צלילים מרפאים

איך מוזיקאי מחונן שעבר משבר פסיכוטי, מקבל שירות מתכנית נויגייט למרות שאין לו אזרחות ישראלית, וכיצד המוסיקה מאפשרת כניסה לעולמו הפרטי וריפוי של הנפש?

שושנה דקל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דר רונאל קרן  צילום דין אהרוני רולנד
שושנה דקל
תוכן מקודם

יוג'ין אליגדו, בן 24, מוזיקאי מחונן המתמודד עם סכיזופרניה, הגיע לתכנית נויגייט המלווה צעירים שחוו משבר פסיכוטי ראשון, שם אפשרו לו לקבל טיפול ללא עלות, על אף שאינו מוכר כתושב ישראל.

יוג'ין, נולד בפיליפינים ובגיל 3 חודשים הוריו עלו לישראל כדי להתפרנס. יוג'ין נשאר בפיליפינים וגר עם סבתו. כשהיה בן 6 סבתו נפטרה והוא עבר לגור אצל הדודים שלו, ורק בגיל 12 זכה לעלות ישראל ולהתאחד עם משפחתו, לאחר מאבקים רבים. בגיל 8 הוא החל לנגן על גיטרה ובפסנתר בגיל 12.

כשהיה בן 16 התחיל להשתמש בסמים ובגיל 19 חווה משבר פסיכוטי -הזייתי בו דמיין שהמשטרה רודפת אחריו, ושההורים שלו הם לא באמת ההורים שלו. בסופו של דבר הגיע למסגרת נויגייט - תכנית המלווה צעירים אחרי משבר פסיכוטי ראשון, עוד כשהייתה ניסיונית וללא עלות, ונקלט בתכנית לשנתיים. למעשה נויגייט הייתה המקום היחיד שנתן מענה למצבו המורכב. שכן, יוג'ין שאינו מוכר כתושב ישראל, לא זכאי לשום מענה רפואי ציבורי.

מנגנים ביחד

"פגשתי את יוג'ין כשהגיע לנויגייט לאחר שחווה התקף פסיכוטי והיה במצב לא פשוט". מספר ד"ר רונאל קרן, פסיכיאטר ומוזיקאי שעובד עם יוג'ין בגישה טיפולית-מוזיקלית. השיטה הזו מאפשרת למעשה להיכנס לעולם הרגשי של מטופל באופן לא מאיים ומהווה קרקע ליצירת קשר של אמון. כאשר יש קשר של אמון, ניתן לדבר על נושאים מורכבים בכנות ולהכיר לעומק את החוזקות והקשיים של כל מטופל. 

צילום: freepik

"יוג'ין אפשר לי כניסה אל תוך עולמו הפנימי דרך השירים שהוא כתב ודרך הביצוע שלהם ואז יכולתי להבין טוב יותר את החוויה שלו בעולם. אנחנו שואפים ליצור ביחד אווירה שמאפשרת שינוי וצמיחה".

"מוזיקה מלווה אותי לאורך כל החיים", אומר יוג'ין. "היא מאפשרת לי רגעי שקט וכיף בתוך הבדידות והבלגן. אני כותב בפיליפינית, אנגלית ובעברית והמוזיקה היא דרך להתחבר לרגשות שלי ודרכה אני גם מצליח להתחבר עם אחרים. אני מלחין מוזיקה מקורית, מנגן סגנונות מגוונים ואוהב גם מוזיקה ישראלית. כרגע אני מרגיש שאני לא מצליח למצות את פוטנציאל ההתפתחות האישית שלי. כמוזיקאי, אני לא מצליח להגשים את החלומות שלי. ליהנות מבחינתי זה לתפקד, לעבוד, להתפתח ולחיות כמו כולם. כרגע, אני לא יכול לעשות את זה. מצד שני, המשפחה שלי נמצאת איתי, למדתי כאן, יש לי חברים ויצרתי לעצמי חיים כאן".

נויגייט - מענה מקיף לחזרה למסלול

המסגרת הטיפולית של נויגייט כוללת בנוסף לטיפול האישי, ליווי תעסוקתי וליווי משפחתי. היכולת של הצוות ליצור קשר עם יוג'ין כמה פעמים בשבוע ולשתף בטיפול את בני משפחתו עוזרת ליוג'ין לשמור על תקווה ולשרוד תקופות מאתגרות מאד, בהן הוא מתגורר לבד בדירה שכורה, אינו עובד וממתין לתהליך משפטי שיאפשר שהייה חוקית בארץ וקבלת טיפול רפואי הולם.

ליעד מוזס, מלווה תעסוקה/השכלה/פנאי: "כשיוג'ין החל את התכנית, המילה סכיזופרניה לא הייתה מוכרת לו, הוא פחד ממנה. הוא נמנע מטיפול תרופתי והתקשה להתמיד בטיפול. אך עם הזמן, הוא החל לשתף מעולמו הפנימי ולהיענות לטיפול. במהלך הטיפולים הלחין יוג'ין שירים שאהב ושיתף את הצוות והתקדמנו משמעותית גם בפן של הקשר המשפחתי. אני זוכרת שניסיתי לאתגר את יוג'ין, שלחתי לו טקסט שחשבתי שיוכל להתחבר אליו וביקשתי שינסה להלחין אותו. תוך 3 דקות הוא שלח לי קטע מוזיקלי, זה היה חזק ומרגש".

אילנה פז, המטפלת המשפחתית מוסיפה:" כשאדם מאובחן עם סכיזופרניה הוא זקוק לקבלת תמיכה וטיפול, בעיקר בתחילת התמודדות עם המחלה. החזרתו בשלב הזה לפיליפינים תהיה שווה להתאבדות. אני כולי תקווה שהסיפור הזה יגע בלבבות של עוד אנשים. יוג'ין הצטרף אל משפחתו בגיל מבוגר יחסית ולמרות שהמשפחה מאוחדת שנים רבות, את מחיר הפרידה ייתכן שישלמו לנצח. המשפחה מודעת להשלכות הנפשיות של הפרידה, עד לכדי הבנה  שייתכן שזו הסיבה לפרוץ המחלה הנוכחית. ופרידה נוספת תהיה הרסנית עבור כל המעורבים".

מטופל ומטפל

"אחרי היכרות של כשנה שכללה שיחות, האזנה למוזיקה ולשירים מקוריים של יוג'ין ונגינה משותפת, הצעתי ליוג'ין להקליט שיר אחד באולפן". מספר ד"ר קרן. "נכנסנו לאולפן לסשן אחד של שלוש שעות עם סתו בן שחר, מטפל במוזיקה ומתופף, ונועם ורדי, מוזיקאי מקצועי. הכישרון המוזיקלי יוצא הדופן של יוג'ין בלט באולפן והוא הקליט שיר מקורי בעברית. זאת הייתה חוויה מיוחדת מאד ומרגשת עבור כולנו".

האם "מקובל" שמטפל ומטופל מקליטים שיר ביחד?

"בעבודה עם מטופלים צעירים יש צורך למצוא שפה משותפת על מנת ליצור אמון. מוזיקה היא שפה רגשית אוניברסאלית שמאפשרת מפגש בלתי מילולי בין אנשים ומאפשרת לשים דגש על היכולות הבריאות של האדם. הקלטה של שיר היא תהליך שמתעד את הרגע הרגשי ומאפשר יצירה משותפת. הגמישות המחשבתית בצוות של נויגייט מאפשרת חשיבה מחוץ למסגרת ביצירת הקשר. בשנה וחצי שאני עובד באנוש יצא לי להיות שותף בתהליך היצירה המוזיקלית של שני מטופלים", משיב ד"ר קרן. 

כאן ביתי

יוג'ין, מה המשמעות של נויגייט עבורך?

"תכנית נויגייט מאפשרת לי לקבל טיפול עבור המחלה איתה אני מתמודד, על אף שאני לא אזרח המדינה. אני מרגיש אמנם תקוע ולמען האמת קשה לי לראות כיצד אוכל להתקדם ללא אישור שהייה חוקי. מצד שני, ללא נויגייט, ייתכן שלא הייתי יכול לקבל טיפול בכלל ומצבי הנפשי היה יכול להיות הרבה יותר גרוע. זה מקום שבו אני מרגיש שמתייחסים אלי באמת".

לסיום, מה החלום שלך?

"החלום שלי הוא להקליט אלבום עם חומרים אישיים שלי ולהופיע אתו. כאן, בישראל, אני יוצר, מלחין וכותב, מפרק ומעבד את מה שאני מרגיש. אני משתף פעולה יחד עם מוזיקאים מקומיים נוספים שהפכו להיות חברים שלי ואני ממש רוצה להישאר ולהמשיך ליצור בארץ".  

תוך כדי / יוג'ין אליגדו

"איבדתי לרגע את דרכי בעולם

אך הגיע הרגע בו מצאתי שוב את עצמי

אבל מדוע אני נתקע כשאני נזכר בך שוב

בשירך, ביופיך

אני נאבד

קחי את כל כולי, אני מבטיח לך להיות טוב

תני עוד הזדמנות

אני אוכיח לך" 

מוזמנים להכיר: תכנית נויגייט

התוכנית, בניהולה של שושנה דקל - מדריכה ומטפלת משפחתית, מלווה צעירים אחרי משבר פסיכוטי ראשון מגיל 15-40. התכנית דוגלת בשיח פתוח ובגובה העיניים בין המטופל לצוות המטפל ובני משפחתו, ומאפשרת עבודה רב מערכתית שבה הצעיר ובני משפחתו מקבלים ליווי כוללני בתחומי חיים שונים.  

התוכנית הובאה לארץ על ידי קרן לזלו נ. טאובר ואנוש היא אחד מבין שישה אתרים שבהם היא פועלת.

רוטשילד 29 בת-ים, 03-9136555 | info@headspace.org.il

חזרה למדור