סכיזופרניה זה הסיפור

מחשבות שווא, שמיעה דמיונית של קולות ודיבורים, פחד מרדיפה, חוסר שקט, כל אלה הם רק חלק מהסימנים של מי שחולים בסכיזופרניה. הטיפול התרופתי אמנם מוגבל, אבל יש גם בשורה חדשה. ראיון מיוחד עם פרופ' מרק וייזר, מומחה לסכיזופרניה ומנהל החטיבה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי שיב"א, תל-השומר

ענת יפה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
ענת יפה
תוכן מקודם

"סכיזופרניה היא מחלת נפש קשה הפוגעת בכ-1% אחוז מהאוכלוסייה. היא מופיעה בגיל צעיר, בדרך כלל בגברים בין הגילים 15-25, אצל נשים היא מופיעה קצת יותר מאוחר בין הגילים 20-30", מסביר פרופ' מרק וייזר, מנהל החטיבה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי שיב"א, תל-השומר.

פרופ' וייזר, עוסק במחקר בסכיזופרניה מאז אמצע שנות ה-90, פרסם כ-180 מאמרים בנושא, ועוסק באופן פעיל במחקר ובחיפוש אחרי טיפולים יעילים בסכיזופרניה.

מהם הסימנים, או הסימפטומים לסכיזופרניה?

"קבוצה אחת של סימפטומים נקראת סימפטומים חיוביים, למרות שאין בהם שום דבר חיובי: אנשים סובלים מדלוזיות - מחשבות שווא, או מחשבות לא נכונות. אדם חושב שעוקבים אחריו, רוצים לפגוע בו או חושב שהוא המשיח. סימנים נוספים הם הפרעות בתפיסה החושית, אדם למשל יכול לשמוע קולות שמדברים איתו. החולים האלה לפעמים לא רגועים ונמצאים באי שקט פיזי, או לחליפין הם קבועים במצב של קטטוניה, יושבים ללא תזוזה לפעמים במשך שעות".

אם כך תיארת את הסימפטומים החיוביים, מהם השליליים?

"הסימנים השליליים הם סימני חוסר: חוסר חברתיות, חוסר תקשורת, מיעוט במילים. רוב החולים שלנו, בגלל הסימנים השליליים אינם מתחתנים, אינם יולדים ילדים ורובם המוחלט גם לא עובדים ולא מתפקדים בחברה. רבים מהם בודדים מבחינה חברתית".

מה תוכל לספר על המאפיינים הקוגניטיביים של חולי סכיזופרניה?

"רוב החולים בסכיזופרניה סובלים מפגיעה ביכולת הקוגניטיבית שלהם. הדבר נע בין פגיעה קלה וחסרת משמעות לבין פגיעה חמורה בתפקוד. לרוב, יש קשיים בריכוז, בזיכרון ובחשיבה עילאית המתייחסת לחישובים, למשל בהתנהלות עם כסף. חשוב לציין שהספקטרום רחב וחלק מהמתמודדים עם סכיזופרניה הם בעלי יכולות קוגניטיביות גבוהות".

האם חולי סכיזופרניה נזקקים לאשפוז?

"רוב החולים מתאשפזים בשלב זה או אחר של המחלה. הממוצע הוא 3-4 אשפוזים למשך שנות החיים. בדרך כלל אנחנו מאשפזים אנשים שיש מסוכנות לעצמם או לסביבתם. לפעמים מאשפזים אנשים שלא יכולים לתפקד, אבל זו בדרך כלל לא סיבה לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי".

מהם הגורמים לסכיזופרניה?

"אני לא יכול להסביר מה גורם לסכיזופרניה. אמנם קיים מרכיב תורשתי, אבל המרכיב התורשתי מאוד מבלבל. ולמה הכוונה? השכיחות של סכיזופרניה באוכלוסייה היא 1%. קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים בסכיזופרניה: הורים, ילדים, אחים, נמצאים בסיכון פי 10, כלומר הסיכוי הוא 10%, אבל, עדיין ל-90% מקרובי המשפחה מדרגה ראשונה אין סכיזופרניה".

יש הסברים סביבתיים? חברתיים? תגובה לחוויה טראומטית בחיים?

"בפירוש לא".

מהם הקשיים של משפחות חולי הסכיזופרניה?

"הקשיים רבים, הרבה מאד מתח וחרדה כאשר יש לבן המשפחה סכיזופרניה. רבים מהם לא עובדים ונותרים בודדים. זהו כאב גדול עבור בני המשפחה. בנוסף, קיימת הסטיגמה של מחלת הסכיזופרניה".

כיצד מטפלים בסכיזופרניה?

"קיים טיפול תרופתי שנמצא יעיל רק לסימנים החיוביים. אין לנו תרופות יעילות לסימנים שליליים. לאחרונה, פורסם מחקר על תרופה אחת שנמצאה יעילה לטיפול בסימנים שליליים ושמה ריאגילה (קריפראזין). התרופות הראשונות נגד סכיזופרניה התגלו ויצאו לשוק בשנות ה-50 למאה הקודמת, והן יעילות בסימנים חיוביים בחצי עד שני שליש מהחולים במידה כזו או אחרת. לכל התרופות יש תופעות לוואי. התרופות מהדור הראשון גורמות לרעד, לאיטיות, להפרעות נוירולוגיות ולעייפות. בתחילת שנות ה-90 יצא דור חדש שאנחנו קוראים לו דור שני של תרופות והן די דומות לתרופות מהדור הראשון, רק שיש להן פרופיל תופעות לוואי אחר. הן פחות גורמות לרעד ולסימפטומים כמו של פרקינסון, אבל יותר גורמות לעלייה במשקל, לסוכרת ולעלייה ברמת השומנים בדם.

יש תרופה אחת שנקראת קלוזפין והיא יוצאת דופן מהבחינה הזו: היא יותר יעילה בסימנים חיוביים מאשר יתר התרופות, לא גורמת לבעיות נוירולוגיות אבל כן גורמת לעלייה במשקל ולסוכרת.

חשוב לציין שכל הזמן יש פיתוח של עוד ועוד תרופות, אלא שכרגע אין לנו פריצות דרך בתחום הזה".

ומהו הטיפול לסימנים השליליים?

"כאן חשוב להדגיש את המקום של טיפול פסיכולוגי בחולים בסכיזופרניה. הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות טיפול התנהגותי, אבל יכול להיות גם טיפול באוריינטציה שיקומית, עבודה וכו'. ובנוסף יש טיפול שחשוב מאוד גם למשפחות, כדי להתמודד עם בן המשפחה החולה. לעיתים מדובר בטיפול משפחתי משותף, בכדי לראות איך בכל זאת חיים יחד".

אם כך, אין עדיין טיפול תרופתי לסימנים השליליים?

"אין היום תרופות מאושרות בארץ ובעולם לסימנים שליליים. אבל, לאחרונה ולראשונה בארה"ב, אושרה התרופה קריפרזין לטיפול בסכיזופרניה לכלל התסמינים, החיובים וגם השליליים. התרופה אושרה לאחרונה ורק עכשיו יוצאת לשוק, לכן אין הרבה ניסיון איתה, אבל המידע המחקרי מעיד על כך שהיא משפרת במידת מה את הסימנים השליליים. הדבר לא מהווה מהפך עצום אבל הוא חשוב מבחינת התפיסה והידיעה שיש תרופה שמשפרת סימנים שליליים, לפחות באופן חלקי. בכל מקרה, יש כמובן צורך בפיתוח מחקרי עתידי", מסכם פרופ' וייזר.

חזרה למדור