ארז פישלר מציג את פוטנציאל הביטקוין בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העולם שלנו משתנה ללא הרף בזכות הטכנולוגיה החכמה שמקיפה אותנו. אנו עדים להתחרשויות טכנולוגיות רבות בתחום החברתי, העסקי, הכלכלי. השינויים האלו פוגשים אותנו בחיי היום יום, כשאנו מעבירים כסף לחשבון הבנק באפליקציה, ממשיכים איתנו בקביעת תור למרפאה באמצעות הוואטסאפ, והולכים איתנו קדימה בעוד פעולות יומיומיות רבות. לא מן הנמנע שבעולם שכזה, גם אמצעי התשלום שלנו יעבור שינוי מהותי. בתוך שלל השינויים האלו, נולד מטבע הביטקוין שתופס תאוצה רבה בשנים האחרונות בעולם, ונכנס לשימוש במגזר העסקי והפרטי כאחד. ארז פישלר, יזם ויועץ עסקי המתמחה בהטמעת מטבע הביטקוין בישראל, חושף בפנינו את השימושים, האפשרויות, והפוטנציאל העסקי העצום שטמון בביטקוין.

"ישראל עוד לא הפנימה עד הסוף את מהות הביטקוין", טוען ארז פישלר, "עם זאת, השטח מראה מוכנות וקבלה של המטבע על שלל אפשרויותיו, ואת זאת מוכיחים מכשירי הכספומט המבוססים על סחר ביטקוין שהוצבו בדיזינגוף סנטר בשנה האחרונה והם נחלו כבר הצלחה רבה."

מטבע ביטקויןבכמה מילים פשוטות

למי שטרם הכיר, מטבע הביטקוין הוא אפשרות וירטואלית, קלה ונוחה לתשלום. ארז פישלר מסביר בפשטות את מהות המטבע, "ממש כמו מטבעות שנשמרים בארנק בכיס, כך מטבעות ביטקוין הם מטבעות ממוחשבים שנשמרים במחשב באמצעות תוכנה, ממש כמו הארנק הפיסי". ארז פישלר מוסיף וטוען, "הביטקוין אינו צמוד לאף מדד ולא קשור לאף כלכלה במדינה מסוימת, הוא מטבע חופשי עם ערך וחיים משלו". הסחר במטבע הביטקוין, לדברי פישלר, עדיין נמצא בחיתוליו בישראל, אך עם זאת הוא מצייין, "ביטקוין הוא כמו מטבע רגיל שניתן לקנות איתו באינטרנט, וכבר אתרי סחר רבים בעולם מאפשרים להמיר את המטבע הרגיל במטבע ביטקוין ובכך לרכוש באתר".

לגיטימיות לצד ביקורת

לצד הלגיטימיות הרבה לה זכה המטבע המקוון הראשון, ישנה עליו ביקורת שלילית ביותר מצד גורמים משפיעים בשוק, כלכליים וגורמי ממשל כאחד. בעוד אשר חברות רבות רואות בו מטבע סחיר לכל דבר, הביקורת הנעוצה נגדו היא בחוסר מיסודו המספק בבנקים במדינות השונות, ואף בהאשמות חמורות יותר כמו הלבנות הון ואפילו מימון גורמי טרור ברחבי העולם.

ארז פישלר מצביע על שני דברים אי אפשר להתעלם מהם, ועליהם יותר מכדאי לחקור בהמשך דרכה של הכלכלה המודרנית:

1. גופים כלכליים רבים ברחבי העולם – החל מחברות מסחריות שאינן עוסקות בכלכלה למחייתן ועד בתי השקעות – משקיעים במיזמים הקשורים לביטקוין.

2. העניין הרב שיוצרת הטכנולוגיה במסגרתה נוצר הביטקוין: היא נתפסת כמרתקת כל כך – אף יותר מהמטבע עצמו. באמצעותה עוד יקומו יוזמות נוספות ברמה הגלובאלית.

דבר אחד בטוח באופן וודאי – מטבע הביטקוין עוד לא אמר את דברתו האחרונה!

פישלר מצביע על הפוטנציאל הגלום בביטקוין וכן במיזמים אחרים במבט לעתיד, ומה שעשוי להתרחש בהם. "המשתמשים, גם אם לא קנו מוצר בתשלום, אלא נרשמו אליהם לגמרי בחינם, עוד עשויים למצוא את עצמם בעלי מניות בהם, ובמה זה מתבטא? במטבעות שינפיקו החברות של מיזמים אלו שישמשו כדיבידנד, ויהיה ניתן לסחור באמצעותן". כלומר, גורס פישלר, בשלב מוקדם או מאוחר בהתפתחות הטכנולוגית, כל אתר או אפליקציה מרובת משתמשים תייצר לה סחר פנימי משלה, עם כללים, רגולציות ומטבעות משל עצמה, ותתחיל לסחור בהן. הביטקוין, אם כך, מקדים את זמנו ובעצם מקדים בחשיבתו המהפכנית את כל המיזמים המצליחים של העשור האחרון. הוא מאפשר אלטרנטיבה לתשלום נוח באינטרנט, במטבע אחד בלבד, שיכול לשרת את המשתמשים והגולשים בכל אתר, מיזם  או אפליקציה.

בכך, המושג הספציפי ושמו "ביטקוין" יהיה אחד מני רבים, ולא יהווה מוצר אוונגרדי, שעה שחברות נוספות ינפיקו את המטבע. בביטקוין – תקבלו מטבע על כל כמות מסוימת של מזומן שתשימו בתמורה. בדומה לכך, יכולה חברת ווייז להכריז שעל כל 100 ק"מ שתסעו כאשר התוכנה דלוקה – שהיא תנפיק לכם מטבע בשווי 1 דולר ארה"ב (לדוגמה). הדבר יניע משתמשים רבים להשתמש בווייז במקום בתכנות ניווט אחרות, שכן זו תוכנה שגם מתגמלת אותם כלכלית, ובדומה לביטקוין – זה כנגד כסף מזומן (100 ק"מ של נסיעה מצריכים תשלום על דלק).

לסיכום, מגיע ארז פישלר למסקנה המתבקשת. "בין אם מדובר במשתמשי ווייז, או כל אפליקציה אחרת, הם בסופו של דבר נעשים באופן פעיל לבעלי המניות בה, בהתבסס ממש במדויק על הביטקוין – אשר יצר תמורה זו בשוק הכלכלי-טכנולוגי של ימינו".

המאמר נכתב בעזרתו ואדיבותו של ארז פישלר, יועץ עסקי ויזם ישראלי בהטמעת מכשירי ביטקוין ברחבי הארץ.