חברי מכבי בוחרים להתאשפז בבית

מכבי שירותי בריאות משנה מציאות, מרחיבה את מערך האשפוז הביתי ומאפשרת למטופלים להחלים בסביבתם הטבעית

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה יושבת על ספה מכוסה בשמיכה מול רופא
גיא רונן
תוכן מקודם

איך תיראה הרפואה בעתיד? מכבי שירותי בריאות לקחה על עצמה להוביל ולעצב את המהפכה, שכבר מתרחשת לנגד עינינו. תוכנית האשפוז הביתי, שנותנת מענה אנושי וטבעי לאוכלוסיות רחבות, היא חלק ממודל תפיסת השירותים החדש של מכבי, המתמקד בהשגת בריאות ואיכות חיים לכל חבר קופה.

האשפוז בבית חולים כרוך בסיכונים כמו זיהומים נרכשים, ירידה תפקודית ופגיעה פסיכולוגית. לכל אלה מספקת חלופת האשפוז הביתי מענה מיטבי: היא מאפשרת למטופל להישאר בביתו, בחיק משפחתו, ולקבל את כלל הטיפולים הנדרשים לו בבטחה.

"מכבי רואה חשיבות בשינוי מערך האשפוז הלאומי,  כך שתושבי ישראל יוכלו להתאשפז באופן בטוח בסביבה המוכרת להם", אומרת ד"ר מירי מזרחי ראובני, ראש חטיבת הבריאות. "במקרים המתאימים לאשפוז בבית יש פחות סיבוכים, פחות אשפוזים חוזרים והחלמה מהירה יותר. בכל משפחה יש 'שר בריאות' שהוא הגורם המטפל העיקרי. בבתי החולים למטפל העיקרי קשה לקחת חלק אקטיבי בקבלת ההחלטות בשל מאפייני מבנה השירות האשפוזי. לעומת זאת, באשפוז בבית, אותו מטפל עיקרי הופך לחלק אינטגרלי מהצוות המטפל. חשוב שהציבור יהיה מודע לאפשרות לבחור להתאשפז בבית".

האבחנות המתאימות לאשפוז בית נרחבות, ממחלות זיהומיות שכיחות ועד החמרה במחלה כרונית. מטופלים יכולים להיות מופנים לאשפוז בית כבר בעת הביקור אצל הרופא המטפל, מחדרי המיון, מהמחלקות הפנימיות או ממוקדי הרפואה הדחופה. תוך שעות מההפניה, צוות אשפוז בית מגיע לבית המטופל, מעריך את מצבו ומתחיל בטיפול בהתאם לתוכנית סדורה, שכוללת ביקורים יומיים, טיפולים מורכבים, בדיקות מעבדה והדמיה, מדדים שמנוטרים מרחוק ומשודרים באמצעים טכנולוגיים חכמים הישר לתיק הרפואי וזמינות 24/7 של הצוות. בשונה מאשפוז רגיל, הצוות חשוף לתיק הרפואי של המטופל, מה שמאפשר שמירה על רצף הטיפול. מהלך האשפוז מתועד וזמין לרופאי הקהילה.

מכבי היתה הראשונה בין קופות החולים בישראל לפתח אשפוז ביתי כתחליף אמיתי לאשפוז בבית חולים, ועד כה טופלו יותר מ-3,000 חברי מכבי באשפוז בית. תוצאות הטיפול הרפואי הן מצוינות, ושביעות הרצון של המטופלים ובני משפחותיהם גבוהה ביותר. שירות אשפוז הבית ניתן כיום לאלפי מטופלים ברחבי הארץ, עם זינוק בתקופת הקורונה.

מכבי היא גם הקופה היחידה המפעילה את אשפוז הבית באמצעות צוותיה שלה – רופאים/ת, אחים/ות ובשיתופי פעולה עם בתי החולים. "האשפוז הביתי מאפשר לנו לאשפז עשרות אלפים בבתיהם", אומרת ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז צפון, חלוץ המהלך והמוביל בו מבחינת ההיקפים. "עוד קופות לומדות את התהליך, עוד בתי חולים נרתמים לשותפויות, ואין לי ספק שנזכה לשנות את המפה עבור המטופלים ולשמור על בריאותם וכבודם".

בימים אלה פועלת מכבי לשינוי מערך האשפוז הלאומי, במטרה לפתוח מיטות אשפוז בקהילה בתקצוב המדינה, בדומה לנעשה במדינות אחרות. לשם כך מונה צוות פיתוח מקצועי חדש בדומה למבנה של בית חולים: רפואי, סיעודי ותפעולי. במקביל שוקדת מכבי על הרחבת תוכנית האשפוז הביתי לתחומים נוספים כגון נשים, ילדים ובריאות הנפש.

"אשפוז הבית הוא רפואת העתיד במיטבה",אומר רן סער, מנכ"ל מכבי. "מכבי הראשונה להתחיל לאשפז בבית , ראשית עם שיקום בבית, כעת גם באשפוז בעקבות מחלות פנימיות. המפתח טמון בשיתוף פעולה של רפואת הקהילה ובתי החולים, ובשינוי התמריצים במערכת הבריאות כך שגם בתי החולים ייקחו חלק במאמץ לאשפז בבית ולא במסדרון. חברי מכבי יוכלו לבחור להתאשפז בבית תוך קבלת טיפול איכותי ומעטפת שירותים שלמה".

לפרטים נוספים על אשפוז ביתי במכבי >> לחצו כאן