רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קבלות השבת בבית אבי חי: שילוב אקלקטי של סגנונות ומופעים

לכתבה
לקראת שבת- מארק אליהו | פרץ אליהו | תמר אלעד- אפלבוםגבריאל בהרליה, מעוז ויסטוך

קבלות השבת בבית אבי חי עשו להן שם בקרב יודעי דבר. השילוב החד פעמי בין המשתתפים, והגיוון הרב במופעים עצמם, הם אלה שהופכים אותם לרגעים יפים של קסם, רגע לפני כניסת שבת

"הקונספט של קבלת השבת התחיל לפני שנה", מספר רון מרגלית, אחראי על תחום המוזיקה בבית אבי חי והמנהל האומנותי של פרויקט השבת. "התחלנו עם הפרויקט כי היה לנו רצון להנגיש את השבת גם כזמן, אבל גם כרעיון וכתוכן, למגוון רחב של קהלים - הן לקהל הדתי, שיש לו את הריטואלים והטקסים שלו סביב היום הזה, והן לקהל החילוני, שגם הוא נערך לשבת בדרכו. החיבור בין שני הקהלים העיקריים האלו, והחיבור לשבת עצמה, הוא זה שהוביל אותנו בהקמה של הפרויקט".

קבלות השבת בבית אבי חי עשו לעצמן שם ברחבי ירושלים כולה, וגם בקרב מבקרים מבחוץ. וכך, בימי שישי בצהריים בקיץ, ובחמישי בערב בחודשי החורף, הקהל מגיע לבית אבי חי כדי לצפות בהופעות עם חיבוריים חד פעמיים. "האירועים האלה כוללים משתתפים ממגוון רחב של עולמות תוכן. משוררים, מוזיקאים, אנשי רוח ורבנים. דמויות בולטות מעולמות הרוח, היהדות, המוזיקה, השירה והספרות. כל אלה מגיעים למפגש שפונה לקהל הרחב, ומדבר את השבת מתוך אותה זווית הסתכלות ייחודית להם. אנחנו משתדלים, ברוב המקרים, שבנוסף לשבת, האירועים ידברו תמה נוספת. וכך אנחנו מצמידים את המופעים לחגי ישראל ולמועדים משמעותיים, כמו ט"ו בשבט, פורים, פסח, ל"ג בעומר ועוד".

האחים גיא ורועי זו- ארץ במפגש מוזיקלי משפחתי
רונן אקרמן

יש הופעה שזכורה לך במיוחד?

"חיבור יפה שנוצר דרך התוכן, בין פיוטים לקלאסיקות ישראליות,  הייתה קבלת השבת שערכנו עם מארק אליהו, שי צברי ודני רובס. כל אחד הביא מהיצירה שלו, והתכתב עם החומרים שגדל עליהם. זה היה מיקס אחד גדול של סיפורים ושירים. באירוע האחרון שערכנו, בדצמבר, התייחסנו לשבת אבל גם לחורף, דרך חומרים מהמקורות. במקורות, הגשם והחורף הם סימן לשפע, שתלוי בהתנהגות האדם והחברה. אם בני האדם היו טובים ומוסריים, הם היו ראויים לקבל את השפע, ואם לא – אז לא. הגשם, הוא מוטיב של צמיחה והתחלות חדשות. לכן לקחנו את אוריאל הרמן, נטע אלקיים ואביב בכר, ואליהם חיברנו את הרב דני סגל, שהוא איש מעניין מאוד שמגיע מהעולם היהודי, ובנוסף, גם בקיא במוזיקה ובתרבות היהודית-ישראלית בכלל, ויצרנו אירוע שמחבר בין כולם. זה היה מן פאזל מופלא ששילב בין הסגנונות השונים, והפך אותם לאחד. נטע עוסקת בתרבות הצפון אפריקאית, בעוד דני סגל בעולם היהודי, וכל אחד הביא את זווית ההסתכלות שלו למופע, כך שנוצר ערב מיוחד ובאמת אחר. באותו אירוע שערכנו בדצמבר, שילבנו בין יצירות אינסטרומנטליות, קטעי פיוט של קרליבך, מכתבי אהבה של תרצה עטר, לצד המוזיקה של סטיבי וונדר, דיוויד בואי, סיימון וגרפונקל, ו-'גשם' של מאיר בנאי. אלה דברים חד פעמיים, שלא רואים בכל יום, ושנדיר למצוא בכלל".

וזה שונה מהאווירה של קבלות השבת של הקיץ?

"קבלות השבת שנערכות בחוץ, בקיץ, הן בפורמט של מעגל, כשהקהל יושב מסביב והוא לגמרי משתתף וחלק מהעניין. אין במה, ויש תחושה של ביחד. מקריאים שירים, מדברים, שרים. מרגישים מאוד בנוח, כי כולם באותו הגובה. בחורף, ובגלל שהאירועים נערכים באולם, זה כבר ממש מופע. ולשזור את התכנים השונים, הטקסטים, השירים והאומנים כך שיתחברו למופע אחד, זה אתגר".

איך מנהלים כזה אירוע? איך ניגשים להפיק אותו?

"אני תמיד מחפש את הדמויות שלדעתי יכולות פשוט להתחבר. אני מחפש זוויות שונות וגישות שונות, כדי ליצור את הפלא הזה. ברגע שהמשתתפים לוהקו, אנחנו מייצרים פגישה מקדימה ומשרטטים את קווי המתאר המופע. בפגישות האלה נוצרים חיבורים מדהימים בין המשתתפים, ובהרבה מקרים, הם כל כך נלהבים שהם מדברים ומתקשרים ביניהם ואנחנו רק ממשיכים ללוות את זה. כל מה שנשאר לנו הוא לדייק פה ושם, אבל הקסם נוצר ביניהם".

מה המופע הבא שעל הפרק?

"במרץ אנחנו מתכננים לקיים אירוע שמתכתב עם פורים ומגילת אסתר, מתוך זווית של שמחה והומור. יוקראו קטעים מעניינים ומצחיקים מתוך המגילה, והמופע ילווה בניגונים חסידיים של להקת הלב והמעיין. את האירוע ינחה החכם דוד מנחם, שבנוסף לכך שהוא רב שמעמיק במקורות הוא איש מאוד מצחיק, והוא ידבר על פורים מתוך ההיבט המשעשע של המגילה, ויצביע על מקומות בהם המגילה מתכתבת עם אירועים אקטואליים שקורים סביבנו היום. 'הלב והמעיין' ישלבו ניגונים מחצרות שונים, החל ממוזיקה יהודית חסידית של מזרח אירופה, ועד מוזיקה מערבית, ודוד יביא את הזווית הפיוטית-מזרחית".

לקראת שבת – אוריאל הרמן מארח את אביב בכר ונטע אלקיים
תום הנדלר, Thomas Radlwimmer, אסטותאת חי

ומה עוד אתם מתכננים?

"במאי, ולרגל יום ירושלים, אנחנו נקיים פסטיבל ששמו Made in Jerusalem, בו נביא יצירה ירושלמית או כזו שמתכתבת עם העיר, ונקדיש לה פסטיבל שלם שיכלול מגוון אירועים, לא רק מוזיקליים. בשנה שעברה לדוגמא, הגיעו אלינו להקת רבע לאפריקה ושאנן סטריט שהתארח, ויחד העלנו אירוע שובר מוסכמות, עם שילוב בין שירים של בוב מארלי ושירים נוספים שמסמלים את העיר ומתכתבים עם הרעיון שעומד מאחוריה. לאירוע הזה הגיע קהל צעיר שפשוט רקד ושמח ברחבה, ואנחנו חותרים לשם גם במאי הזה. ביוני, אנחנו מתכננים קבלת שבת באווירה מושבית-קיבוצית. אנחנו מתכננים להביא מהרפרטואר העשיר של המוזיקה והשירה הישראלית, עם נכסי צאן ברזל כמו נעמי שמר, סשה ארגוב ואלתרמן, ולייצר קבלת שבת באווירה מיוחדת, כמו שקורה בקיבוצים, רגע לפני כניסת שבת".