יש יותר מועדונים

הוזלות, הנחות, הטבות, תכנים מותאמים אישית ושירותים ייחודיים ללקוחות. מועדוני הלקוחות והצרכנות יעשו הרבה כדי שתהיו חברים שלהם

גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שקיות מתנה כחולות
גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי

כרטיס פלסטיק פשוט או מהודר? ארנק דיגיטלי נטען או צבירת נקודות? כרטיס המועדון הפך לערוץ תקשורת נוסף ומשמעותי של מותגים וחברות עם הלקוחות, בזכות הוזלות, הנחות והטבות מיוחדות למחזיקים בו. קחו רגע ובדקו, כמה כרטיסים יש לכם ברגע זה בארנק? כדי ליצור תמהיל נכון של כרטיסים שנותן מענה, ולמנוע אינפלציה של שירותים ומוצרים שעלולה לגרום לעודף הוצאות, חשוב לדעת מהם ההבדלים בין מועדון לקוחות למועדון צרכנות, אילו סוגי מועדונים קיימים, מה המשמעות של כרטיס מועדון המשמש גם כרטיסי אשראי, ואיך השפיע משבר הקורונה על התחום. 

שומרים על קשר

מטרתו של מועדון הלקוחות הוא להתאים את השירותים, המוצרים והפתרונות של העסק ללקוחות, בהתאם להרגלי הצריכה שלהם. לקוח שירכוש יותר, בדרך כלל יזכה בתמורה גדולה יותר כדוגמת נקודות, הטבות ואפילו מתנות. מועדוני לקוחות מציעים הטבות שונות המתבטאות בסוג ההנחה או ההטבה, אופן התגמול או הפלטפורמות שהם מציעים, החל בחיבור לפייסבוק ולאינסטגרם ודיוור ישיר, וכלה בתכנים מותאמים אישית ומפגשים אקסקלוסיביים.

"מועדון לקוחות הוא יוזמה של עסק או שורת עסקים, שמטרתה לשמר את הלקוחות הקיימים. הצטרפות למועדון הלקוחות מעניקה הטבות רק לאותם עסקים", מסבירה שרון בירקמן, חוקרת צרכנות, מאני תרפיסטית, ומנהלת קהילת "ללא בזבוזים - בדרך לעצמאות כלכלית" בפייסבוק. "ישנם מועדוני לקוחות שמנפיקים כרטיסי אשראי, דבר שיצר שתי שכבות של הטבות: שכבה אחת לכל חברי המועדון, ושכבה נוספת ועמוקה יותר, לחברי מועדון, המחזיקים כרטיס אשראי של המועדון".

חוכמת הצרכנים

בנוסף, קיימים גם מועדוני צרכנות המבוססים בדרך כלל על השתייכות לסקטור מסוים (לדוגמה: "הוט" להנדסאים, מהנדסים, אנשי טכנולוגיה ואקדמאים, "UNIQ" לאקדמאים וסטודנטים, "הייטקזון" לעובדי הייטק), לארגון מסוים (לדוגמה: "חבר" לעובדי צה"ל, גמלאיו וכוחות הביטחון, "קרנות השוטרים" של המשטרה) או לתחום צרכנות ספציפי (לדוגמה: מוצרי תינוקות וילדים).

בירקמן מסבירה כי שני סוגי המועדונים נותנים הטבות, לרוב בצורה של הנחות ומבצעים, המוענקים בדרך כלל על ידי עסקים שבהם אותם הלקוחות ממילא קונים. לטענתה, זה היתרון הבולט של מועדון הלקוחות. יתרון נוסף הוא העובדה שהחברות במועדון בדרך כלל מזכה גם בשירות VIP. מנגד היתרון היחסי של מועדון הצרכנות הוא המגוון הרחב של עסקים שיכולים לקחת חלק ולהציע הטבות, דבר שמורגש בעיקר במועדונים החזקים.

מועדונים בימי קורונה

השנה האחרונה כפתה על השוק ועל הצרכנים ריחוק חברתי ושהות ממושכת בבית, והביאה לשינוי משמעותי גם בהרגלי הצריכה, עם דגש על מעבר מרכישה פיזית למקוונת. התמורות שחלו בתחום משפיעות גם על הקשר של הצרכנים עם החברות והמותגים, דבר שיכול להשפיע באופן ישיר גם על אופי מועדון הלקוחות או הצרכנות ועל כמות וסוג ההטבות. על פי הנתונים של חברת המחקר הבינלאומית GWI, עולה כי דווקא בעידן קורונה הצרכנים רוצים להרגיש מחוברים ונתמכים על ידי מותגים, ואף מצפים לנקיטת צעדים מעשיים שיעזרו להקל על הנטל שהם חווים. 86% מהנשאלים טענו כי ישמחו למבצעים והטבות, ו-85% מעדיפים תנאי תשלום גמישים. גם בארץ מסתמן כי מערכת יחסים זו עוברת תמורות ושינויים כאשר המועדונים החלו להציע הטבות המותאמות למציאות הקורונה.

מה חשוב לדעת לפני שמצרפים כרטיס נוסף לארנק?

לכל מועדון, ותיק כחדש, ישנם תנאים המוגדרים בתקנון מפורט. טרם ההצטרפות ובמיוחד כשמדובר בכרטיסי אשראי נוסף, שרון בירקמן מציעה שתשאלו את השאלות הבאות, כדי לבחון האם החברות במועדון אכן מתאימה לכם: 

  • האם ההצטרפות כרוכה בתשלום? 
  • האם ההצטרפות למועדון מצריכה גם הזמנת כרטיס אשראי? אם כן, האם דמי ניהול כלולים? האם מדובר בכרטיס בעל ערך מוסף? האם מועד החיוב מתאים לכם? (בהתאם למועדי ההכנסות והחיוב של כרטיסים נוספים) 
  • עד כמה רלוונטיות ההנחות וההטבות בהתאם לאורח חייכם? (הורים צעירים, גמלאים וכו')
  • מהם השירותים והמוצרים להם אתם זקוקים במיוחד, כחלק משגרת יומכם? 
  • עד כמה החברות במועדון תאפשר לכם לזכות בהנחות והטבות?
  • אילו עסקים כלולים במועדון, בנוסף לעסק הראשי?
  • האם ההטבות באונליין תקפות רק לחברי המועדון? 
  • האם המועדון מעניק הטבות בעלות ערך מוסף, לצד ההוזלות? (למשל, הטבה בשירות או שירות לקוחות ייעודי)? 

החברות במועדון, בין אם מדובר במועדון צרכנות ובין שבמועדון לקוחות, יכולה לתרום לא רק בפן הצרכני, אלא אף לספק שירותים והטבות שישרתו אתכם מעבר לכך. עם זאת, חשוב לוודא, לפני שמתחייבים, כי החברות במועדון מסוים אכן משרתת את הצרכים שלכם, ומציעה את ההטבות, ההנחות וההוזלות שמתאימות לאורח חייכם.