תהיו רגישים

בשורה מבטיחה מבית חברת הביוטק "קונסנטר ביופארמה": תרופה הפועלת במנגנון ייחודי, המאפשרת ריפוי מלא לחולי סוכרת מסוג 2 על ידי הקטנה דרמטית של התנגודת לאינסולין והחזרת רגישות התאים לאינסולין

ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה
בישראל השכיחות הממוצעת של חולי הסוכרת גבוהה לעומת הממוצע במדינות OECDצילום: Shutterstock

כיום, אחד מתוך 3 אנשים בעולם הוא חולה סוכרת או טרום-סוכרתי! לדוגמה, בארה"ב כ-30 מיליון סוכרתיים ועוד כ-90 מיליון טרום-סוכרתיים. סוכרת מסוג 2, המהווה כ-95% מתוך כלל מקרי הסוכרת, נחשבת למחלה מורכבת ומסובכת המתפרצת כשהלבלב מתפקד בצורה לקויה. תפקידו של האינסולין להחדיר את הסוכר (גלוקוז) מן הדם אל תוך תאי הגוף. התפקוד הלקוי נובע משתי סיבות עיקריות: ירידה בתגובת הלבלב לדרישה מוגברת להפרשת-יתר של אינסולין, יחד עם עלייה ב"תנגודת לאינסולין" (Insulin Resistance) ברקמות הגוף (הפריפריות). התוצאה היא רמות גבוהות של סוכר בדם, ועקב כך נזקים כבדים וסיבוכים לאיברי הגוף, כולל הלב, רשתית העין, הכבד והכליות.

"מטופל סוכרתי שיש לו תנגודת לאינסולין לא רק מעלה את רמות הסוכר בדם שלו, אלא שיש לו גם סיכויים גדולים יותר לפתח תהליכים דלקתיים, כמו למשל דלקת בכבד, או אי-ספיקת לב. מכאן שחשוב מאוד למצוא תרופה שתוריד את התנגודת לאינסולין. הדבר קריטי לחיי המטופל", מסביר פרופ' איתמר רז,  יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת וחבר בוועדה המדעית המייעצת של החברה.

בשנים הקרובות יגיע מספרם של חולי סוכרת מסוג 2, בעולם, ליותר מ-500 מיליון אנשים, וההוצאה העולמית בהקשר זה נאמדת בכ-850 מיליארד דולר בשנה. עוד בהקשר זה,  ראוי לציין שבישראל השכיחות הממוצעת של חולי הסוכרת גבוהה לעומת הממוצע במדינות OECD. שכיחות המחלה אצל ערביי ישראל ובארצות המזרח התיכון הערביות גבוהה באופן מיוחד.

פרופ' מוטי חביון, סמנכ"ל מדעיצילום: קונסנטר ביופארמה

חוקרים ומפתחים

פיתוח התרופות לסוכרת מצוי במחקר תמידי, שכן, כאמור, הסוכרת היא אחת המחלות השכיחות בעולם, ומספר החולים בה גדל בהתמדה.

קונסנטר ביופארמה היא חברת ביוטק אשר עוסקת בפיתוח תרופות למחלת הסוכרת מסוג 2.  קונסנטר ביופארמה הוקמה על בסיס מחקר ופיתוח בן עשרות שנים של צוות חוקרים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, בראשותו של פרופ' מוטי חביון.

פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרתצילום: דויד גארב

התרופות שפותחו על ידי החברה מבוססות על מולקולות כימיות חדשות (NCE), המוגנות בסדרת פטנטים, אשר פועלות בשלושה מנגנונים מקבילים, בסינרגיה זה עם זה: פעילות אנטי-דלקתית חזקה המדכאת את המרכיב הדלקתי בסוכרת, ספיחה (CHELATION) של ברזל "חופשי" ברקמות, המעודד דלקת ונזקים חימצוניים-ביולוגיים, והכנסת אבץ לתאי הלבלב הפגועים. פעילות התרופה משלבת בין הרחקת הברזל ה"רע'" והמזיק והכנסת האבץ ה"מועיל".

החוקרים גילו שמולקולות אלה בעלות יכולות מצוינות לשמש כתרופות אפקטיביות, במתן סיסטמי (הפועל על כל הגוף), הן בעלות פרופיל בטיחותי גבוה במיוחד ויעילות טיפולית מרשימה, במחלות בעלות מרכיב של דלקת-כרונית-סיסטמית (מערכתית), דוגמת סוכרת סוג 2. כל אחת מהמולקולות החדשות פועלת בהצלחה מלאה כמונו-תרפיה (תרופה בודדת המסלקת את כל סימני המחלה).

ללא תופעות לוואי

פרופ' מוטי חביון, מפתח התרופה, המשמש כסמנכ"ל המדעי (CSO) בחברה, מסביר: "מדובר בתרופה היחידה ללא תופעות לוואי מזוהות, אשר מורידה בצורה דרמטית, בכ-90%, את התנגודת לאינסולין. הורדה זו של התנגודת לאינסולין בצורה כל כך דרמטית, מרפאת את המחלה. התרופה לא  מטפלת בסימפטום אחד, אלא במחלת הסוכרת עצמה. לנוכח העובדה שהתנגודת לאינסולין פוחתת כל כך, מתקבלת תמונה נורמלית. ריכוז הסוכר בדם יורד ומגיע לרמה הנורמלית והתקינה".

בעקבות בדיקת ממצאי המחקר בחברה והעידוד מה-FDA, החברה נמצאת בסבב גיוס לצורך ביצוע ניסויים קליניים במהלך 2020, ופועלת לקבלת מענק מתאים לניסויים קליניים אלה. לאחר שהחברה תשלים את המהלך הרגולטורי, הצפי הוא שניתן יהיה לשווק את התרופה בתוך כ-3 שנים. מדובר בבשורה של ממש למאות מיליוני חולי סוכרת סוג 2 בעולם.

"בעוד שמרבית התרופות הקיימות מטפלות בסימפטומים ובסיבוכים של הסוכרת, ובסילוק עודף הסוכר מהדם, הן אינן נותנות מענה לתופעת ה'תנגודת לאינסולין'. התרופה שאנחנו מפתחים היא היחידה המטפלת ללא תופעות לוואי בגורם עיקרי זה למחלה - הקטנה דרמטית (ב-90%<, עד כדי ביטול) התנגודת לאינסולין והחזרת רגישות התאים לאינסולין הקיים ברמה הנורמלית", מסביר דרור חביון, מנכ"ל קונסנטר ביופארמה.

במחקרים שבוצעו בבעלי חיים הראו החוקרים שהושטה מערכתית של התרופה מראה הצלחה מלאה בהורדת התנגודת לאינסולין לרמה נורמלית, בהחזרת המצב התקין של בקרה סיסטמית של רמת הסוכר בדם. יתר על כן, התרופה הוכיחה יעילותה גם במניעת סוכרת הנגרמת על ידי תזונה מעודדת סוכרת. אלה בשורות אמיתיות לחולים – פיתרון מלא למחלה.

לפרטים נוספים: info@concenterbiopharma.com

לאתר האינטרנט של חברת קונסנטר ביופארמה >>>

לעמוד הפייסבוק של חברת קונסנטר ביופארמה >>>

בחזרה למגזין ביו-סוכרת >>>