מבחן נפאל: האם נראה את צרת אחינו בני האדם – או רק את צרת אחינו מהמילואים?

חברה לא נבחנת על האינסטינקטים שלה, אלא על הבחירות השקולות שהיא עושה בשוך הסערה. האם מאות הישראלים ששוהים בנפאל מוכת רעידת האדמה והאלפים במדינות הסמוכות לה יתגייסו לסייע למקומיים?

אלי ויסברט, בית אבי חי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ויסברט, בית אבי חי
תוכן מקודם

נוכחותם של אלפי ישראלים בנפאל הפכה את אסון רעידת האדמה לקרוב ומוחשי במיוחד. אין טבעי יותר וישראלי יותר מלדאוג לשלומם של "החבר'ה שלנו", גם אם איננו מכירים אף אחד מהם באופן אישי.

אבל לא על אינסטינקטים נבחנת חברה, אלא על הבחירות השקולות שהיא עושה. על פעולותיה בשוך ההריסות. הרי המטייל הישראלי שלא היה לו מחסה בלילות החולפים – מהדהד את קולם של עשרות אלפי הנפאלים שאין להם יותר בית לחזור אליו. התינוקות הישראליים, אלה שנולדו ואלה שטרם, מקרבים אותנו אל סיפורם של אלפי התינוקות שעתידים להיוולד לארץ החרבה והמדממת שהושלכה, באחת, מאה שנות בריאות אחורה.

אז נכון, מדינת ישראל שלחה צוותי חילוץ והצלה והם יעשו שוב את עבודתם המופלאה. אבל מה עם 1,800 הישראלים שנמצאים עכשיו בנפאל? ומה עם עוד אלפי מטיילים ישראלים במדינות הסמוכות שיכולים גם הם להגיע לנפאל בקלות יחסית ולהקדיש חלק מטיול השחרור לסיוע הומניטרי?

אירועי החירום הלאומיים שעברו עלינו בשנים האחרונות לימדו אותנו את כוחם האדיר של אזרחים מן השורה. במהלך מבצע "צוק איתן" התגייסו עשרות-אלפי מתנדבים לעבודה במסגרת הרשויות המקומיות, ואפשרו את עמידתו האיתנה של העורף במערכה הארוכה. כל אחד מהאזרחים האלה בחר להפוך את מצוקתו האישית למקור לעוצמה ולתחושת שליחות.

עבודה מופלאה. משלחת הסיוע של צה"ל לנפאל צילום: פלאש90, דובר צה"ל

חברה איתנה היא חברה שיודעת לבצע את המהפך הזה. חברה שמחנכת את אזרחיה להתעלות מעל לאינסטינקט ההישרדותי המידי והאנוכי, ולאחד כוחות למען טובת הכלל. הערבות ההדדית איננה תכונת אופי. זהו הרגל נרכש שיש לחנך אליו. העיסוק התקשורתי בהוצאתם של ישראלים מנפאל, הדרישה האגוצנטרית "לעשות הכל כדי לחלץ את הילדים שלנו", בשעה שמיליוני נפאלים נשארים מאחור – מטפטפת לתעלות התודעה הישראלית תחושת חוסר אונים שממעיטה ביכולתו של היחיד לחולל שינוי במצבי חירום.    

אלי ויסברט

במקום מטוס שייחלץ עשרה תינוקות ישראלים, עלינו לשלוח מטוס שיקים בית חולים מקומי ליולדות. במקום פינוי של המטיילים – עלינו לתת להם את הכלים להקים מערך סיוע מקומי בהובלה שלהם. אלפי הישראלים שנמצאים כעת בנפאל ובסביבתה יכולים לחולל מהפכה –  אם רק נאמין בהם ונעניק להם את הכלים לעשותה.

זוהי, אם כן, שעת מבחן שלנו כחברה. מיליוני אנשים בערים ובכפרים של נפאל נלחמים בימים האלה על חייהם, על עתידם, על בריאותם. רצה הגורל ואנחנו, הישראלים, נקלענו אל תוך האסון הזה. האם נראה את צרת אחינו בני האדם – או רק את צרת אחינו מהמילואים? האם נחוס על הילדים כולם – או רק על הילדים שלנו? איזו מין חברה נבחר להיות?

* אלי ויסברט, תסריטאי ואיש קריאייטיב, הוא יו"ר ארגון "לב אחד – סיוע אזרחי בחירום" שהפעיל למעלה מ-24,000 אזרחים-מתנדבים במצבי חירום בישראל

מקור: בית אבי חי