רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"תפילה שבורה": מופע המבוסס על יצירתו של לאונרד כהן מתחקה אחר הקשר היהודי בשיריו

לכתבה
יחצ

המופע המוזיקלי "תפילה שבורה", שיעלה בסוף חודש ינואר בבית אבי חי, מגלה רבדים חדשים ועמוקים ביצירתו של לאונרד כהן ועוסק בתפילות שבשיריו

"החיבור שלי עם לאונרד כהן הוא חיבור ותיק", מספר אבי כהן, איש התוכן והמנחה של המופע "תפילה שבורה" שיעלה ב-30 בינואר בבית אבי חי שבירושלים. "אני עצמי כבר לא ילד. אני זוכר איך כאח קטן לאחיות גדולות, התקליט הראשון שלו נוגן אצלנו בבית, וכבר אז הילך עלי קסם. אז עוד לא הבנתי את המילים, אבל משהו שם קרה. באותם הזמנים, לא שיערתי שזה יהיה רומן ארוך כל כך".

צמיחה מתוך שבר

מאז ימי ילדותו, הספיק אבי כהן לעזוב את המסגרת הדתית ולהקים את אנסמבל הפיוט של מכון בן צבי. האנסמבל, שהוציא לאחרונה אלבום ראשון וחבריו הספיקו להופיע באוסטרליה, פולין, מרוקו ויעדים נוספים, מבקש למצוא את מקום היהדות בתוך המוזיקה. "היהדות כתרבות נוכחת מאוד בחיים שלי, והחיבור עם ליאונרד כהן - הגיע משם. במשך הרבה מאוד שנים לאונרד כהן נחשב לאביר הדיכאון, אבל לאט לאט הוא הצליח לנגוע ביותר ויותר אנשים, ולכבוש עוד קהלים. במיוחד בסיבובי ההופעות שיצא אליהם בעשור האחרון לחייו".

מה שהוביל לאותם סיבובי הופעות מאוחרים של הזמר הותיק, היה דווקא שבר גדול. בשנת 2005, כשהיה בן שבעים, לאונרד כהן תבע את המנהלת האישית שלו, קלי לינץ', באשמה שגנבה חמישה מיליון דולרים מחסכונותיו בזמן ששהה במנזר בודהיסטי. בשנת 2006 בית המשפט אמנם פסק לטובתו סכום של 9.5 מיליון דולרים, אבל הנזק כבר נעשה. בין השאר, התקרית אילצה את כהן לצאת לסיבוב הופעות, שהתברר כהצלחה כבירה. "אני חושב שהעשור האחרון בחייו, בעיקר, היה סוג של סיבוב ניצחון מפואר, של מישהו שלמרות הכל, ומתוך שבר עמוק - יצא להופיע. אני לא חושב שמישהו יכול היה לשער את התהודה האדירה שהייתה למסע ההופעות הזה, שבסופו של דבר גם הוביל למסעות נוספים".

המופע המוזיקלי "תפילה שבורה"
רון קדמי

מופע שנולד מתוך פיוט

"במשך עשור התקיים בבית אבי חי פסטיבל הפיוט, אליו הגעתי כחלק מהאנסמבל. לפני כמה שנים הצעתי ליאיר הראל, שניהל אומנותית את הפסטיבל, ליצור מופע שמבוסס על שירי לאונרד כהן. בעיניי, השירים שלו הם דוגמא ומופת לפיוט. פיוט הוא לאו דווקא דברים שנכתבו לפני מאה, או מאתיים שנים, פיוט הוא דיבור מעורר השראה, ובשירה של לאונרד כהן יש דיבור בלתי פוסק עם האל, עם הנשגב. והדיבור הזה הוא לאו דווקא דיבור רך. לפעמים הדיבור של לאונרד כהן עם האל הוא מאוד קשה, מאוד נוקב, מאוד תובעני, בועט, ומתריס. ומהצד השני, זה דיבור מורכב שמתקיים כל הזמן. לקח לרעיון זמן להבשיל ולפני שנתיים יאיר פנה אלי ושאל אם אני זוכר את הרעיון שהיה לי, לקחת את שיריו של לאונרד כהן וליצור איתם מופע. מיד הבנתי שאני לוקח את ההזדמנות הזו בשתי הידיים".

ומה אז?

"הטלפון הראשון שלי היה ליענקל'ה סגל, המנהל המוזיקלי של המופע. היה לנו ברור שהכיוון הוא לא לעשות עוד ערב קאברים ללאונרד כהן, אלא ליצור משהו חדש. ובאמת, בשנה וחצי שאנחנו מופיעים אנחנו מקבלים תגובות מעולות, ואנחנו מרגישים שהצלחנו לבנות איזושהי קומה צנועה משלנו, בתוך היצירה של לאונרד כהן".

איך ניגשים לבנות כזה ערב?

"נקודת המוצא שלנו הייתה לחפש את המקומות שבהם יש את הדיבור של לאונרד כהן עם האל, וגם את המקומות המובהקים שיש בהם נגיעה יהודית. כהן היה בקיא מאוד בהגות היהודית, ויש מקומות מובהקים בהם הוא לוקח את התפילה והופך אותה לשיר. לדוגמא, בתפילת 'ונתנה תוקף' נמצאת השורה 'מי במים ומי באש', שנכנסה לשיר "Who by fire": 'מי באש ומי במים / מי באור שמש / מי בלילה'. הוא מדבר בשיר על השאלה המהדהדת של מי יחיה ומי ימות, ואיך יחיה ואיך ימות. בסוף כל בית הוא שר "and who shall I say is calling?" שבכלל שומט את הקרקע מהאמונה. הוא בעצם שואל, האם יש שם מישהו? כהן משחק כל הזמן על המתח בין הדברים. הוא לא מאמין נלהב ועיוור, לא אתאיסט. הוא כל הזמן הכל. הייתה לו היכולת לקיים תפילה בתוך השירים, והלך רוח של תפילה, ובמקביל גם את ההבנה שהעסק דפוק. הוא לא בא ואומר 'תראו את יופי הבריאה, ותודה רבה', הדיבור שלו כל כך הרבה יותר מורכב מזה. ולכן המילים שלו כל כך חזקות".

משחקים של אמונה

על פי אבי כהן, בשירו "You want it darker", לאונרד כהן מנציח את אותו המתח בצורה הברורה ביותר: "ככה / עם הקלפים אצלך / אני מחוץ למשחק / אם אתה המרפה אני שבור ומרוסק / אם לך התהילה אני נשאר מאחור / רצית חושך / כיבינו את האור / יתגדל ויתקדש שמיה רבא".

"בעצם הוא אומר כאן, בשיר הזה, שאין לו עסק עם אלוהים. אם אלוהים מוביל את העניין – אז הוא בחוץ. אבל השורה המסכמת, 'יתגדל ויתקדש שמיה רבא', אומרת הכל. הוא מצליח לדחוס באותו הזמן את ההתרסה הכי בוטה שיש, ומיד אחרי הוא כותב משפט שנאמר כשמקבלים את הגורל באופן מלא ומוחלט. ובעיניי, הדרך שבה הוא כותב את הדברים, את המורכבות הזו, היא לא פחות ממפוארת. כל הגדולה שלו כאדם נמצאת בתמצית בשיר הזה, כאדם שמנהל שיחות נוקבות עם אלוהים, שבשיר הזה, בעיניי, מגיעות לשיא".

תפילה שבורה

אבי כהן ויענקל'ה סגל ביקשו לקחת את השירים שמכילים תפילה והקשרים יהודיים, ולחבר אותם בעדינות עם משפטים מתוך פיוטים או שירת קודש. "היו שירים שהיה לנו ברור שיכנסו למופע, כמו  who by fire""ו- "If it be your will". אבל היו גם שירים ברורים פחות", אומר יענקל'ה סגל. "בהתחלה, כשהמופע היה חלק מפסטיבל הפיוט, השירים כולם היו שירי תפילה מובהקים. אבל עם הזמן הבנו שמושג התפילה רחב הרבה יותר. בנוסף, כחלק מההכנה למופע נפגשנו עם הביוגרף של כהן, שקישר שירים שלא חשבנו עליהם, ולא זיהינו את זה בהם, למקורות יהודיים. לאונרד כהן היה מלומד מאוד בכתבי היהדות, ובאמת, ניסינו למצוא את הקשר הזה מחדש. לאט לאט הכנסנו שירים נוספים שאולי נדחה שפחות קשורים במראית עין ראשונית. יש שירים שהרגשנו שבמהלך העבודה עליהם אנחנו מרימים איזו אבן, או חושפים את הקשר הסמוי שלהם לחומרים היהודיים".  

העיבודים של כהן מינימליים מאוד, איך התמודדתם עם זה במופע?

"לאונרד כהן באמת אהב מינימליזם, עיבודים מאוד פשוטים ומאוד צנועים. וזו אחת הסיבות שאוהבים כל כך לעשות לו קאברים. העיבודים שלו מרימים להנחתות. ובאמת, כשניגשנו לעבד מוזיקלית את החומרים, היה לנו חשוב לתת מקום ולכבד את הרוח והמילים, ומצד שני, להניח איזו קומה משלנו. לכן 'תפילה שבורה' הוא לא מופע קאברים רגיל, או ערב מחווה. זה ערב שיש לו עריכה אומנותית, עם עיבודים ורבדים עמוקים שמבקשים לחשוף את ההקשר והרקע היהודי, ולפעמים התנכ"י, התלמודי או הקבלי של השירים".

והתגובות?

"רצינו לייצר מופע שיהיה מוצלח גם מבחינה מוזיקלית, ואנחנו באמת מקבלים תגובות מאוד חזקות. יש תחושה שהדברים נוגעים באנשים, שיש ערבוב וניעור של התכנים. מגיעים להופעות דתיים שפעם לא היו מוכנים לקבל את הדברים האלו, והיום הם מבינים שמדובר ביצירה רצינית ומורכבת, ולכן הם מוכנים לקבל את אותן אמירות בועטות. אנחנו בעידן אחר, בהתייחסות לתכנים האלה. ולאונרד כהן, באיזשהו אופן, היה המבשר של העידן הזה, בטח ובטח במוזיקה הפופולרית".

תפילה שבורה: מסע בעולם היצירה והתפילה של לאונרד כהן

מתי? 30 בינואר, בשעה 21:00

איפה? בית אבי חי, ירושלים

כמה? 60 ש"ח לכרטיס (30 ש"ח לסטודנטים)

לפרטים נוספים אודות המופע המוזיקלי תפילה שבורה

 לכל האירועים הקרובים בבית אבי חי >>
בחזרה למדור בית אבי חי - בית ליצירה יהודית-ישראלית מקורית >>