטא עצמו באמצעות האמנות. בעבר היה מפסל דמויות מיניאטוריות מפימו, כיום מרבה לצייר.

התערוכה תתקיים בספרייה למדעי החברה, לניהול ולחינוך באוניברסיטת תל אביב החל מה- 26.10 עד ה- 28.12 

קרדיטים לרחל זיו אוצרת התערוכה בהתנדבות

בני דניאל (מנהל הסטודיו של עיתון הארץ) המעצב של היצירות של עידן

טלי בלסון כגן מארגנת התערוכה

יוליה גולנד הוגת הרעיון