דפדפו הלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ריח של ספר חדש? ב-GetBooks  משוכנעים שזאת לא סיבה מספיק טובה לוותר על קריאה דיגיטלית

אם אתם קוראים את הכתבה הזאת סימן שאתם קוראים דיגיטליים. אין דבר, זכותכם להתכחש לכך. היינו שם קודם, בוויכוח האינסופי הזה - מטוסים נגד אוניות ורכבות, טלוויזיה נגד רדיו ועיתונים, מחשב נגד טלוויזיה, טאבלט נגד מחשב, סמארטפון נגד טאבלט, אינטרנט נגד... כל העולם.

ואלה רק חלק מהוויכוחים של התקופה המודרנית. בכל פעם שהאנושות צעדה צעד אחד קדימה, התעורר לו דיון ציבורי לוהט על חדש מול ישן. אחד הדיונים הללו מלווה את בני האדם מאז שלמדו לבטא את עצמם - כלומר המציאו את השפה ולאחר מכן את הכתב. האמצעים להעביר טקסט, תוכן, ידיעה, דברי הימים - הלכו והשתכללו; מלוחות האבן וגלילי הפפירוס, דרך המצאת הדפוס, מכונת הכתיבה, המחשב וכלה בציוץ בטוויטר - המילה הכתובה חיפשה בעקשנות ומצאה תמיד את הדרך החוצה, אל ההמונים.

בעשור האחרון אנו עדים לתופעה מעניינת וקצת מתסכלת המתרחשת כאן, בארץ זבת הסטארט-אפים והגאדג׳טים. בזמן שהעולם המערבי עשה קפיצת ענק בתחום הספרות הדיגיטלית, עם הספר נותר מאחור. אנחנו בין המובילים בכל תחום דיגיטלי אחר - משתמשים בכל המכשירים ומשדרגים אותם חדשות לבקרים (אחוז חדירת הסמארטפונים בישראל הוא למעלה מ-90% וזהה לאחוז חדירת הטלוויזיות), מזמינים טיסות, סוגרים עסקאות, מחפשים אהבה ומה לא.

אבל את הספרים שלנו תגישו לנו עם ריח בבקשה! איזה ריח? ריח הדפוס כמובן. מסתבר כי ריחו של נייר עם נגיעות ארומת הדיו הוא הוא אחד הסמים הקשים. ככל הנראה אלה המשוטטים להם בחנויות הספרים לא עושים זאת ״רק כדי להסתכל״, אלא רק כדי להריח. כי הספרייה הביתית כבר לא מריחה. כלומר, היא מריחה ועוד איך, סופגת את ריחות הבית - הבישולים, האבק, ריחו של החתול שאוהב לישון רק על הכרכים של ״בריטניקה לנוער״...

פרחים וקפה, יש עוד ניחוחות בעולם

והגמילה קשה. בכל פעם שתחליטו על ״צעד קטן לאדם״ ותורידו ספר דיגיטלי לטאבלט או לסמארטפון שלכם (מדי שנה יוצאים לאור בישראל כ- 9,000 כותרים חדשים), ואף תתחילו ליהנות מהמגוון, הזמינות והנוחות של הספרים שתמיד אתכם - יקרה אסון! תעברו פתאום ליד חנות הספרים בקניון (שזה כמו לעשות דיאטה ולעבור ליד המאפייה ביום שישי), מישהי תתיישב דווקא לידכם באוטובוס או במטוס ותוציא מהתיק את הרומן החדש של הסופר האהוב עליכם, בתור לרופא תחכה לכם ערימת האלבומים של נופי ארץ ישראל עם דפי הכרומו. אחח, הריח של כרומו...

אז בפעם הבאה שזה קורה לכם, נסו להיזכר שהספרים הם מזון למוח ולנשמה. שהסופרים והמשוררים עמלים שנים על סידור האותיות באופן הקסום ביותר לאו דווקא כדי לגרות את חוש הריח שלכם או לספק תעסוקה לאצבעות המדפדפות, אלא כדי לגרות את כל החושים יחד, כדי לגרום לכם לאהוב, לצחוק, לכעוס ובעיקר להפליג בדמיון הרחק אל הלא נודע, אל עצמכם.

GetBooks נוסדה כדי סופסוף לספק לקוראי העברית חוויה מלאה ואיכותית של קריאה דיגיטלית. היא לא באה להחליף את הספרים המודפסים. היא לא באה להפיץ את הריח. היא כאן כדי להפיץ את הבשורה: ספרים יכולים להיות תמיד אתכם, גם אחרי ש״הריח״ מתפוגג.

תנסו. אגב, זה גם הרבה יותר משתלם. בחנויות הספרים משוכנעים שלכסף שלכם דווקא אין ריח...