קורס מיינדפולנס: כך תהפכו להיות אדון למחשבות שלכם

היא הגיעה מהמזרח הרחוק ואומצה בזרועות פתוחות על-ידי המערב, ולזכותה נזקפו לא מעט אפקטים חיוביים, בהם שיפור השינה, הזיכרון והריכוז. אך הבחירה בקורס והמנחה המתאימים לצורך התרגול חשובה לא פחות מהטכניקה

אסף לבנון ומיכל ברדע, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קורס מיינדפולנס: חדר כושר להפגת מתחים
אסף לבנון ומיכל ברדע, תוכן מקודם
תוכן מקודם

שיטת המיינדפולנס, או בעברית "קשיבות", כבר הספיקה לסחוף לא מעט אנשים, גם מדענים אשר חקרו את השפעותיה. נקשרו אליה אלמנטים כמו חיזוק המערכת החיסונית (עניין חשוב בימים אלה) ושיפור איכות החיים, כאשר גם במסגרות חינוכיות השכילו לעשות בה שימוש לאחרונה על מנת לסייע לתלמידים. מעבר לתרגילי מדיטציה המאפיינים את השיטה, היא דורשת מהמתרגל גם טכניקה של אימון תודעתי. קיימים כיום לא מעט קורסים מקצועיים בנושא, בהם של ניר קראוזה ענת ארד וכדיה מוזס.

ניר קראוזה - מאיש היי טק למפיג חרדות

לכנות את ניר קראוזה "גורו מיינדפולנס" יהיה לכל הפחות לא מדוייק. הוא לא ערך מדיטציות עם יוגים סינים על פסגות הרים וגם לא עבר מטה-מורפוזה רוחנית ועם זאת, או אולי דווקא בגלל זה, יש לו עשרות אלפי עוקבים נאמנים שרואים בו אדם רגיל, ממש כמוהם, רק כזה שיש לו מאגרי ידע עצומים ודוגמה אישית לחיים בשלווה פנימית ובבריאות.

המסע הפרטי של ניר התחיל כבר כשהיה בן 13, ונחשף למדיטציה במסגרת חוגי אמנויות לחימה. המדיטציה ליוותה אותו לאורך שנים, וכשבגר השתתף בסדנאות מעמיקות רבות ומגוונות. עם הזמן הוא גילה שלמרות היכולות שלו בעולם ההייטק, מה שבאמת מושך אותו זה להעניק לאחרים את מתנת המיינדפולנס. לאט לאט החל ללמד אחרים בסדנאות וקורסים שהוא הנחה. במרץ השנה הגיעה הקורונה והפעילויות שהעביר לתלמידיו בתל-אביב מזה שנים - פסקו באחת. אך מסתבר, שמתוך המכה הזאת נולד מיזם מרתק שסחף לא מעט אנשים: מועדון מיינדפולנס בזום, עשיר בפעילויות מיינדפולנס וצמיחה אישית מידי יום. כמו כן, הוא יצר קורס מיינדפולנס אינטרנטי מקיף ללימוד השיטה ולאור המשבר הכלכלי - ניתן בשיטת "שלם כפי יכולתך"- בהחלט צעד ייחודי בהתחשבותו.

איך קרה שדווקא הקורונה, שהיכתה כל כך חזק בכולנו - גרמה לך ליצור יש מאין?

"בתקופת הסגר הרגשתי כמו אריה כלוא. קלטתי מכל עבר שרמות הסטרס הרגשי בשמים. המדינה כולה הייתה בסטרס מהמצב ולא יכולתי לסבול את המחשבה שיש לי את הכלים לעזור לאנשים אבל אין לי איך להעניק להם אותם. ואז, ברגע אחד, נולד הרעיון של מיינדפולנס בזום. וזה פשוט עבד. כבר בשבוע הראשון הצטרפו עשרות משתתפים, והוצפתי בתגובות מרגשות בווטסאפ, אנשים סיפרו לי שהם מרגישים רגועים, ישנים טוב ושכאבים שהרגישו פשוט נעלמו. מאז, כל חודש מצטרפים עוד ועוד אנשים שמבקשים לקבל כלים לאיזון פנימי. אז כנראה שצדקתי. אנשים באמת זקוקים לזה - תמיד ובמיוחד עכשיו.

כיצד עוזרת שיטת המיינדפולנס להתמודד עם התקופה?

על יתרונות המיינדפולנס אפשר לדבר לא מעט, אבל יותר מעניין לשמוע מהאנשים שפוקדים את המועדון של ניר מידי שבוע על החוויה. "הם מספרים שזה המפלט שלהם, שהשיטה שינתה להם את החיים ופשוט סילקה כמות ניכרת של דאגות, פחדים וכעסים, שהם ישנים טוב יותר ומרגישים טוב יותר. והאמת, אני לא צריך להיות מופתע, כי לאורך השנים שמעתי כל כך הרבה תגובות כאלה. פשוט לא דמיינתי לעצמי כמה שזה יהיה משמעותי דווקא בתקופת הקורונה".

הזום משנה את השיעורים לעומת אלו הניתנים בהדרכה פרונטלית?

"אחד החששות שלי לפני ההחלטה להקים את המועדון היה שהאינטימיות בזום בהשוואה לקבוצה פיזית - תפחת. אבל גיליתי, לשמחתי, שהמצב הפוך. יתכן ומכיוון שמדובר במועדון, כלומר, אנשים שנפגשים באופן קבוע ומשתפים ברגשותיהם ומרגישים חיבור אחד עם השנייה. אז לא רק שהאינטימיות לא נפגעה, אלא גילינו שיש יתרונות לסיטואציה.

למשל, למועדון פיזי אנשים לא היו מגיעים יותר מפעם בשבוע (נסיעות, חיפוש חניה וכו' מקשים על העניין) ואילו בזום - משתתפים פעמיים, שלוש פעמים בשבוע. וכמובן, גם מי שגר רחוק - יכול להצטרף בקלות". כמו כן, לכל המפגשים יש הקלטות - אז אם מפספסים אפשר בקלות להשלים.

אז אחרי שנפטרים מהסטרס בפעילויות שלך - מה הצעד הבא?

"מועדון המיינדפולנס הוא למעשה מסגרת קבועה לתרגול, כמו חדר כושר לאיזון פנימי. כדי לשמור על אותו איזון פנימי מוכרחים לתרגל באופן קבוע והמועדון מאפשר זאת. אבל האמת שמדובר בהרבה יותר מרק מסגרת לתרגול והתפתחות אישית.

הראש שלי עסוק על הזמן בשאלה אחת: למה אנשים זקוקים ואיך אני יכול לעזור להם להרגיש טוב יותר. כרגע, התשובה לשאלות האלה מכוונת אותי להעשיר את המועדון, להוסיף פעילויות יוגה וסדנאות צמיחה אישית נוספות, ולפתוח מחזור נוסף לקורס מיינדפולנס MBSR. כל עוד השאלה הזאת מכוונת את ההחלטות שלי, אני בטוח שהחידושים רק ימשיכו".

ניר קראוזה
מעבר לאתר >>
מדריך בזק לפחתת מתחים >>
קורס מיינדפולנס MBSR mindfulness >>
קורס מיינדפולנס אינטנרטי >>

--------------------------------------

ענת ארד - חדר כושר למוח

*הכותבת השתתפה בקורס מדיטציה ומיינדפולנס בהדרכת ענת ארד

דמיינו לעצמכם חדר כושר למוח שבו אתם יכולים 'לעדכן גרסה' לצורת החשיבה שלכם, לחזק את 'שריר המחשבות הרצויות ולשפר משמעותית את איכות חייכם. לא הייתם רצים על זה?

כששמעתי לראשונה את המושג "חדר כושר למוח" חשבתי שזו עוד שיטה מבין רבות לעודד אותי לשבת, לעצום עיניים ולהתרכז בנשימות, אבל כבר במפגש הראשון בקורס המיינדפולנס של ענת ארד הבנתי שמדובר בחוויה הרבה יותר משמעותית ממדיטציה רנדומלית. היום, לאחר שסיימתי שני קורסים אצלה, אני מרגישה שליחות בהמלצה עליהם לכל אדם שחי בקצב החיים המהיר (מדי), ולכל אחד שרוצה לחוש מהו אושר וסיפוק מהדברים הקטנים שעושים את השינוי הגדול.

ענת היא הייטקיסטית שעוסקת בניהול ופיתוח תוכנה בשני העשורים האחרונים ומייסדת שותפה בגיפטד התנדבות – פלטפורמה להתנדבות בהתאם לכישרון שלך. ענת התאהבה לפני עשור בשיטת המיינדפולנס שאפשרה לה לאזן בין תחומי חייה ולהפיק מהם את המיטב, והתחילה להעביר הלאה את השיטה בקורס מיינדפולנס לקבוצות קטנות.

"רבים מאתנו שפגשו בשיטת המיינדפולנס במהלך חייהם, חושבים שמדובר בתהליך בו אנו דוחקים את המחשבות הצידה, וכאשר צצה מחשבה הדבר הראשון שעולה לנו לראש ביחד איתה הוא תחושה שלילית על כך שנכשלנו, או שאנחנו עושים זאת לא מספיק טוב. אך האמת היא שהמוח שלנו בסך הכל עושה את מה שהוא אמור לעשות – לחשוב", מסבירה ארד. "במיינדפולנס אנחנו בעצם לומדים לשים לב למחשבות שלנו וניתנת לנו האפשרות לבחור אותן במקום להישלט על ידן. זה מהות התהליך".

תשומת לב למחשבות היומיום

קורס המתחילים של ארד מתקיים בקבוצות קטנות ששומרות על אינטימיות, יעילות ועל האווירה המיוחדת שניתן להבחין בה כבר בהתחלה. כל מפגש כולל לימוד תיאורטי, התנסות מעשית ומתן משימות לבית. בכל מפגש הרגשתי מחדש שארד מעבירה את המסרים בצורה נעימה, ברורה ומסקרנת ומשאירה טעם של עוד עד הפעם הבאה. את האפקט מהמפגשים חוויתי מיד בשגרה היומיומית, ובלי להתאמץ יותר מדי השינויים פשוט קרו. "ישנה חשיבות גדולה והשפעה ארוכת טווח למפגשים הפרונטליים וחשוב לציין כי הקורס אינו מתקיים באמצעות הזום בשום שלב, זאת על מנת לשמור על הקסם, הדיוק והאנרגיה הנכונה שמועברת בקורס", מציינת ארד.

"המוח שלנו בסך הכל עושה את מה שהוא אמור לעשות – לחשוב"צילום: אמיר פרנקל

הקורס כולל חמישה מפגשים שבועיים בני שעה ורבע המעניקים למשתתף ארגז כלים ובו 15 טכניקות מדיטציה שונות. "אין מדיטציה אחת שמתאימה לכולם. המשתתפים בקורס נחשפים לקשת רחבה של טכניקות מדיטציה כדי שתהיה להם האפשרות לבחור את הטכניקה שהכי התחברו אליה ", מציינת ארד. "את המדיטציות ניתן לתרגל באופן עצמאי ובכל מקום וכך המשתתפים יכולים להשתמש במדיטציות ובמיינדפולנס ללא תלות במדריך או שיעור".

קורס קצר, שינוי מידי

בכל שיעור ארד שמה דגש על ערך אשר מנחה את המפגש ומוביל למדיטציות המחזקות אותו. השפעה החיובית על ערכים אלו בחיים היא מידית ומשמעותית, והתרגול מביא לתוצאות ושיפור בתחומי החיים השונים. המדיטציות מתאימות לכל אחד ואחת, במיוחד לאלו שלא התנסו כלל במדיטציה. השיעורים בנויים בצורה הדרגתית ומעניקים אנרגיה חיובית שמשאירה חותם גם לאחר סיום השיעור ומגבירה את עצמה בכל תרגול מחדש. לבוגרים ישנה אפשרות להמשיך לקורס המתקדמים להעמקה במיינדפולנס.

במבט לאחור, קורס המיינדפולנס איפשר לי להאיר את הפנס הנכון על התחומים בחיי שתמיד רציתי להאיר ולא ידעתי איך, וכשזה קרה בצורה כל כך טבעית במפגשים, ההחלטה להמשיך לקורס המתקדמים היה לי מאוד ברור. הכלים שקיבלתי בקורסים של ענת משרתים אותי גם כשאני עושה מדיטציה, גם בדרך לאוטובוס וגם בהתמודדות באתגרי החיים השונים. ההטמעה שלהם בחיים מרגישה לי עד היום כמו שדרוג גרסה לשגרה היומיומית.

שטים בים המחשבות

"פעמים רבות כשאנחנו מוצפים רגשות ומחשבות, ההרגשה היא שהספינה שלנו משיטה את עצמה ללא שליטה", מתארת ארד, "בקורסים שלי אנחנו לומדים ביחד כיצד להחזיר את השליטה לידיים שלנו כדי לנווט את הספינה בצורה האופטימלית, תוך הפחתת תחושת החרדה, אי הוודאות והסטרס הפוקד אותנו בשגרת היום".

היום, כאשר תחושת החרדה גוברת בקרב רבים מהאוכלוסייה עם העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה, האפקט הנעים של המיינדפולנס הופך רלוונטי מתמיד. מחקרים רבים מהאוניברסיטאות הנחשבות ביותר שנעשו בנושא המדיטציה והמיינדפולנס, , כבר הוכיחו כי למדיטציה ולמיינדפולנס יתרונות רבים וייחודיים שמשפרים בצורה ישירה את יכולת הריכוז, הזיכרון, הלמידה, ההתמודדות עם מצבי לחץ, שינה טובה יותר, הגלדת רגעי השלווה, מודעות עצמית ומודעות לסביבה שלנו ובקיצור - איכות החיים. תרגול תדיר של השיטה מאמן את המוח לשים לב למה שקורה בכאן ועכשיו, לחוות את התחושות עד תום, לעבד אותן בצורה נכונה ולשחרר אותן כשצריך.

ענת ארד
טלפון: 054-4922362
הקורסים נפתחים מדי חודש עם אפשרות לשעות בוקר וערב. יש להתעדכן באתר במועדי הקורס הקרובים.
מעבר לאתר >>

------------------------------------------

כדיה מוזס - תנאים אופטימליים לעבודה פנימית

כדיה מוזס הייתה רק בת 14 כשנחשפה לספר ״חוכמת זן״. כשקראה אותו הרגישה שמשהו מתחולל בראשה ומייצר שינוי. מאז ועד היום היא עוסקת בפיתוח מיומנויות הגוף, הנפש והרוח. כל חייה היא לומדת, חוקרת ומתרגלת טכניקות של מה שמכונה ״מיינד״. בעשור האחרון היא מתמקדת במיינדפולנס, לאחר שנוכחה עד כמה יעילה הדרך וכמה טובות ומהירות תוצאותיה. ״על המחקרים הראשונים על מיינדפולנס שמעתי כאורחת חופשית בסורבון בפריז, בהמשך קיבלתי מילגת לימודים ביפן שם למדתי את דרך הזן״. מספרת מוזס.

החיים כאשתו של א', מדען המתמחה בחקר המוח, אפשרו לזוג לבנות את ביתו במתחם המגורים של מכון ויצמן, שם גם הקימה מוזס את בית המיינדפולנס שלה, כהמשך לפעילותה בתחום, מעל ל-30 שנה. ״התאמתי את הסטודיו שלי לרוח הדרך״, היא אומרת ״באווירה המיוחדת, בחומרים, בצבעים. הסטודיו בנוי מחומרים טבעיים והריהוט נבנה על-ידי איש מקצוע המתמחה בבניית מקדשים ביפן. האהילים שונים האחד מן השני ועשויים על-פי האייצ׳ינג - ספר התמורות הסיני. יצרתי תנאים אופטימליים לעבודה פנימית״.

״התאמתי את הסטודיו שלי לרוח הדרך״. כדיה מוזסצילום: לינדה דהן - מיתוג עסקים

החיים במכון ויצמן מאפשרים לכדיה לנשום חקר והתבוננות במישורים השונים. החיים האקדמאיים של בעלה המדען אפשרו לה להגיע למקומות רבים ברחבי העולם. ״בשנת 1992, בעקבות מלגות לימודים שקיבלתי, עברתי עם משפחתי לקיוטו, שם למדתי וחקרתי זן ומדיטציה באמצעות אומנויות 'דרך התה' וריקוד בויו יפני קלאסי. זכיתי להגיע למנזרים שקשה להגיע אליהם ואף ללמוד אצל מורה בעלת מוניטין, ממש 'אוצר לאומי חי'. עברתי השתלמויות בכל המקומות המרכזיים ביבשות השונות ופגשתי את מיטב המורים בתחום. כשמדובר בישראל אני שמחה בכך ששלושת כנסי מורי המיינדפולנס הראשונים התקיימו אצלי במרכז".

במה נבדלים קורסי המינדפולנס שלך מאלו של שאר התחום?

״אני משלבת בצורה ייחודית שני תחומים נוספים עם המיינדפולנס: 'התעמלות אחרת' וסדנאות נשימה. 'התעמלות אחרת' היא בעיני בסיס המאפשר גישה קלה וישירה אל תחומי אימון הרוח בדרך המיינדפולנס. באמצעות התעמלות מאוזנת ורגועה יכול כל אחד להגיע אל המקום השקט שבתוכו. סדנאות נשימה הן חיוניות. רבים מאיתנו אינם ערים לנשימתם או חשים קשיים ולא יודעים להתמודד עם הנושא. ידוע כי נשימה לא טובה גורמת למתח נפשי, פגיעה בתפקודים, מצבי רוח ואף מחלישה את המערכת החיסונית. אני מכוונת את תלמידי לנשימה נכונה מלאה וטבעית - שמשפיעה לטובה על איכות חיינו בצורה ישירה. השילוב של שני התחומים האלה עם מיינדפולנס מאפשר לנו להתמודד עם העליות והמורדות בחיינו. גם קורס המתקדמים שלי הוא ייחודי. אחרי הקורס הראשון של מיינדפולנס המבוסס MBSR ניתן להצטרף לקורס מעמיק יותר המאפשר לחולל שינויים דרמטיים בחיים: לחדד את העמקת הראייה הנכונה והבהירה של הדברים ולטפח את התכונות הטבעיות שיש לכל אחד. חוץ מזה, הייתי אומרת שלתרגל מיינדפולנס בין עצים בני שמונים שנה בדממה של אחוזת ויצמן – על שם נשיא המדינה הראשון, אחוזה הכוללת קרוב ל 50 דונם של גנים המקיפים את הבית, היא חוויה ייחודית למדי״.

כדיה מוזסצילום: לינדה דהן - מיתוג עסקים

מוזס מספרת שאת תוכניות הלימודים של הקורסים השונים שהיא מציעה היא בונה בעצמה. הקורס הראשון מבוסס על פרוטוקול ה-MBSR אותו בנה ג׳ון קבט צ׳ין פרופסור אמריטוס לרפואה ומקימה של הקליניקה להפחתת מתח ומרכז מינדפולנס באוניברסיטת מסצ׳וסטס. בהשראת חוקרים נוספים ומנסיונה רב השנים כמנחה וחוקרת אוטודידקטית בונה מוזס תוכניות מינדפולנס לבני נוער, משפחות, ומפגשים אישיים אחד על אחד - לאחר שזיהתה צורך משמעותי בהן.

"מה שעומד לנגד עיני הוא לאפשר לכל אדם שמגיע אלי להתיידד, להכיר, להשכיל ולפתח את הקשר בין הגוף ורוח האדם. אני נהנית לחלוק את קסמו של המינדפולנס, להעביר את הניסיון והידע שלי בעזרה לכמה שיותר אנשים", מסכמת מוזס.

כדיה מוזס
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

לעמוד האינסטגרם >>
למפגשי היכרות >>