עכשיו זה כבר ברור לכולם: בריאות הנפש זה הסיפור של כולנו

1 מכל 4 ישראלים, יחווה משבר נפשי במהלך חייו, אז איך ייתכן שפחות מ-1% מתקציב הבריאות מופנה לבריאות הנפש?

ד"ר הלה הדס, מנכ"לית אנוש
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר הלה הדס
ד"ר הלה הדס, מנכ"לית אנוש
תוכן מקודם

בישראל חיים למעלה מ-250,000 איש המתמודדים עם מגבלה נפשית ומהווים את קבוצת הנכים הגדולה ביותר במדינה. הנתונים מראים כי אחד מכל ארבעה אנשים יחווה משבר נפשי במהלך חייו, אז איך ייתכן שפחות מ-1% מתקציב הבריאות מופנה לבריאות הנפש?

קורונה ובריאות הנפש

משבר הקורונה מהווה ציון דרך באופן בו נגע תחום בריאות הנפש בחייהם של אנשים רבים שהיו בבידוד, איבדו את מקום עבודתם והתמודדו עם מגוון גורמים שהובילו אותם למצבי דחק המאיימים על מצבם הנפשי. עבורנו, המקדמים את תחום בריאות הנפש מזה שנים, המשבר מדגיש עד כמה מתחייבת פעילות דחופה לשיפור ולשינויי עומק בתחום בריאות הנפש. כמו כן, נדרשת השקעת משאבים כלכליים משמעותיים לאספקת מענים הולמים ולמניעת משבר בריאות נפש לאומי.

הזכות לבריאות נפשית

הזכות לבריאות מוכרת לרוב בהיבט הבריאות הפיזית, אולם היא כוללת בתוכה גם את הזכות לבריאות נפשית. בריאות הנפש חוצה תחומים ומושפעת מהיבטים רבים בחיינו  - פיזי, כלכלי, סביבתי ותעסוקתי. היא מושפעת מתחושת שייכות ומהשתתפות פעילה בחברה.

בעבר, נתפסה בריאות הנפש כתחום המצוי בידיהם של אנשי הרפואה והפסיכיאטריה. אולם עם השנים והתפתחות המחקר התגלה כי דווקא שירותים תומכים בקהילה, מניעה מוקדמת של פגיעה נפשית וחלופות לאשפוז פסיכיאטרי מצליחים לשפר פי כמה את מצבם של אנשים ואת שילובם כחלק בלתי נפרד מהקהילה.

עם זאת, לאורך השנים וברוב המדינות ההשקעה במערכות בריאות הנפש מועטה ביותר ועומדת על פחות מ-2% מתקציב הבריאות, ובישראל ההשקעה נמוכה אף יותר והחלק היחסי של תקציב בריאות הנפש עומד על פחות מחצי מהממוצע בעולם המערבי.

תופעת הדלתות המסתובבות

1 מכל 5 היוצאים מאשפוז בבית חולים או מחלקה פסיכיאטרית שב לאשפוז בתוך חודש.

53% חוזרים לאשפוז תוך שנה.

הנתונים מלמדים על תופעה הולכת וגוברת של אשפוזים חוזרים המכונה "דלתות מסתובבות".

החוויה של אשפוז פסיכיאטרי היא לא פשוטה עבור המתמודד ובני משפחתו והעובדה שעוברים אותה שוב ושוב חייבת להעלות שאלות לגבי הקשר בין הזכות לבריאות נפשית לבין רצף הסיוע והמענים שמקבלים אותם מתמודדים מרגע שהם יוצאים מדלתות המחלקה הפסיכיאטרית.

אנוש - עם הפנים לעתיד

בעשור הקרוב אני מקווה שנמשיך להיות הארגון המקצועי ביותר בתחום שמסייע לכל רבדי החברה הישראלית – לכל הדתות, בכל הגילים ובכל השפות. לקדם שירות מותאם אישית, להעמיק את הפעולות והפתרונות בשלבים ראשונים של המחלה, ליצור מענים שיאפשרו חזרה לחיים משמעותיים בקהילה מוקדם ככל האפשר. לבסס שיתופי פעולה עם ארגונים דומים ושונים, כדי להגדיל את האפשרויות ולייעל את השימוש במשאבים למען המטרה.

תחום בריאות הנפש סובל מסטיגמה גלובלית, שנובעת מטבעה של המגבלה, מפחד ומחוסר ידיעה של הציבור, ועל כן יש עוד מסע ארוך לשיפור ביחס המדינה לתחום. יש לקדם את השיח הציבורי על מחלות נפש ולעודד סובלנות של החברה. נדרשים השקעת משאבים כספיים ופיתוח תשתיות מתקדמות במערכות בריאות הנפש.

השקעה ארוכת טווח במערכות למניעה מוקדמת, לטיפול ולשיקום בקהילה תצמצם בטווח הארוך את המשאבים המושקעים בהפעלת בתי חולים פסיכיאטרים ומוסדות ויאפשרו לאנשים ולבני משפחותיהם לחיות חיים מלאי משמעות.

עכשיו זה כבר ברור לכולם, בריאות הנפש זה הסיפור של כולנו! יחד נפעל לשינוי עבור כולנו!

עמותת אנוש >>

חזרה למדור