הכי בריא להיות חולים בבית

במוסדות הרפואיים מבינים היום כי אשפוז ביתי הוא במקרים רבים האלטרנטיבה הטובה ביותר עבור המטופל, שנשאר בסביבתו הטבעית ולא מסתכן בזיהומים, וגם עבור המערכת שחוסכת עלויות ומפחיתה עומסים. לקראת עוד מגפה, גל או סתם חורף רגיל, בית חולים בבית עשוי להיות החיסון האמיתי של מערכת הבריאות

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קו המתאר דופק, לב ובית
הכי בריא להיות חולים בביתצילום: Shutterstock
גיא רונן
תוכן מקודם

זה קרה לקראת חגי תשרי, כשעוד ועוד בתי חולים דיווחו על תפוסה של קרוב למאה אחוז או אפילו יותר מזה במחלקות הקורונה ונאלצו להשבית מחלקות אחרות. חולים רבים, לעתים אף במצבים מסכני חיים, העדיפו ממילא להדיר משם את רגליהם. החשש מקריסה בבתי החולים שלח את המדינה כולה לסגר נוסף. אך למעשה, התמונות האלה מוכרות לנו היטב וחוזרות מדי חורף: עומסים במחלקות הפנימיות, לחצים בלתי נסבלים בחדרי המיון, רופאות ורופאים טרוטי עיניים, אחיות ואחים שנופלים מהרגליים, וכמובן, ה"זקנה במסדרון" – אות קלון לכולנו. האשפוז מהווה נתח נכבד מההוצאה השנתית של קופות החולים ומההוצאה הלאומית על בריאות האוכלוסייה, מה שעשוי להסביר, לצד העלייה בתוחלת החיים, את שיעורן הנמוך של מיטות האשפוז בישראל: רק 2.2 לאלף נפש, ירידה של 22% תוך 15 שנים.

בראי המטופל עצמו, אין ספק כי האשפוז נושא מחיר: הבדידות, הבלבול, הניתוק מהמשפחה, מהסביבה הטבעית ואפילו מהתזונה, מהחפצים ומההרגלים שמחכים לו בבית. בעיקר לקשישים, אוכלוסייה שנזקקת לשירותי בריאות תכופים, לטלטלות שכאלה, לאובדן הפרטיות והשקט ולא אחת גם לתחושת הכבוד העצמי, יש משמעות כבדה. ולכל אלה מצטרפים הזיהומים שאורבים למאושפזים מקבוצות הסיכון, בהם חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה, שגובים אלפי מתים מדי שנה.

אבל מתברר שאין זו גזירת גורל: במצבים רפואיים רבים, הטכנולוגיה מאפשרת כיום לטפל בחולה בביתו שלו, בזכות ביקורי בית, זמינות 24/7 של צוות מטפל, ניטור קבוע של המדדים ושליחתם באופן דיגיטלי הישר לתיק הרפואי, בדיקות מעבדה והדמיה, עירויים ואפילו מכשירי הנשמה צמודים. החלופה של בית חולים בבית (Hospital at Home) הולכת ומתמסדת במדינות רבות, והיא מוכיחה את עצמה במחקר בשלל מדדים: שביעות רצון, הפחתת צורך בתרופות שונות ובבדיקות מיותרות, ואפילו ירידה בשיעורי התמותה. בשנים האחרונות, וביתר שאת בחודשי הקורונה, חלופת האשפוז הביתי צוברת תאוצה גם בישראל.

הרבה יותר מבריאות

ספקי שירות פרטיים ממלאים חלק מרכזי במהפכת האשפוז הביתי והוספיס בית. הם פועלים בשיתוף פעולה עם קופות החולים, שחלקן מפעילות גם מערך ייעודי משלהן. באחרונה גם בתי החולים החלו להכיר בחשיבות המהלך, ורבים מהם מפנים מטופלים לחלופת האשפוז הביתי דרך המיון או המחלקות הפנימיות.

לא מעט אבחנות רפואיות נמצאות כמתאימות לאשפוז בית. אמנם, מצבים שמחייבים פעולה פולשנית או טיפול נמרץ אינם כלולים בהן, בינתיים. אך התלקחות של מחלה כרונית, מחלות זיהומיות רבות, מצבים אונקולוגיים וגריאטריים ושיקום לאחר טראומה או אירוע מוחי – בהחלט כן. רוב מאושפזי הבית, כמו בבתי החולים עצמם, הם בני הגיל השלישי. אשפוז ביתי ממוצע הוא בן שלושה-ארבעה ימים, שאחריהם, כמו לאחר אשפוז רגיל, בדרך כלל נדרש פרק זמן נוסף למנוחה והתאוששות. 

נקודת המוצא של הטיפול הביתי היא היותו זהה לחלוטין לזה שניתן בבית החולים, ללא פשרות. הטיפול הוא הוליסטי, ובמקרים רבים אינו נוגע רק לצד הרפואי הפיזי של בדיקת מדדים ומתן תרופות, נוזלים ומלחים. הדבר רלוונטי במיוחד במצבים של הוספיס בית, שירות נוסף המוענק על ידי הקופות והספקים החיצוניים, שבו הטיפול הוא פליאטיבי ועוסק בעיקר בהפחתת כאב ומצוקה. הוספיס בית נועד לאפשר לחולה לסיים את חייו בכבוד, בחיק משפחתו ויקיריו, וישנם מטופלים ששוהים בו חודשים ואפילו שנים. הם מקבלים גם תמיכה נפשית, סיוע למשפחה המלווה אותם ולא אחת גם ליווי של עובדים סוציאליים במימוש זכויות, זירוז תהליכים, הבטחת מטפל סיעודי ועוד.

מבחינת המטופלים, האשפוז הביתי וכלל הטיפולים המוענקים במסגרתו אינם כרוכים בעלות נוספת – הם נמצאים בסל הבריאות, וממש כמו באשפוז רגיל מכוסים על ידי הקופות עם החזרים מהמדינה. כדאי לזכור זאת באינטראקציה הבאה עם הרופאים בקהילה או בבתי החולים.    

הגיים צ'יינג'ר של החורף

הצורך לבנות בתי חולים נוספים ולהוסיף מיטות אשפוז הוא מרוץ נגד הזמן. גם אם ישונו סדרי העדיפויות ותקציבים גבוהים משמעותית מהנוכחיים יופנו לכך, את קצב גידול האוכלוסייה והעלייה בתוחלת החיים קשה יהיה להדביק. חלופת האשפוז הביתי היא דוגמה מצוינת לחשיבה מחוץ לקופסה, וכבר עכשיו היא באה לידי ביטוי כמענה לעומסים החריגים של תקופת הקורונה. מול קבוצה גדולה של חולים שמעדיפים להימנע מאשפוז בבית חולים, או כאלה שאושפזו ומצבם השתפר, החלופה הביתית – כמובן תוך השגחה צמודה, ניטור מדדים, זמינות מלאה של צוות מטפל ומוכנות ל"הקפצה" בכל רגע נתון – יכולה לספק מענה הולם.

האשפוז הביתי תופס בהדרגה את חלקו במערכת הבריאות הפרטית והציבורית, ונראה שהמגמה רק בראשיתה. אם יש משהו שהקורונה לימדה אותנו, זה שאפשר לעשות כמעט הכל מהבית: מספורט ועד לימודים, מאפייה ועד עסקים, מקניות ועד חגים. שנת ההסתגרות והריחוק החברתי עמדה בסימן של זינוק בפעילות האונליין, וגם הטלמדיסין – הרפואה מרחוק – זכתה להיענות ולהתעניינות חסרות תקדים. בית החולים בבית משלים את המהלך, ובמגיפה הבאה, ולמעשה בכל חודש חורפי, עשוי להיות "משנה משחק" של ממש.