רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

על גגות תל אביב: הגג של הסנטר הופך לפארק קיימות

E

בשנים האחרונות טרנד הקיימות הולך וצובר תאוצה. יותר ויותר פתרונות ירוקים נכנסים לשוק ומביאים לקהל הרחב בשורות כמו חקלאות ירוקה ואנרגיה מתחדשת. על הגג האייקוני של דיזנגוף סנטר, הלכו עם זה צעד קדימה, ופתחו לאחרונה את מתחם הגג המחודש של המבנה ובו סיורים וסדנאות לציבור המתעניין בנושא זה.

דיזנגוף סנטר - לכל הכתבות והאירועים

אז מה מצפה לכם במתחם הקיימות החדש של דיזנגוף סנטר?

המרכז לדבוראות עירונית

נחילי הדבורים אחראים על 75% מהאבקה בעולם. הם משמעותיים לקיום ולהמשכיות של ממלכת הצומח, לשרשרת המזון בטבע, תורמים לאיכות החמצן ולבריאות האדמה, ולכ-30% מהמזון שאנו אוכלים. החל משנות השמונים הולכים ונעלמים נחילי הדבורים, תופעה שנקראת "תופעת התמוטטות המושבות"’, עיקר בגלל החלשתם אל מול אתגרי התקופה: ריסוסים וחומרי הדברה, קרינה מייננת, התחממות כדור הארץ, השתלטות של האזורים האורבניים על שטחי חקלאות, ועוד. המרכז לדבוראות עירונית מיסודו ובניהולו של יוסי אוד, הוא מרכז ידע, לימוד, חניכה והדרכה לגידול דבורים בעיר במשקי בית פרטיים, במוסדות חינוך, בפארקים ובמבני ציבור בגישה הוליסטית ביו-דינמית, שמעודד את עצירת תהליך היעלמות הדבורים. הקהל מוזמן לפגוש את הדבורים במגוון כוורות לימוד במרכז, ואף להתנסות בגידול דבורים בבית.

תינוקיית השתילים

בדיזנגוף סנטר שואפים להקטין את "טביעת הרגל האקולוגית" של המתחם, ובשש השנים האחרונות מפעילים את פרויקט הנטיעות בט"ו בשבט, להגברת שתילת העצים בסביבה העירונית. במסגרת פרויקט "עץ אחד" מוזמנים ילדי בתי הספר לשתול 1700 שתילים רכים בדליים ייעודים, ש"מקזזים" 30% מפלטות הפחמן הדו חמצני הנגרמים מדי שנה עקב פעילות המתחם. הסנטר מטפח ושומר על השתילים ב"תינוקיית השתילים" על גג הבניין במשך כשנה, ובתומה הם נתרמים לשטחים עירוניים, גינות, מקומות שנפגעו משריפות ואחרים, ובכך "מפצים" על פליטת גזי החממה. כל הנוטעים יכולים לעקוב אחר העץ שנטעו ולבקרו במהלך השנה עד נטיעתו במיקומו הסופי. בשלוש השנים האחרונות, הסנטר צמצם את פליטת גזי החממה שלו בכ-50%.

קיר צמחי מרפא

משחר ההיסטוריה בני האדם עשו שימוש בצמחי מרפא, למטרות רפואה בעיקר. על גג דיזנגוף סנטר הוקם קיר צמחי מרפא, שמאפשר גידול של צמחים ירוקים על משטח גדול במיוחד בצמוד לקירות הגג. הקיר הוקם מערכת הידרופוניקה אנכית בשם "מרום", שמותאמת לגידול כל סוגי הצמחים. המערכת הזו אמנם נמצאת על גג המתחם, אבל כל בית יכול להחזיק בה גם ולייצר קיר צמחים משלו, בלי צורך באדמה בכלל. בנוסף, על גג דיזנגוף סנטר הקימו גם קיר צמחי תה כמו נענע ולואיזה, לרווחת משתתפי הסדנאות, העוברים והשבים והשוחים בבריכת ג'ימי.

גינת פרפרים

מה יותר פסטורלי מללכת בין צמחים ירוקים ולראות פרפרים מתעופפים? מלבד ההנאה שבמפגש עם הפרפרים, רוב האנשים לא מודעים לחשיבותם הגדולה כנתבים אקולוגיים: הימצאותם בכל סביבה שהיא מעידה על היותה נקייה יחסית מרעלים ומאוזנת אקולוגית. לכן, כדי למשוך פרפרים אל גינת הגג (וגם לכל גינה אחרת), צריך לייצר להם תנאים מיוחדים.מנהלי מחלקת הקיימות במתחם הזמינו את מעיין בוניץ'-קפח מ"פרפרים בראש" להשתתף בתכנון הגינה. בהתאם להמלצותיה, נשתלו צמחים צופניים המתאימים לפרפרים וגם צמחים פונדקאים, המהווים מזון לזחלי הפרפרים ומאפשרים להם להתרבות. בנוסף, הגינה תוכננה ועוצבה עם אלמנטים נוספים שהם אטרקטיבים לפרפרים, בהם הפרשי גבהים בין הצמחים השונים, מיקום מוגן מרוח, שלולית מים ועוד.

גינת בניין צומח

לצד גינת הפרפרים הוקמה מערכת "גג צומח", המיוצרת בישראל כחלק משיתוף פעולה אזורי - מערכת מודולרית, קלת משקל, בתחזוקה והשקיה נמוכה במיוחד וללא שימוש בכימיקלים ודשנים תעשייתיים. לגג הירוק, כמו ל"בניין צומח", יתרונות רבים: חסכון בהוצאות על מיזוג והגנה על שכבת האיטום של הגג מפגעי מזג האוויר. אפיזודות הגשם הופכות קצרות ואינטנסיביות, מה שמקשה על מערכות הניקוז של בניינים ושל תשתיות עירוניות. "גג צומח" מאפשר לווסת את כמויות המים המגיעות לניקוז ומפחית את הסיכון בהצפות. המערכת מתאימה ליישום על גגות מבני ציבור, משרדים, מסחר ופרטיים, ובעלי נכסים המעוניינים לשמוע עוד על המערכת, מוזמנים לקבל מידע נוסף במתחם ההדגמה הייעודי שעל הגג.

חוות הדרכה הידרופונית

חוות חקלאות מודרניות על גגות אורבניים מציעות שיטות גידול ללא אדמה, לירקות, עלים, צמחי מרפא ותבלין, והכל בסביבה עירונית ושוקקת. הטכנולוגיה הזו הפכה את הגידול לנגיש ויעיל הרבה יותר, והיום כמעט כל אחד יכול לגדל ירקות וצמחים על מים בלבד. השיטה הזו גם מצלה על המבנה, מונעת חלחול דשנים לקרקע, מספקת תוצרת טרייה וחוסכת כ-80% מכמות המים הדרושה. בחוות ההדרכה ההידרופונית שעל גג הסנטר תוכו לבחון מקרוב את מערכת ההום ביוגז – מערכת שמפיקה אנרגיה מתחדשת ודשן אורגני לצמחי הגינה משאריות המזון במטבח, וכך מסייעת למנוע פליטת גזי חממה, וכן את מערכות grow up המעוצבות שמנגישות את שיטת הגידול ההידרופונית לקהל הרחב

שבשבות רוח

במשך שנים הכרנו את שבשבות הרוח כאותן גופי ענק שמעטרים את נופי רמת הגולן. השבשבות, או הטורבינות, הן שלב אבולוציוני נוסף של אותן טחנות רוח מוכרות, והן משמשות להפקת חשמל בצורה טבעית ותוך ניצול מקסימלי של משאבי הטבע. דיזנגוף סנטר, שביקש לקחת את נושא הקיימות שלב אחד קדימה, הציב שבשבות רוח על הגשר האייקוני שמצוי מעל לרחוב דיזנגוף. במסגרת הביקור במתחם הקיימות שעל הגג, תוכלו גם לרדת ולצפות בהדגמות של אנרגיה מתחדשת, באמצעות שבשבות הרוח.

פאנלים סולאריים

אחת מביטויי הבאזז הגדולים בתחום הקיימות הוא "אנרגיה מתחדשת", בה מנצלים את האנרגיה המתקבלת מתהליכים טבעיים לטובת יצירת אנרגיה חדשה. בין השאר עונים על ההגדרה הזו אנרגיית הרוח ואנרגיית המים, וגם – האנרגיה הסולארית שמקורה בקרינת השמש. ישראל ידועה במיוחד במתקנים אלו, או בשמם המוכר יותר – פאנלים סולאריים, הממירים את הקרינה האלקטרו-מגנטית שמגיעה מהשמש לאנרגיה תרמית או לחשמל. כחלק מתפיסת הקיימות, בדיזנגוף סנטר הציבו על הגשר שמעל לרחוב דיזנגוף פאנלים סולאריים חדשניים של חברת Heliatek. הפאנלים דקים במיוחד, ושוקלים כ-5% ממשקל פאנל סולארי רגיל. הם גמישים ורזים מאוד, ויכולים להפיק אנרגיה גם מכמויות אור מועטות ורמות טמפרטורה שונות.

אופניים ליצירת אנרגיה

לא רק קרינת השמש, רוח או מים – גם גוף האדם יכול ליצור אנרגיה מתחדשת. במרכז הגג בדיזנגוף סנטר, העוברים והשבים מוזמנים לקחת חלק ביצירת אנרגיה מתחדשת על ידי פידול, וכך להפוך לתחנת כוח עצמאית וקטנה. העמדה החווייתית הזו מאפשרת לקטנים וגם לגדולים ללמוד על תהליך הפקת החשמל, על מה היא אנרגיה ומה היא אנרגיה ירוקה, ומה עוד גוף האדם יכול לעשות ולחדש. נשמע מופרך? כבר היום ברחבי העולם פועלים מכוני כושר שעובדים בשיטה הזו, מצד אחד שורפים קלוריות, ומהצד השני מפיקים אנרגיה והופכים את האימון – ליעיל עבור כולם.

מערכת לגידול מזון על אדמה

העולם שאנחנו חיים בו דורש לחפש ולמצוא פתרונות טבעיים יותר למזונות שאנחנו אוכלים. ההתרחקות שלנו מהמזון הטבעי בצורתו המקורית ותיעוש המזון, הפכו את פעולת האכילה למכנית, ורחוקה מאוד ממה שהייתה אמורה להיות. עם הזמן, יותר ויותר תנועות התעוררו והתחילו לחשוב איך לחזור ולאכול מזון טרי ואיכותי, מתוך הבנת הצרכים של החברה האורבנית בה אנחנו חיים. על גג הסנטר תמצאו מערכת של חברת biofilta שמיועדת לגידול ירקות וצמחים בסביבה אורבנית. זו בעצם גינה שמותאמת לבניינים, שמצריכה שטח מצומצם יחסית ומציעה מערכת השקיה חכמה וחסכונית במים. המערכת החסכונית הזו מאפשרת לגדל את ירקות, פירות וצמחי תבלין בגינה ביתית, שדורשת שטח מצומצם ביותר.

הכתבות המומלצות

הכתבות הנקראות היום באתר