פנים. יום. זיכרון

מיזם הנצחה אמנותי ההופך זיכרונות מחייהם של חללי מערכות ישראל ופעולות איבה לסרטוני אנימציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גייל 

גייל רובין

לזכרה של גייל רובין, שנרצחה על ידי מחבלים בשמורת הטבע של מעגן מיכאל כקורבן הראשון של פיגוע כביש החוף 1978

גייל, צלמת טבע ישראלית ממוצא אמריקאי שבעה מהמראות שנגלו לעיני כשתיעדה את מלחמת יום כיפור, היא בוחרת להתמקד בצילום טבע ארץ ישראלי. בשעה שצילמה ציפורים בחוף הגיעה מהים סירת מחבלים.  ליד גופתה נמצאה המצלמה ובה התמונות האחרונות שצילמה.

יוצרות: מעין צוריאל ויסכה מאיו

לקריאה נוספת>>

גלח

ארז עידן

ג' בכסלו תשמ"ד (9.11.1983)-כ"ד בתשרי תשס"ד (19.10.2003)

ביום כ"ד בתשרי תשס"ד (19.10.2003), בשעה 15:25, בשיחת טלפון אחרונה עם אמו, סיפר לה שהוא יוצא לסיור. אמו ביקשה שיודיע לה כשיחזור, והוא הבטיח שיתקשר בסביבות 22:30. ארז לא שב מן הסיור, ובדיוק בשעה הנקובה, קיבלה המשפחה את ההודעה על נפילתו בפעילות מבצעית. ארז יצא מהמוצב בעופרה לסיור רגלי עם שלושה מפקודיו: רועי יעקב, אלעד פולק וגלעד שחף. בכפר עין יברוד, הסמוך לעופרה, הם נתקלו במארב של חמישה מחבלים. ארז, רועי ואלעד נהרגו מהירי. גלעד נפצע באורח קשה.

סטודיו "נקו", יוצרי סרט הזיכרון עליו, מספרים שהדימוי שהעביר בצורה החזקה ביותר את קטיעת חייו היה גילוח צמתו הארוכה ערב הגיוס.

לקריאה נוספת>>

דמיון חופשי

דימה לויטס

בן מרינה ואלכסנדר. דמיטרי (דימה) נולד בברית המועצות ביום ט"ז בתשרי תשמ"ט (27.9.1988). ילד שני להוריו, אח של אנה ודניאל.

דימה ואנה עלו עם בני משפחתם מרוסיה. בתוך החדר הדל יצרו השניים עולם דמיונות מרגש. כשאבא היה שוטף את הבית, הם הפליגו בים הסוער, חצו איים נידחים ורקדו עם הילידים. גם כשבגרו, נותרו מחוזות הדמיון נצורים בלבם, וקיבלו משמעות נוספת בחייה של אנה לאחר שדימה נהרג.

בחודש יוני 2014 התגבר ירי רקטות מרצועת עזה לישראל, ובעקבות כך יצאה ישראל למבצע "צוק איתן" נגד החמאס באזור עזה. המבצע החל ב-8.7.2014 בהפצצות מהאוויר, וכעבור תשעה ימים החלה כניסה קרקעית של יחידות צבא לרצועת עזה לטפל במוקדי הירי ובמנהרות הטרור, משימות שבוצעו עד תום המבצע בסוף חודש אוגוסט.

סרן דמיטרי נפל בקרב במבצע "צוק איתן" ביום כ"ה בתמוז תשע"ד (22.7.2014). איתו נפל סרן נתן כהן. דמיטרי היה בן עשרים וחמש בנפלו. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, ירושלים. 

לקריאה נוספת>>

גל רחוק

בנימין מימון וסרמן

כ"ו באלול תרפ"ו (5.9.1926) - כ"ט בטבת תשכ"ח (30.1.1968)

בנימין וסרמן שילב את שתי אהבותיו הגדולות: הים ואלחוטנות. ב-1968, כשהצוללת "דקר" עמדה לצאת ארצה, בני התעקש להצטרף, ולאחר מאמצים רבים הצליח לשכנע את הממונים עליו לצרף אותו לצוות. ב-25 בינואר התקבל האות האחרון מהצוללת, ומאז הקשר לא התחדש. 31 שנה לאחר מכן נמצאו שרידיה של "דקר" בעומק 3 ק"מ, במרחק 485 ק"מ מחיפה. בתו עידית נותרה ליד הרדיו, מצפה לסימן, מחכה שישוב.

לקריאה נוספת>>

מכתוב: להנציח את החיוך של יוסי

לזכרו של יוסי מועדי, אשר נפל בקרב ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" (2008).

אהבת האדם והחברותיות של יוסי מועדי ליוו אותו מילדות. אפילו בשטח, באוהל הצבאי, יוסי מועדי שר כדי להרים את המורל. כששאלו אותו, ימים אחדים לפני שנהרג, אם הוא לא מפחד, ענה: "מה שמכתוב, מכתוב"

יוסי נפל בקרב ברצועת עזה ב-5.1.2009, במהלך מבצע "עופרת יצוקה". פגז שנורה בשוגג מטנק ישראלי פגע במבנה שבו שהו יוסי וחבריו לפלוגה, והמבנה קרס על יושביו. גם ברגעיו האחרונים, סיפרו חבריו, גילה יוסי אומץ לב וגבורה כאשר גונן בגופו על מפקד פלוגתו מפני הרסיסים וההדף. בכך הציל יוסי את חייו של גל, מפקדו, ואילו הוא עצמו נהרג. עם יוסי נפלו רב סרן דגן ורטמן וסמל ראשון ניתאי שטרן. עוד 25 לוחמים נפצעו, חמישה מהם קשה.

לקריאה נוספת>>

נבואה מצמררת

נמרוד שגב

 י"א בחשוון תשל"ח (23.10.1977) - ט"ו באב תשס"ו (9.8.2006).

נמרוד שגב, שנפל במלחמת לבנון השנייה, ידע שהוא יחזור רק בארון, ובכל זאת שב לשדה הקרב.

במלחמת לבנון השנייה נקרא נמרוד לשירות מילואים בצו 8, ועלה ללבנון עם טנק המרכבה שבו שימש טען. ב-9.8.2006 נפל בקרב בדרום לבנון לאחר שהטנק שלו, שחיפה על טרקטורים שסללו ציר תנועה חדש בכפר עייתה א-שעב, נפגע ממטען צד ומיד לאחר מכן ספג טיל נ"ט. מפיצוץ הטיל והתחמושת שהיתה בטנק נהרגו נמרוד וכל אנשי צוות הטנק. נמרוד היה בן 28 בנופלו. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בראש פינה. השאיר אחריו רעיה, בן, הורים ואח. לאחר נפילתו הועלה לדרגת רב סמל. על מצבתו של נמרוד נחקקו מילותיו שלו מתוך השיר "הוקפצתי", שכתב ארבעה ימים לפני שנהרג: "בסוף נלחמים, כמו חיות/ בשביל לחיות, בשביל השקט שבפנים".

הסרט "נבואה מצמררת" עוסק ביחסים בין נמרוד שגב לאביו, אך נוגע גם בסוגיית האובדן באופן כללי.

לקריאה נוספת>>

אלף נשיקות

מיכל זהר

א' בחשוון תשנ"א (20.10.1990)-ה' בכסלו תשע"א (11.11.2010).

מיכל נעשתה רקדנית בולטת: היא השתתפה בלהקת המחול של משגב ואף נסעה עם הלהקה לברזיל להופיע בפני קהילות יהודיות ולטייל. ביום חמישי, 11 בנובמבר 2010, בדרכה חזרה הביתה מהשירות הצבאי, עם משאלת לב להגיע למשגב ולחזור לרקוד אחרי שנת הפסקה, התנגש במכוון נהג משאית בתחנת האוטובוס הסמוכה לתחנת הרכבת בעכו, שעה שעמדו בה אנשים רבים. מיכל, שהמתינה בתחנה, נפצעה באורח אנוש. שעות ארוכות נלחמו הרופאים על חייה, עד שבחצות היא מתה מפצעיה.

דווקא כשפתח החבר של מיכל זהר את ההפתעה שהכינה לו ליום ההולדת, הוא הבין שיותר היא לא תחזור. ברק דרורי, יוצר סרט הזיכרון, מספר שניסה לבטא את תחושת האובדן דרך דמות החבר.

לקריאה נוספת>>

אורי

אורי גרוסמן

י' באלול תשמ"א (27.8.1985) – י"ח באב תשס"ו (12.8.2006).

ביולי 2006, ארבעה חודשים לפני שעמד להשתחרר, היה אורי אמור לצאת עם משפחתו לטיול בגואטמלה ולפגוש שם את אחיו יונתן, שכבר היה בסוף הטיול הגדול שלו בדרום אמריקה. אבל אז פרצה מלחמת לבנון השנייה, ואורי יצא עם הגדוד צפונה, לרמת הגולן.

ב-30.7.2006 נכנס הטנק שלו לראשונה ללבנון, ובמשך שבועיים פעל הצוות בלבנון. במוצאי שבת, 12.8, בשעות האחרונות של המלחמה, בשעה שהיה במבצע חילוץ בח'ירבת כְּסֵיף שבגזרה המזרחית, נפגע הטנק מטיל נ"ט שירה החיזבאללה, וכל אנשיו נהרגו: עם אורי נהרגו רס"ן בניה ריין, סמ"ר אדם גורן וסמל אלכס (סשה) בונימוביץ'.

חוש ההומור, הדמיון והרגישות האינסופית של אורי גרוסמן ז"ל היו חייבים למצוא דרך להגיע לסרט ההנצחה שלו.

לקריאה נוספת>>

שערי שמים

יובל גליק 

א' בסיוון תשכ"ט (18.5.1969)-כ"א באייר תשנ"א (5.5.1991) 

הסרט "שערי שמים" מבוסס על סיפורה של רחל שלי גליק, הכותבת על חייה עם ובלי בנה יובל, טייס חיל האוויר שנהרג ב-1991.

יובל נהרג בטיסת אימונים בבוקר יום שישי, 5 במאי 1991. מטוסו צלל לתוך הכנרת. זו לא היתה אמורה להיות הטיסה שלו, אלא של חבר שלו. הם התחלפו. כשהגיעה אליי המשלחת מחיל האוויר, הייתי במטבח, באמצע הבישולים. ידעתי שיובל אמור להגיע. בתי רותי היתה איתם, והיא זו שסיפרה לי. מיד ניגש מישהו מהמשלחת לתת לי זריקה. אבל לא רציתי זריקה; לא רציתי שייגעו בי. זה דבר שלא קולטים מיד. אני לא זוכרת הרבה מהימים הראשונים. אלה היו ימים של חושך.

אהוד בנאי מגולל את מסע הפיוס של רחל עם הכנרת.

לקריאה נוספת>>

העלייה: הבחירה של מקס שטיינברג

ביקור בהר הרצל גרם למקס שטיינברג לקבל החלטה גורלית: לעלות ארצה לבד ולהתגייס לצה"ל. לאחר שנפל ב"צוק איתן", השיב לו עם ישראל אהבה ראויה, ורבים שלא הכירו אותו הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון בלוויה.

מקס נפל בקרב בשוג'אעייה במבצע "צוק איתן" ביום כ"ב בתמוז תשע"ד (20.7.2014). איתו נפלו סמל ראשון אורן שמחה נח, סמל ראשון דניאל פומרנץ, סמל ראשון אורון שאול, סמל ראשון שחר תעשה, סמל בן יצחק וענונו וסמל שון מונדשיין. הוא היה בן 24 בנופלו. כאמור, מקס הובא למנוחת עולמים בירושלים. הוא הניח אחריו הורים, אח ואחות. על קברו של מקס חרוט הציטוט מאחד משיריו של בוב מרלי, הזמר האהוב עליו:

Live for yourself and you will live in vain;
Live for others, and you will live again.

לקריאה נוספת>>

כשלאחותי צמחו כנפיים

טלי בן ארמון

כ"ז בחשוון תשמ"ב (23.11.1981) - י"ז בתשרי תשס"ב (4.10.2001).

יום לאחר שסיעה לסכל חדירת מחבלים לישראל, טלי בן ארמון מצאה את מותה בפיגוע ירי. ב-3.10.2001 היתה טלי שותפה לסיכול ניסיון חדירת מחבלים. על תפקודה באירוע זכתה בתעודת הערכה מאלוף פיקוד הצפון, האלוף גבי אשכנזי. התעודה הוענקה להוריה של טלי, שנהרגה יום אחרי האירוע בפיגוע ירי קטלני בקו 842 של אגד, בדרכה הביתה. בכיתוב האישי על מצבתה של טלי נחקק: "נומי פרח נומי, נומי ילדה קטנה". 

לקריאה נוספת>>

לפרוייקט המלא באתר בית אבי חי>>