"הרגשנו שאנחנו אשמים. היום אנחנו מבינים שזה לא תלוי בנו. זו מחלה לכל דבר"

אביבית לוזון, שבנה מתמודד עם סכיזופרניה, מספרת על המאבק והקשיים היומיומיים בטיפול בבנה ועל הבחירה להתנדב במרכז מילם לליווי בני משפחה של מתמודדי נפש

טור אישי: אביבית לוזון, מתבסס על טור שפורסם במאקו
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביבית לוזון ובעלה  צילום פרטי
טור אישי: אביבית לוזון, מתבסס על טור שפורסם במאקו
תוכן מקודם

ראינו אותו משתנה לנגד עיננו. מילד קטן ושמח הוא הפך להיות מסוגר, מצבי הרוח משתנים, ישן הרבה שעות. בהתחלה חשבנו שזה קשור לגיל ההתבגרות. פתאום הוא התחיל ללכת יחף ברחובות, הרגלי התזונה השתנו. ניסינו להתעלם, חשבנו שזה יחלוף.

עכשיו הוא עומד מולי במבט זועם, מישיר מבט ללא מבט: "תלך ממני. תעזוב אותי. אתה לא מחליט עלי. כל מה שהיה לי לקחת. מה נשאר לך? אמא שלך מתה, לא ברור איך עשתה אותך, מניפולטיבי, תלך ממני, תעזוב אותי, תלך כבר, תלךךךךך".

"עם מי אתה מדבר?" אני שואלת. "את לא תביני, זה משהו גדול ממך וממני" הוא אומר.

אני מנסה לשנות נושא כי זה כבד על הלב, קשה להכיל.

מה עושים?

תחום בריאות הנפש היה רחוק מאיתנו, נושא שלא נוגעים בו. אם הוא נדבק זו סטיגמה, אז שתקנו. הרגשנו שאנחנו אשמים, שאנחנו גרמנו לכל הדבר הזה לקרות. היום אנחנו מבינים שזה לא תלוי בנו. זו מחלה לכל דבר.

בהתחלה מתכנסים פנימה. בונים קירות גדולים ומקיפים את הבית, את המשפחה, את החיים. מתחילים אצל רופאת המשפחה, משתפים בכאב מה עובר עלינו. היא מהנהנת בראשה כמבינה, ושולחת אותנו לשיחה עם פסיכיאטר. אחרי המתנה מורטת עצבים בתור, הפסיכיאטר נותן לנו את האבחנה הראשונה: סכיזופרניה.

אנחנו מבינים שאנחנו יוצאים לדרך חדשה. מעכשיו שום דבר לא יהיה דומה למה שהיכרנו. מחפשים בגוגל, מגיעים לכל פסיכולוג, פסיכיאטר או מנהל מחלקה שמתמחה בבעיה.

המשפחה הקרובה מתרחקת, מתקשה להבין את מה שעובר עלינו. אנחנו נמנעים מלהזמין חברים, כי אנחנו חוששים שיראו מה קורה בזמן התקפים. אנחנו פוחדים להשאיר את הבנות לבד בבית אתו. אנשים מחלקים עצות שיפוטיות ועם כל עצה אני מרגישה את הסכין ננעצת בליבי ומסך שחור יורד. אני רוצה שיהיה מישהו שיקשיב לי בלי שאלות, בלי לשפוט אותי.

מקבלים תמיכה

ואז הגענו לקבוצת התמיכה של מילם – מרכז הייעוץ למשפחות המתמודדות עם מחלה נפשית של אחד מבני המשפחה. שם מצאנו אוזן קשבת וקיבלנו הכוונה. הבנו שאנחנו הורים מדהימים שעושים הכל למען הבן שלנו. וכמובן לא שוכחים שיש ילדים נוספים בבית שגם הם זקוקים לעזרה.

לאט-לאט התחלנו להבין קצת יותר, חקרנו, שאלנו והתחלנו להבין את הסטיגמה הלא ברורה שנרקמה סביב אותם אנשים מדהימים - האנשים השקופים. הבנתי שאני חייבת להתגבר על כל הפחדים ולהתחיל לשתף, להתגאות, לאהוב.

היום הבן שלנו כבר בן 25. הוא מתמודד עם המחלה במאבק קשה ויומיומי. הוא מתקשה לצאת החוצה, לא מסוגל לשיר, לא לנגן ולא לשלוף מהזיכרון כלום. אנחנו משמשים בכאב כחברים שלו. העולם שלי סובב סביב הטיפול בו. אני קמה בבוקר ואני לא יודעת איך היום יתחיל ואיך ייגמר.

עכשיו, כשאנחנו כבר בתהליך של שיקום משפחתי, אני יודעת שעשיתי כל מה שאני יכולה לעשות כאמא. נתתי לו את כל הטיפולים שניתן, אפשרתי לו לרכוש כלים חדשים כדי להתמודד מחדש, ולא רק לו - גם לשאר בני המשפחה. למדתי שיש אנשים טובים שאני יכולה להישען עליהם. אני מקיפה את עצמי ואת המשפחה בהמון אופטימיות ותקווה, רק בזכותו. הוא המתנה הנפלאה שיכולתי לקבל.

השירות המדהים שקיבלנו במילם והמשמעות הגדולה עבורנו הובילו אותי להחלטה שאני רוצה לסייע לבני משפחה ולהעניק להם מהידע והניסיון שלי וכיום אני מתנדבת במילם, ומסייעת לבני משפחה למצוא את דרכן בתקופה הכל כך מורכבת הזו.

1 מכל 2 משפחות אינה משתפת את הסביבה במצבה

נתון זה עולה מסקר שקיימנו בקרב בני משפחה של מתמודדים עם מגבלה נפשית. עוד עולה מהסקר כי 25% מבני משפחות מתמודדי הנפש מוציאים מעל 24 אלף שקלים בשנה על הטיפול בבן המשפחה ו-40% העידו שעבודתם נפגעת כתוצאה מהטיפול.

מילם - מרכזי הייעוץ למשפחות מציעים תמיכה, ייעוץ, מידע והכוונה למשפחות המתמודדות עם מחלה נפשית של אחד מבני המשפחה. המרכזים פועלים במימון ובפיקוח של משרד הבריאות ומופעלים על ידי אנוש- העמותה הישראלית לבריאות הנפש.

התמודדות עם משבר נפשי במשפחה הינה חוויה מטלטלת הכרוכה לרוב בתחושות של בלבול, כעס, עצב וחוסר אונים - אשר עשויים להוביל להתרחקות ממקורות תמיכה וחווית בדידות. המשפחה, במיוחד במצבים מהסוג הזה, מהווה עוגן ומשאב עבור כל אחד מחבריה. התערבות משפחתית מותאמת, כמו זאת שניתנת במרכזי מילם, יכולה להביא לירידה בתסמינים נפשיים ופיזיים ולשיפור ניכר במצב הבריאותי והנפשי של בני המשפחה. מחקרים מצביעים על ירידה של פי 4 בתחושות הלחץ.

כמו כן, סיוע ותמיכה מגבירים את תחושת השותפות והמעורבות, מפחיתים אי וודאות ומסייעים  בשליטה במצב.

במילם, תוכלו לקבל תמיכה וייעוץ מאנשי מקצוע מתחום הטיפול והשיקום, מומחים בעבודה עם משפחות בתחום בריאות הנפש. כמו כן, תוכלו לקבל ידע וכלים להתמודדות יעילה, להכיר בני משפחה שעוברים חוויות דומות ולקבל ייעוץ משפטי וליווי של בן משפחה מומחה מניסיון חיים.

השירותים במילם ניתנים ללא תשלום וללא צורך בהכרה של המתמודד בביטוח לאומי או סל שיקום.

מילם כרמיאל

04-6882898 | milamca@enosh.org.il

מילם חיפה

04-8642644 | milamhaifa@enosh.org.il

מילם נתניה

09-8335042 | milamneta@enosh.org.il

מילם תל אביב

03-5368101 | milamtlv@enosh.org.il

מילם ירושלים

02-6522147 | milamjeru@enosh.org.il

מילם אילת - פרטים בקרוב

בקרו באתר מילם >>

חזרה למדור