רכיבה טיפולית: חוות ברחבי הארץ שכדאי להכיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוס וילדה
רכיבה טיפולית: חוות ברחבי הארץ שכדאי להכירצילום: Wavebreakmedia Ltd | Dreamstime.com
אבי יופה וגיא כספי, תוכן מקודם
תוכן מקודם
אבי יופה וגיא כספי, תוכן מקודם
תוכן מקודם

רבות כבר נכתב על הערך הטיפולי והתרפויטי של רכיבה על סוסים. הרכיבה טיפולית בכלל ותקשורת אישית עם הסוס בפרט עשויים לשנות את חייהם של המטופלים. הרכיבה תוך ביסוס שיווי המשקל הנדרש, איזון הגוף, המגע, הקרבה והקשר עם בעל החיים הגדול, החזק והאוהב, מסייעת לתהליכי החלמה והתמודדות עם בעיות רגשיות ונפשיות שונות, ועוזרת לבריאות הנפשית והפיזית. בנוסף, הקשר עם הסוס נמצא כמפחית מתחים נפשיים, מוריד את לחץ הדם, ומשפר את הבריאות הכללית.

הכתבה הבאה מאגדת ארבע חוות סוסים שמציעות רכיבה טיפולית, כל אחת בשיטתה, שמסייעות בטיפול בבעיות שונות. לצד הרכיבה הטיפולית, החוות מציעות גם חוויות רכיבה שונות לקהל הרחב, לילדים, למשפחות, ואפילו לימי חברה.

רוכבי חמד

"בצעירותי, עבדתי בעמותת 'בית חם' המסייעת למגוון אנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים שונים", מספר מנשה גולדיס, המטפל בשיטת "גולדיס" לרכיבה טיפולית והבעלים של חוות רוכבי חמד הפועלת בשכונת נחלת יהודה בראשון לציון. "יום אחד, העובדת הסוציאלית של המקום אמרה לי שהיא הולכת ללמוד רכיבה טיפולית. מאחר ומאוד אהבתי סוסים, חשבתי שהרעיון מעניין והחלטתי לבדוק אותו. הלכתי ללמוד את התחום גם כן, והיתר היסטוריה. הבנתי שהמקצוע משלב את שני הדברים שאני הכי אוהב: טיפול רגשי ואהבה לסוסים, לכן החלטתי להפוך להיות מאסטר בתחום כדי לעזור לילדים ולמבוגרים להתגבר על מכשולים ולהצליח בחיים".

סוסים בחוות "רוכבי חמד" בשכונת נחלת יהודה בראשון לציון המטפלים בשיטת "גולדיס" לרכיבה טיפולית.צילום: באדיבות חוות "רוכבי חמד"

לראות הכל מלמעלה

כיום, גולדיס והצוות המקצועי בחווה משנים את חייהם של המטופלים על בסיס יומיומי. "בחווה אנו  מעבירים שיעורים ברכיבה טיפולית לצד סדנאות של העצמה ולימוד תקשורת ומנהיגות", אומר גולדיס. "מגיעים אלינו אנשים פרטיים, ילדים, חברות וארגונים ואנחנו דואגים לשקף להם כיצד הם מתנהגים בסביבתם ביום יום. הסוס הוא מראה של האדם והוא מראה לנו איזו אישיות ניגשת אליו. אדם לא יכול להסתיר את האופי שלו באמת, ופעמים רבות אנו מוציאים את התת מודע שלנו החוצה, כשאנו בטבע. הסוסים הן חיות נטרפות והחושים שלהם מחודדים. הם יגיבו לפי מה שיחוו. כאשר אדם חושש עומד לפני הסוס, הסוס יחשוש גם כן. אם האדם חסר ביטחון, הסוס לא יתייחס אליו. במידה והאדם אגרסיבי הסוס יברח".

החווה מציעה בנוסף פעילויות של רכיבה ספורטיבית לצד הפעלה של נבחרת בגילאי נוער היוצאת לתחרויות רשמיות. אבל הדבר שגולדיס מתגאה בו יותר מכל, הוא העבודה שהוא עושה כמנחה הורים עם משפחות המגיעות למקום ולומדות איך להמשיך ולהעניק לילדים שלהם תמיכה ולייצר תקשורת חיובית ואווירה נעימה בבית.

"אני מטפל גם בהתמכרויות על ידי טיפול רגשי. היתרון בטיפול בסוסים הוא שמדובר בחיה שכולם נמשכים אליה כי היא מסמלת עוצמה רבה,אצילות ועדינות. זה מצליח לתפוס את הרוכבים ולעניין אותם, וכן לאפשר לסגורים שבהם להיפתח יותר. אחד הדברים היפים בעולם הרכיבה הטיפולית הוא שמדובר בטיפול היחיד שבו המטופל יותר גבוה יותר מהמטפל. המטופל רואה את הכל מלמעלה וזה מספק לו תחושה מדהימה. הרכיבה על חיה ששוקלת חצי טון ומגיבה לבקשות שלך היא חוויה מעצימה ומספקת. היא מאפשרת לילד להבין שהוא מסוגל, ומשם הדרך קצרה מאוד לקבל את התוצאות שאנו רוצים".

"אחד הדברים היפים בעולם הרכיבה הטיפולית הוא שמדובר בטיפול היחיד שבו המטופל יותר גבוה יותר מהמטפל", מנשה גולדיס על הרכיבה הטיפולית. סוסים בחוות "רוכבי חמד"צילום: באדיבות חוות "רוכבי חמד"

במסגרת עבודתו בענף הרכיבה הטיפולית ובזכות הכשרותיו הרבות, פיתח גולדיס את 'שיטת גולדיס' לטיפול הקרויה על שמו ולמעשה מחלקת את האדם לשניים: לחלק מרגיש ולחלק מחליט. "אנחנו מלמדים בחווה כיצד להנהיג את החלק המרגיש על ידי החלק המחליט", אומר גולדיס. "החלק המרגיש מסמל את מה שהסוס מסמל. גם הרגשות וגם הסוסים ירצו ללכת לאן שבא להם. השאלה היא, האם החלק המחליט שלנו - הרוכב - מאפשר לו או לא. המטרה, באמצעות הרכיבה, היא ללמוד לאלף את החלק הרגשי ולהביא אותו למנהיגות ולתוצאה".

על מה צריך להסתכל בחיפוש אחר חווה מתאימה לרכיבה טיפולית?
"לדעתי המטפלים הכי טובים של הילדים הם המשפחה הקרובה, והגישה שלי גורסת כי מומלץ שההורים יקבלו הדרכה גם הם. אנו מבצעים הדרכת הורים עם סוסים. לילדים ולסוסים ישנה מנטליות דומה, והסוס הוא הכלי שלנו להגיע אל המטופל. חשוב שהמטפלים יהיו טובים ומקצועיים וידעו לתווך בין הצדדים ולהנגיש צדדים חיוביים, וכן לעבוד על עניין הבטיחות ולעצים את הילד כמה שיותר".

"רוב החוות מאפשרות לילדים שמגיעים אליהן לרכב כמעט כמה שירצו. בחוות רוכבי חמד קיימת שיטה שונה שבה הילד מקבל 30 טיפולים כדי למקד יותר את מטרות הטיפול, וכדי שהמטפל יידע שהוא מתקרב אל היעד שלו בכל פעם, קצת יותר. ההתלהבות וההתרגשות של הילדים לפני כל שיעור שממוקד בהצלחה מרגשת בכל פעם מחדש.

"עובדה זו, לצד המפגשים שמספקת החווה להורים ולילדים מכל המגזרים, הופכת את חוות רוכבי חמד לסוג של משפחה, שבה הילד מקבל את האהבה ואת התמיכה שלה הוא זקוק מכל הכיוונים. כיום גם מגיעים רבים מרחבי הארץ ללמוד את שיטת גולדיס שקצרה עד כה הצלחות רבות".

אתר חוות "רוכבי חמד"

עמוד הפייסבוק של חוות "רוכבי חמד"

טלפון: 03-6039994

משק חפר

באחת הנקודות הכי צפון מערביות בארץ שוכן לו "משק חפר" שבמצפה אבירים. המקום שהוקם לפני כ-35 שנים בתור משק עיזים קטנטן על ידי אייל חפר, אסף אליו במרוצת השנים מוקדי משיכה רבים שהפכו אותו לאחד המקומות המיוחדים והקסומים שתוכלו למצוא באזור, וללא ספק גם אחד המגוונים.

המשק, שמנוהל כיום על ידי משפחת חפר, הוא מעין לונה פארק של חוויות המציע מגוון אפשרויות למטיילי הצפון הסקרנים שבאים לקחת קצת מנוחה ממרוץ העכברים. לא משנה אם אתם פנאטים של טיולי ריינג'רים ותומקארים, חובבי קמפינג בשטח, אניני טעם שמבקשים מקום לטעימות של גבינת עיזים או אפילו מחפשים מקום לעבור יום גיבוש למשפחה או לצוות בעבודה, "משק חפר" מספק חוויה מושלמת עבור חובבי הטבע באשר הם.

אחד המוקדים העיקריים במקום הוא חוות הסוסים הטיפולית שמספקת למבקריה הזדמנות מדהימה לעשות שינוי בחייהם או בחיי אהוביהם ולצאת לדרך חדשה, אחרי עבודה קצרה אך ממוקדת לצד הסוסים.

לונה פארק של חוויות המציע מגוון אפשרויות למטיילי הצפון הסקרנים. משק חפרצילום: אליאן דנקנר

"לעבודה לצד הסוסים יש קסם משלה. זה לא משהו שאפשר להסביר בהכרח עם מילים, אלא יותר משהו שצריך לחוות ממקור ראשון. מגיעים לפה הורים רבים עם הילדים במטרה לעבוד על בעיות ואתגרים שילדיהם חווים, בחלק מהפעמים ההורים אפילו מצטרפים לתרגול ולוקחים חלק בתהליך העבודה העצמית שעושים ילדיהם", מספר אייל."נוסף על העבודה שאנחנו עושים עם הילדים, כמובן שאנחנו גם פותחים את שערינו עבור מבוגרים שמבקשים לעשות שינוי בחייהם ולעבור תהליך מעצים. לא פעם קורה שאנחנו רואים פה איך תהליך קצר של שעה וחצי עוזר לאדם לעשות שינוי שפסיכולוג יכול לעבוד עליו גם כמה חודשים ואפילו מספר שנים".

כיום ישנם שלושה מסלולים בחווה, שלכל אחד מהם יש את הייחודיות והמטרות שלו:

רכיבה טיפולית: בוודאי לא תתפלאו לשמוע ששליטה בסוס היא לא כזה דבר פשוט, בכל זאת, מדובר פה על יצור עם צרכים ורצונות משלו, ולכן כשעולים עליו צריך ללמוד לכבד אותו ולעבוד לצדו כצוות, ולא מולו כמו מורה קשוח. 
רכיבה מסוג זה מתאימה עבור ילדים צעירים שמגלים קשיים במסגרות, סובלים מבעיות רגשיות, גופניות, בעיות קשב וריכוז, ולמעשה כל בעיה שמכניסה אתגרים לחייהם.

במהלך תהליך העבודה מקבל הילד מספר משימות המשלבות בתוכן עבודה עם סוס ועם מדריכה שבהכשרתה היא מורה לחינוך מיוחד ולהוראה מתקנת, בוגרת טיפול באמצעות בעלי חיים ובוגרת מכון אדלר להדרכת הורים.

מטרת המשימות היא לשפר את צורת התקשורת של האדם במעגלי החיים של המשפחה ושל החברה וללמד אותו כיצד להשתלב בצורה נכונה בסביבתו.ההזדמנות לעבור את התהליך, לעיתים אפילו בשילוב ההורים, מייצרת בחיי הילד תנופה אדירה ומומנטום סוחף שלוקח אותו למעלה. כבר לאחר מספר מפגשים ניתן להבחין בבירור בשינוי ההתנהגותי, רגשי ומחשבתי אצל חלק מהילדים.בהרבה מקרים אפשר ממש לראות כיצד הילד בנה לעצמו ביטחון והערכה עצמית מחודשים, פיתח יכולת להתמודדות עם אתגרים ואפילו סיגל לעצמו עמידה ופוזיציית גוף בריאה וחיונית יותר.

אדלר על הסוס :הרעיון פה הוא לערב יותר את המשפחה והסביבה הקרובה של הילד ולשפר את התקשורת בין הצדדים. אם ברכיבה טיפולית הילד עובד יותר עם המדריכה על היכולות האישיות, כאן הדגש הוא דווקא בעבודה על המסגרת המשפחתית. 

הורים  לא תמיד מצליחים להגיע לילד שלהם, ולפעמים מרגיש כאילו כל צד מדבר בשפה אחרת, מה שיוצר קצר בתקשורת.בשיטת אדלר על הסוס מגיע הילד יחד עם הוריו למספר מפגשים שכל אחד מהם אורך כשעה. מהלך המפגש מתרכז בביצוע משימות עם הסוס שמזמינות את הילד להיעזר בהוריו ואת ההורים להיעזר בילד לצורך השלמת המשימות השונות.המשימות עוזרות לגשר על הפערים בין ההורים לילד, ומלמדות את הילד כיצד לעבוד יחד עם הוריו כך שיהיו צוות ולא תהיה התנגדות בין הצדדים.

ללמוד לכבד את הסוס ולעבוד לצדו כצוות, ולא מולו כמו מורה קשוח. רכיבה טיפולית במשק חפרצילום: אליאן דנקנר

התוצאה של תהליך זה היא שלווה הרמונית בבית, הורים וילדים כאחד מגלים לפתע כיצד ניתן לכבד זה את רצונו של זה ולחיות חיים משותפים בהבנה ובנועם. 

איגלה(egala) :  העבודה שמתבצעת בשיטה זו מתרכזת בעבודה פסיכותרפיסטית עם ילדים ומבוגרים בעזרת סוסים, במטרה לשפר את התקשורת של האדם בינו לבין עצמו ובינו לבין סביבתו. המטרה בתהליך זה היא להציף סיפורי חיים אישיים בעלי השפעה עמוקה על הרגלי היום יום ועל דפוסי הפעולה וההתנהגות של האדם. לאחר מכן ניתן להתבונן בהם ולשחרר את הרפלקסים שנוצרו בעבר בעקבות אירועים או מצבים שונים.

עובדה פחות ידועה אך מעניינת ביותר היא שסוסים יודעים לקרוא שפת גוף בצורה יוצאת דופן -כחלק ממנגנון הישרדותי שפיתחו לאורך השנים. העבודה איתם, בין אם ביחידים או בצוותים, היא עבודה עצמית שמטרתה רכישת מיומנויות וכלים לחיים. 

הפעילות עצמה חווייתית ומהנה ביותר, ומספקת עבודה ממוקדת בנקודות הקושי של האדם. בשונה משתי השיטות האחרות, זו נעשית על הקרקע מבלי לעלות על הסוס, כשהעבודה היא על התקשורת והדינאמיקה עם הסוס עצמו כמשל לתקשורת של האדם עם הסובבים אותו בחייו.

בין אם זה עבור עצמכם ובין אם עבור ילדיכם, מי שמחפש מקום לעשות בו שינוי ייהנה מחוויה מעצימה ומיוחדת שבה כל מי שמשתתף זוכה להכיר דרך חדשה לחוות את החיים, את סביבתו ואת עצמו. 

"משק חפר" מזמין אתכם לחוויה מיוחדת ומהנה, אותה תוכלו לשלב עם מגוון האטרקציות שיש למקום להציע. המלצה שלנו, קמפינג של שישי שבת יחד עם סדנת רכיבה טיפולית למי שמעוניין בעבודה עצמית ועוד קצת טעימות של גבינת עיזים יעשה לכם סופשבוע מהאגדות.

אתר חוות "משק חפר"

עמוד הפייסבוק של חוות "משק חפר"

כתובת: אבירים, משק חפר

טלפון: 052-5832532

חוות תות

חוות תות בבעלותו של חזי יוסף, ממוקמת במושב בית נחמיה לרגלי יער בן שמן, על נוף היער הטבעי, החום והירוק, ומציעה מגוון פעילויות רכיבה טיפולית באווירה רגועה ופסטורלית, שיעורי רכיבה, טיפול בעזרת בעלי חיים וטיולים.

חזי יוסף הגשים את חלום הילדות שלו, והקים את החווה עם ילדיו. "אני רוכב על סוסים מילדות, כבר מגיל 10. תמיד רציתי שיהיו לי סוסים משלי, וחשבתי כיצד אוכל לתרום לחברה באמצעות החיה האהובה עליי".

לשנות חיים

חזי רכש את הסוס הראשון שלו ותוך כדי העבודה עם הסוס כבר הבין, שזהו תחילתו של מסע להגשמת החלום והחזון. " הקמנו את חוות תות מתוך תחושת שליחות ורצון לעזור ובעזרת הילדים שלי. הבן שלי מדריך רכיבה בהתנדבות במסגרות של הסוכנות היהודית בארה"ב. אני מפעיל עסק נוסף למזגנים, וגם בשיא הרווח בתקופת הקיץ, אני לא מוותר על העיסוק בחווה. אני מפנה זמן כדי להיות עם הילדים שמגיעים לרכוב. לשנות חיים של אנשים זו חוויה מדהימה. אי אפשר לקנות אותה בכסף".

"תמיד רציתי שיהיו לי סוסים משלי, וחשבתי כיצד אוכל לתרום לחברה באמצעות החיה האהובה עליי", חזי יוסף, בעלי "חוות התות".צילום: באדיבות חוות "תות"

מהם היתרונות שמספקת הרכיבה הטיפולית לרוכב?

"הסוס מרגיש את הרוכב, את חולשותיו ומגבלותיו ויודע להעצים אותו בדרך מדהימה. הסוס מעלה את הביטחון האישי של הרוכב והוא משמש דרך מופלאה להתמודדות עם בעיות ומצוקות. כמובן שחשוב להבין את הבעיה ממנה סובל הרוכב, ולהתאים את הפתרון האפקטיבי. אם לדוגמה, מגיע לחווה ילד שנוטה לעקשנות מוגזמת, אנסה להתאים לו סוס עקשן לרכיבה. באמצעות ההתאמה הזו, הילד מצליח להבין את ההשלכות של העקשנות על הסביבה וגם על עצמו – דרך הסוס. הסוס בוחן את הילד ועוזר לו להבין מה עובר עליו.. אם הילד מבקש מהסוס לזוז והוא לא ממלא את הבקשה, אני אשאל את הילד מה הוא רוצה לעשות. אם הילד עקשן הוא יצעק על הסוס לזוז. אז אסביר לילד, שאם יבקש ממנו בצורה הנכונה הסוס יבין אותו ויפעל. כך, הילד לומד שכאשר הוא אינו צועק ומדבר בשפה ברורה ונעימה, יבינו אותו. ברגע שלילד יש ביטחון עצמי, זה כבר חצי הדרך לפתרון".

אילו פתרונות מספק עולם הרכיבה?

"עולם הרכיבה מציע כיום שלוש שיטות טיפול: רכיבה ספורטיבית, בעזרתה הילד לומד לרכב על הסוס ולשלוט בו, במקביל לעיסוק שלו בפעילות גופנית; רכיבה טיפולית, באמצעותה משפרים את הקואורדינציה ואת שיווי המשקל, לצד טיפול בבעיות מוטוריות; ורכיבת היפותרפיה, שבה הסוס משמש מעין משטח שעליו מבוצע טיפול פרא-רפואי להשגת מטרות מוגדרות, כגון טיפול בבעיות פסיכולוגיות או פיזיולוגיות.

רכיבה טיפולית ב"חוות התות".צילום: באדיבות חוות "תות"

"רכיבה טיפולית מטפלת גם בבעיות של אלימות, דיכאון, בעיות נפשיות מסוגים שונים ואף בבעיות הקשורות בהתמכרות", מסביר חזי יוסף. "לילדים הסובלים מאנורקסיה, לדוגמה -  אסביר שבגלל העייפות שלהם הם לא יכולים לרכב, אז הם מבינים שעליהם לאכול כדי להיות פחות עייפים ורק אז יוכלו לעלות על הסוס".

למי מתאימה הרכיבה הטיפולית ולאילו גילאים?

"רכיבה טיפולית מתאימה לכל אדם מגיל 5 עד גיל 95. אני מעלה ילד לסוס ומזהיר מראש את ההורים שהילד ידרוש את זה שוב ושוב".

על מה צריך להסתכל בבחירה של חווה לרכיבה טיפולית?

"צריך להסתכל איך הסוסים נראים. כיצד המדריכים מתנהגים לסוסים. איך מקבלים אתכם בחווה. הילד, לאחר ביקור או שניים, צריך לרצות לבוא לחווה".

מה הייחודיות של החווה שלך?

"אנחנו חווה קטנה ומשפחתית. המדריכים שלי מלווים את הילד ואני גם מאפשר להורים ללוות אותם. המפגש עם הסוס נותן המון. דרך הרכיבה והשינויים החלים אצל הילדים לאחר מספר שיעורים, גם ההורים מבינים טוב יותר את הצרכים של הילד שלהם, לעתים הם פועלים אחרת, והם מרוויחים את הילד שלהם בחזרה. ההורים מבינים עד כמה הסוסים מעצימים את הילדים. זכיתי לעבוד בתחום הזה, וזה הדבר הטוב והמספק ביותר בעולם".

בחוות תות מוצעים שיעורי רכיבה טיפולית, טיפול בבעיות יציבה, שיעורי רכיבה פרטניים, וכן טיולי רכיבה על סוסים מסוגים שונים ולכל הגילאים. טיולי הרכיבה מגוונים, וניתן להזמין טיול החל משעה ועד ליום שלם בתיאום מראש.

אתר חוות "תות"

כתובת חוות תות: בית נחמיה

טלפון: 050-5300822

רכיבה גלילית בע"מ

למרגלות הר תבור, על רקע נוף אשר נדמה כאילו נלקח מסרט בוקרים ישן, נפרסים שטחי מרעה רחבי ידיים, מטעים, כרמים וחלקות אדמה שעל כל אחת ניתן למצוא גידול אחר, פרי עמלם של חקלאי הגליל התחתון החרוצים. על רקע הנוף עוצר הנשימה הזה, נמצאת חוות "רכיבה גלילית בע"מ" המנוהלת כיום על ידי דנה וגלעד, שחייהם שלובים עוד מגיל צעיר בחייהם של בני לווייתם הסוסים.

את החווה קיבלו לניהולם השניים, לאחר שהוקמה עשור קודם לכן בידי ניצן פלג, המכהן כיום כראש המועצה האזורית גליל תחתון. פלג נפצע במהלך שירותו הצבאי ונאלץ לעבור תהליך שיקום ארוך ומאתגר. את תהליך השיקום החליט לעבור בעזרת הסוס שלו, נילס, ובתהליך הקים את החווה, והפך אותה למוקד עליה לרגל המתמקד בחוויות מעצבות חיים ומעצימות בשיתוף סוסים.

עם השנים, החווה המשפחתית שינתה פניה: מספר הסוסים גדל והמקום הפך למרכז חווייתי המציע מגוון פעילויות כגון טיולי סוסים, סדנאות רכיבה וניהול, חוגי רכיבה, רכיבה טיפולית ותהליכי טיפול ושיקום בשיתוף סוסים, המותאמים לקבוצות ולרוכבים פרטיים.  

"כל מי שמגיע לפה זוכה לחוויה עמוקה שהיא הרבה מעבר להנאה בלבד, בין אם מדובר בטיול רומנטי לזוג ובין אם מדובר בילד המגיע לרכיבה טיפולית. החיים לצד הסוסים מלמדים אותנו הרבה מאוד על ההתנהלות שלנו מול עצמנו ומול אחרים". מסבירה דנה.

"העבודה עם הסוסים נותנת כלים לחיים. הסוס הינו חיית עדר שנותנת תגובה מדודה לסביבה ולמטפל/רוכב -  כל סוס בפני עצמו עם תכונות האופי שלו, יכולותיו ומגבלותיו. ההתנהלות עם הסוסים מאפשרת לקבל תגובה מידית ואינסטינקטיבית לפעולות הרוכב ומאלצת אותו לתכנן אותם מראש. רכיבה וטיפול בסוסים נותנים כלים שמעצימים את המשתתפים, מלמדים אותם על אחריות, מסגרת, התחשבות באחר ועוד אינספור שיעורי חיים חשובים. תנועת הסוס מדמה לרוכב את תנועת גוף האדם וטיפולים ברכיבה משמשים במקרים רבים לשימור ושיפור במגוון רחב מאוד של בעיות פיזיות".

שטחי מרעה רחבי ידיים, מטעים, כרמים וחלקות אדמה היא הנוף לחוות "רכיבה גלילית בע"מ".צילום: אביטל יפה

אחת מהפעילויות המיוחדות שמציעים ב"רכיבה גלילית בע"מ" היא סדנא למנהלים. הייחודיות של הסדנא טמונה בסביבה בה היא מועברת ובאופן בו המנהלים לומדים על עקרונות הניהול דרך עבודה המשלבת הנעת עדר בקר.בעוד שעבודה עם סוסים על בסיס קבוע מחזיקה ביתרונות שלה, ניתן להשיג דברים מדהימים גם ביום אחד של עבודה מרוכזת. סדנאות המנהלים מצליחות להעביר את המסר באמצעות תרגילים שונים, שכל אחד מהם מדגיש ומשקף תכונות אופי נדרשות לבסיס ניהול נכון.

דוגמה לכך היא תרגיל תמרון של עדר בקר (ניתן לביצוע גם בזמן רכיבה על גב הסוס). בתרגיל, מנחים את המנהל כיצד להנהיג את העדר. מטרת התרגיל היא ללמד את המנהלים כיצד "לשלוט" בכפופים אליהם, לא בעזרת כוח הזרוע אלא בעזרת הכוונה נכונה, קריאה של מפת השטח החברתית וניהול נכון של הגורמים במערכת. מדובר בחוויה יוצאת דופן שמעבירה את המסר בצורה כה עוצמתית שניתן לראות את השפעתה מיד עם סיום הסדנא.

הסדנאות מותאמות ליחידים ולקבוצות המבקשים לשפר את יכולותיהם אל מול צוות העובדים. הן מצליחות להעביר שיעורי חיים משמעותיים בדרך חכמה ואלגנטית, ומספקות הכוונה לדרך הנכונה לתקשר בסביבת העבודה במטרה להביא לתוצאות. 

בין אם החלטתם לצאת לטיול רומנטי או משפחתי באחד האזורים היפים בארץ, לרשום את הילד לחוג רכיבה, להשתתף באחת הסדנאות או לעבור תהליך טיפולי, חוות הסוסים "רכיבה גלילית בע"מ" מזמינה אתכם ליהנות מחוויה מיוחדת, באתר מלא ירוק, טבע, ואנשים טובים.

סדנאות מותאמות ליחידים ולקבוצות המבקשים לשפר את יכולותיהם אל מול צוות העובדים. רכיבה טיפולית בחוות "רכיבה גלילית בע"מ"צילום: בר שוורץ

אתר חוות רכיבה גלילית בע"מ

עמד הפייסבוק של חוות רכיבה גלילית בע"מ

כתובת: שדמות דבורה, קיבוץ לביא

חוגים ורכיבה טיפולית - 051-2772099 

טיולים ותיירות - 053-2782994

חוות המלך דוד

כבר קרוב ל-40 שנה, משפחת ליפשיץ מקדישה את חייה לטיפול באחרים באמצעות רכיבה על סוסים. בזכות הידע שצברו האב אנתוני וארבעת ילדיו מעבר לים, בעיקר בארה"ב, הם הפכו את חוות המלך דוד במושב יד השמונה, למקום אשר מנגיש לקהל הרחב את הגישות הפופולאריות היום בענף הרכיבה לצד שיעורים, חוגים, קייטנות. הצוות האינטימי בחווה מספק יחס אישי וממקסם את החוויה. 

"בענף שלנו יש הרבה מה ללמוד", אומר אריק ליפשיץ, המנהל את החווה עם אביו ומשמש כאחד המדריכים. "במשך השנים עברנו השתלמויות רבות וארוכות. גם אני, כדור חמישי במשפחה שמטפלת בסוסים, מוצא שתמיד אפשר ללמוד דברים חדשים".

בעולם הרכיבה קיימות היום שתי גישות מרכזיות: הרכיבה המערבית והרכיבה האנגלית. פרט לכך קיימת גם שיטת הרכיבה הטיפולית שיכולה להשתלב בשתי הגישות הללו. בחוות המלך דוד, בחרו לשלב את הרכיבה הטיפולית שתופסת חלק ניכר מהפעילות השוטפת, עם הרכיבה המערבית.

"מסיבות בטיחותיות החלטנו שילדים עד גיל תשע ירכבו רק על עדר סוסי הפוני שיש ברשותנו", מסביר ליפשיץ לגבי הגישה הטיפולית בחווה. "כך, הילד והפוני מרגישים אחד את השני טוב יותר. בהמשך אנו מעבירים את הילדים לרכיבה על סוסים".

למצוא את הקליק

חוות המלך דוד ממוקמת במושב בהרי יהודה, עטופה בירוק ונוסכת שקט. דבר נוסף המייחד את המקום הוא האווירה המשפחתית שבו. לאריק (47), למשל,  לא היתה ברירה בבחירת המקצוע - הוא נולד וגדל לתוך עולם הסוסים. "סבא שלי במקור מדרום אפריקה והיו בבעלותו סוסי מרוץ. אבי גדל עם סוסים עד שהוא עלה לארץ לפני 48 שנה, ושמונה שנים לאחר מכן הוא הקים את החווה. אנחנו ארבעה אחים ואחיות שכולם היו בתוך הענף בשלב כלשהו בחייהם", מספר.

שילוב הרכיבה הטיפולית שתופסת חלק ניכר מהפעילות השוטפת, עם הרכיבה המערבית. חוות המלך דודצילום: באדיבות חוות "המלך דוד"

מה הייחודיות של החווה שלכם?

"רוב החוות בארץ מציעות כמעט את אותו הדבר: שיעורים, חוגים, קורסים, רכיבה טיפולית. כולם מנסים להתאים את עצמם לפי הצרכים של כל אחד. אנחנו מנסים לעשות משהו אחר ולספק חוויה משפחתית, ומרגישים את זה מיד כשמגיעים אלינו. אנחנו גם מציעים משחק פולו ושילוב של חץ וקשת. פעילות נוספת ייחודית לנו היא זריקת לאסו. הפעילויות הללו מחזקות את הקואורדינציה ואת השרירים והופכות את כל החוויה למהנה וכיפית הרבה יותר.

"היום אנחנו נחשבים קצת יותר לחוות בוטיק, עם מורים שנמצאים איתנו זמן רב. יש לנו קשר עם המון לקוחות ותיקים וילדים שאנו מלווים אותם כמעט עד התיכון. אנו שומרים על קשר עם רוכבים שמגיעים לבקר אותנו כל הזמן, וכולנו דוברי אנגלית ופונים גם לתיירים".

מהם היתרונות שמספקת הרכיבה הטיפולית?

"אני יכול לספק דוגמאות קטנות שרואים כל הזמן. ילדים שמגיעים לפה ונאלצים להתמודד עם חיה בעלת נוכחות במשקל של 350-400 ק"ג. אחרי מספר מפגשים, הילדים הללו, שהגיעו חסרי בטחון עצמי וחששו להשתתף בכיתה, כבר מוציאים את הסוס, מברישים אותו, נותנים לו פקודות. זה עושה משהו לדימוי העצמי של הילד, כשבעל החיים הגדול הזה מקשיב לו. בעבר, עבדנו עם קבוצה של נכי צה"ל. כשהעלנו אותם על סוס והוצאנו אותם לשטח, למקומות שהם לא יכולים להגיע בכוחות עצמם זו הייתה חוויה מעשירה גם להם וגם לנו שהוכיחה שבחרנו במקצוע הנכון. ברמה האישית, אפשר להגיע לחיבור מיוחד מאוד עם הסוסים. מדובר בבעל חיים שנותן לך המון שקט וביטחון".

מה צריך לבדוק לפני שבוחרים בחווה לרכיבה טיפולית?

"הדבר הראשון הוא שחייב להיות חיבור בין המורה לתלמיד כדי שהילד ירגיש בטוח וירצה להגיע. צריך להתרשם מהמקום, לדבר עם המורים ולשאול על הניסיון שלהם: כמה שנים הם מלמדים וכמה שנים החווה פועלת, היכן הם הולכים לרכב, מהם לוחות הזמנים ומהן תוכניות העבודה.. חשוב לוודא שיש התאמה נכונה בין הסוס לבין הרוכב או הרוכבת, וחשוב לבדוק שיש ביטוח. גם האווירה של המקום שלנו תורמת לתחושה הטובה של האנשים שמגיעים אלינו".
במהלך החופש הגדול פועלים במקום מחנות  קיץ, שפועלים גם בחופשת הפסח. במקביל ממשיכה החווה להציע חוגים פרטיים וקבוצתיים ורכיבה טיפולית בהתאם להסדר עם קופות החולים.

"ילדים שמגיעים לפה ונאלצים להתמודד עם חיה בעלת נוכחות במשקל של 350-400 ק"ג", אריק ליפשיץ, מנהל ומדריך בחוות "המלך דוד". רכיבה טיפולית לילדיםצילום: באדיבות חוות "המלך דוד"

במידה ואתם מחפשים אווירה נעימה, מדריכים מנוסים וחיבור חזק לטבע בואו לחוות המלך דוד, שם תמצאו משפחתיות טבולה בירוק עם הרבה אהבה של אנשים וסוסים.

אתר חוות "המלך דוד"

עמוד הפייסבוק של חוות "המלך דוד"

טלפון ליצירת קשר: 053-7398866 / 053-7471681

בחזרה למדור