דנ"א אינטרנשיונל: מה פשר האובססיה של הישראלים עם טוהר הדם?

גתית גינת יצאה למסע חובק עולם סביב הדנ"א והאפשרויות הטכנולוגיות החדשות שמאפשרות לנתח את מקורותיו, והיא תוהה: מדוע אנו מעדיפים אתוס של התכנסות ולא של פיזור

גתית גינת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גתית גינת
תוכן שיווקי

לפני שלושים שנה התייצב אחד, עדו נתניהו, לבדיקת דנ"א ב"בית התפוצות", השאיר דגימת רוק במבחנה ועזב. בחודש מאי השנה הגיע אחיו בנימין (ביבי) לאירוע פתיחת האגף החדש בבית התפוצות וקיבל עדכון: יש לו, בין היתר, דם של יהדות ספרד. "זה אומר שכל ישראל אחים", אמר ביבי. "אני חושב שזה אחד הלקחים הגדולים שבאים לבית הזה, למוסד הזה. רואים את המשפחה של עם ישראל". האירוע הצית את הדמיון, הניע את האצבעות והוליד הרבה מאוד מלל ברשתות החברתיות, על אודות ניסיונו של ביבי לזכות בקולות מזרחיים. לעומת זאת, לא נכתבה מלה על אובססיית טוהר הדם היהודי, שמגיעה במופעים שונים ובצורות שונות.

האובססיה מתגלה כמעט מדי יום, בשולי החדשות או אף בראשן. ביולי, בפסטיבל ירושלים, הוקרן הסרט "טהורה לעד" של מאיה זינשטיין. זינשטיין תיעדה את בית"ר ירושלים בעונת 2012-2013 שבה צורפו לקבוצה שני שחקנים צ'צ'נים, מה שהצית את הקמפיין הגזעני ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי. דוגמה אחרת: בתחילת החודש התנגד ראש הממשלה נתניהו להחלטת ראש עיריית רון חולדאי ושר החינוך נפתלי בנט להפוך את "שבח מופת" לבית ספר לילדי דרום תל אביב ואמר שלא יתן יד להפיכתו ל"בית ספר למסתננים". בשדה האסוציאציות הישראלי הדימוי "מסתנן" קשור במודע או שלא במודע לדם: דם זר עלול להסתנן ל"משפחה של עם ישראל", הפעם דרך הכיתה.

לפעמים צריך קמפיין פרסום מתוחכם, כזה שמבקש לנער אבק פנטזיות שהתיישב על האמת הגנטית. כזה היה קמפיין הנסיעות של חברת חיפוש הטיסות "מומונדו". "מומונדו" ביקשה מ-67 בני אדם מרחבי העולם לעבור בדיקת דנ"א; בתמורה, הציעה למשתתפים ליהנות בחינם משירותיה של החברה ולטוס לכל יעד שמופע שלו התגלה בדנ"א שלהם.

למעשה, כל אחד יכול לצאת למסע דנ"א כמו בפרסומת ל"מומונדו", תמורת תשלום לא סמלי. "המרכז לגנאולוגיה יהודית" בבית התפוצות משתף פעולה עם חברת "פאמילי טרי דנא", שמציעה חבילות לניתוח דנא החל מ-79 ועד ל-360 דולר. החברה מציעה ערכה לאיתור חברי משפחה וערכות לאיתור שושלות של גברים ושושלות של נשים במשפחה.

"ניתן כיום לגלות קרובים אובדים, למצוא רמזים על מקורות משותפים קדומים או לקבוע אם מישהו לא-יהודי עשוי להיות ממוצא של משפחות מומרות בכפייה", נכתב באתר "בית התפוצות". "ניתן לאשר אימוץ שאירע לפני מספר דורות, וגם לקבוע האם בין שתי משפחות עם אותו שם משפחה, או שם משפחה דומה, יש קירבה משפחתית. בדיקות די.אן.איי מספקות פתרונות חדשים לאתגרים גניאלוגים ותיקים".

המרכז בבית התפוצות, שאוסף מסמכים ותעודות ואילנות יוחסין ושבו השאיר עדו נתניהו את מטען הדנ"א שלו, מוצף בפניות רבות. השאלות הנפוצות הן: "האם קיים תיעוד המוכיח שאני מצאצאי מגורשי ספרד?", "האם תוכלו לומר לי מאיזה שבט המשפחה שלי, או האם אנחנו כהנים \ לוויים או לא?" והכי טעון: "האם תוכל לומר לי אם אדם הרשום במאגר המידע הוא יהודי או לא?".

לפזר או לכנס, זו השאלה

ביבי, בית התפוצות, שואלי השאלות הנפוצות, אנשים שחרדים ממסתננים, אנשים שפוחדים מעירבוב של זיעת כדורגל יהודית במוסלמית כולם רוצים לכנס את הפזורות הגנטיות תחת גג אחד, משפחה אחת. פעולת הכינוס הגנטי היא הליבה של הישראליות. אם אתה לא יהודי, הבדיקה הגנטית תעשה הכל לכנס אותך אל היהדות. למשל, היא תמצא כמה אחוזים שמלמדים שאחד מאבות אבותיך היה אנוס ספרד. גזענים מדופלמים כבר למדו לעשות בזה שימוש: חברו של מעצב האופנה ג'ון גליאנו, שאיחל ליהודים להישלח לתאי גזים ופוטר בעקבות כך מחברת האופנה "דיור", אמר שסבתו של אביו של גליאנו היתה בכלל יהודיה. צ'רלי שין, שהעליב את מפיקיו היהודים ופוטר מהסדרה "שני גברים וחצי", הודיע שאמו יהודיה. וכך הלאה.

האירוע היחיד שמטלטל לאחרונה את אתוס הכינוס הגנטי הוא פרשת חטיפת ילדי תימן זאת אולי הפעם הראשונה שמדברים בישראל במושגים של הפרדה גנטית בתוך הישראליות. הגנטיקה טמונה בקריאה לעשות בדיקות דנ"א למאומצים המבוגרים, קריאה המהדהדת הכחשה הבוטה של החטיפות, שכן לא יכול להיות שאשכנזים בשנות החמישים ירצו לחטוף ילדי תימנים.

אבל ככלל, השיח הגנטי שלנו אינו מסוגל להכיל כרגע גנטיקה בלתי מאולפת. ומאחר שפעולת הכינוס הגנטי היא האתוס שגדלנו עליו מילדותנו, דומה שירווח לכולנו אם נלמד מקמפיין הפרסום של "מומונדו" שהופך את היוצרות: במקום להגיד שלכנס זה סקסי, הוא אומר שלפזר זה סקסי.

ברגע הראשון, נראה שגם משתתפי הקמפיין המצולם של "מומונדו" ניזונו מילדותם על שיח הכינוס. חלקם נראים כאילו הם עומדים לקבל גזר דין מוות לפני שהם פותחים את גיליון תוצאות הבדיקה. גרונות מתחילים לרטוט ועיניים לפלבל. לקצתם אף יש הבעה של טרום הקאה. האמת, העוצמות הרגשיות מעט תמוהות: מה כבר יקרה אם נגלה ב-2016 שאנחנו 0.22% של משהו ועוד 15.7% של משהו אחר? גם 00.06% כלב האסקי זה בסדר.

אבל הקליפ של קרן מבורונדי מצליח בכל זאת להראות איך גנטיקה עדיין עשויה להיות מקור לבחילה ומיאוס. לאורך כל הראיון עם קרן, בו היא חוזרת ואומרת שהיא "מזרח אפריקאית" כאילו זאת מנטרה שתוכל להציל אותה מהאמת, מרחפת ללא מלים מלחמת האזרחים ומעשי הטבח בין קבוצות הטוטסי וההוטו בבורונדי, שגלשו בסופו של דבר לרואנדה והתגלמו בה בצורת רצח-עם זוועתי. בקליפ לא נאמר אם קרן היא טוטסי או הוטו, אבל זה גם לא משנה, שכן ברור ממה היא פוחדת: הדם שלה עלול להכיל מישהו שאנס מישהי מהמשפחה ורצח בני משפחה אחרים. הגנטיקה של קרן לא מצחיקה, הלא-מצחיק קורה עכשיו, ועם זאת היא חלק ממנה.

הטרגדיה של אלהה קצת יותר משעשעת. אלהה היא כורדית ילידת איראן שמשפחתה זכתה למקלט מדיני בדנמרק. המשפחה סבלה מהטורקים ואלהה שונאת את ממשלת טורקיה. "יש בי צד שאומר 'הי, כולנו בני אדם ובלה בלה בלה, וצד אחד ששונא את הטורקים'", היא אומרת. שבועיים אחרי שהיא יורקת לתוך מבחנה, אלהה מתייצבת לקבל את התוצאות. מה מתברר? לא רק שהעמיסו עליה הרבה אחוז טורקיים, עכשיו יש בה גם דם יהודי מזרח אירופאי. וגם בן דוד עיראקי בקהל האקראי של משתתפי הפרסומת. והוא בעצמו גילה שהוא מוסלמי ויהודי.

זאת פרסומת מקסימה, אם מותר להגיד ככה על פרסומות. היא מלמדת שגם שאלת הדנ"א היא שאלה שיווקית. זה דבר אחד, ללכת בעולם עם המחשבה שאתם 19% כוזרים או ברברים, 25% טורקים, 9% לטבים או לובים, 2% פלסטינים והרבה יהודים, לעומת ללכת בעולם עם המחשבה שוואו, אתם 45% יהודים!

מקור: בית אבי חי