תהליך מיזוג

אל תיתנו לדימוי האפרורי של יחידות מיזוג כמוצר צריכה בסיסי ופונקציונלי לתעתע בכם. יצרניות המזגנים לא קופאות על שמריהן ומציעות מוצרים חכמים יותר, יעילים יותר וידידותיים יותר לסביבה ולכיס

רותם דרוב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלט מול מזגן
רותם דרוב
תוכן מקודם

על פי נתוני הלמ"ס, נכון לשנת 2016 ב-87% מהבתים בישראל מותקן מזגן. כשמדובר במוצר צריכה כה מבוקש, ובאקלים שלנו – גם נחוץ, קל להבין את ההתפתחויות המשמעותיות שחלו בתחום בשנים האחרונות: שחקנים חדשים הצטרפו לשוק, התחרות גוברת וצצים חידושים טכנולוגיים מרשימים במטרה לייעל את פעולת המזגנים, למזער את טביעת האצבע הסביבתית שלהם, לחסוך בצריכת החשמל (מה שבא לידי ביטוי בכיס של הצרכן) ולהתאימם לתקני הבנייה חדשים של הרשויות המקומיות ומדינת ישראל.

בונים ירוק

כך למשל, בשנת 2013 קיבלה מליאת ראשי הערים של פורום ה- 15החלטה לאמץ את התקן הישראלי לבנייה בת-קיימא (ת"י 5281). מוקדם יותר השנה אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תקנה המחייבת בניית מבנים חדשים על פי התקן, החל מיולי 2021. בין היתר ניתן ניקוד לסעיפים העוסקים בצריכה אנרגטית יעילה והגבלות רעש.

חברות המזגנים מציעות כיום מערכות מיזוג בעלות מנגנוני הפעלה שקטים במיוחד, וטכנולוגיות שמאפשרות קירור או חימום יעיל יותר של חללי הבית השונים (דוגמת אינוורטר ו-VRF), שמקטינות בצורה משמעותית את צריכת האנרגיה של המזגן. חידושים נוספים בתחום מציעים ניצול אנרגיית פליטת החום ממנוע המזגן לצורך חימום מים לשימוש ביתי.

שמים גז

בשנת 2019 נכנס תיקון לפרוטוקול מונטריאול שנועד להגן על שכבת האוזון (על ידי התכנית הסביבתית של האו"ם). 190 מדינות, בהן גם ישראל, התחייבו לעבור לשימוש בגז מזגנים מסוג R32 שאינו תורם לאפקט החממה, ולהשאיר מאחור את גזי המזגנים בהם נעשה שימוש עד היום, R410ו- R22. נכון לעכשיו בישראל התהליך הזה עדיין תקוע בנבכי הבירוקרטיה. כשיוסדר, מהלך זה  צפוי להוציא מהשוק - בהדרגה ולאורך זמן מה - את גז המזגנים הישן המצוי בבתים רבים, מה שעלול להפוך אותו לפחות זמין ויקר יותר. כפועל יוצא מזה, עלות התחזוק של המזגנים הוותיקים עלולה לעלות.

לוקחים אוויר

2020 תיזכר למשך תקופה ארוכה כ"שנת הקורונה", השנה שבה התחלנו לשמור על ריחוק חברתי, לשטוף ידיים שוב ושוב ולהעניק תשומת לב מוגברת לשמירה על סביבת מחייה ועבודה נטולות חיידקים ומזהמים. חברות המזגנים הגיעו לתקופה זו כשהן כבר מצוידות במוצרי מיזוג שעושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לסנן ואף לטהר את האוויר בתוך חדרי הבית, להשמיד חיידקים, בקטריות ומזהמים נוספים, ואף לנטרל ריחות של עישון, בעלי חיים ועוד.

חכמים יותר

ואולי הבשורה הכי משמעותית בתחום נמצאת אצלנו בכף היד. השליטה על מערכות המיזוג עברה מהשלט הקטן אל מכשירי הסמארטפון שלנו. מערכות המיזוג הביתיות מחוברות ל-Wi-Fi ולענן, מה שמעניק ללקוח חוויית שימוש אחרת, חכמה יותר וגם חסכונית יותר. מעבר לכיבוי והדלקה, ויסות הטמפרטורה, כיוון עצמת המאוורר ובחירת מצבי העבודה, אפליקציות השליטה מאפשרות גם הפעלה קולית פשוטה וחכמה יותר ואת היכולת לתקשר באופן ישיר ומתקדם יותר גם עם המשתמש וגם עם מערכות חיצוניות, להתריע על תקלות ולהציע פתרונות, ואף לעדכן את מוקד שירות הלקוחות או הטכנאי במהות התקלה, כדי שיגיע מוכן.