בדרך לסומלייה: קורסי יין מומלצים

תמיד חלמתם לסחרר יין בכוס גדולה ולהגיד את המילה "עפיצות"? מבחר של קורסי יין מעולים ברחבי הארץ מזמינים אתכם לקחת את התחביב צעד אחד קדימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחרי הקורס קונים בקבוק. דרך הייןצילום: דודו בכר
מיכל לויט, הארץ לייבלס
תוכן מקודם
מיכל לויט, הארץ לייבלס
תוכן מקודם

כל מומחה ליין זוכר את הרגע הזה של ההבנה הראשונה בינו ובין היין. בין אם נולד למשפחת ייננים ובידו כוס ובין אם לקחה את הלגימה הראשונה שלה בגיל 32. יש את הרגע בו פשוט מבינים את היין - את העובדה שמדובר בגוף חי, מורכב, עם סיפור של אלפי שנים. שסיפורו של היין הוא סיפורה של התרבות המערבית, ושכשמריחים ארומה ניתן לראות נוף. וברגע שיורד האסימון הזה, כבר אי אפשר ללכת אחורה. וחייבים להמשיך ולהעמיק. אז אם קראתם את השורות האלה ואתם יודעים על מה אני מדברת, אבל עוד לא העזתם להתקדם בנושא - הנה כמה המלצות לקורסים שייקחו אתכם אל המגרש של הגדולים.

» כל מה שצריך לדעת על יין
» ברי יין מומלצים ברחבי הארץ
» היקבים הסודיים של ישראל
» ברי הקוקטיילים המומלצים בתל אביב
» איפה שותים בירושלים?

WSET

בשלוחה הראשונה בישראל של בית הספר הבינלאומי WSET מציעים לימודי יין בסטנדרטים המובילים ביותר בעולם, אשר בסיומם יקבלו התלמידים תעודה העונה על הדרישות הבינלאומיות.  הקורס יובא לארץ על ידי IWSI - israel wine & spirit institute -  גל זהר, מומחה ויועץ ליין ורונן ארדיטי, ראש תחום לימודי מסעדנות בשנקר. השניים מעבירים 3 מסלולים שונים על פי תכנית הלימוד הבינלאומית, עם השיטות והטכניקות הייחודיות לבית הספר שתורמות להבנת עולם היין, אבחון יינות וטעימת יין. בית הספר WSET נוסד בלונדון בשנת 1969 והוא פעיל ב-73 מדינות ברחבי העולם, ביניהן: ארה"ב, קנדה, בריטניה, צרפת, איטליה, גרמניה, ספרד, פורטוגל, סין, יפן, אוסטרליה, ארגנטינה, צ'ילה, דרום אפריקה ועוד. מסלול רמה 1 כולל 3 מפגשים בני 4 שעות, ומתאים למתחילים עם ניסיון או בלי אשר רוצים להתמקצע. המסלול השני, שנפתח פעם בחודש, מעמיק את הידע, והמסלול ה-3, שכולל 36 שעות, מסמיך לרמת "WSET Level 3 Award in Wines״, ובמסגרתו נלמדים שיטת טעימת יינות, התאמה בין יין לאוכל, קריאת תוויות, הבנת העקרונות המשפיעים על יין, סוגי ענבים, סגנונות ייצור יין, אזורי יין עיקריים בעולם, מדינות ייצור משפיעות, יינות מבעבעים, יינות מתוקים ויינות מחוזקים.

* הקורסים מתקיימים בשפה האנגלית

רחוב הפלך 7, תל-אביב. לפרטים - רונן ארדיטי - 054-7645454, גל זהר - 054-6314567, http://ext.shenkar.ac.il/new/?page_id=6410 . עלות: קורס רמה 1 - 1200 שקלים, רמה 2 - 2600 שקלים, רמה 3 - 4800 שקלים.

דרך היין – "חוויית עולם היין"

דרך היין היא חנות היין המקצועית הראשונה בישראל, שנפתחה בשנת 1993 בתל אביב, מתוך שאיפה לייסד מרכז לתרבות יין בישראל. היום, 27 שנים אחרי, הרשת שמתפרסת על יותר מעשרה סניפים ברחבי הארץ, מציעה גם קורסי יין מקצועיים. בקורס בן שלושה מפגשים, מוזמנים התלמידים להיחשף לרזי עולם היין, לגיוון הטעמים הנגלה בו, לקורותיו, לאזורים בהם הוא מיוצר, לתהליכי הייצור שלו, לדרך לטעום אותו, לאחסן אותו, להגיש אותו, ללמוד אותו ולאהוב אותו. המפגש הראשון יעניק הכרות עם ההיסטוריה, מונחי יסוד בניתוח יין וזני ענבים פופולריים. המפגש השני יעניק הכרות בסיסית עם הגפן ותהליכי הייצור, והמשתתפים ילמדו איך תהליכים שונים ואופן האחסון משפיעים על טעמו של היין. המפגש השלישי יעמיק בידע על יינות מבעבעים בדגש על שמפנייה, יינות מחוזקים ויינות קינוח. במהלך המפגשים יוצעו לטעימה כשלושים יינות.

רחוב החשמונאים 93 תל אביב, טלפון - *8066, עלות - 600 שקלים (500 לחברי מועדון) , http://bit.ly/2z0wl0x

מקצוענות. דרך הייןצילום: דניאל צ'צ'יק

איש הענבים

שם לעצמו כמטרה מאז הקמתו בשנת 2000, להפוך את תרבות היין לנגישה, אהודה וזמינה לקהל הרחב בישראל. מעבר לשירותי ייעוץ, ב"איש הענבים" מציעים שלושה קורסים נרחבים ומעמיקים בנושא יין. הראשון, קורס מקיף לתרבות היין אשר מעניק ידע אודות עולם היין, מושגי יסוד והכוונה. במהלך הקורס בן חמשת המפגשים, טועמים המשתתפים עשרות יינות שונים מהארץ והעולם, כשהמטרה היא חידוד חוש הריח והטעם. הקורס השני נקרא "מפגשי טועמים עולם", והוא מציע שישה מפגשים כשבכל אחד מהם ישנה התעמקות במדינת יין אחרת, בסך הכל 40 יינות מאזורים שונים בעולם. הקורס השלישי והמעמיק ביותר הוא ״קורס טעימה שיפוטית״. מדובר בארבעה מפגשים שמייעדים את בוגרי הקורס לעבוד כשופטי יין מקצועיים, כשבמפגש הרביעי יוזמנו המשתתפים לשפוט כשופטים אורחים בתחרות היין הבינלאומית: TERRAVINO.

רחוב בעל הטורים 12 תל-אביב, 03-5180533, צריך לברר עלות טלפונית, http://bit.ly/2fNhUo0

להתחיל מהיסוד. איש הענביםצילום: אילן לוי

מכללת רמת-גן

קורס היין הבסיסי של לימודי החוץ של מכללת רמת גן, מציע הכירות מקיפה עם עולם היין, והוא מועבר על ידי אנשי מפתח בתעשיית היין הישראלית ובהם היינן עידו לווינסון, הייננית רוני ססלוב, ייבואן היין אלדד לוי, אוצרת היין רות בן ישראל ועוד. תכנית הלימודים פותחה בפיקוחו של פרופ' עודד שוסיוב מהאוניברסיטה העברית והבעלים של יקב ברבדו, מדען בעל מוניטין עולמי שאף מרצה בקורס. בקורס בן מאה עשרים שעות, יקבלו חובבי יין וכאלה המעוניינים להיכנס אל מקצועות היין, מבואות העוסקים באדמה, אקלים, גפן, כרם, טרואר ובשלבי ייצור היין, כשהקורס עוסק בהכרות מקיפה עם יינות ישראל והעולם על פי אזורים, תוך דגש על פיתוח יכולות אבחון בטעימות יין, האמת אוכל ויין וכן סיורים מודרכים.

רחוב פנחס רוטנברג 67, רמת גן, 03-6710000, צריך לברר עלות טלפונית https://www.rgc.co.il/info/basic_wine_course

הכוס המלאה

קורס יין בהנחייתה של רוני ססלוב  -ססלוב היא ייננית, כורמת, כתבת יין, מבקרת יין, שופטת בתחרויות יין ומרצה בארץ ובעולם. בהרצאותיה היא מביאה גישה שונה, ייחודית חדשנית והוליסטית להבנת עולם היין, ולמשמעויות העמוקות והמרתקות שלו בפן החברתי, הפסיכולוגי  והגופני - רפואי. בקורס של כעשרה מפגשים שייפתח בנובמבר, תעניק ססלוב כלים להעמקת הידע ביין ולשיח אלטרנטיבי מעט - גידול הענבים מנקודת מבטו של היין, שיפור יכולת זיהוי השפעת אזורי גידול וסגנונות זניים, עשיית יין כמו שף המכין מנה, יין כמנה בשולחן הארוחה, טעימה עיוורת עם חושים פתוחים ועוד.

הקורס יתחיל ב-16.11 ויתקיים בימי רביעי בשעה 19:30 ברחוב הפלך 7, תל-אביב. לפרטים והרשמה: רוני ססלוב, 050-853-0320 https://www.ronisaslove.com/he-home, עלות הקורס - 2400 שקלים.

סיפור משפחתי. רוני ססלובצילום: אביעד הרמן

דן גורמה

קורס היין של דן גורמה "תשוקות יין" מותאם לחובבי יין מתחילים, שמעוניינים להיכנס אל תוך עולם היין כלקוחות "מביני עניין" והוא מציע ארבעה מפגשים. המפגש הראשון ילמד כיצד להבחין ביין פגום, כיצד לקרוא תווית וייתן מושגי יסוד בטעימות יין, השני יתמקד בתהליכי הייצור, השלישי בתרבות היין, והמפגש האחרון יוקדש ללימודי הזמנת היין - בחירתו וטעימתו מול הסומלייה. כל המפגשים ילוו בטעימות מגוונות.

נס לגויים 53 תל אביב, 1-700-502-999, http://bit.ly/2yZX5ya, עלות - 800 שקלים.