הרצאות ומופעים מעוררי התפעלות בחגיגה וירטואוזית

מה הופך אמן לוירטואוז? על כך בסופ"ש ייחודי העוסק במי שהסעירו את עולמנו התרבותי ומקבץ את מיטב המרצים והמוסיקאים הוירטואוזים

תוכן מקודם בחסות רעות קשרי תרבות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם בחסות רעות קשרי תרבות
תוכן שיווקי

סוף שבוע רגוע בבית זה תמיד נחמד, אבל מה דעתכם על יומיים וחצי של גיחה תרבותית, אינטלקטואלית, אומנותית וקולינרית לעולמות אחרים? ב'רעות קשרי תרבות' מזמינים אתכם לקחת פסק זמן מחיי היומיום, ולצאת למסע חובק עולם - חוצה יבשות, חוצה תרבויות, חוצה דורות.

מדובר בסוף שבוע ייחודי המקבץ למפגש נדיר, איכותי ומרתק מצעד אמנים ויוצרים בעלי כישרונות אמנותיים ויכולת נגינה יוצאת דופן.

צילום: shutterstock

אמנים, המפגינים בנגינתם מיומנות, כישורים וטכניקה מעוררי השתאות וכן הצצה לעולמם של גיבורי תרבות "נפילים" מגדולי האמנים והמבצעים בתולדות אמנויות הבמה בתיאטרון, במוסיקה, בקולנוע ובאמנות.

shutterstock

וירטואוז, מהמילה הלטינית וירטוסוס שפירושה מצוינות, הוא אמן המצטיין בכישורים או בטכניקה יוצאי דופן. רבים מהוירטואוזים הגדולים באו מתחום המוזיקה, אבל אפשר למצוא ביניהם גם ציירים, רקדנים, סופרים ומחזאים. הנה כמה עובדות מרתקות על וירטואוזים מופלאים:

הטנור לוצ'יאנו פאברוטי, מזמרי האופרה הגדולים במאה ה-20, חלם מילדותו על קריירה מוזיקלית, אך הוריו, שחששו כי לא יצליח להתפרנס ממוזיקה, עודדו אותו ללמוד הוראה והסכימו שיתגורר בביתם עד גיל 30, בתנאי שאם עד לגיל זה לא יזכה להצלחה, הוא יפרוש מעולם המוזיקה וימשיך לעבוד כמורה. אין לדעת אם ילדי איטליה הפסידו מורה גדול, אבל מה שבטוח הוא שעולם המוזיקה הרוויח. בשנת 1961, ארבע שנים לפני תום ההסכם עם הוריו, קיבל פאברוטי תפקיד משמעותי ראשון - רודולפו באופרה "לה בוהם" בתיאטרון העירוני של רג'ו אמיליה. למעשה, בשנות הקריירה הראשונות שלו הוא הופיע שוב ושוב בתפקיד רודולפו בכמה תיאטראות שונים. ב-1965, כאשר מלאו לו 30, הוא הופיע לראשונה בבית האופרה המפורסם של מילאנו, לה סקאלה, ובשלב זה נראה שהוריו כבר יכלו לנשום לרווחה, בידיעה שבנם מצליח בקריירה המוזיקלית שלו. הם יכלו גם להיות רגועים בכל הנוגע לפרנסתו – לאחר מותו של פאברוטי בשנת 2007 הוערך הונו האישי בעשרות מיליוני דולרים.

לודוויג ואן בטהובן, מגדולי המלחינים הקלאסיים בכל הזמנים, היה עילוי מוזיקלי כבר בגיל צעיר. אביו, שזיהה את הכישרון הטמון בו, אילץ אותו להתאמן בנגינה יומם וליל. אביו גם סיפר לכולם שהוא צעיר בשנתיים מגילו האמיתי על מנת לטפח את הדימוי של גאון מוזיקלי צעיר, כמו מוצרט. למרות כישרונו, בטהובן תמיד נאלץ לעבוד קשה למחייתו. בגיל 11 הוא עזב את בית הספר כדי לעזור בפרנסת משפחתו כך שעד יום מותו הוא לא ידע פעולות חשבון בסיסיות. בהמשך נאלץ לתת שיעורי נגינה, כדי להתפרנס, דבר שהיה שנוא עליו במיוחד, אלא אם התלמידים היו מוכשרים במיוחד, או לחלופין, תלמידות יפות במיוחד, גם אם נעדרות כל כישרון.

גיל שוחטצילום: גדי דגון

אחד מהוירטואוזים הגדולים ביותר בעולם האמנות הוא לאונרדו דה וינצ'י, שהיה איש רנסאנס אמיתי שהצטיין לא רק בציור והיה גם מדען, מתמטיקאי, מהנדס, צייר, פסל, אדריכל ומוזיקאי. הוא גם היה ממציא גדול, וכמה מהמצאותיו שהקדימו את זמנן היו אופניים, מצנח, מכונה מעופפת, טנק ומכונת ירי. על אף כישוריו הרבים, דה וינצ'י מעולם לא הלך לבית הספר ולא קיבל השכלה פורמלית כמקובל בתקופתו. למרות שהוא אחראי לשתי יצירות המופת הגדולות ביותר בעולם האמנות אי פעם - המונה ליזה והסעודה האחרונה - דה וינצ'י צייר לאט (את המונה ליזה הוא צייר במשך כמה שנים), רבות מיצירותיו נותרו לא גמורות והוא הרס חלק ניכר מציוריו.

חן צימבליסטה

רוצים לדעת עוד על הוירטואוזים הגדולים בהיסטוריה? במסגרת סוף שבוע "הוירטואוזים הגדולים" מבית רעות קשרי תרבות יתקיימו מופעים וקונצרטים של וירטואוזים גדולים מתחום המוזיקה לצד הרצאות מרתקות שיספקו הצצה לעולמם של גיבורי תרבות מגדולי האמנים והמבצעים בתולדות אמנויות הבמה בתיאטרון, במוזיקה, בקולנוע ובאמנות. בין היתר יתקיים מופע של אמן כלי ההקשה חן צימבליסטה עם רביעיית כלי מיתר; קונצרט שבו גדולי הווירטואוזים הישראלים פוגשים את המנצח והצ׳לן הבינלאומי דמיטרי יבלונסקי, בהנחיית הפסנתרן, המנצח והמלחין גיל שוחט; והרצאות של טובי המומחים שיעסקו בנושאים כמו הקומיקאים ששינו את העולם, וירטואוזים באמנות, זמרי האופרה הגדולים ועוד. סוף שבוע הווירטואוזים הגדולים יתקיים בתאריכים 18-16 ביוני באחוזת אסיינדה ביער, מעלות.

לפרטים והרשמה לחצו כאן