אשפוז בית: טיפול מלא בסביבה הטבעית

בלי להיטלטל בין מחלקות, בלי להסתכן בזיהומים: קופת חולים מאוחדת מציעה חלופת אשפוז בערוצים השונים - פנימית, הנשמה ממושכת, שיקום והוספיס - שמשאירה את המטופל בסביבתו המוכרת ומפחיתה עומסים בבתי החולים

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה נשכבת על מיטה אוחזת בטאבלט ולצידה אחות
גיא רונן
תוכן מקודם

מדי חורף התמונות חוזרות: בתי החולים בתפוסה גבוהה ממאה אחוז, מיטות אשפוז במסדרונות וצוותים שכורעים תחת העומס. בשנת הקורונה ראינו את כל זה כבר בקיץ, כשהחשש מקריסה של בתי החולים הוביל לסגרים במדינה. אלא שאחד הפתרונות היעילים למחלה הזאת קרוב משנדמה. למעשה, הוא נמצא אצלנו בבית.

במקום להיטלטל בין מחלקות, להסתכן בזיהומים ולעבור תקופות ממושכות, לעתים עד סיום החיים, בסביבה מנוכרת, קופת חולים מאוחדת מציעה ללקוחותיה חלופת אשפוז יעילה בסביבתם הטבעית, המוכרת והתומכת, וקרוב עד כמה שאפשר לשגרת יומם.

אשפוז בית מיועד, בין היתר, לחולים המרותקים למיטה ונזקקים לטיפול קבוע, או לכאלה שהשתחררו לאחר טראומות או אירועים מוחיים וזקוקים לשיקום. קיים גם בית חולים ביתי כחלופה מלאה לאשפוז, עם טיפול הזהה לחלוטין לזה שבמחלקות הפנימיות – אנטיביוטיקה, פיזיותרפיה ועוד. במצב של החמרה מפונה המטופל לבית החולים. סוג אחר של שירות הוא הוספיס בית, שבמסגרתו חולים סופניים מקבלים בביתם טיפול פליאטיבי שמטרתו להפחית את המצוקה והסבל, להעניק מעטפת של תמיכה תפקודית, נפשית ופרוצדורלית למטופל ולמשפחתו ולאפשר איכות חיים טובה ככל שניתן. החלופה הזאת מוצעת בעיקר במצבים אונקולוגיים או לחולים אחרים במצבי סוף החיים.

לאשפוז בית ניתן להגיע דרך אחיות מאוחדת בבתי החולים או מהמחלקות הפנימיות, אך בקרוב תאפשר מאוחדת, במצבים רבים, לדלג לחלוטין על בית החולים ולקבל את האבחנה על ידי הרופאים בקהילה, בסניפי הקופה. הטיפול הביתי המקיף, הן בצד הרפואי והן בתמיכה הסוציאלית, ניתן על ידי גופים המתמחים בכך, על פי סטנדרטים מחמירים של משרד הבריאות ובפיקוח מלא של מאוחדת. וממש כמו אשפוז רגיל, גם האשפוז וההוספיס הביתי ניתנים ללא עלות במסגרת סל הבריאות.

בתקופת הקורונה קיבלה החלופה הזן משמעות מיוחדת: רוב המאומתים שוהים ממילא בבתיהם, רבים מהם ללא תסמינים. לאחרים נדרש טיפול אינטנסיבי יותר, וכאן בא לידי ביטוי האשפוז הביתי – הכולל ביקורים קבועים של רופאות ורופאים, אחיות ואחים. בינתיים מדובר בעיקר בחולים שמצבם השתפר לאחר אשפוז, אולם משרד הבריאות שוקל להפנות יותר מטופלים ישירות לאשפוז בית, כשכל החמרה או צורך בהנשמה יובילו לבית החולים.

משנה לשנה גוברת המודעות לחלופה הביתית ומתחזקת הבחירה בה. "אנחנו עדים לעלייה דרמטית בביקוש", אומר ד"ר דוד דביר, ראש אגף רפואה ראשונית בקופת חולים מאוחדת. לדבריו, המטופלים עצמם ובעיקר המשפחות המלוות מכירים כיום הרבה יותר את הערוץ המיוחד הזה, וכמעט שאין עוד צורך לשכנע אותם ביתרונותיו. ד"ר דביר מקווה שעם הזמן תתחזק גם המגמה מצד בתי החולים, ואז אף האלטרנטיבה של בית חולים ביתי תצבור תאוצה.

"אין ספק שרפואה בבית, כל עוד עושים אותה נכון ונותנים לחולה את מלוא הטיפול והמעטפת, עדיפה עשרות מונים על ניתוק מהסביבה הטבעית, מהמשפחה, אפילו מהתזונה, החפצים וההרגלים האישיים, ותוך הסתכנות בזיהומים", אומר ד"ר דביר. "לא בכדי מדובר במגמה עולמית – בשיקום, שהתבצע בעבר במוסדות בלבד, זו כבר ממש ברירת המחדל – וזה משתלב היטב עם השאיפה להוריד עומסים מבתי החולים , לפני הקורונה ובוודאי במהלכה".

לפרטים נוספים >> לחצו כאן