רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"המרנינים": מופע המקור המוזיקלי בבית אבי חי ירחיב לכם את הלב

לכתבה
מתוך ההצגה "המרנינים"אורי ברקת

המופע המוזיקלי לכל המשפחה "המרנינים", אשר מתקיים פעם בחודש בבית אבי חי, יוצר חיבור נדיר בין אנשים וקהילות בזכות הקסם המיוחד שלו לדבר בשפות שונות ולקרב בין אנשים

ההצגה "שבת על הגג", העולה בימים אלה ביוזמת "בית אבי חי", מיועדת לקהל חילוני ודתי כאחד. במרכזה עומדים "המרנינים": יצורים מזמרים שבכל יום שבת מביטים על תושבי ירושלים מגג מגדל המים ופותרים להם את הבעיות בעזרת שירה. אמנם מדובר במופע דמיוני לכל המשפחה, אך הוא מבוסס על סיפור מרגש ואמתי לחלוטין.

"הקיץ בדיוק עמד להסתיים והיינו צריכים להעביר את המופע שלנו, 'ווקה שבת', לתוך אולם, כי לצערנו החורף ירושלמי קשוח מדי כדי לקיים הופעות בחוץ", נזכר חנוך רעים, הבמאי ויוצר מופעי המקור "ווקה שבת" ו"המרנינים". "בהתחלה אפילו לא קראנו לזה מחזה או הצגה, אבל הרגשנו שיהיה נכון לבנות עלילה שמתייחסת לשבת, אבל לא מתרחשת בשבת".

וכך, מתוך הבעיה נולדה הזדמנות, ומתוך הרפרטואר של מופע המקור "ווקה שבת" ובשילוב שירים חדשים, התגבשה עלילת המופע אשר מתקיים פעם בחודש בבית אבי חי. סיפור המסגרת של המופע, אשר מסופר על ידי אחד מחברי המהקהלה, מתאר עלילה ירושלמית דימיונית על מרנינים, סוג של פיות מוזיקליות שגרות על גג מגדל המים הירושלמי שמטרתן לעזור ולשמח אנשים, בדיוק כפי ששמם מרמז. לדברי רעים, המופע מותאם לבילוי ירושלמי חורפי משפחתי, כאשר סיפור העלילה מונגש לקהל בצורה של של מיני-מחזמר, ללא דברי הנחיה או קטעי קישור. 

"שבת היא ארמון בזמן"

אנחנו מכירים את משמעות המילה "מרנין" בתור שם פועל, משהו שגורם לתחושת שמחה. על פי עלילת המופע שנוצרה במוחו הפורה של רעים, שבת הוא היום שבו עולים אנשים שיש להם בעיה כלשהי לגגות ירושלים, בין אם כי הם רוצים להיות קרובים יותר לאלוהים, בין אם כדי להתנתק מתחושת היום-יום ובין אם כדי לנשום אוויר צח. המרנינים מציצים אל הגגות, מזהים אנשים שזקוקים לעזרה, שרים איתם ביחד איתם כדי לשמח אותם ולעזור לפתור את הבעיה שלהם.

ההצגה "המרנינים"
אורי ברקת

"עמדה בפניי משימה מעניינת", מגלה רעים. "הייתי צריך לקחת שירים שאת חלקם הגדול כבר ביצענו בעבר ולנסות לשלב אותם במופע החדש. בסופו של דבר נולד החיבור בין יום שבת, השירים והבעיות שהם אמורים לפתור. כך למשל, במסגרת המופע אנו שומעים על זוג צעיר שלא מצליח להרדים את התינוק שלו, עולה על הגג ונעזר במרנינים כדי לשיר איתם שיר ערש עבורו, ובנערה שרוצה לכתוב שירים ונעזרת במרנינים כדי להחזיר לעצמה את המוזה".

את גישתו ליום שבת, בו מתרחשת כאמור עלילת המופע, אימץ רעים מספרו של אברהם יהושע השל, פילוסוף ואחד ההוגים המשפיעים ביותר על המחשבה היהודית הדתית בארצות הברית. "השבת" של השל מציג את נקודת מבטו על היום השביעי בשבוע, היום הקדוש עבור העם היהודי. "היום השביעי הוא ארמון בזמן, אותו אנו בונים. הוא עשוי נשמה, שמחה ואיפוק", כך טען השל באחד מהציטוטים המפורסמים יותר מספרו.

"אנשים פשוט נהנו להקשיב – אז יצרנו עבורם הצגה"

"לפני כשנה התחלנו לקיים בבית אבי חי מופע מוזיקלי בשם 'ווקה שבת'. רצינו שהמופע שהיה מיועד לקהל מעורב, יערך בימי שבת אחר הצהריים ולא במוצאי שבת", נזכר רעים בדרך שהובילה לימים ליצירת המופע החדש. "היה לנו חזון – לאפשר לכולם, ללא יוצא מן הכלל, ליהנות מהשירה. הקמנו הרכב, מקהלה של 12 אנשים מוכשרים שהופיעו, כמובן ללא הגברה או כל אמצעי אחר, כדי לא להפר את השבת. בנוסף, היינו שני שחקנים מנחים שתפקידם היה לעשות קטעי קישור והנחיה קצרים בין השירים. ההופעות היו בחוץ, באוויר ירושלמי צלול, שכידוע יש לו את האקוסטיקה הטבעית הטובה ביותר".

מופע מוזיקלי לכל המשפחה: שבת על הגג

"המופע של 'ווקה שבת' התקיים פעם בחודש ובין לבין עשינו לא מעט חזרות, למדנו שירים חדשים או עיבודים חדשים לשירים שכבר שרנו קודם. על העיבוד היה אחראי יאיר פרי המוכשר שגם שותף לכל דבר בהצגה. זה לא פשוט ליצור עיבודים ללא הגברה או סיוע של כלי נגינה, מדובר בעיבודים מאד משוכללים. לכן, אפילו שרוב השירים היו שירים ישראלים מוכרים,  העיבודים והשינויים שעשינו לשיר עבור המופע הביאו לכך שהאנשים בקהל היו שרים איתנו קצת ואז מפסיקים וחוזרים לשיר בפזמון וכן הלאה". התופעה הזו הובילה להבנה של רעים וחברי המקהלה שלו שיש כאן למעשה הזדמנות - ליצור מופע מוזיקלי חדש, שהוא יותר מחזמר מאשר שירה בציבור.

וכך, כאמור נוצרה ההצגה "מרנינים", שמרנינה את הנפש ואת הלב. ההצגה יוצרת חיבור נדיר בין הקהילות השונות, כי כידוע רק למוזיקה יש את הקסם המיוחד – לדבר בשפות שונות ולקרב אנשים. לאורך כל המופע עובר המוטיב של קירוב לבבות, חזרה לילדות, לרגעי הקסם שהלכו לנו לאיבוד בקצב המטורף של החיים, כדי שבסופו של דבר, כל אחד מהצופים ימצא את המרנין הפרטי שלו בתוך הלב.

בחזרה למדור בית אבי חי >>